برويم به جنگ انگليس! | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب فوتبال جهان
آرشیو
پربحث ترین


پنج شنبه ۹ دی ۱۳۹۵ در ساعت 15:29
کد مطلب: 105357

بارسا، رئال‌مادريد، اتلتيكو و بايرن‌مونيخ
برويم به جنگ انگليس!
0
comment0
sharing

بارسلونا، رئال‌مادريد، بايرن‌مونيخ و اتلتيكومادريد چهار باشگاهي هستند كه به شدت عليه جذبه ليگ برتر انگليس مقاومت مي‌كنند.

به گزارش روزنامه خبرورزشی، ليگ برتر انگليس به يكه‌تازي‌‌اش در دنياي اسپانسرينگ فوتبال ادامه مي‌دهد. اين ليگ در قرارداد تازه‌اي كه بسته، حق پخش تلويزيوني‌‌اش را 3 ساله با ارزش 7 ميليارد يورو فروخته است. از طرفي منچستر‌يونايتد با اتكا به همين مورد حق پخش و افزايش درآمدش در اين راستا توانسته پل پوگبا را با 105 ميليون يورو به خدمت بگيرد و او را گران‌قيمت‌ترين بازيكن دنيا كند. با اين حال اين موضوع هنوز هم اندك هراسي به دل باشگاه‌هاي جهان راه نمي‌دهد: بارسلونا، رئال‌مادريد، بايرن‌مونيخ و اتلتيكومادريد چهار باشگاهي هستند كه به شدت عليه جذبه ليگ برتر انگليس مقاومت مي‌كنند.

 

بارسا‌؛ جذاب بين‌المللي

در رقابت كلاسيك ثروتمندترين باشگاه‌هاي دنيا، بارسا به زودي از رئال‌مادريد، رقيب سنتي‌‌اش پيشي مي‌گيرد. طبق گزارشي كه خبرگزاري فرانسه نوشته، اين باشگاه فصل 2016-2015 ركورد بازده مالي را با 679 ميليون يورو شكسته و بالاتر از رئال‌مادريد با 620 ميليون يورو خواهد ايستاد. حالا سؤال اينجاست كه بارسا چطور توانسته به چنين جايگاهي برسد؟ جواب در سه كلمه خلاصه مي‌شود: مدرسه فوتبال، «ام. اس. ان» و اسپانسرينگ. اين تيم هنوز از بازيكناني كه محصول خودش است (رافينيا، سرخي روبرتو... ‌) استفاده مي‌كند و با بهره‌‌برداري از حضور مسي، سوارس و نيمار هم توانسته دو قرارداد تجاري سرسام‌آور ببندد‌؛ اولي با كمپاني نايكي است كه قراردادي 10 ساله به ارزش 150 ميليون يورو (حداقل) در هر فصل بسته و ديگري هم اسپانسر روي پيراهن اين باشگاه است كه اين بار گروه ژاپني «راكوتن» عهده‌دار آن شده و قرار است سالي 55 ميليون يورو به بارسا بدهد. خوسپ بارتومئو، رئيس اين باشگاه به خبرگزاري فرانسه مي‌گويد: «آسيا هدف بسيار مهمي براي بارسلوناست». او ابراز اميدواري كرده بازده مالي تيمش در سال 2021 به يك ميليارد يورو در فصل برسد.

 

رئال‌مادريد‌؛ كهكشاني‌هايي با ارزش ثابت

فلورنتينو پرس سال 2009 دوباره زمام امور را به ‌دست گرفت و قرار است اسطوره‌اي بودن مادريد را تداوم ببخشد. براي او خريدن ستاره‌ها ارتباط مستقيمي با درآمدزايي براي باشگاه دارد و از همين‌رو سياست‌هايش هنوز تغيير نكرده است: «بايد براي داشتن تيمي كهكشاني، ستاره خريد». پرس به خبرگزاري فرانسه مي‌گويد: «من آدمي هستم كه فكر مي‌كنم اگر رئال‌مادريد بهترين‌هاي دنيا در هر پست را داشته باشد، ديگر غمي بابت مسائل مالي وجود ندارد». رئالي‌ها كه در آستانه محروميت از خريدن بازيكن بودند، كارشان را در سه هفته حسابي جدي گرفتند: آنها با توني كروس (2022)، لوكا مودريچ (2020)، لوكاس واسكس (2021) و گرت بيل (2022) كه او را سال 2013 با مبلغ تقريبي 100 ميليون يورو خريدند، تمديد كردند. ستاره آنها، كريس رونالدو، كه به تازگي چهارمين توپ طلاي دوران حرفه‌اي‌‌اش را هم گرفته كه مشكلي ندارد و قراردادش را تا سال 2021 تمديد كرده است.

 

بايرن‌مونيخ: همچنان غول‌پيكر

ثبات ورزشي و سلامتي مالي: در بايرن‌مونيخ همه چيز خوب پيش مي‌رود. آنها كارلو آنچلوتي يكي از معدود مربيان دنيا كه سه قهرماني ليگ قهرمانان اروپا در كارنامه دارد را به خدمت گرفته‌اند و كنار آلماني‌هاي باشگاه (نوير، لام، مولر) قرار داده‌اند. براي خط حمله آنها هم كه فعلاً روبرت لواندوفسكي لهستاني كفايت مي‌كند. بايرن اين فصل هم مثل بايرن پپ گوارديولا مشكل خاصي ندارد و يكه‌تاز است. مديريت باشگاه هم كه دوباره به اولي هوينس سپرده شده و بازده مالي باشگاه هم به 627 ميليون يورو رسيده است‌؛ يعني افزايش 100 ميليوني در عرض يك سال. البته اين افزايش هم به خاطر افزايش قراردادهاي اسپانسرينگ و حق پخش تلويزيوني بوده است. بازده مالي بايرني‌ها تقريباً دوبرابر دورتموند (376 ميليون يورو)، دومين تيم پردرآمد بوندس‌ليگاست.

 

اتلتيكو‌؛ خريد هوشمند و اتكا به چيني‌ها

در سه سال گذشته دو بار به فينال ليگ قهرمانان اروپا رسيده‌اند و يك بار هم لاليگا را برده‌اند؛ آنها فقط در سال 2015 توانسته‌اند 187/1 ميليون يورو درآمد داشته باشند! فعلاً هم كه دلخوشي زردوسفيدها به دو مرد است: سيمئونه و گريزمن.

 

اولي تيمي منسجم بدون ستاره ساخته است و دومي هم چهره بازيكني را به خود گرفته كه احتمال دارد به عنوان گران‌قيمت‌ترين بازيكن تاريخ به زودي به فروش برسد. اين موضوع فقط بخشي از خريدهاي هوشمندانه اتلتيكو است (كاراسكو، اوبلاك، گايتان) كه مي‌تواند آنها را با قيمت‌هاي سرسام‌آوري بفروشد‌؛ همان كاري كه با فالكائو، ديگو كاستا، آگوئرو و دخئا كردند. اتلتيكو براي مقابله با ليگ برتر انگليس، سلاحي كه رئال‌مادريد و بارسا (حق پخش انحصاري ليگ) را دارند در اختيار ندارد ولي براي جبران اين موضوعات رو به چين آورده است. فعلاً ثروتمندترين ‌فرد آسيا يعني وانگ جيانلين، 45 ميليون يورو ژانويه 2015 هزينه كرده و 20 درصد سهام باشگاه را خريده است. فعلاً اطرافيان همين مرد چيني كه كمپاني داليان واندا را هدايت مي‌كنند و به تازگي هم قرارداد همكاري با فيفا بسته‌اند، قرار است ورزشگاه 70 هزار نفري تازه‌اي براي باشگاه بسازند كه «ال‌اتلتي» از سال آينده در آن بازي كند.


به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017