محمدی: موفقيت يعنی معرفی چند قهرمان جهان | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب کشتی
آرشیو


موضوعات:
تاریخ: دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ » ساعت: 16:57
کد مطلب: 135246

نبايد نوجوانان را از نتيجه بترسانيم
محمدی: موفقيت يعنی معرفی چند قهرمان جهان
0
comment0
sharing

مسابقات كشتي آزاد و فرنگي قهرماني جهان 2017 در همه رده‌هاي سني به‌ پايان رسيد. عملكرد و نتايج بهتر فرنگي‌كاران نسبت به كشتي ‌آزاد، در هر سه رده ‌سني نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، حاشيه‌ها و مشكلاتي را به دنبال داشت. هنوز قيل و قال پيرامون نتايج كشتي ‌آزاد ساكت نشده بود، حاشيه‌هاي پيرامون دعواي وزارت ورزش و فدراسيون كشتي شروع شد. دعوايي كه راه افتادن آن هم جاي سؤال داشت. عده‌اي به طرفداري اين و گروهي هم به هواخواهي آن وارد گود شده و ارّه بده، تيشه بگير راه انداختند. خلاصه هرچه بود با حضور در دفتر وزير و ديدار رئيس فدراسيون كشتي و بعضي از اعضاي شوراي ‌فني تيم‌هاي ملي با وزير ورزش، همه چيز به خير و خوشي خاتمه يافت و گويا شكر خدا، الان همه چيز گل و بلبل شده و الحمدلله آسمان روابط وزارت ورزش و فدراسيون كشتي صافِ صاف و آفتابي شده است.

به گزارش خبرورزشی، عدم تمايل گروهي از بزرگان و نامداران كشتي براي قبول سرمربيگري تيم ملي اميد، يكي ديگر از حواشي خودساخته روزهاي اخير، دوباره اخبار و اتفاقات فدراسيون كشتي را نقل محافل ورزشي ساخته است. در همين ارتباط فرصتي دست داد تا ميزبان غلامرضا محمدي به ‌عنوان سرمربي تيم ملي كشتي ‌آزاد نوجوانان، يكي از همكاران موفق فدراسيون و مردان باتجربه‌اي كه حضورش در كنار كشتي غنيمتي براي فدراسيون و علاقه‌مندان اعتلاي ورزش اول كشور محسوب مي‌شود، باشيم. از هر دري سخن گفتيم و بعضي سؤالات را مطرح كرديم تا پاسخ آن را از زبان همكار كاربلد فدراسيون بشنويم اما او در اين گپ و گفت دوستانه و صميمي، از پاسخ دادن به بعضي از آنها خودداري كرده و از ما خواست قيد آنها را زده و بي‌خيال دريافت جواب شويم. هرچه بود، اين شد نتيجه گپ و گفت ما با سرمربي تيم ملي نوجوانان كشتي آزاد، تقديم به علاقه‌مندان كشتي.

 

* با توجه به اتفاقاتي كه رخ داده بود، احساس كردم شرايط براي خدمت در تيم ملي در بزرگسالان مهيا نيست. لذا با خودم گفتم حالا كه نمي‌توانم در تيم ملي بزرگسالان به كشتي خدمت كنم، براي انتقال داشته‌هاي فني و تجربي خودم كه طي ساليان متمادي در كشتي كسب كرده و تا به‌ حال در اختيار بزرگسالان قرار مي‌دادم، از اين به بعد داشته‌هايم را به پشتوانه‌هاي آينده‌ساز كشتي در تيم ملي نوجوانان منتقل مي‌كنم.

* كار با كشتي‌گيران نوجوان و كادر فني جوان و بي‌تجربه، يا كم‌تجربه، خيلي سخت است ولي وقتي مي‌بيني كادر فني جوان، با همدلي و هماهنگي، مسئولانه و دلسوزانه تلاش مي‌كند تا كمبود تجربه خود را جبران كرده و براي موفقيت و تلاش نوجوانان و انتقال داشته‌هاي فني ناشي از دوران پرافتخار قهرماني خود به پشتوانه‌ها و آينده‌سازان تيم ملي از هيچ كوششي فروگذار نكرده، با جان و دل تلاش مي‌كنند، خستگي از تن آدم در‌مي‌آيد.

* براي بالا بردن كيفيت كارِ كادر فني، در مورد استفاده از مربي باتجربه و موفق در كارِ با نوجوانان در جمع كادر فنيِ جوان و پرانگيزه‌اي كه داريم، بررسي، فكر و برنامه‌ريزي مي‌كنيم تا در صورت لزوم، بلافاصله كادرمان را تقويت كنيم.

* فقط براي خدمت به تيم ملي نوجوانان آمدم. با گروهي از قهرمانان تازه وداع كرده با دنياي قهرماني، يك كادر فني همدل، همفكر، فعال، هماهنگ، پرتلاش، باانگيزه، دلسوز و پرتوان تشكيل داده و با همين مربيان كم‌تجربه توانستيم كاري تشكيلاتي، منسجم و بابرنامه را طراحي کرده و به اجرا درآوريم كه قطعاً با كسب تجربه بيشتر همين مربيان جوان، علاقه‌مند و عاشق مربيگري، در آينده بازدهي و نتايج كار ما بيشتر، بهتر و كامل‌تر خواهد شد.

* مربيگري در تيم‌هاي پايه، به ‌غير از سختي و دردسر چه چيزي دارد؟! در اينجا نه تنها ديگر از تيتر اول شدن، سوژه روز شدن، مصاحبه، گزارش و امكانات متعدد هيچ خبري نيست، بلكه فقط كار عاشقانه و دلسوزانه مي‌خواهد كه من ‌هم با اطلاع از همه اين شرايط، قبول مسئوليت كردم و براي اداي دين و انجام وظيفه لباس خدمت به نوجوانان را تن كردم.

* هرچند كار با يك كادر فني جوان و كم‌تجربه در امر آموزش به نوجوانان سخت و دشوار است ولي بايد به فكر روزهاي بعد از خودمان هم باشيم. مگر قرار است ما تا ابد در تيم‌هاي ملي بمانيم؟! خلاصه يك روز بايد همين جوان‌ها جاي ما را در تيم‌هاي ملي بگيرند. پس چه بهتر از همين الان تجربه‌ها و اندوخته‌هاي فني، مديريتي، آموزشي و داشته‌هايي كه طي چندين سال از بزرگان كشتي كسب كرده‌ايم را به همين آينده‌سازان مربيگري تيم‌هاي ملي منتقل كنيم تا هرچه زودتر مهياي به دست گرفتن سكان هدايت تيم‌هاي‌ملي در رده‌هاي سني، مراحل و مقاطع مختلف بشوند.

* كار با نوجوانان خيلي سخت و عذاب‌آور است ولي اين سختي و عذاب، شيريني و لذت خاصي دارد كه آموزش به آنها، برطرف ساختن نواقص فني و تقويت شگردهايي كه توانايي انجام آن را به‌ خوبي دارند، خستگي را از تن آدم درمي‌آورد. الان سختي كار مربيان سازنده و پرتلاش اين رده ‌سني در شهرها و استان‌هاي مختلف را به خوبي احساس مي‌كنم و مي‌دانم آنها به معناي واقعي عاشق و دلسوز اعتلاي كشتي ايران هستند.

* به ‌اعتقاد من هركس مدعي است مي‌تواند يا مي‌خواهد به كشتي و تيم‌هاي ملي خدمت كند بيايد در نوجوانان كار كند. چون واقعاً سازندگي در اينجا معنا پيدا مي‌كند.

* هرگز قصد مقايسه نتيجه اين تيم با تيم پارسال را نداشته و ندارم و اصلاً دوست ندارم كه كار ما را با ديگران مقايسه يا بررسي كنند. گفته شود ما بهتر و موفق‌تر بوديم يا ديگران ضعيف‌تر و ناكام بوده‌اند. اصلاً نبايد به كار در رده ‌سني نوجوانان اين‌گونه نگاه شود. هرچند كه كسب 5 مدال نسبت به 3 مدال قبلي و مقام چهارم تيمي نسبت به هشتم تيمي پارسال، خودش يك موفقيت است ولي من معتقدم وقتي توانستيم چند قهرمان جهان و المپيك به دنياي كشتي معرفي كنيم، مي‌توانيم بگوييم موفق هستيم، برنامه‌ها و زحمات‌مان به بار نشسته و نتيجه‌اش مايه غرور و افتخار كشتي ايران است.

* همه ضعف‌ها و مشكلاتي كه تيم ما با آن دست به گريبان بود، دست ‌به دست هم داد و باعث شد تا نتوانيم به ‌آنچه توقع، انتظار و استحقاق آن ‌را داشتيم، برسيم اما باز هم اگر بعضي ناداوري‌ها و اشتباهات بچه‌هاي ما به دليل كم‌تجربگي نبود، همين تيم هم در پيكارهاي يونان مي‌توانست قهرمان جهان شود و روي سكوي اول دنيا بايستد.

* متأسفانه با نوجوانان به‌ گونه‌اي رفتار مي‌شود كه انگار با مردان باتجربه اعزامي به المپيك روبه‌رو هستيم. نبايد نتيجه را مثل يك تابوي وحشتناك و شمشير تهديد بالاي سرِ نوجوانان قرار دهيم تا از ترس همين رفتارها و برخوردهايي كه بعد از شكست مي‌شود، نتوانند خوب كشتي بگيرند و از مبارزه با حريفان بترسند. اگر نتيجه را مثل يك چماق بالاي سرِ نوجوانان نگه نداريم، آنها از مبارزه و رويارويي با حريفان نه تنها نمي‌ترسند، بلكه از سرشاخ شدن و جنگيدن با حريفان خوشحال هم شده و لذت مي‌برند و نتايج خيلي بهتري هم مي‌گيرند.

* در نوجوانان هدف بايد متفاوت باشد و فرق كند. من نمي‌گويم نتيجه اصلاً مهم نيست زيرا مسابقه فقط براي تعيين برنده و بازنده برگزار مي‌شود ولي نحوه رفتار با يك نوجوان عاطفي و حساس، با يك قهرمان و ملي‌پوش بزرگسال كه چندين ميدان معتبر و مهم بين‌المللي را تجربه كرده، شكست و پيروزي‌هاي متعددي را ديده، زمين تا آسمان متفاوت بوده و فرق مي‌كند. به ‌همين دليل مي‌گويم نبايد نتيجه را مثل چماق بر سر نوجوانان بكوبيم.

* متأسفانه 4 تا از بچه‌هاي ما در 5 ثانيه آخر كشتي‌هاي‌شان را واگذار كرده و باختند. اگر اين بچه‌ها تجربه بيشتري در رويارويي با حريفان خارجي داشتند، بهتر مي‌توانستند در لحظات آخر كشتي را اداره كنند و شيرازه‌ كار از دست‌شان درنمي‌رفت و بهتر نتيجه مي‌گرفتند. براي جبران همين مشكل برنامه‌هاي متعددي داريم، سعي مي‌كنيم براي سال آينده به ‌گونه‌اي برنامه‌ريزي و كار كنيم كه كمتر شاهد بروز مشكلات ناشي از كم‌تجربگي آنها باشيم. همين نوجوانان ما اگر مقداري تجربه برون‌مرزي يا بين‌المللي بيشتري داشتند، خيلي بهتر و راحت‌تر مي‌توانستند، از حق خودشان دفاع كنند و كارشان در مقابل حريفان، به دست بعضي ناداوري‌ها رقم نمي‌خورد و عوض نمي‌شد.

* همين الان هم تيم خيلي خوبي داريم كه اگر 3، 4 نفر از همين مدال‌آوران تيم امسال را به‌ خوبي حفظ و حراست كنيم و آنها را زير نظر بگيريم و مراقب‌شان باشيم، اين قابليت و توانايي را دارند كه بتوانند در آينده از ستاره‌هاي قابل اعتناي ما باشند و قهرمان جهان و المپيك شوند.

* فروتن يكي از كشتي‌گيران خيلي عالي ماست كه در آينده حرف‌هاي زيادي از او مي‌شنويم. او به‌ همراه بعضي از ملي‌پوشان نوجوان، جزو سرمايه‌هايي هستند كه اگر به ‌خوبي آنها را حفاظت و حراست كنيم، مي‌توانند در آينده از ستاره‌هاي درخشان كشتي ايران و جهان شوند.

* هر 5 نفر بچه‌هاي ما كه در مسابقات‌ جهاني يونان مدال گرفته‌اند، مورد توجه تيم ملي جوانان هستند و براي شركت در اردوها دعوت مي‌شوند. بدون شك  تسريع در پيشرفت اين نوجوانان يكي از وظايف ماست و هرگز مانع رشد و پيشرفت آنها نخواهيم شد و هرچه از دست‌مان برآيد، براي موفقيت آنها و ساير نوجوانان مستعد انجام مي‌دهيم و تلاش مي‌كنيم.

* اگر با حمايت مالي مناسب مسئولان ذي‌ربط به فدراسيون، بتوانيم تمام برنامه‌هاي حمايتي از نوجوانان را به ‌گونه‌اي اجرا كنيم كه ديگر دغدغه و نگراني مشكلات زندگي و معيشتي خود و خانواده‌هاي‌شان را نداشته باشند و فقط به فكر تمرين و تلاش براي آماده‌سازي و رويارويي با حريفان و مدعيان باشند، قطعاً هم آينده تيم‌هاي ملي تضمين و تأمين است و هم اينكه پشتوانه‌هاي ما به آنچه استحقاقش را دارند، مي‌رسند.

* نتيجه حمايت‌هاي همه‌جانبه آمريكايي‌ها در سال‌هاي اخير را الان در مسابقات رسمي داريم، مي‌بينيم. آمريكايي‌ها سال‌هاست در كشتي به صورت كلان سرمايه‌گذاري كرده و امسال شاهد پيشرفت و اختلاف فاحش نتايج و عملكرد ملي‌پوشان آنها، در همه رده‌هاي سني با ساير تيم‌ها (‌حتي با روسيه كه حساب ويژه‌اي روي كشتي دارد‌) بوديم. آنها براي نوجوانان‌شان تورهاي داخلي و بين‌المللي برگزار مي‌كنند. از نظر روحي و تجربي آنها را تقويت مي‌كنند تا در ميادين رسمي، بتوانند با تجربه مناسب و بدون دغدغه و مشكل روحي، رواني ناشي از كم‌تجربگي يا ترس از شرايط مسابقه، روي تشك بيايند و كشتي بگيرند.

* با توجه به تصميم اتحاديه جهاني كشتي، مسابقات رده‌ سني نوجوانان در سال 2018 نسبت به سال جاري 2017 تغيير كرده و در ارديبهشت و تيرماه برگزار مي‌شود لذا ما هم مجبور هستيم زمان انجام برنامه‌هاي‌مان را تغيير دهيم و به شكلي برنامه‌ريزي كنيم كه تا وقت شروع مسابقات مورد نظر، بچه‌ها از نظر آمادگي به شرايط مطلوبي رسيده باشند.

* به دليل همين تغييرات اتحاديه ‌جهاني در زمان برگزاري مسابقات سال 2018، مسابقات كشتي قهرماني آسيا در ارديبهشت 97 به ميزباني ازبكستان و مسابقات قهرماني جهان هم تيرماه 97 به ميزباني كرواسي برگزار مي‌شود. بر همين اساس مجبوريم با تغيير برنامه‌هاي‌مان، هرچه زودتر و حداكثر از آذرماه استارت بزنيم و كار را شروع كنيم.

* تمام تلاش ما اين است كه در فرصت كم باقيمانده هم برنامه‌هاي مورد نظر در تقويم فدراسيون و هم آماده‌سازي به خوبي انجام شود.

مسابقات قهرماني ‌كشور، مسابقات عمومي (اوپن)، انتخابي جام يادگار امام (ره) و انتخابي تيم ملي را بايد در همين سال 96 برگزار كنيم، همچنين قبل از حضور در مسابقات قهرماني آسيا به ‌ميزباني ازبكستان، حداقل دو مرحله اردو هم برگزار شود تا بچه‌ها با آمادگي و شرايط مناسب به مصاف حريفان بروند.

* تمام برنامه‌هاي‌مان را بايد در همين 6 ماه باقيمانده سال 1396 برگزار كنيم و در همين كمتر از 6 ماه باقيمانده تا پايان سال 96، بايد تورنمنت‌هايي را پيدا كنيم كه با موافقت فدراسيون ‌كشتي و تأمين بودجه لازم، بچه‌ها بتوانند براي كسب تجربه لازم، در اين مسابقات نيز شركت كنند. 
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017