فدراسیون فوتبال | روزنامه خبرورزشی
-
فدراسیون فوتبال

نهادی مردمی که متولی برگزاری و نظارت بر کلیه امور مربوط به این رشته ورزشی در ایران است.

 

  تاریخچه

فوتبال در اواخر قرن قبل از طریق انگلیسی‌ها وارد مسجدسلیمان و آبادان و سپس تهران شد. اولین مسابقات در دهه اول قرن فعلی برگزار و اولین تیم ملی ۳ شهریور ۱۳۲۰ در کابل به میدان رفت اما فدراسیون فوتبال ۶ سال بعد تأسیس و بلافاصله به عضویت فدراسیون جهانی (فیفا) درآمد. اولین حضور بین‌المللی ما در اولین دوره بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی (اسفند ۱۳۲۹) بود. اولین حضورمان در جام ملت‌ها به چهارمین دوره (۱۹۶۸- تهران) به میزبانی ایران برمی‌گردد(اریبهشت ۱۳۴۷) که البته دومین ثبت‌نام ما بود. بار اول برای دوره دوم (۱۹۶۰) ثبت‌نام کردیم که در مسابقات مقدماتی حذف شدیم. اولین حضور در المپیک در همان اولین ثبت‌نام به دست آمد (۱۹۶۴توکیو) که البته پس از انقلاب دیگر هرگز موفق به تکرارش نشدیم. و بالاخره اولین حضور در جام جهانی به عنوان مهمترین مسابقه ورزشی این رشته در ۱۹۷۸ آرژانتین (خرداد ۱۳۵۷) بود که دومین تلاش ما محسوب می‌شد. بار اول برای جام جهانی ۱۹۷۴ ثبت‌نام کردیم که در قدم آخر به خاطر یک گل سهمیه دو قاره آسیا و اقیانوسیه به استرالیا رسید.

  افتخارات

فوتبال ایران در رده بزرگسالان تا امروز و به ترتیب اهمیت صاحب این افتخارات شده است. حضور در ۵ دوره جام جهانی (۱۹۷۸-۱۹۹۸-۲۰۰۶-۲۰۱۴-۲۰۱۸) حضور در ۳ المپیک (۱۹۶۴-۱۹۷۲-۱۹۷۶) که در سومی تا یک‌چهارم نهایی صعود کردیم. حضور در کلیه ادوار جام‌ملت‌های آسیا از دوره چهارم تا امروز و قهرمانی در ۳ دوره متوالی (۱۹۶۸-۱۹۷۲-۱۹۷۶) که ۲ دوره هم میزبان بودیم؛ ۴ عنوان سومی در (۱۹۸۰-۱۹۸۸-۱۹۹۶-۲۰۰۴) و بالاخره ۴ طلای بازی‌های آسیایی در (۱۹۷۴-۱۹۹۰-۱۹۹۸-۲۰۰۲) به همراه ۲ نقره (۱۹۶۶-۱۹۵۱) و یک برنز (۲۰۰۶) در رده‌های جوانان و نوجوانان و فوتسال و فوتبال ساحلی نیز عناوین بسیاری داریم، از جمله سومی و چهارمی جام جهانی فوتسال در ۱۹۹۲و ۲۰۱۶ و ۵ قهرمانی متوالی جوانان در دهه ۵۰ و ۶ قهرمانی فوتسال و ۳ قهرمانی فوتبال ساحلی در قاره.

 

  وضعیت فعلی

فدراسیون ایران در ۲۰۱۷ در هر ۵ رده (نوجوانان – جوانان- بزرگسالان- فوتبال ساحلی- فوتسال) به جام جهانی رسیده و برای جام جهانی ۲۰۱۸ آماده می‌شود. لیگ هم در حال برگزاری است.


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی | ۱۱ آذر ۱۳۹۶

آخرین ویرایش:        عباس واسعی | ۱۱ دی ۱۳۹۶

فدراسیون فوتبال

سال تاسیس

۱۳۲۶ (۱۹۴۷)

رئیس

مهدی تاج

آخرین مطالب فدراسیون فوتبال
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017