پیکان | روزنامه خبرورزشی
-
پیکان

تیم قدیمی که قدمتی به اندازه خود کارخانه دارد. پیکان پس از انقلاب تا آستانه دهه هشتاد تیمداری حرفه ای نمی کرد. در این دهه حکم آسانسور بین لیگ آزادگان و لیگ برتر راداشت و بلاخره در دهه نود به ثبات رسید.

 تاریخچه

شرکت بزرگ ایران خودرو و شخص علی خیامی پس از تولید نخستین خوررو ایرانی اقدام به تأسیس باشگاه حرفه‌ای فوتبال هم کرد. پس از پیروزی انقلاب و با واگذاری کارخانه به دولت، باشگاه فوتبال منحل شد تا اینکه در سال ۱۳۷۹ مسئولان وقت دوباره اقدام به خرید امتیاز (بهمن کرج) کرده و فوتبال پیکان دوباره متولد شد. سال ۱۳۸۸ تیم به استان قزوین هبه شد و پس از سقوط به لیگ یک، دوباره به تهران و سپس لیگ برتر برگشت.

 افتخارات

* پیکان هرگز جامی در لیگ یا حذفی، در تهران یا کشور نبرده و در لیگ برتر دهه ۸۰ نیز با ۴ سقوط جزو رکورددارهاست که البته تنها یک فصل در لیگ یک آزادگان مانده و بلافاصله به سطح اول فوتبال برمی‌گردد.
* باشگاه پیکان با سرمایه‌گذاری روی رشته‌های مختلف ورزشی، پرافتخارترین باشگاه کشور است. آن‌ها منهای فوتبال در سایر رشته‌های تیمی و انفرادی تقریباً حاکم بلامنازع هستند.

وضعیت فعلی

پیکان در لیگ شانزدهم ششم شد و با حفظ کادر فنی برای کسب سهمیه آسیا لیگ هفدهم را شروع کرد. دور رفت باهفت پیروزی متوالی تا پله دوم هم بالا آمد اما با شیوع دوباره بحث جادوگری در هشت مسابقه بعدی تنها چهار امتیاز گرفت تا از کورس مدعیان جابماند.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری و تنظیم:    عباس واسعی |  ۲۸ مهر ۱۳۹۵

آخرین ویرایش:        عباس واسعی  |  ۳۰  دی ۱۳۹۶

پیکان

نام باشگاه

پیکان تهران

مالک باشگاه

شرکت ایران‌خودرو

سال تاسیس

۱۳۴۷

ورزشگاه

پیکان‌شهر - شهدای شهر قدس

مدیرعامل

محمود شیعی

سرمربی

مجید جلالی

کاپیتان

۱- رحمان احمدی
۲- محمدصادق بارانی

 

آخرین مطالب پیکان
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017