تیم فوتبال استقلال | روزنامه خبرورزشی
-

1- مي‌خواهيم بازي با يك تيم ليگ يكي را ملاك سنجش تحولات در استقلال قرار بدهيم اما آنچه ما در اين بازي دیدیم، اين تيم نشان از تغييرات داشت.

شفر كه فرشينگ را براي استقلال به ارمغان آورد، نخستين درس را به بازيكنان اين تيم داد‌؛ وقتي در حالت تدافعي قرار مي‌گيريد حريف را به صورت منظم پرس كنيد.

توپ وقتي از شما جدا مي‌شود، حتي براي يك لحظه از آن غافل نشويد. توپ را نگاه كنيد حتي وقتي به آن نزديك نيستيد. توپ را تا آخرين لحظه دنبال كنيد. كمتر توپ لو بدهيد. بيشتر پاس بدهيد. قبل از رسيدن توپ به شما، حركت بعدي را در ذهن خود طراحي كنيد.

2- اينها درس‌هاي تازه شفر براي استقلال بود، در روزي كه اين تيم در خط هافبك، سرعتي بازي مي‌كرد. قبل از اينكه استقلال به گل اول برسد، دو بار فرشيد اسماعيلي در ارسال‌هاي بلند فرصت گل زدن داشت. هر دوی اين فرصت‌ها جدي بود و اين نشان مي‌دهد در استقلال ممكن است براي گل زدن فرصت‌سوزي شود اما اين تيم از فرصت‌سازي غافل نمي‌شود.

3- درس‌هاي شفر اما فقط در فضاي فرشينگ خاتمه پيدا نكرد. استقلال وقتي صاحب توپ مي‌شد، فقط زير آن نمي‌زد. درست است كه توپ‌هاي بلند ارسال مي‌كرد اما اين سانترها از جناح چپ هدفمند به نظر مي‌رسيد. داريوش شجاعيان كه پيش از اين بازي‌هايش در استقلال نگرفته (و به اصطلاح گل نكرده بود) در قامت يك بازيساز ظاهر شد. او خيلي خوب جنگيد و خوب هم توپ‌هايش را در محوطه جريمه حريف ارسال مي‌كرد. مهمتر از همه اينكه شجاعيان ديد خوبي براي پيدا كردن يار خودي در فضاي خالي داشت. در نتيجه استقلال منهاي آن گلي كه از نساجي دريافت كرد، اشتباه وحشتناك ديگري مرتكب نشد و نشانه‌هايي از تيمي داشت كه مي‌خواهد خودش را از اين وضعيت نجات بدهد.

همه مي‌دانند جاي استقلال اينجا نيست و اين تيم در ليگ به زودي بايد فضاي فرشينگ تازه‌اي را براي خود تعريف كند. 

به گزارش خبرورزشی در ايران علي دايي هميشه برادرش را به دعنوان كمك مربي به هر تيمي مي‌برد. دايي به محمد اعتماد دارد و حاضر نيست نيمكت تيمش بدون برادرش باشد.  محمد دايي چشم و گوش علي دايي است. اين حس دلپذير اعتماد باعث مي‌شود تا اين دو برادر بدون هم كار نكنند... 

در گزينه‌هاي خارجي يك نمونه دم دستي داريم. همين آقاي شفر كه از آلمان آمده، براي حضور پسرش در كادر فني استقلال اصرار كرد. او حالا ساشا را به ايران آورده تا به عنوان آناليزور به پدر خدمت كند. در حالي كه شفر مي‌داند فوتبال ايران صدها آناليزور آماده خدمت دارد كه اين فوتبال را هزار برابر ساشا شفر مي‌شناسند. از سوي ديگر ساشا اگر آناليزور  قهار و كاربلدي است چرا در همان فوتبال آلمان يك تيم برايش پيدا نمي‌شود؟

وينفرد شفر اما با اين مسائل كاري ندارد. او يك نفر را در استقلال مي‌خواهد تا همه كاره‌‌اش باشد و احتمالاً به جز ساشا، شفر به ديگران اعتماد ندارد. از روز اول هم كه سرمربي استقلال شد خيال همه را بابت حضور پسرش جمع كرد. پس همان‌طور كه مي‌بينيد سرمربيان دوست دارند افراد قابل اعتماد خودشان را به تيم بياورند.

شيوه ديگر هم اين است كه مربيان تيم‌هاي ليگ برتري پسران خود را وارد تيم مي‌كنند. قبلاً ناصر حجازي و علي پروين اين كار را انجام مي‌دادند. امروز نادر دست‌نشان و اكبر ميثاقيان ياد گرفته‌اند هر تيمي كه مي‌گيرند به پسران خود ميدان بدهند.

ما اين كار مربيان را نه تأييد مي‌كنيم نه تكذيب‌؛ چراكه نمي‌توانيم خودمان را جاي آنها قرار بدهيم. فقط سؤال ما اين است كه اگر برادر دايي عالي است، اگر پسر شفر يك آناليزور درجه يك است، اگر پسران سرمربيان تيم‌هاي ليگ برتر بازيكنان خوبي هستند، چرا تيم‌هاي ديگر سراغ آنها نمي‌روند؟ چرا حتماً بايد به واسطه پدر يا برادر، آنها را در تيم‌ها ببينيم؟

جواب اين سؤال را البته در بالا داده‌ايم؛ مربيان به دنبال اعتماد و حس اطمينان هستند. شايد به همين دليل حتي شفر آلماني هم پسرش را به استقلال مي‌آورد!

سال تاسیس ۱۳۲۴
مدیرعامل سیدرضا افتخاری
سرمربی وینفرد شفر
کاپیتان سیدمهدی رحمتی
رتبه آسیایی ۲۱

 

افتخارات
 قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا ۲
 قهرمانی در جام در جام آسیا ۰
 قهرمانی در لیگ برتر ایران ۸
 قهرمانی در جام حذفی ایران ۶

 


خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017