کارلوس کی‌روش | روزنامه خبرورزشی
-
کارلوس کی‌روش

متولد ۱۳۳۲ شمسی در موزامبیک. منتقدانش در ایران از زادگاه او برای تحقیرش استفاده می‌کنند اما در مقابل صدها ساعت مصاحبه آن‌ها، ۲ خط از هر صفحه کتاب خاطرات سرآلکس فرگوسن کافی است که کی‌روش را بهترین جانشین برای خود می‌داند. مردی که فوتبال ورشکسته ایران را دوباره به قدرت اول قاره تبدیل کرد و محبوب‌ترین مربی تمام تاریخ ایران شد.

 

بیوگرافی

با نام کامل کارلوس مانوئل برتولئال کی‌روش متولد اول مارس ۱۹۵۳ (۱۰ اسفند ۱۳۳۲ شمسی) در نامپولای کشور موزامبیک است. آن زمان که این کشور جنوب آفریقا مستعمره پرتغال بود و کارلوس جوان هم که استعدادی در فراگیری داشت، برای پیشرفت راهی خاک اصلی پرتغال شد. او در دوران فوتبال حرفه‌ای خود دروازه‌بان بود اما تقدیر چنین می‌خواست که به عنوان یک تئوریسین و ساختارساز بزرگ در فوتبال مشهور شود. کی‌روش که همین چندی پیش در سال ۲۰۱۵ همسر سابقش را به دلیل ابتلا به سرطان از دست داد، از ازدواجش صاحب ۳ فرزند پسر و دختر است. او که به زبان پرتغالی، انگلیسی، ایتالیایی و اسپانیایی مسلط است، با ساخت نسل طلایی فوتبال پرتغال برای خود نامی دست و پا کرد و بعدها در کنار سرآلکس فرگوسن به عنوان معمار منچستریونایتد به شهرتی عالمگیر رسید.

 

کارنامه

کارلوس فوتبال را از سال ۱۹۶۸ در باشگاه «فروویاریونامپوولا» شروع کرد و ۶ سال تا ۲۱ سالگی در این باشگاه توپ زد. سپس به خاک اصلی پرتغال رفت اما نتوانست نظر باشگاه های بزرگ را جلب کند و در پی یک مصدومیت برای همیشه فوتبال حرفه‌ای را کنار گذاشت اما علاقه‌اش به این ورزش جوری نبود که بتواند دل بکند. پس به مسیر مربیگری افتاد و پس از طی دوره‌های لازم در ۲۵ سالگی هدایت «دانشگاه صنعتی لیسبون» را برعهده گرفت. پس از دو سال در ۱۹۸۰ کارلوس سراغ دوره‌های مدرن مربیگری رفت و سال ۱۹۸۱ با تحویل گرفتن تیم زیر ۱۳ سال الیویاس اولین تجربه خود در ساختارسازی را سپری کرد. سال ۱۹۸۲ زیر ۱۵ ساله‌های بلنذسیش را گرفت و سال بعد به عنوان دستیار به باشگاه بزرگسال استوریل پریرا پیوست. در حالی که هنوز سی ساله نشده بود. موفقیت‌های تئوریک او نظر مربیان بزرگ را همیشه جلب می‌کرد و سال ۱۹۸۵ به عنوان دستیار به تیم ملی زیر ۱۸ سال (جوانان) پرتغال رسید. در سال ۱۹۸۷ با کادر فنی کنار رفت و در ۱۹۸۸ خود به عنوان سرمربی مصدر کار شد و نسلی که به نسل طلایی فوتبال پرتغال مشهور شد را ساخت تیم ملی نوجوانان زیر ۱۶ سال پرتغال با فیگو، روی کاستا و بقیه. یک سال بعد در ۱۳۸۹ او با همین تیم قهرمان جهان شد و همراه شاگردانش به جوانان و سپس امیدها رفت و در سال ۱۹۹۱ قهرمان جام جهانی شد. مسئولان فدراسیون فوتبال پرتغال بلافاصله کارلوس را سرمربی بزرگسالان کردند تا با شاگردانش آینده را بسازد و کارلوس تا ۱۹۹۳ سرمربی پرتغال شد. از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ هدایت اسپورتینگ لیسبون، یکی از ۳ قطب بزرگ باشگاهی پرتغال را برعهده داشت و سپس به لیگ آمریکا رفت. نیویورک مترو استارز و بعد ناگویا گرامپوس‌ایت در ژاپن و تیم ملی امارات در ۱۹۹۹مقصدهای بعدی او بودند. کارلوس دنیا را می‌چرخید و پول درمی‌آورد تا یک جزیره مجلل در اقیانوس بخرد! او در سال‌های ۰۲-۲۰۰۰ سرمربی آفریقای جنوبی شد و این تیم را به جام جهانی رساند اما خود روی نیمکت نماند. ۲۰۰۲ به دعوت سرآلکس راهی منچستر شد و ۲۰۰۳ در حالی که فرگوسن او را برای جانشینی خود آماده می‌کرد، با تنها پیشنهادی در دنیا روبه‌رو شد که هیچ انسانی قادر به رد آن نیست! سرمربیگری رئال‌مادرید (۲۰۰۴-۲۰۰۳) و کار با فیگو، زیدان، رائول، بکام، رونالدو، روبرتو کارلوس و... ۲۰۰۴ به اولدترافورد برگشت تا همه کاره شیاطین سرخ تا ۲۰۰۸ شود و بار دوم نیز با پیشنهاد کشورش جانشینی فرگی را رد کرد تا حسرت او در تمام عمرش شود.
کی‌روش در جام جهانی ۲۰۱۰ سرمربی پرتغال و کریس رونالدو بود و ۲۰۱۱ نیز که به ایران آمد تا تیم ویران ابر قدرت سابق آسیا را دوباره در صدر بنشاند. او ایران را به جام جهانی برد و ۴ سال تمام مقابل تمام آسیا بی‌شکست حفظ کرد.و سرانجام با رساندن ایران برای دومین بار متوالی به جام جهانی ، آنهم بدون شکست و از سه بازی مانده به انتهای مسابقات نام خود را در تاریخ و در قلوب ایرانی ها جاودانه کرد.

 

افتخارات

در دنیای مربیگری کمتر افتخاری را می‌توان یافت که کی‌روش به آن نرسیده باشد؛ از هدایت تیم‌های ملی کشورها در جام جهانی تا قهرمانی و نسل‌سازی و کار با ستاره‌ها. او در لیگ و جام حذفی پرتغال، ژاپن، انگلستان و اسپانیا (لالیگا را روز آخر در حالی از دست داد که از ۶ بازی آخر تنها یک امتیاز می‌خواست و با کودتای بازیکنان نگرفت!) جام گرفته و قهرمان اروپا و نایب‌قهرمان در آسیا شده است.کی روش برای اولین بار ایران را به دو دوره متوالی جام جهانی رساند. به عنوان دومین تیم پس از برزیل و بدون شکست و حتی گل خورده تا قبل بازی آخر

وضعیت فعلی

کارلوس با تمام کاستی های همیشگی مشغول آماده سازی تیمش برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است. او نسل تیم ملی را هم تغییر داد.


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۱۰ آبان ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی |  ۲ آبان ۱۳۹۶

کارلوس کی‌روش

شناسنامه

نام کامل

کارلوس مانوئل برتولئال کی‌روش

زادگاه

نامپولا - موزامبیک

زادروز

۱ مارس ۱۹۵۳

اطلاعات تیمی

تیم

تیم ملی فوتبال ایران

جایگاه

سرمربی

 

آخرین مطالب کارلوس کی‌روش
-
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017