كريس پادشاه ليگ قهرمانان، رئال خوش‌شانس، لستر بی‌روحيه | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب فوتبال تهران
آرشیو


پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در ساعت 20:10
کد مطلب: 114942

لزوم استفاده از تكنولوژی و زمانی برای فراموشی قانون گل زده در خانه حريف
كريس پادشاه ليگ قهرمانان، رئال خوش‌شانس، لستر بی‌روحيه
0
comment0
sharing

کریس رونالدو باز هم در لیگ قهرمانان اروپا ارزش‌های خودش را نشان داد.

به گزارش خبرورزشی، براي سومين بار در چهار فصل اخير دو تيم مادريدي در مرحله نيمه‌نهايي ليگ قهرمانان اروپا حاضر خواهند بود. رئال با درخشش كريستيانو رونالدو، هت‌تريك جادويي او و البته بهره بردن از چند تصميم بحث‌برانگيز داوري توانست بايرن‌مونيخ را در يك بازي دراماتيك در سانتياگو برنابئو با نتيجه 4 بر 2 شكست دهد و اتلتيكومادريد هم توانست با تساوي يك- يك در زمين لسترسيتي حريف انگليسي خود را حذف كند.

بايرن ابتدا از رئال ميزبان جلو افتاد، سپس رونالدو بازي را به تساوي كشاند اما بلافاصله گل به خودي سرخيو راموس باعث شد تا نتيجه بازي رفت اين بار به نفع بايرن‌مونيخ تكرار شود تا بازي به وقت‌هاي اضافه كشيده شود و البته قبل از وقت اضافه، اخراج آرتورو ويدال باعث شد كه جريان بازي به طور كلي به سود رئال‌مادريد عوض شود و بايرن حالت تهاجمي خود را كه كاملاً بر حريف ديكته كرده بود از دست بدهد.

گل دوم رونالدو در حالتي كاملاً آفسايد به ثمر رسيد و در دقيقه 104 حكم به برتري رئال‌مادريد داد. سپس مارسلو كه در اين بازي نمايش بسيار خوبي داشت و فقط چند صحنه مقابل آرين روبن كم آورده بود، با يك حركت ديدني زمينه‌ساز گل سوم رونالدو و رئال‌مادريد شد كه البته اين بار هم رونالدو در منطقه آفسايد قرار داشت و در نهايت ماركو اسنسيو با يك حركت انفرادي به راحتي توانست گل چهارم را به ثمر برساند تا زيدان و تيمش با برتري 6 بر 3 در مجموع دو بازي راهي نيمه‌نهايي ليگ قهرمانان اروپا شوند.

ركورد بي‌نظير

رئال‌مادريد براي هفتمين فصل متوالي راهي ليگ قهرمانان شده است. اين يعني يك ركورد فوق‌‌العاده كه فقط از تيمي در قواره‌هاي رئال برمي‌آيد اما برتري آنها مقابل بايرن‌مونيخ با چاشني خوش‌شانسي همراه بود، بايرني كه به نظر مي‌رسيد اولين تيمي باشد كه با شكست در بازي خانگي دور رفت مرحله يك چهارم بتواند فاتح ليگ قهرمانان شود.

البته اين براي اولين بار نيست كه رئال‌مادريد توانسته بازي‌هايي كه از حريف خود عقب افتاده را جبران كند و اين يعني نمي‌توان همه چيز را به شانس و اقبال و داوري ربط داد. در 9 بازي از 14 بازي گذشته خود، رئال‌مادريد از حريفانش عقب افتاده كه البته اين براي دومين بار بود كه در طول 90 دقيقه بازنده ميدان بود هرچند در نهايت با زدن سه گل در وقت اضافه نتيجه را به طور كامل به سود خود برگرداند.

شخصيت تيمي، نقص تاكتيكي

رئال شخصيت و روحيه تيمي فوق‌‌العاده‌اي دارد كه معمولاً و در موقع گل خوردن از حريفان به داد اين تيم مي‌رسد اما در زمينه تاكتيكي، در تيم زيدان كمبودهاي واضحي به چشم مي‌خورد. آنها توانايي حفظ توپ را آنچنان كه در قواره بهترين تيم‌هاي دنياست، از خود نشان نمي‌دهند. در اين بازي هم بايرن در اكثر دقايق بازي برتر بود، دست‌كم در 20 دقيقه ابتدايي نيمه اول و در كل جريان نيمه دوم بايرن‌مونيخ تيم برتر بود و اگر مارسلو توپ آرين روبن را از روي خط دروازه بيرون نمي‌كشيد شايد جريان بازي عوض مي‌شد.

دقايقي بعد، روبن توسط كاسميرو در محوطه جريمه سرنگون شد تا داور به سود بايرن پنالتي بگيرد. روبن به انجام دايوينگ و ظاهرسازي براي گرفتن پنالتي مشهور است و اين بار هم بلافاصله با نزديك شدن كاسميرو خود را آماده پرتاب به زمين كرد و به هدفش هم رسيد. پنالتي‌اي كه با آناليز دقيق مشخص شد درست نبوده اما كاسميرو به عنوان يك هافبك باتجربه نبايد اين‌چنين مبتديانه فرصت پنالتي گرفتن را در اختيار بازيكني مثل روبن قرار مي‌داد.

تغيير سيستم زيدان

زيدان بعد از اين گل، سيستم تيمش را به 1-5-4 تغيير داد كه اين موضوع ثبات بيشتري را به رئال بخشيد و كناره‌هاي اين تيم را تقويت كرد هرچند كه باز هم مالكيت توپ را به طور كامل در اختيار حريف قرار داد. رونالدو كه شب آرامي را سپري كرده بود، ناگهان وارد بازي شد و با تيزهوشي گل تساوي را زد، راموس با گل به خودي جريان بازي را دوباره عوض كرد تا اينكه ويكتور كاساي، داور بازي، در تصميمي عجيب آرتورو ويدال را اخراج كرد و جريان بازي عوض شد. با اين وجود بايرن باز هم به شكلي عجيب تمايلي به بستن بازي نداشت و همچنان سيستم هجومي خود را ادامه داد اما كمبود نفر و دوندگي در ميانه ميدان فرصت را براي گل‌هاي بعدي رئال كه البته در موقعيت آفسايد هم زده شد فراهم كرد تا جريان بازي به طور كل عوض شود.

رونالدو پادشاه گلزني

رونالدو صدمين گل خود در ليگ قهرمانان اروپا را زد تا ركوردي بي‌نظير و خارق‌‌العاده را ثبت كند. كريستيانو بي‌رحم است و شم گلزني خود را حالا به عنوان يك مهاجم نوك كه در حالت عادي پست تخصصي او نيز به شمار نمي‌رود به خوبي به فوتبال جهان نشان داده است. هت‌تريك او مقابل بايرن‌مونيخ و دو گلي كه در بازي رفت به اين تيم زد نشان مي‌دهد كه كريس همچنان مي‌تواند فاتح دروازه بزرگترين تيم‌هاي دنيا باشد و اتفاقاتي مثل اشتباهات داوري يا خوش‌شانسي نمي‌تواند از ارزش‌هاي كار بزرگ او كه در رئال‌مادريد و در فوتبال جهان انجام مي‌دهد، كم كند.

لزوم بازنگري در داوري

اتفاقاتي كه در بازي‌هاي سه‌شنبه شب رقم خورد، اول لزوم استفاده از تكنولوژي در داوري فوتبال را بيش از پيش مشهود كرد تا نظير اشتباهات داوري فاحشي كه در بازي رئال‌مادريد و بايرن‌مونيخ رقم خورد ديگر در اين سطح از فوتبال تكرار نشود. از سوي ديگر قانون گل زده در خانه حريف نيز كه چند سالي است مورد اعتراض كارشناسان و متخصصان فوتبالي است همچنان تأثير خود را بر نتيجه‌ها مي‌گذارد، قانوني كه 50 سال پيش تصويب شده و به نظر مي‌رسد نياز به بازنگري دارد. بايرن با گل لواندوفسكي عملاً مقابل رئال به تساوي رسيده بود و نتيجه 2-2 بود اما آنها مجبور بودند يك گل ديگر هم بزنند و فشار سنگيني را بابت گل خورده در زمين خودي تحمل كنند. لستر‌سيتي هم شرايط بسيار سختي را بابت گل زده در خانه حريف متحمل شد. وقتي اتلتيكو گل زد، تيم انگليسي مجبور بود سه گل بزند تا بتواند صعود كند در حالي كه روي كاغذ با دو گل بازي به تساوي كشيده بود اما تصور زدن سه گل باعث شد فشار روحي- رواني زيادي به تيم لستر و بازيكنان اين تيم وارد شود و تقريباً جو نااميدي را مي‌شد از همان نيمه اول و بعد از گل اتلتيكو در بين حاميان لستر در ورزشگاه كينگ‌پاور مشاهده كرد.
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017