تراکتورسازی | روزنامه خبرورزشی
-
- پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶11:05
-
-
-
-
-
-
تراکتورسازی

محبوب ترین تیم ونام ورزشی در میان آذری زبانان ایران...  تراکتور پرشورترین هواداران را دارد که وقتی پس از دوری هشت ساله دوباره به سطح اول فوتبال ایران برگشت ، بدعت گزار زیبایی های بسیاری شدند.شعار  « عیبی یوخ  » یادگار ورزشگاه یادگار امام تبریز برای فوتبال ماست...

 تاریخچه

تراکتورسازی به عنوان محبوب‌ترین تیم خطه آذربایجان و میان آذری‌زبانان از دهه ۵۰ همواره قطب بزرگی بود. سرخپوشان با شروع دوباره لیگ در دهه ۶۰ نیز با نسل تازه‌ای بزرگی کردند اما سال ۸۱ در پایان لیگ اول حرفه‌ای سقوط کرده و برای بازگشت به سطح اول ۷ سال انتظار کشیدند. تراکتور از لیگ نهم (۸۹-۸۸) برگشت و تا امروز هر فصل مدعی جدی قهرمانی بوده است. انتقال مالکیت تراکتور از کارخانه به سپاه امکان استفاده از بازیکنان سرباز را هم ایجاد کرد.

 افتخارات

* تراکتورسازی خانه بسیاری از ملی‌پوشان آذری در ۴ دهه اخیر بوده و تقریباً همه آذری‌ها اول به این تیم تعصب دارند.

* تراکتورسازی در لیگ دوم آزادگان (۷۱) سوم شد. پس از بازگشت دوباره به سطح اول نیز همیشه مدعی بوده و هفته آخر قهرمانی را از دست داده است. سرخ‌ها در ادوار یازدهم (۹۱-۹۰) و دوازدهم (۹۲-۹۱) و چهاردهم (۹۴-۹۳) نایب قهرمان شدند.

* تراکتورسازی فینالیست اولین دوره جام حذفی (۵۵-۵۴) بود که فینال را به ملوان باخت. آنها در دوره نهم (۷۴-۷۳) دوباره به فینال رسیدند و این بار مغلوب بهمن شدند. سرانجام طلسم جام نگرفتن آذری‌ها در دوره ۲۷ شکست و سال ۱۳۹۲ با برتری بر مس کرمان در کرمان تراکتور قهرمان شد. تراکتور فینالیست دوره سی‌ام نیز شده است.

* تراکتور در دهه ۹۰ تقریباً هر سال یکی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان قاره بوده است.

وضعیت فعلی

تراکتور تابستان ۹۵ با بازگرداندن دوباره امیر قلعه نویی به دنبال قهرمانی بود و شانه به شانه پرسپولیس و استقلال هم آمد اما درست زمانی که رقبا خود را تقویت میکردند حکم فیفا بخاطر بدهی های سابق ، تیم محبوب را نقره داغ کرد. تراکتور از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شد و تابستان ۹۶ نیز به همین دلیل نتوانست یارگیری کند و با جوانان و امیدهای خود وارد لیگ هفدهم شد.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۲۸ مهر ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی ۴مهر ۱۳۹۶

تراکتورسازی

نام باشگاه

تراکتورسازی تبریز

مالک باشگاه

سپاهان پاسداران انقلاب اسلامی

سال تاسیس

۱۳۴۹

ورزشگاه

یادگار امام (ره) تبریز- باغشمال

مدیرعامل

مصطفی آجرلو

سرمربی

یحیی گل محمدی 

کاپیتان

۱- مهدی کیانی
۲- محمد ایرانپوریان

 

آخرین مطالب تراکتورسازی
-
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017