مشوق سرخابی‌ها یا ابزار آدم‌ها؟! | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب پرونده
آرشیو


موضوعات:
تاریخ: شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ » ساعت: 20:29
کد مطلب: 130635

از ممد بوقی و حسن تارزان تا گولاخ لنگه درها
مشوق سرخابی‌ها یا ابزار آدم‌ها؟!
0
comment0
sharing

روزهای پایانی هفته روز بوقچی‌ها بود. چهارشنبه شب در ورزشگاه آزادی، عده اندکی از تماشاگران پرسپولیس به تحریک چند بوقچی که میان جمعیت پراکنده شده بودند علیه مهدی طارمی شعار دادند و با تشویق معنی‌دار منشا و هو کردن طارمی، اشک آقای گل پرسپولیس را درآوردند و پنج‌شنبه شب هم در ورزشگاه تختی، چند بوقچی بعد از شکست استقلال با همکاری افرادی که خود را بوقچی مخفی می‌نامند، هواداران معترض استقلال را به باد کتک گرفتند و کاری کردند چند جوان و نوجوان استقلالی با چشم اشک‌بار از ورزشگاه خارج شوند.

به گزارش خبرورزشی، حکومت بوقچی‌ها حالا به مرحله زور رسیده است. اگر تا پیش از این، قدرت بوقچی‌ها در همین حد بود که چند بازیکن را بیشتر تشویق کنند، دستور بایکوت چند بازیکن را بدهند، بازیکنان را هو کنند، مانع شعار علیه سرمربی شوند و به نفع مدیران شعار خطی بدهند، حالا بوقچی‌ها، بوق را زمین گذاشته‌اند و تماشاچی را کتک می‌زنند و یا اشک بازیکن تیم خودی را در‌می‌آورند.

اگرچه برخی  نزدیکان پرسپولیس تلاش کردند بگویند ماجرای چهارشنبه هیچ ربطی به بوقچی‌ها نداشت و برخی بوقچی‌های استقلال هم منکر کتک‌کاری روی سکوهای تختی شدند اما شواهد موجود نشان می‌دهد هر دو حادثه را بوقچی‌ها رقم زده‌اند. از یک طرف یکی از مشوقان پرسپولیس پنج‌شنبه با انتشار فایلی صوتی، فحاشی به طارمی را به یکی از بوقچی‌های سرشناس مجموعه سرخ نسبت داد و از طرف دیگر، کانال‌های تلگرامی استقلال با انتشار تصاویری با سند ثابت کردند چند بوقچی با همکاری آدم‌های گردن کلفت، هواداران استقلال را به جرم اعتراض کتک زده‌اند. آیا بوقچی‌ها برای کتک زدن هوادار خودی و درآوردن اشک بازیکن تیم خودی روی سکوها مستقر می‌شوند؟ این سؤالی است که پاسخش را باید از مدیران استقلال و پرسپولیس و برخی مربیان و بازیکنان بوقچی‌پرور پرسید... بوقچی‌ها قرار بود مشوقان تیم و هواداران را دور هم جمع کنند تا آنها به شکل متحد شعار بدهند. این کاری بود که زنده‌یاد ممد بوقی و حسن تارزان برای پرسپولیس و استقلال می‌کردند و مردم هم برای بازی‌های خارج از تهران، از جیب خودشان خرج سفر این دو بوقچی را می‌دادند تا در شهرستان‌ها هم لیدر داشته باشند اما به مرور نقش بوقچی‌ها تغییر کرد و حالا بعضی‌ها نه تنها حقوق و پول می‌گیرند تا عده‌ای خاص را تشویق کنند، بلکه کار را به جایی رسانده‌اند که هواداران را کتک می‌زنند. حالا متأسفانه برخی صورت زخمی‌ها و به قول جوانان امروزی، گولاخ لنگه درها به اسم مشوق و بوقچی میان جمعیت پراکنده می‌شوند و هوادار آزاری می‌کنند. اینکه بازیکنان پرسپولیس علیه یک بوقچی متحد شده‌اند و می‌خواهند طی نامه‌ای رسمی و سرگشاده از باشگاه بخواهند این بوقچی و دار و دسته‌اش را طرد کنند و هواداران استقلال هم تصمیم گرفته‌اند این بار بدون هماهنگی بوقچی‌ها، فقط خودشان شعار بدهند و به جای هو کردن حریف، بوقچی‌ها را هو کنند، اتفاقات خوبی است و می‌تواند مانع گسترش قلمرو بوقچی‌ها شود اما با احترام به آن دسته از مشوقانی که از روی عشق و علاقه برای تیم محبوب خود بوق می‌زنند و همیشه دنبال آرام کردن فضا هستند،  نه ایجاد ناامنی و تنش، دوست داریم یک نفر به این پرسش پاسخ بدهد؛ استقلال و پرسپولیس با این حجم هوادار، بوقچی لازم دارند؟ بوقچی‌ها معمولاً به درد تیم‌هایی می‌خورد که هوادار ندارند و می‌خواهند تماشاگرانی که آرام روی سکو  نشسته‌اند را به حمایت از تیم ترغیب و تشویق کنند. استقلال و پرسپولیس با این همه هوادار نیازی به بوقچی ندارند. هواداران خودشان خوب می‌دانند چه وقت باید تیم را تشویق کنند. در هیچ جای دنیا بوقچی‌ها دست روی هوادار بلند نمی‌کنند یا روی اعصاب بازیکن تیم خودی راه نمی‌روند. حالا که برخی بوقچی‌های ما پا را فراتر از دایره قواعد مشوق بودن خارج  کرده‌اند، همان بهتر که اصلاً بوقچی نداشته باشیم. به نظر شما اگر استقلال و پرسپولیس بوقچی نداشته باشند، تضعیف می‌شوند؟!

صدای کانال‌های استقلالی‌ هم درآمد

آهای بوقچی‌ها، کتک زدن هوادار هنر نیست

آش به حدی شور شد که صدای صاحب رستوران هم درآمد! کانال‌های تلگرامی استقلالی‌ها که معمولاً عادت دارند روی هر حاشیه‌ای سرپوش می‌گذارند، این بار نتوانستند چشم به روی اتفاق تلخی که در ورزشگاه تختی افتاد، ببندند. در ورزشگاه تختی بعد از پایان بازی، چند تماشاگر علیه منصوریان شعار دادند و دقایقی بعد چند بوقچی با کمک افرادی که خود را بوقچی مخفی می‌نامند، آنها را به باد کتک گرفتند. این کار در کانال تلگرامی استقلال با اعتراض همراه شد؛ «آقایان بوقچی، هوادار برای عشق خود به ورزشگاه می‌آید درآوردن اشک هوادار و کتک زدن آنها هنر نیست. اگر مرد نیستید، لااقل آزاده باشید و... استقلال با هوادارانش زنده است. بوقچی‌ها می‌آیند و می‌روند اما هوادار همیشه پشت تیم ایستاده است.» این کانال فیلمی هم منتشر کرد از پایان بازی استقلال خوزستان که آن جا هم برخی بوقچی‌ها هواداران استقلال را کتک زده بودند.

اگرچه رئیس کانون مشوقان استقلال مدعی شد کتک خوردن هواداران را ندیده و اعلام کرد اگر واقعاً بوقچی یا اشخاص هواداران را کتک زده باشند، این کار محکوم است اما به گفته شاهدان عینی برخی بوقچی‌ها با همکاری افرادی که میان جمعیت پراکنده شده بودند، هواداران معترض را کتک زده‌اند. در این میان چند جوان و نوجوان به حدی کتک خورده بودند که بی‌اختیار گریه می‌کردند.

کارشناسان نقش مخرب بوقچی‌ها را بررسی می‌کنند:

آیا استقلال و پرسپولیس به بوقچی نیاز دارند؟

* در جریان بازی پرسپولیس و سیاه‌جامگان و همچنین استقلال مقابل سایپا از سوی بوقچی‌های دو تیم سرخابی حرکات عجیبی رخ داد. برخی بوقچی‌ها علیه مهدی طارمی شعار می‌دادند و هواداران را تحریک می‌کردند و برخی هم هوادارانی که از نتایج تیم منصوریان ناراضی بودند و اعتراض می‌کردند را به باد کتک می‌گرفتند. به همین بهانه با تنی چند از پیشکسوتان سرخابی هم‌صحبت شدیم و از آنها پرسیدیم آیا سرخابی‌ها نیاز به بوقچی دارند یا نه؟ این صحبت‌ها را بخوانید.

محمد پنجعلی: بوقچی‌ها باید کار فرهنگی انجام دهند اما...

محمد پنجعلی کاپیتان و سرپرست اسبق پرسپولیس به خبرورزشی گفت: فوتبال ایران سال‌هاست که به این شکل درگیر بحث بوقچی‌هاست؛ تشکیلاتی که اکثراً توسط خود باشگاه‌ها هدایت می‌شوند. به نظرم در اصل کار بوقچی‌ کار فرهنگی باید باشد و هواداران را در ورزشگاه‌ها هدایت کنند نه اینکه خودشان عامل فحاشی و درگیری‌ها باشند. توهین به بازیکن خودی و حتی بازیکن حریف کار قشنگی نیست. بوقچی واقعی این کارها را نباید انجام بدهد.

بهروز رهبری‌فرد: برخی زود احساساتی می‌شوند

بهروز رهبری‌فرد کاپیتان اسبق پرسپولیس در این خصوص به خبرورزشی گفت: قبول دارم که در تیم‌های بزرگ مثل استقلال و پرسپولیس بعضی وقت‌ها بوقچی‌ها احساساتی می‌شوند و در چنین شرایطی شعارهایی که مطرح می‌شود منطقی نیست. تیم‌های پرسپولیس و استقلال هواداران زیادی دارند که باید روی سکو‌ها به خوبی مدیریت شوند اما بعضاً بوقچی‌ها که احساساتی می‌شوند اوضاع روی سکوها به ‌هم می‌ریزد.

بیژن ذوالفقارنسب: بوقچی‌ها باید مدیریت شوند

دکتر بیژن ذوالفقارنسب کارشناس فوتبال به خبرورزشی گفت: این بحث بوقچی‌ها و حضورشان سر جلسات تمرین و در دفتر باشگاه‌ها و اثرگذاری آنها در بردها و حتی باخت‌های تیم‌ها مقوله پیچیده‌ای است. بعد از یکی، دو دهه این پدیده شوم حالا یکی از تأثیرگذارترین ارکان برخی باشگاه‌ها شده‌اند و بعضاً کسانی که آنها را روی کار آورده‌اند را هم مورد عنایت قرار می‌دهند. به نظرم در همه جای دنیا تیم‌ها بوقچی‌ دارند و با مدیریت خوب کنترل می‌شوند در حالی که در ایران این‌طور نیست.

عباس سرخاب: بوقچی‌ حق ندارد توهین کند

عباس سرخاب مهاجم اسبق استقلال در این خصوص به ما گفت: بوقچی‌ها باید سیاست‌های باشگاه را اعمال کنند که همانا حمایت از تیم و بازیکنان است نه اینکه بخواهند از فرد خاصی هواداری انجام دهند و دیگر عوامل تیم را به خاطر آن آقا بکوبند. بوقچی حق توهین کردن ندارد و باید توسط باشگاه مدیریت شود نه فرد! همه جای دنیا هم بحث بوقچی‌ها وجود دارد اما نه مثل ایران که بعضاً حتی مدیر و مربی هم عوض می‌کنند!

صادق ورمزیار: وظایف بوقچی‌ها باید تعریف شده باشد

صادق ورمزیار کاپیتان اسبق استقلال به ما گفت: باید شرح وظایف بوقچی‌ها تعریف شده باشد و آنها تحت ‌نظارت مستقیم باشگاه قرار بگیرند نه افراد خاص و مثلث بوقچی، باشگاه و هواداران یک هارمونی دقیق و منطقی داشته باشد. در تمام دنیا حتی برخی باشگاه‌های اروپایی بلیت‌فروشی و نظم دادن به داخل ورزشگاه را به بوقچی‌ها سپرده‌اند و هر یک وظایف خاص خودشان را دارند اما در ایران این مسئله بعضاً به بیراهه رفته است.

 
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017