استقلال | روزنامه خبرورزشی
-
- دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶07:30
-
-
-
-
-
-
استقلال

تیم فوتبالی که در سال ۱۳۲۴ با نام «دوچرخه‌سواران» تأسیس شد، با تغییر نام به «تاج» و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به «استقلال»، پرافتخارترین تیم ایرانی در عرصه قاره‌ای و با ۱۴ جام لیگ و حذفی در کنار پرسپولیس، قطب دوم فوتبال ایران با رنگ آبی است.

 

بیوگرافی

سومین تیم برتر آسیا پس از الهلال و یوکوهاما مارینوس در قرن بیستم و اولین تیم در جدول ادوار ۱۵ گانه لیگ برتر حرفه‌ای، روز ۴ مهر۱۳۲۴ توسط تعدادی دوچرخه‌سوار تأسیس شد. آنها جایی برای جمع شدن می‌خواستند و از این جمع ۵ نفر به عنوان هیأت مدیره انتخاب شدند. جمعی که علی دانایی‌فرد هم در میان‌شان بود و یکی از آنها افسر جوانی به نام پرویز خسروانی. دانایی‌فرد تیم فوتبالی بنام نور داشت که آن را تحت پوشش باشگاه درآورد و ۱۵ اسفند ۱۳۲۸ دوچرخه‌سواران در امجدیه با لباس آبی برای اولین بار گام به میدان گذاشت. سال بعد امتیاز باشگاه به خسروانی منتقل و او هم با موافقت هیأت مدیره نام «تاج» را انتخاب کرد و ظرف ۲۰ سال این باشگاه به ثروتمند‌ترین و مجهزترین باشگاه آسیا مبدل شد. پس از پیروزی انقلاب، کلیه زمین‌ها، ساختمان‌ها و اموال باشگاه مصادره و در اختیار دولت جمهوری اسلامی قرار گرفت. تاج حتی در ترکیه هم اموال غیرمنقول داشت اما به دلیل وابستگی به رژیم سلطنتی دیگر امکان فعالیت نداشت. در این شرایط منصور پورحیدری و عنایت آتشی در سال ۵۸ با انتخاب اسم استقلال تیم فوتبال آبی‌پوش را احیا کردند و یک دهه بعد استقلال که به سازمان تربیت‌بدنی واگذار شده بود، برای دومین بار قهرمان آسیا شد تا پرافتخارترین تیم ایران شود.

 

 کارنامه

از دهه ۳۰ که مسابقات باشگاهی در تهران رونق گرفت، تاج و شاهین همواره دو رقیب اصلی و مدعی قهرمانی بودند. در دهه ۴۰ و پس از قهرمانی ایران در جام ملت‌های آسیا (۱۹۶۸) تاج به عنوان نماینده ایران گام به مسابقات تازه تأسیس جام باشگاه‌های آسیا گذاشت و پس از عنوان سومی، در سومین دوره (۱۳۴۹) قهرمان شد. با آغاز لیگ در ایران، تاج قهرمان نخستین دوره شد و با قهرمانی در لیگ‌های تخت‌جمشید، آزادگان، قدس و برتر حرفه‌ای مبدل به تنها تیمی شد که در هر ۵ لیگ تاریخ ایران قهرمان شده است. استقلال در سال ۹۰ اسکلت اصلی تیمی را ساخت که پس از ۱۶ سال قهرمان بازی‌های آسیایی پکن شد. آبی‌ها در ۱۳۷۰ و پس از قهرمانی لیگ طی یک سال دو باره به فینال باشگاه‌های آسیا رسیدند و یک قهرمانی و یک نایب‌قهرمانی حاصل کارشان شد. آبی‌ها در سال ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ نیز بار دیگر به عنوان سوم و نایب‌قهرمانی در این تورنمنت معتبر رسیدند تا با ۲ قهرمانی، ۲ نایب‌قهرمانی و ۲ عنوان سومی پرافتخارترین تیم شوند. استقلال به فتح ۵ دوره جام حذفی (از ۲۹ دوره) پرافتخارترین تیم در این تورنمنت هم هست و ۸ بار نیز لیگ ایران را برده تا با ۱۴ قهرمانی قرمزها مساوی کند.

 

افتخارات

استقلال تنها تیمی است که ۲ ستاره روی پیراهن دارد. آبی‌ها علاوه بر ۶ عنوان در آسیا و ۸ قهرمانی لیگ (منطقه‌ای، تخت‌جمشید، قدس، آزادگان (۲) و برتر حرفه‌ای (۳)) ۸ بار نایب‌قهرمان و ۶ بار سوم شده و در کنار ۶ قهرمانی جام حذفی، ۴ بار فینال را واگذار کرده‌اند. بازیکنان استقلال نیز در زمره بزرگان تاریخ فوتبال ایران قرار دارند. از ناصر حجازی که دومین سنگربان قرن فوتبال آسیا شد تا رشیدی، عابدزاده، غلامپور، طباطبایی، برومند، طالب‌لو و رحمتی، همیشه نامدارترین دروازه‌بانان از این باشگاه برخاسته‌اند.

وضعیت فعلی 

استقلال لیگ هفدهم را بسیار بد شروع کرده و تا رتبه پانزدهم در میان شانزده تیم نیز پایین آمده است.با آمدن شفر البته امیدها دوباره برای اوج گیری آبی ها زنده شده...

 


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۰۳ آذر ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی | ۲۳ آبان  ۱۳۹۶