امیر قلعه‌نویی | روزنامه خبرورزشی
-
امیر قلعه‌نویی

متولد ۱۳۴۲ در تهران. این هافبک ۱۶۵ سانتی‌متری که لقب ژنرال را از آبی‌دوستان گرفت، بخش بزرگی از تاریخ حواشی را در فوتبال ایران بنام خود سند زده است. از اتهام همیشگی دست‌های پشت پرده و کثرت افتخاراتش تا جنجال‌های رسانه‌ای و شکایت با رسانه‌ها، مایلی‌کهن، فدراسیون و حتی دولت احمدی‌نژاد و مدیران سپاهان. حتی ادبیات قلعه‌نویی، پسرش، عروسی دخترش، دوستان و بادیگاردهای همراهش، همه و همه صندوقچه اسرار فوتبالند مثل دربی معروف و دعوا با محرمی یا اختلاف با حجازی...

 

بیوگرافی

اردشیر قلعه‌نویی متولد اول آذر ۱۳۴۲ در نازی‌آباد تهران است او پسر دوم خانواده بود و پدرش برای سه پسر خود اسامی اصیل ایرانی داریوش، اردشیر و بابک را برگزید اما در این محله جنوب شهری آنها را عباس، امیر و محمد صدا می‌زدند. اصالت خانوادگی او به روستایی در حوالی نیشابور برمی‌گردد به نام قلعه‌نو اما بسیاری به غلط فامیلش را قلعه‌نوعی می‌نویسند و او را به جاهای دیگر منتسب می‌کنند. ژنرال آبی‌ها یک پسر بنام هوتن و یک دختر بنام خاتون دارد که آنها نیز دو نامی و محمد و ثمر نامیده می‌شوند.

 

کارنامه

امیر فوتبال را از زمین‌های خاکی نازی‌آباد شروع کرد و بسیاری همبازیان او بعد از انقلاب وارد نهادهای امنیتی شدند و همین ارتباط باعث شد عده‌ای او را صاحب قدرت پس پرده بدانند. او فقط ۱۵ سال داشت که توسط اردشیر لارودی و پرویز ابوطالب به جوانان راه‌آهن جذب شد. در ۱۷ سالگی و سال ۵۹ با شروع مسابقات باشگاهی تهران، ابراهیمی او را در بزرگسالان بازی داد و سال ۶۰ همراه خود او به شاهین رفت. قلعه‌نویی در شاهین و در ۲۲ سالگی به خاطر قدرت رهبری ذاتی کاپیتان شد و برای خود در میان نامدارترین ستاره‌ها اسم و رسمی به هم زد. سال ۶۵ از شاهین به السد قطر رسید و اسفند ۶۷ به استقلال آمد و تا سال ۷۵ که کفش‌ها را آویخت آبی‌پوش ماند. او پس از پایان فوتبالش دستیار حجازی شد اما خیلی زود با او به اختلاف خورد و جدا شد. مدتی سرمربی کشاورز در دسته دوم تهران بود و مدتی دستیار قاسمپور در تیم امید تا اینکه سال ۸۰ سرمربی برق تهران شد. با موفقیت در این تیم سال ۸۱ در جام حذفی استقلال را قهرمان کرد اما کخ را پیشنهاد داد و رفت. زمستان ۸۱ در لیگ دوم به استقلال اهواز رفت و این تیم را از سقوط نجات داد و تابستان ۱۳۸۲ سرمربی استقلال شد. پس از ۳ فصل بعد جام جهانی ۲۰۰۶ سرمربی تیم ملی شد و سال ۸۶ بعد جام ملت‌ها بدون باخت کنار رفت. نیم‌فصل دوم لیگ هفتم به مس کرمان رفت و تیم قعرنشین را تا جایگاه سوم بالا کشید. سال ۸۷ به استقلال برگشت و دوباره تیم را قهرمان کرد اما سال ۸۸ به سپاهان رفت. ۲ قهرمانی متوالی از او چهره‌ای استثنایی ساخت که ۳ قهرمانی متوالی با ۲ تیم مختلف داشت. قلعه‌نویی لیگ یازدهم در تراکتور بود، لیگ دوازدهم دوباره استقلال را قهرمان کرد اما پس از ۲ فصل ناکامی در لیگ پانزدهم با ملوان استارت زد اما روی نیمکت ننشست و دور برگشت به تراکتور آمد و لیگ شانزدهم نیز مدعی جدی قهرمانی بود که حکم محرومیت فیفا نفس تیم اورا گرفت...

 

افتخارات

* پرافتخارترین مربی تمام تاریخ ایران در ادوار لیگ، به عنوان بازیکن با راه‌آهن و شاهین فینالیست و قهرمان جام حذفی تهران و با شاهین نایب‌قهرمان باشگاه‌ها شد. او در لیگ قدس هم با تهران الف قهرمان شد و در استقلال هم قهرمان لیگ (۲ بار) قهرمان جام حذفی و قهرمان و نایب‌قهرمان آسیا شد. او در ۱۰ دربی ۴ بار کاپیتان بود و یک اخطار گرفت و یک بار هم اخراج شد. به عنوان مربی اما او با استقلال (۳) و سپاهان (۲) پنج بار قهرمان لیگ برتر شده و با استقلال و تراکتورسازی نایب‌قهرمان. او هرگز در هیچ تیمی اخراج نشده و استعفا نداده، ضمن اینکه ۲ قهرمانی جام حذفی هم با استقلال دارد. او به عنوان مربی ۱۴ دربی را تجربه کرد.
* امیر قلعه‌نویی سال ۶۰ در تیم ملی جوانان عالی بود ولی شرایط زمان جنگ باعث شد بازی ملی زیادی نداشته باشد. او ظرف ۱۱ سال حضور در اردوی تیم ملی تنها ۱۷ بازی رسمی دارد که ۳ بار کاپیتان بود.سال ۸۵ و پس از جام جهانی در شرایطی که فوتبال ایران تعلیق بود، قلعه نویی هدایت تیم ملی را پذیرفت و تا جام ملتهای 2007 در این سمت ماند. ایران در یک چهارم نهایی به کره جنوبی بدون گل مساوی کرد ودر ضربات پنالتی باخت تا امیر هم برکنار شود.

وضعیت فعلی 

قلعه نویی تابستان ۹۶دوباره به اصفهان برگشت تا این بار روی نیمکت ذوب آهن بنشیند. تیمی که در فصول اخیر با بحران دست به گریبان بود اما با ژنرال آبی ها لیگ هفدهم را خوب شروع کرداما تا نیم فصل هرگز به صدر نرسید. با جایگزینی ذوب آهن به جای نفت در آسیا،  ژنرال به دنبال تقویت تیمش در نیم فصل چندین خرید انجام داد و در پایان دیماه به رتبه چهارم جدول هم رسید.


گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۲۶ مهر ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی | ۲۶  دی  ۱۳۹۶

امیر قلعه‌نویی

شناسنامه

نام کامل

اردشیر  قلعه‌نویی

زادگاه

تهران - ایران

زادروز

۱ آذر ۱۳۴۲

اطلاعات باشگاهی

باشگاه

ذوب آهن

جایگاه

سرمربی

 

آخرین مطالب امیر قلعه‌نویی
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017