علی دایی | روزنامه خبرورزشی
-
علی دایی

متولد ۱۳۴۸ در اردبیل. شناسنامه و سمبل فوتبال ایران یک الگوی کامل است. مهندس متالوژی از دانشگاه شریف که در ۲۴ سالگی تازه کشف شد اما ظرف ۱۳ سال تمام قله‌ها را درنوردید. او اکنون دانشجوی دکترای تربیت بدنی است و صاحب ثروتی افسانه‌ای که همه معتقدند حق اوست. دایی نشان درجه ۳ شجاعت هم دارد و سفیر حسن نیت جهانی است.

 

بیوگرافی

علی دایی متولد ۱۴ بهمن ۱۳۴۸ در اردبیل است. او چهارمین پسر در خانواده جاج‌ابوالفضل بود که در بازار فرش‌فروشی داشت. پس از علی که در خانه و دوستان شهریار صدایش می‌زنند، پسر پنجم و آخر که بهزاد باشد (حسن) متولد شد. علی در محله خیرال اردبیل بزرگ شد و در ۲۴ سالگی تازه کشف و وقتی در ۳۷ سالگی فوتبال را کنار گذاشت صاحب تمام رکوردهای تاریخ ما بود.
دایی متأهل و صاحب یک دختر به نام نورا است. او همان‌قدر که در فوتبال موفق بود و به شناسنامه ایران در جهان مبدل شد، در تجارت و بیزنس نیز شاهکار بوده و اکنون صاحب برند پوشاک، طلا، رستوران، چندین مغازه، آپارتمان‌سازی و سرمایه‌گذاری در بیمه و سایر امور است. او به همین اندازه در امور خیریه و مدرسه‌سازی نیز فعال است.دایی اخیرا برای کسب مدرک دکترا ثبت نام کرده و از مهر ۹۶ سر کلاس میرود.
 

کارنامه

دایی فوتبال را از استقلال اردبیل شروع کرد. تیمی که برادران و پسرعموها عضوش بودند. سال ۱۳۶۶ در کنکور قبول شد اما چون می‌خواست فقط شریف درس بخواند دوباره شرکت کرد و سال ۶۷ متالوژی او را به تهران کشاند. دایی همزمان فوتبال هم بازی می‌کرد و به باشگاه تاکسیرانی پیوست. سال ۶۸ پرویز مظلومی او را فیکس گذاشت و در دسته دوم تهران آقای گل شد. سال ۶۹ ناصر حجازی دایی را کشف و به بانک تجارت برد. او سال ۷۱ آقای گل تهران شد و سال ۷۲ حجازی او را به پروین پیشنهاد کرد. سلطان در جام اکو، خرداد ۷۲ دایی را ۳۰ دقیقه به زمین فرستاد و او خودش را تحمیل کرد. در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۹۴ دور اول، دایی با ۵ دقیقه بازی برابر عمان فیکس شد و ۳ ماه بعد ستاره آسیا. سال ۷۳ با رقمی ۱۲ میلیونی به پرسپولیس آمد و یک سال به خاطر مصدومیت دور بود اما سال ۷۵ با بهترین سطح برگشت. السد قطر این جواهر را خرید و سال ۷۶ نوبت آرمینیا بیله‌فلد آلمان شد. سال ۷۷ قبل جام جهانی دایی اولین ایرانی بایرن مونیخ لقب گرفت و سال ۷۸ به هرتابرلین رفت تا در لیگ قهرمانان دروازه چلسی و آث‌میلان را باز کند. سال ۸۱ دایی به الشباب امارات آمد و سال ۸۲ به پرسپولیس تا جای پروین را پر کند. او آقای گل لیگ شد اما سال ۸۳ پروین برگشت تا دایی به صبا باتری برود. سال ۸۵ بعد جام جهانی سایپا خانه او شد و دایی در لیگ ششم ۸۶-۸۵ به عنوان بازیکن – مربی قهرمان شد تا کفش‌ها را بیاویزد. او در لیگ هفتم هم در سایپا ماند. اسفند ۱۳۸۶ که همه منتظر اعلام جانشین قلعه‌نویی در تیم ملی بودند و خود دایی گفت هرکس لابی‌اش قوی‌تر باشد سرمربی تیم ملی می‌شود، ناگهان نیمکت را به دایی دادند و فروردین ۸۸ با اولین باخت او را برکنار کردند. دایی ۹ ماه دور از عرصه ماند تا اینکه زمستان جانشین کرانچار در پرسپولیس شد. لیگ دهم هم بود اما تابستان ۹۰ با کاشانی به اختلاف خورد و به راه‌آهن رفت. تا سال ۹۲ دایی در راه‌آهن بود و تابستان به پرسپولیس برگشت. لیگ سیزدهم هم نایب قهرمان شد و لیگ چهاردهم در جنجالی عجیب در همان هفته‌های نخست جای خود را به درخشان داد. سال ۱۳۹۴ و در شروع فصل پانزدهم هدایت صبا را برعهده گرفت و تابستان ۹۵ سرمربی نفت شد.او تابستان ۹۶ به سایپا برگشت.
 

افتخارات
* دایی بزرگ‌ترین فوتبالیست تاریخ از نظر آمار و افتخارات است. او با ۱۴۹ بازی ملی رکورددار و با ۱۰۹ گل ملی، بهترین گلزن ملی جهان است و با ۷۹ بار کاپیتانی تیم ملی رکورددار. او ۷ اخطار گرفته و یک بار هم اخراج شده، دایی تنها بازیکنی است که ۲ طلای بازی‌های آسیایی دارد. او در مقدماتی ۴ جام جهانی بهترین گلزن دنیاست و در ۲ دوره بازی کرده و یکی از ۴ کاپیتان ایران در ادوار جام جهانی است. دایی در ۳ دوره جام ملت‌ها دو بار با ایران سوم شده و یک بار آقای گل. او در سال ۱۹۹۹ مرد سال فوتبال آسیا شد.
* در عرصه باشگاهی، دایی با پرسپولیس ۲ بار قهرمان لیگ آزادگان شد. آقای گل تهران (تجارت) و لیگ حرفه‌ای (پرسپولیس) با السد هم جای گرفت. با بایرن قهرمان بوندس‌لیگا شد و به فینال لیگ قهرمانان رسید و با هرتا در لیگ قهرمانان گل زد. او با صبا قهرمان جام حذفی  با سایپا هم قهرمان لیگ ششم شد تا همان‌طور که با قهرمانی لیگ فوتبال را شروع کرد، با قهرمانی تمام کند. به عنوان مربی او قهرمان لیگ با سایپا و قهرمان حذفی با پرسپولیس (۲ بار)و نفت تهران (یک بار) شده و نایب‌قهرمانی لیگ هم دارد.

 

وضعیت فعلی

سایپا لیگ هفدهم را عالی شروع کرد ولی بعد با افت شدید مواجه شدو دایی روزهای سختی در پیش دارد.


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۲۶ آبان ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی |  ۲۵ مهر ۱۳۹۶

 

علی دایی

شناسنامه

نام کامل

علی دایی

زادگاه

اردبیل - تهران

زادروز

۱۴ بهمن ۱۳۴۸

اطلاعات باشگاهی

باشگاه

سایپا تهران

سمت

سرمربی

 

آخرین مطالب علی دایی
-
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017