قره‌باغ و داستان یک شهر متروکه | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب فوتبال جهان
آرشیو


تاریخ: چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ » ساعت: 12:11
کد مطلب: 138107

تبعيد24 ساله قره‌باغ به باكو به خاطر جنگ ارمنستان-آذربايجان
قره‌باغ و داستان یک شهر متروکه
2
comment1
sharing

تیم آذربایجانی قره‌باغ در اصل متعلق به یک شهر ارمنستانی است.

به گزارش خبرورزشی، امسال باشگاه قره‌باغ توانست رؤيايش براي حضور در معتبرترين رقابت‌هاي فوتبال در اروپا را محقق كند و امشب در خانه‌‌اش ميزبان اتلتيكومادريد، يكي از بزرگترين تيم‌هاي فوتبال اسپانياست اما آنها يك رؤياي ديگر هم دارند كه از سال 1993 آن را در سر مي‌پرورانند و آن هم بازگشت به خانه است.

حريف امشب اتلتيكو، يك تيم تبعيد شده است‌؛ اين باشگاه اصالتاً متعلق به منطقه‌اي به نام منطقه آق‌‌دام است‌؛ منطقه‌اي كه خاستگاه و مأمن باشگاه قره‌باغ، قهرمان فوتبال آذربايجان است، در سال 1993 و در بحران جنگ قره‌باغ، به طور كامل غصب و سپس ويران شد. از آن زمان به بعد بود كه باشگاه قره‌باغ در باكو، پايتخت جمهوري آذربايجان مستقر شد و در استاديومي كه بيش از 300 كيلومتر با خاستگاه واقعي‌‌اش فاصله دارد، بازي مي‌كند. منطقه آق‌دام منطقه‌اي است كه در خاك آذربايجان واقع شده ولي مردم آن منطقه رگ و ريشه‌اي ارمني دارند و به همين خاطر اين منطقه، محل اختلاف ميان اين دو كشور بود. در زمان آغاز اين جنگ در سال 1987 آق‌دام 150 هزار نفر جمعيت داشت و در سال 1993 اين منطقه توسط سربازان ارمني به اشغال درآمد‌؛ مردم اين منطقه از آق‌دام اخراج شدند و آن شهر، تبديل به شهري متروكه گرديد و عملاً خالي از سكنه و ويران شد.

ورزشگاه ايمارت كه تيم قره‌باغ در آن بازي مي‌كرد نيز خراب شد و ا...‌وردي باقرف، سرمربي وقت قره‌باغ، در اين جنگ كشته شد.

در پي اين بحران‌هاي سياسي بود كه باشگاه قره‌باغ به باكو در 300 كيلومتري منطقه آق‌دام نقل مكان كرد. آنها بازي‌هايشان در ليگ آذربايجان را در ورزشگاه توفيق بهرامف برگزار مي‌كنند و در ليگ قهرمانان اروپا، در استاديوم المپيك باكو به ميدان خواهند رفت كه گنجايشي 70 هزار نفري و دو برابر ورزشگاه توفيق بهرامف دارد. دليل برگزاري اين بازي در اين ورزشگاه هم مشخص است‌؛ قره‌باغ تيم محبوبي در كشور آذربايجان است و از آن به عنوان سمبل مقاومت ياد مي‌شود‌؛ چراكه قرباني جنگ است و در واقع يك پناهجو است. بسياري از مديران و اعضاي اين باشگاه و حتي بازيكنان تيم هم فرزندان افراد تبعيدي يا كشته شدگان در آن جنگ هستند و حالا نماينده كشورشان در ليگ قهرمانان اروپا خواهند بود.

از همين‌رو در بازي امشب قطعاً هواداراني از سراسر آذربايجان در ورزشگاه حضور خواهند يافت و نه فقط طرفداران باشگاه قره‌باغ‌؛ قيمت بليت‌هاي اين بازي از يك يورو تا 25 يورو خواهد بود‌؛ چراكه درآمدها در كشور آذربايجان خيلي كمتر از ساير كشورهاي اروپايي است و از همين‌رو بليت‌ها با قيمت كمي به فروش خواهند رسيد.

المپيك باكو، رقيب واندا

اتلتيكويي‌ها امشب در حالي در اين ورزشگاه به ميدان مي‌روند كه ورزشگاه المپيك باكو، رقيب ورزشگاه واندا متروپوليتانو، خانه اتلتيكومادريد براي كسب ميزباني فينال ليگ قهرمانان اروپاي سال 2019 است. در عين حال تيم ملي آذربايجان هم بازي‌هاي خانگي‌‌اش را در اين ورزشگاه كه گنجايش 70 هزار هوادار را دارد، برگزار مي‌كند.
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
رضا
پنج شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ۲۱:۳:۲۵
قاراباغ خاک تورکهای آزربایجان بوده و هست یعنی چی که نوشتیم شهر ارمنی در آزربایجان؟
-
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017