فدرر: فکر نمی‌کردم با 4 تا بچه بتوانم 4 بار نادال را ببرم! | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب تنیس
آرشیو
پربحث ترین


موضوعات:
یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ در ساعت 09:36
کد مطلب: 146838

ما دوتا کارهای فوق‌العاده‌ای انجام داده‌ایم
فدرر: فکر نمی‌کردم با 4 تا بچه بتوانم 4 بار نادال را ببرم!
7
comment0
sharing

راجر فدرر در مصاحبه‌اش با روزنامه اکیپ به تمجید از رافائل نادال پرداخته است.

به گزارش خبرورزشی، راجر فدرر، اسطوره فراموش‌نشدني دنياي تنيس كه پرافتخارترين ورزشكار اين عرصه هم محسوب مي‌شد بعد از انتخاب به عنوان قهرمان قهرمانان سال 2017، گفت‌وگويي با روزنامه اكيپ داشته و درباره رقابت و حالا دوستي‌‌اش با رافا نادال صحبت كرده است. او هنوز هم در بازي‌هاي رودررويش با نادال شكست‌هاي بيشتري دارد. او سال 2017 جبران مافات كرد و هر بار برابر نادال قرار گرفت برنده از زمين خارج شد. بخشي از اين گفت‌وگو را در زير از نظر مي‌گذرانيد.

* روزنامه «اكيپ» شما و رافائل نادال را به طور مشترك به عنوان قهرمان قهرمانان سال 2017 انتخاب كرده است. به نظرتان اين انتخاب درست است؟

بله. بعضي‌ها ممكن است بگويند نه و بعضي‌ها هم ممكن است بگويند بله. به نظرم مي‌تواني هر طور دوست داري به فصلي كه ما سپري كرده‌ايم نگاه كني. روي هم رفته ما دوتا كارهاي فوق‌‌‌العاده‌اي انجام داديم‌‌؛ يكي كه شماره يك دنياي تنيس شد و حتي مسن‌ترين تنيس‌بازي لقب گرفت كه توانست پايان سال شماره يك شود. همچنين فراموش نكنيم رافا هم مثل من كام‌بك داشت‌‌؛ من 5 سال از او بزرگترم و طبيعتاً انجام چنين كارهايي برايم سخت‌تر است. خب از طرفي هر بار كه با او بازي كردم شكستش دادم. مي‌توانيم همه اينها را با هم مخلوط كنيم و نظرمان را بيان كنيم ولي من با اين انتخاب هيچ مشكلي ندارم.

* سال 2016 هر دو مصدوم شده بوديد و بازي نمي‌كرديد. با اين حال از زماني كه نادال آكادمي تنيسش را در همان سال راه‌اندازي كرد و شما هم رفته بوديد، به نظر مي‌رسد ديگر تقريباً همديگر را رها نكرده‌ايد... 

درست است. موضوع جالب است چون قبلاً چنين چيزي نبود. حالا همديگر را بهتر درك مي‌كنيم. در گذشته وقتي او مصدوم مي‌شد يا جراحي مي‌كرد، راستش را بخواهيد اصلاً نمي‌توانستم دركش كنم. شايد هم به اين خاطر بود كه من هيچ وقت جراحي نكرده بودم. سال 2016 وقتي شرايطش بهتر شده بود و من هم به نوبه خودم مصدوم شدم براي اولين بار توانستم نادال را درك كنم. مصدوميت، من را به نادال نزديك‌تر كرد و توانستم اتفاقاتي كه در گذشته برايش رخ داده را بهتر درك كنم. واقعاً فكر مي‌كنم اين روزها رافا را بهتر از گذشته درك مي‌كنم.

* اگر سال 2010، زماني كه نادال شماره يك دنيا بود، به شما مي‌گفتند رافا هفت سال بعد در طول يك فصل و 4 بار رقابت، نمي‌تواند شما را شكست دهد... 

احتمالاً بايد مي‌گفتم نه! در آن زمان من دو تا بچه داشتم و هنوز بچه‌هاي بيشتري مي‌خواستم. حالا 4 تا دارم. با 4 تا بچه رافا را 4 بار نمي‌برم! (مي‌خندد) نه خيلي منطقي است و نه خيلي واقع‌بينانه. با اين حال ايده همان موقع هم همين بود كه زمان طولاني بازي كنم. سؤال هم اين بود كه آيا دوباره در آينده به هم مي‌رسيم يا نه؟ جايگاه‌مان در جدول رده‌بندي برترين‌ها كجا خواهد بود؟ به هر حال بايد در نظر داشته باشيم اگر قرار است در سال با هم دوباره مصاف بدهيم بايد سعي كنيم در بالاي جدول قرار بگيريم.

* اگر سال 2017 قرار بود با رافا در زمين‌هاي خاك رس بازي كنيد باز هم مقابلش بدون شكست باقي مي‌مانديد؟

خب براي خيلي‌ها جالب است با توجه به سطح تنيسي كه سال 2017 داشتم و مزيت‌هايي كه در تقابل با او داشتم، نتيجه در زمين‌هاي خاك رس چه مي‌شد، اينكه آيا او را شكست مي‌دادم يا نه... ولي نه، به نظرم رافا، هميشه مقابل هر تنيس‌بازي، در زمين‌هاي خاكي، شانس اول پيروزي است. خب مي‌گويم: رافا برنده مي‌شد (مي‌خندد).

* امسال براي اولين بار، شما كنار هم در ليوركاپ بازي كرديد. بازي كردن كنار نادال چطور بود؟

فوق‌‌‌العاده. راست مي‌گويم چون تنيس دونفره هنوز هم از تمرين كردن سخت‌تر است. در تنيس دوبل 10 ثانيه فرصت داري تصميم بگيري و با خودت حرف بزني و بگويي چه مرگت شده؟ بك هند بزني و بعد پوشش بدهي؟ پوشش ندهي؟ خب چه كار كني؟ زود باش، نظرت خيلي سريع عوض مي‌شود! اوكي، قبول داري؟ پف، پف، بوم، بوم! و همه اين ديالوگ‌ها را در طول مسابقه 50 بار بايد داشته باشي! بايد هم تهاجمي باشي، هم آرامش داشته باشي و هم خيلي به خودت فكر كني. من و رافا به هم شبيه هستيم و هميشه سعي مي‌كنيم راه حل مناسب را پيدا كنيم. او يك (به انگليسي مي‌گويد) «he is winner» (او يك برنده است).

* نادال چه توانايي‌ای دارد كه شما دوست داشتيد آن توانايي مال خودتان بود؟

هميشه عاشق بك‌هند، شدت ضربات و تمركز بالايش بوده‌ام.

* دوست داشتيد او سوئيسي بود؟

اوووه... چرا نه؟ نمي‌گويم نه! ولي با استَن (واورينكا) همين حالا هم شرايط خوب است، نه! شكايتي ندارم، چون استن فوق‌‌‌العاده است... 

* بين شما و نادال، كدام يك بازيكن بهتري در تنيس دوبل است؟

اااه... سؤال جالبي است. ما با شيوه‌اي كاملاً متفاوت بازي مي‌كنيم. در پراگ به او گفتم: «مي‌خواهي چطور بازي كنم؟ بيشتر شبيه تو بازي كنم يا بيشتر شبيه خودم؟» چون من واقعاً چيز زيادي از تنيس دوبل نمي‌دانم. نمي‌دانستم مثلاً بايد عقب زمين بمانم يا روي تور بيايم. به هر حال من جلوي تور ايستادم و صداي ضرباتش كه از بغل گوشم مي‌گذشت را مي‌شنيد: ووم، ووم! به نظرم اين تنيسي كه ما بازي كرديم دوبل مدرن بود. او تنيس دو نفره را بهتر بازي مي‌كند ولي من فكر مي‌كنم به شيوه كلاسيك، من بهتر از او باشم. مي‌دانم جواب به درد بخوري به اين سؤال ندادم ولي برايم جالب بود تفكرم را بگويم.

* زيباترين پيروزي‌‌تان مقابل رافا، كدام است؟

ببهه. همين استرالياي 2017. بله. همين مسابقه.

* و بدترين شكست‌تان مقابل او؟

ويمبلدون 2008 و رم 2006 كه دو بار فرصت داشتم برنده شوم و فرصت را از دست دادم.
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017