به موقع خداحافظی كنيد! | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب یادداشت


موضوعات:
پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در ساعت 10:43
کد مطلب: 114852

سفارش پله افسانه‌ای
به موقع خداحافظی كنيد!
0
comment0
sharing

فوتبال با همه جذابیت، پول و شهرتی كه به دنبال دارد، بسیار بی‌رحم است. خیلی زود و در چشم به هم زدنی همه چیز تمام می‌شود و فوتبالیست‌ها هر چقدر هم كه ستاره باشند باید كفش‌ها را بیاویزند.

دیروز (چهارشنبه) آرش برهانی خداحافظی كرد، همان‌طور كه دیروز رضا عنایتی كفش‌هایش را آویخت و این اتفاق بارها تكرار شده و خواهد شد.
یكی از انتقادات همیشگی بازیكنان و حتی ما رسانه‌ها به رفتاری است كه هنگام خداحافظی ستاره‌ها با آنها می‌شود اما كسی نمی‌پرسد؛ خود فوتبالیست‌ها با خود چه می‌كنند؟

روزی در تحریریه یكی از روزنامه‌ها میزبان مهدی مهدوی‌كیا بودم. تازه از آلمان برگشته بود و می‌خواست در استیل‌آذین توپ بزند. او دلش با پرسپولیس بود اما شرایط مهیا نشد و... همان روز به مهدی كه هم‌مدرسه‌ای و بچه‌محل من بود توصیه دوستانه‌ای كردم تا كفش‌هایش را بیاویزد. وقتی این پیشنهاد را دادم با تعجب فراوان نگاهم كرد و گفت حداقل سه، چهار سال دیگر می‌تواند با قدرت بازی كند. مایكل اوون انگلیسی را مثال زدم و گفتم كه بازیكنان سرعتی زودتر فوتبال‌شان تمام می‌شود و بهتر است در اوج از فوتبال خداحافظی كنی و... اما مهدوی‌كیا گوش نكرد.

حالا به بهانه خداحافظی آرش برهانی كه اتفاقاً این یكی هم از دوستان خوب و نزدیك فوتبالی‌ام طی سال‌های گذشته بود و هست بد ندیدم مثالی از «پله» بزنم. افسانه فوتبال برزیل و دنیا كه روزی حرف جالبی به «گیلمار» زد و گفت: «امروز استادیوم غول‌پیكار ماراكانا پر شده و 150 هزار نفر تو را تشویق می‌كنند، بهتر است حواست به روز خداحافظی باشد. در اوج كفش‌هایت را آویزان كن، نه روزی كه همین تماشاگران تو را هو كنند و...»

«گیلمار» بزرگ‌‌ترین دروازه‌بان تاریخ برزیل با دو قهرمانی در جام‌جهانی بود كه اسطوره فوتبال این كشور هم محسوب می‌شد و بسیار محبوب بود. همین گیلمار اما به توصیه پله گوش نكرد و آن‌قدر ادامه داد تا روزی در همان ماراكانا هو شد! اتفاقی كه اشك‌های دروازه‌بان تاریخ‌ساز برزیل را درآورد تا بعدها در كتاب خاطرات خود از گوش نكردن به توصیه پله به عنوان بزرگ‌ترین اشتباه دوران زندگی‌اش یاد كند. در مثل جای هیچ مناقشه‌ای نیست. فوتبال بی‌رحم است و اهالی و مدیران و حتی هواداران آن هم فراموشكار!

در این موضوع شكی نیست منتهای مراتب خود ستاره‌ها و بازیكنان ایرانی هم قاعده خداحافظی را بلد نیستند. نمی‌دانند باید در اوج و آبرومندانه از فوتبال بروند و این حقیقتی است تلخ و غیرقابل انكار!

توصیه پله به گیلمار می‌تواند چراغ راه همه فوتبالیست‌ها ولو از نوع ایرانی‌اش باشد كه برای حفظ اعتبار خود به موقع بروند تا ماندگارتر (!) شوند.
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017