افتضاح داوری در سانتیاگو برنابئو! | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب فوتبال جهان
آرشیو
پربحث ترین


پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در ساعت 14:57
کد مطلب: 114910

صعود رئال با قضاوت جنجالی ويكتور كاسای
افتضاح داوری در سانتیاگو برنابئو!
0
comment0
sharing

رئال‌مادرید در حالی یکی از تیم‌های راه‌یافته به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان نام گرفت که داور نقش پررنگی در صعود آنها داشت.

به گزارش خبرورزشی، از مدت‌ها قبل از اينكه رئال‌مادريد و بايرن‌مونيخ در يك‌چهارم نهايي ليگ قهرمانان اروپا به مصاف هم بروند سؤال بسياري اين بود كه چه كسي «مرد» اين نبرد حساس مي‌شود؟ در دو بازي رفت و برگشت، كريستيانو رونالدو با دبل در رفت و هت‌تريك در برگشت، نشان داد كارش را به بهترين نحو ممكن بلد است ولي در بازي برگشت، كار چنان پيچيده شده بود كه نمي‌توان گفت رونالدو به تنهايي نقشي كليدي در رسيدن رئال‌مادريد به نيمه‌نهايي داشت. در واقع نحوه قضاوتي كه ويكتور كاساي، داور مجارستاني بازي برگشت داشت، حسابي پرحرف و حديث شد و دست آخر هم مهمترين نقش را در رساندن بي‌دغدغه رئال‌مادريد به دور بعدي اين رقابت‌ها ايفا كرد.

كاساي در شرايطي در اين بازي چندين تصميم اشتباه عجيب گرفت كه داور باتجربه‌اي است و رقابت‌هاي مهمي را در زندگي‌‌اش سوت زده است‌؛ او در جام جهاني‌ 2010 بازي تيم‌هاي آلمان و اسپانيا را سوت زده و در ليگ قهرمانان اروپا هم سابقه قضاوت بازي فينال را داشته است: بارسلونا – منچستر‌يونايتد در سال 2011 را همين كاساي سوت زده بود. با اين حال چنين تجربه‌اي حداقل در بازي برگشت رئال‌مادريد و بايرن‌مونيخ به كارش نيامد چون به زعم عده‌اي سه اشتباه فاحش و تأثيرگذار و به زعم عده‌اي ديگر 4 اشتباه در اين بازي داشت. با اين حال اوج اشتباهات او زماني بود كه آرتورو ويدال را در دقيقه 84 به اشتباه از زمين مسابقه اخراج كرد و دو صحنه آفسايد كه يكي از آنها بسيار واضح و مشخص بود توسط تيم داوري‌‌اش ديده نشدند.

اشتباه اول به نفع بايرن‌مونيخ؟

در حالي كه بسياري از رسانه‌هاي دنيا روي دو صحنه گل آفسايد رئالي‌ها و اخراج ويدال زوم كرده‌اند به نظر مي‌رسد اولين اشتباه فاحش كاساي به نفع بايرني‌ها رقم خورده باشد‌؛ طبق گزارشي كه شبكه «آرتي‌اس» سوئيس منتشر كرده در صحنه‌اي كه داور مسابقه خطاي پنالتي روي روبن را اعلام كرده هيچ‌گونه برخوردي‌‌؛ بين كاسميرو و روبن صورت نگرفته و بال هلندي بايرني‌ها شيرجه رفته و پنالتي گرفته است. البته وضوح اين موضوع در صحنه عادي و آهسته چندان مشخص نبود و اين شبكه تلويزيوني بعد از بررسي اين برخورد از زواياي مختلف به اين اشتباه داوري پي برده است. البته كارشناس اين شبكه سوئيسي معتقد است كه سرعت وقوع اين اتفاق چنان بالا بوده كه طبيعي است داور چنين اشتباهي را مرتكب شود. البته اين موضوع در ديگر رسانه‌هايي كه به بحث داوري اين ديدار پرداخته‌اند چندان پررنگ ديده نشده است.

اخراج كاسميرو گم شد

اين هم يكي ديگر از اشتباهات فاحش داوري بود كه سابقه سوت زدن فينال ليگ قهرمانان اروپا را در كارنامه داشت‌؛ كاسميرو دقيقه 39 اولين كارت را با خطا روي روبن دريافت كرد ولي در صحنه وقوع پنالتي باز اين بازيكن نقش مستقيمي داشت و او بود كه پنالتي را داد. حالا به زعم اينكه كاسميرو مرتكب خطاي پنالتي شده و داور هم اعلام ضربه پنالتي كرده بايد به كاسميرو كارت زرد داده مي‌شد كه مي‌توانست از بازي اخراج شود. البته فاحش‌ترين اشتباه كاساي روي ماندن كاسميرو در زمين بازي، در دقيقه 80 رقم خورد جايي كه كاسميرو دوباره خطاي بدي روي آرين روبن انجام داد و باز هم به لطف كاساي در زمين مسابقه ماند چون هيچ كارتي از جيب داور خارج نشد.

فلج كردن ميانه زمين بايرن

لطف ويكتور كاساي مجاري به بازيكنان رئال‌مادريد و البته خط مياني اين تيم به همينجا ختم نشد چون چند دقيقه بعد از اينكه داور چشمش را روي اخراج كاسميرو بست روي يك «خطاي خيالي» كارت زرد دوم را به آرتو ويدال بازيكن شيليايي بايرن‌مونيخ داد و اين بازيكن را از زمين مسابقه اخراج كرد. ويدال كه اولين كارتش را در دقيقه 5 بازي گرفته بود با دريافت كارت زرد دوم و در شرايطي كه تيمش دو بر يك از رئال‌مادريد جلو افتاده بود، در دقيقه 84 از بازي اخراج شد تا تمام معادلات بايرن‌مونيخ و البته كارلو آنچلوتي به هم بخورد. بايرني‌ها در دقايق باقي‌مانده تلاش كردند با حفظ نتيجه كار را به وقت‌هاي اضافه و در صورت توان به ضربات پنالتي بكشانند.

گل‌هاي دزدي!

در گزارشي كه روزنامه «اكيپ» فرانسه از قضاوت بد ويكتور كاساي مجاري نوشته، اوج اشتباه تيم داوري اين مسابقه مربوط به دقيقه 105 بازي است‌؛ جايي كه رئال‌مادريد روي ارسال راموس و ضربه رونالدو به گل دوم بازي رسيد و كار را مساوي كرد. اشكالي كه اين گل داشت اين بود كه رونالدو به طرز بسيار فاحشي در اين صحنه در موقعيت آفسايد قرار داشت و داور خط به شيوه بسيار عجيبي پرچمش را به نشانه آفسايد بالا نبرد. البته همين داور خط روي صحنه گل سوم بازي كه باز هم توسط رونالدو به ثمر رسيد دچار اشتباه شد و آفسايد اين مهاجم پرتغالي را نگرفت‌؛ هرچند كه تشخيص موقعيت آفسايد روي اين صحنه به مراتب سخت‌تر از موقعيت قبلي بود. شايد ويدال، هافبك بايرن‌مونيخ حق دارد كه بگويد: «ليگ قهرمانان جاي اين‌گونه دزدي‌ها نيست».

آنچلوتي عصباني

بعد از به صدا درآمدن سوت پايان بازي و ثبت نتيجه 4 بر2 روي اسكوربورد ورزشگاه به نفع رئال‌مادريد، كارلو آنچلوتي مربي سابق رئالي‌ها و كنوني بايرن‌مونيخ لحظه‌اي را به صحبت با زين‌الدين زيدان سرمربي رئالي‌ها و دستيار سابق خودش گذراند. در تصاوير ويدئويي مشخص بود كه آنچلوتي از شيوه قضاوت داور گله دارد‌؛ موضوعي كه خود زيدان هم در كنفرانس خبري به آن اشاره كرد و گفت: «ما با هم صحبت كرديم. آنچلوتي از قضاوت داور راضي نبود، حتي خودم هم از قضاوت داور راضي نبودم ولي من چه زماني كه داوري به نفعم باشد و چه زماني كه به ضررم باشد در اين مورد صحبت نمي‌كنم چون قضاوت كردن كار سختي است».

و دوباره پيكه!

نكته جالبي كه در اين ميان رخ داد توييت جرارد پيكه مدافع بارسلونا هنگامي بود كه رونالدو در موقعيت آفسايد گل دوم تيمش را زد. پيكه كه پيش از اين بارها از اينكه قضاوت‌ها به نفع رئال‌مادريد است صحبت كرده بود ولي اين بار زماني كه گل رونالدو زده شد او چيزي ننوشت و فقط با باز كردن يك گيومه و گذاشتن سه نقطه كنايه‌‌اش را زد: «...». هرچند كه به نظر مي‌رسد خود پيكه هم نبايد از قضاوت داور برگشت بازي بارسا و پاري‌سن‌ژرمن در مرحله يك‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا ناراضي باشد.
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017