پرسپولیس | روزنامه خبرورزشی
-
پرسپولیس

تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۱۳۴۵ تأسیس و از سال ۱۳۴۷ تا امروز، یگانه تیم فوتبالی است که همیشه در بالاترین سطح مسابقات حاضر بوده و هیچ وقت به دسته‌های پایین‌تر سقوط نکرده است. سرخپوشان تهران پرطرفدارترین تیم ایران و آسیا هستند.

 

بیوگرافی

باشگاه پرسپولیس متعلق به شرکت «CRC» در دی‌ماه ۱۳۴۲ در تهران به دست علی عبده در جاده قدیم شمیرانات بنیان‌گذاری شد. این باشگاه ابتدا در بولینگ و چند ورزش دیگر فعال بود و از سال ۱۳۴۵ تیمی در دسته دوم تهران هم خرید تا در فوتبال هم سرمایه‌گذاری کند. وقتی تیرماه ۱۳۴۶ باشگاه شاهین منحل و ملی‌پوشان مشهورش می‌خواستند همه با هم به تیم جدید بروند، عبده از پرویز دهداری دعوت کرد تا شاهینی‌ها دسته‌جمعی راهی پرسپولیس شوند. پس از یک نقل و انتقال کوتاه به پیکان و بازگشت دوباره مشاهیر، این بار علی پروین نیز همراه ملی‌پوشان بزرگ برگشت و پرسپولیس با حضور در مسابقات انتخابی برای اولین لیگ ایران و عنوان قهرمانی، به معنی واقعی از سال ۱۳۴۸ متولد و به پشتوانه هواداران بی‌شمارش خیلی زود محبوب‌ترین و پرافتخارترین تیم ایران لقب گرفت. عنوانی که تا امروز نیز موفق به حفظ آن شده و با پانزده قهرمانی در لیگ و جام حذفی بالاتر از همه قرار دارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی اسم پرسپولیس و اموالش به دولت رسید و در اختیار سازمان تربیت‌بدنی قرار گرفت. در دهه ۶۰ و با شروع دوباره فوتبال، سرخ‌ها با نام پیروزی و با همان محبوبیت به میدان برگشتند و پس از چند کش و قوس بر سر مالکیت در دهه ۸۰ نام تیم دوباره پرسپولیس شد.

 

کارنامه

اولین دربی ۱۶ فروردین ۱۳۴۷ در امجدیه برگزار شد؛ پرسپولیس به عنوان تیم تازه دسته اولی شده مقابل تاج نامدار در باشگاه‌های تهران. وقتی نامداران ملی‌پوش برگشتند و اولین دوره لیگ به شکل آزمایشی برگزار شد، پرسپولیس با قهرمانی به عنوان نماینده ایران راهی آسیا شد. با تأسیس «لیگ منطقه‌ای» در سال ۱۳۴۹ پرسپولیس سوم شد و در دوره دوم این لیگ قهرمان. سال ۱۳۵۲ نیز لیگ تخت جمشید راه افتاد که تا انقلاب و طی ۵ دوره برگزاری، پرسپولیس با ۲ قهرمانی و ۳ نایب‌قهرمانی پرافتخارترین تیم شناخته شد. در دهه ۶۰ با جام باشگاه‌های تهران دوباره فوتبال راه افتاد و پرسپولیس حاکم بلامنازع. سال ۱۳۶۶ با فتح هر ۳ جام موجود (باشگاه‌های تهران، حذفی تهران و حذفی کشور) پرسپولیس یک رکورد زد و سال ۶۸ با راه‌اندازی لیگ قدس، نایب قهرمان شد. از سال ۷۰ لیگ آزادگان تأسیس شد و سرخ‌ها با ۴ قهرمانی و ۲ نایب‌قهرمانی بازهم پرافتخارین تیم شدند و بالاخره لیگ برتر حرفه‌ای از سال ۸۰ که پرسپولیس تا دوره هفدهم ۳ بار قهرمان، ۲ بار نایب‌قهرمان و ۲ بار سوم شده است. پرسپولیس در جام حذفی با ۵ قهرمانی دومین رکورد را دارد و تنها تیم ایرانی است که جام برندگان جام آسیا را برده (۱۳۷۰) و سال بعد هم فینالیست شد. سرخ‌ها دو عنوان سومی و دو عنوان چهارمی نیز در جام باشگاه‌های آسیا دارند.

 

افتخارات

پرسپولیس با داشتن بیشترین ملی‌پوش در تاریخ فوتبال ایران، بیشترین سهم را در افتخارات ملی دارد. کاپیتان‌های ایران در ادوار جام جهانی (پروین، عابدزاده، نادر محمدخانی، دایی، گل‌محمدی و مهدوی‌کیا) همه (به جز نکونام)، پرسپولیسی بوده‌اند و بیشترین مربیان ملی نیز (دهداری، پروین، مایلی‌کهن، دایی، قطبی و برانکو). هر چهار فوتبالیست ایرانی برنده توپ طلاهای آسیا با پیراهن پرسپولیس به این افتخار رسیدند (عزیزی، دایی، مهدوی‌کیا و کریمی) و نامدارترین لژیونرهای ما در اروپا نیز از پرسپولیس برخاستند (دایی، باقری، میناوند، کریمی و مهدوی‌کیا).

پرسپولیس با کسب ۱۰ قهرمانی لیگ (از ۳۴ دوره) رکورددار است و ۵ بار هم جام حذفی را برده (از ۲۹ دوره) و تمام رکوردداران تاریخ ملی و دربی‌ها اعم از بازی – کاپیتانی- گل زده و حتی اخطار و مربیگری پرسپولیسی هستند.

وضعیت فعلی

پرسپولیس به عنوان مدافع قهرمانی فصل (۹۷-۹۶ ) را با اقتدار شروع کرد و در لیگ قهرمانان آسیا هم برای نخستین بار به جمع چهار تیم برتر و نیمه نهایی رسید. سرخهادر پایان دوسوم مسیر لیگ هفدهم با 11 امتیاز برتری نسبت به تیم دوم ، با اقتدار در صدرجدول شانس مسلم تکرار قهرمانی هستند.


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۳  آذر  ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی |  ۲۷ دی ۱۳۹۶