سرور جپاروف | روزنامه خبرورزشی
-
سرور جپاروف

ستاره ازبک که ۲ بار توپ طلای مرد سال آسیا را برده و از این نظر بالاتر از اسطوره‌های ماست.

 

 بیوگرافی

سرور در جمهوری ازبکستان که یکی از جمهورهای شوروی بود، متولد شد. او خیلی کوچک بود که رژیم کمونیستی از هم پاشید و ۱۵ کشور جدید به جای شوروی متولد شدند. سرور در ازبکستان با طلای بازی‌های آسیا ۱۹۹۴ هیروشیما عاشق فوتبال شد و از همان زمان تصمیم گرفت بازیکن حرفه‌ای شود. او متأهل و صاحب یک پسر ۶ ساله و یک دختر ۳ ساله است که همراه خانواده در تهران زندگی می‌کنند.

  کارنامه

سرور فوتبال را از نمنگان - شهری در فاصله دور از تاشکند پایتخت ازبکستان - شروع کرد. سال ۱۹۹۷ در ۱۵ سالگی با تیم جوانان «نوبهار» قرارداد اولش را بست. این تیم در آسیا  حریف استقلال شد و با نام «نوف باخور» نزد فوتبال دوستان مشهور بود. سرور تا سال ۲۰۰۰ برای جوانان بازی کرد و بلافاصله به تیم بزرگسالان پیوست و پس از یک فصل به عنوان ستاره آینده‌ساز راهی باشگاه بزرگ «پاختاکور» شد. جپاروف سال ۲۰۰۷ از پاختارکور مستقیم به رقیب یعنی «بنیادکار» رفت که مثل استقلال و پرسپولیس ایران هستند؛ پرطرفدار و رقیب. سرور سال ۲۰۱۰ به صورت قرضی به کی‌لیگ و اف‌سی سئول رفت. سال ۲۰۱۱ قراردادش را دائمی کردند و یک سال بعد به الشباب عربستان رفت. سال ۲۰۱۳ به کره‌جنوبی برگشت و پیراهن سئونگنام را پوشید. سال ۲۰۱۵ اولسان هیوندای و سال ۲۰۱۶ به وطن برگشت، این بار لوکوموتیو تاشکند. در آغاز سال ۲۰۱۷ هم با استقلال قرارداد بست که چون تیم ایرانی از طرف فیفا محروم شد، به ناچار به سپاهان رفت و تابستان ۹۶ به استقلال آمد.

  افتخارات

*جپاروف یکی از سه نفری است که ۲ بار مرد سال آسیا شده‌اند؛ ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ توپ طلا را برد. او در ۱۲۱ بازی ملی ۲۵ گل زد و چهار بار هم مرد سال کشورش شده است.
*جپاروف بارها آقای گل لیگ ازبکستان شد. او با پاختاکور ۶ بار قهرمان لیگ و ۶ بار جام حذفی را برد. با بنیادکار هم سال ۲۰۰۸ دبل کرد. در سئول قهرمان لیگ و حذفی شد و در عربستان هم قهرمان لیگ. او سال ۲۰۱۶ با لوکوموتیو دبل کرد.

 

 وضعیت فعلی

جپاروف تنها ستاره تیم منصوریان بود و با آمدن شفر هم شرایط بهتری پیدا کرد.

 


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی | ۲۸ آبان ۱۳۹۶

آخرین ویرایش:        عباس واسعی | ۲۶   آذر  ۱۳۹۶

سرور جپاروف

شناسنامه

نام کامل

سرور رسا توویچ جپاروف

زادگاه

چیرچیق. ازبکستان

زادروز

۳ اکتبر ۱۹۸۲ (۱۱ مهر ۱۳۶۱)

اطلاعات باشگاهی

باشگاه

استقلال تهران

شماره پیراهن

۲۰

آخرین مطالب سرور جپاروف
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017