برانکو ایوانکوویچ | روزنامه خبرورزشی
-
برانکو ایوانکوویچ

متولد ۱۹۵۴ در چاکوتس کرواسی. مردی که به خاطر تحصیلات عالیه‌اش در فوتبال به لقب پروفسور مفتخر شده و بلاژویچ او را که برخلاف خودش درونگرا و اهل سازش بود، به عنوان مغز متفکر به تیم ملی کرواسی و ایران برد. پروفسور از سال ۲۰۰۱ در قامت سرمربی در عرصه ملی و باشگاهی در خاور دور و میانه به تمام افتخارات ممکن رسیده و البته همیشه پشت خریدهایش حرف و حدیث بسیار است!

 

 بیوگرافی

برانکو ایوانکوویچ متولد ۲۸ فوریه ۱۹۵۴ (۹ اسفند ۱۳۳۲) در شهر «چاکوتس» یوگسلاوی سابق است. با فروپاشی این کشور، برانکو ملیت کروات گرفت که زبان مادری و زادگاهش در کرواسی بود. او که به واسطه تحصیلات عالیه‌اش در دانشگاه ورزش زاگرب به لقب «پروفسور» مفتخر شده در دوران دانشگاه با همسرش ایوانکا آشنا و صاحب یک پسر و یک دختر است که هر دو ورزشکار و ازدواج کرده‌اند. برانکو دو نوه هم دارد و به رغم سال‌ها زندگی در ایران هنوز فارسی حرف نمی‌زند!

 کارنامه

برانکو فوتبال را به عنوان هافبک از زادگاهش شروع کرد ولی چون دنبال تحصیلات عالیه دانشگاهی رفت فرصت پرداختن حرفه‌ای به این ورزش را نداشت. سال ۱۹۷۸ در ۲۵ سالگی و با پایان دانشگاه اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با باشگاه «وارتکس» امضا کرد و ۱۱ سال تا ۳۶ سالگی (۱۹۹۰) و بازنشستگی برای این باشگاه در لیگ یوگسلاوی سابق توپ زد. برخی منابع از آمار درخشان ۸۳ گل در ۲۶۳ بازی لیگ یوگسلاوی برای پروفسور نوشته‌اند اما او شهرتش را مدیون دوران مربیگری است. دورانی که از ۱۹۹۱ با هدایت همان باشگاه وارتکس شروع شد و نام برانکو سر زبان‌ها افتاد. فصل ۹۶-۹۵ به سگستا رفت و سپس دو فصل هدایت «دیه‌کا» را در لیگ تازه تأسیس کرواسی برعهده گرفت که شهر دوم کشور پس از زاگرب بود. برانکو در ۱۹۹۸ با پایان قرارداد باشگاهی‌اش توسط میروسلاو بلاژویچ به تیم ملی کرواسی دعوت شد و به عنوان دستیار اول و مغز متفکر چیرو، کشورش را به مقام سوم جام جهانی رساند. فصل ۲۰۰۰-۹۹ برانکو دوباره سرمربی شد، این بار «هانوفر» آلمان ولی ناکام ماند و مدتی خانه‌نشین. سال ۲۰۰۱ با چیرو به تهران آمد و وقتی بلاژ در پی ناکامی از صعود به جام جهانی ۲۰۰۲ از ایران رفت، صفایی فراهانی هدایت تیم امید و ملی را همزمان به طور موقت به پرفسور داد. مردی که برخلاف بلاژویچ آرام و درون‌گرا بود و با رسانه‌ها چالشی نداشت. موفقیت غیرمنتظره در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ و ناکامی همایون شاهرخی در ۸ ماه تصدی‌اش در تیم ملی منجر به بازگرداندن برانکو شد و او از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ با تیم ملی ایران به افتخارات بزرگی رسید که عنوان پانزدهمی در رنکینگ فیفا دیگر هرگز تکرار نشد. برانکو بعد جام جهانی ۲۰۰۶ دیگر به ایران نیامد چراکه حتی مالیاتش پرداخت نشده بود! او دو فصل از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ سرمربی تیم اول کرواسی یعنی دیناموزاگرب شد، سپس شاندونگ در لیگ چین (۲۰۱۱-۲۰۰۹) و بعد الاتفاق عربستان (۱۲-۱۱) و الوحده امارات (۱۳-۱۲) سال ۲۰۱۳ به کشورش و دیناموزاگرب برگشت و سال ۲۰۱۴ با پیشنهاد پرسپولیس به تهران برگشت. او در تمام این سال‌ها مورد توجه باشگاه‌های متمول کشورمان بود اما سرانجام پرسپولیس او را برگرداند.

 افتخارات

برانکو در دوران بازی قهرمان لیگ و جام حذفی کرواسی شد. به عنوان مربی هم افتخارات بسیاری دارد که سومی جام جهانی ۹۸ با کرواسی، سومی جام ملت‌های ۲۰۰۴ آسیا با ایران، صعود و حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ و قهرمانی بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ با ایران از مهم‌ترین آن‌هاست. در عرصه باشگاهی هم قهرمان لیگ کرواسی و چین شده و نایب‌قهرمان ایران. او جام حذفی را هم در کرواسی، امارات و عربستان برده است. برانکو که هفته آخر لیگ پانزدهم قهرمانی را با تفاضل گل به استقلال خوزستان واگذاشته بود، در لیگ شانزدهم با اقتدار و سه هفته مانده به پایان فصل قهرمان شد تا به آرزوی دیرینه قرمزها جامه عمل بپوشاند. او پرسپولیس را برای اولین بار به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا رساند (۲۰۱۷) و از همه مهمتر برای هواداران سرخ ۳ پیروزی او در شش دربی تهران است !

 

وضعیت فعلی

پرسپولیس لیگ هفدهم را هم به عنوان مدعی شروع کرد وپس از  حذف از آسیا ،از گردونه جام حذفی هم کنار رفت تا تمام تمرکز برانکو روی لیگ هفدهم باشد. جایی که در پایان دوسوم مسیر با 11 امتیاز اختلاف از تیم دوم جدی ترین مدعی تکرار قهرمانی است.برانکو در اواخر دیماه ۹۶ قراردادش را دوسال دیگر(تا پایان فصل ۹۹-۹۸) تمدید کرد.


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۹ آبان ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی | ۲۷ دی ۱۳۹۶

برانکو ایوانکوویچ

شناسنامه

نام کامل

برانکو ایوانکوویچ

زادگاه

چاکوتس کرواسی

زادروز

۲۸ فوریه ۱۹۵۴ (۹ اسفند ۱۳۳۲)

اطلاعات باشگاهی

باشگاه

پرسپولیس

سمت

سرمربی

آخرین مطالب برانکو ایوانکوویچ
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017