مسی، غولی که با پول آرام می‌شود | روزنامه خبرورزشی
-
آخرین مطالب فوتبال جهان
آرشیو
پربحث ترین


یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ در ساعت 09:23
کد مطلب: 148707

پاسخ به همه ابهامات قرارداد باورنكردنی مسی
مسی، غولی که با پول آرام می‌شود
6
comment0
sharing

جزئیات دقیق قرارداد لیونل مسی منتشر شده که نشان می‌دهد او چه پول هنگفتی از بارسلونا دریافت خواهد کرد.

به گزارش خبرورزشی، ليونل مسي ستاره آرژانتيني بارسا بار ديگر، مرد اول رسانه‌هاي مختلف شده‌؛ اين بار نه به خاطر گل‌هايي كه زده يا ركوردهايي كه شكسته بلكه به خاطر رقم قرارداد تازه منعقد كرده‌‌اش با بارسا. ماجرا از اين قرار است كه «فوتبال ليكس» در تازه‌ترين پرونده‌هاي منتشر شده اعلام كرده رقم قرارداد مسي با بارسا آن چيزي نيست كه از سوي باشگاه اعلام شده است. مسي كه به تازگي قراردادش را به مدت 4 سال ديگر تا سال 2021 با بارسا تمديد كرده دستمزد سالانه 40 ميليون يورويي مي‌گيرد‌؛ حداقل اين چيزي بود كه از سوي مسئولان باشگاه و نزديكان مسي عنوان شده است ولي حالا فوتبال ليكس و رسانه‌هاي نزديك به آن (مدياپر يا در اشپيگل) ابعاد واقعي اين قرارداد را فاش كرده‌اند و مشخص شده رقم اعلام شده اختلاف نجومي با واقعيت دارد.

سالي 100 ميليون يورو براي مسي

در مطالب تازه عنوان شده كه مسي نه سالي 40 ميليون يورو بلكه سالي 100 ميليون يورو از بارسا دستمزد خواهد گرفت. البته براي روشن شدن اين «سالي 100 ميليون يورو» نياز به توضيحات ساده و شفافي است تا ذهن مخاطب درگير نشود. در پرونده‌هاي تازه عنوان شده رقمي كه پدر مسي، به عنوان مدير برنامه‌هاي اين بازيكن، با مسئولان بارسا بر سر آن به توافق رسيده 400 ميليون يورو براي 4 سال است! حالا اين‌طور برآورد شده مسي سالي 100 ميليون يورو خواهد گرفت. اول بايد به اين موضوع اشاره شود اين 400 ميليون يورو چطور به دست آمده است. مسي در قرارداد تازه‌‌اش سالي 71 ميليون يورو (به طور دقيق 71053864 يورو) از بارسا به صورت «ناخالص» دريافت مي‌كند. اين «ناخالص» به اين معني است كه ماليات آن كسر نشده. با احتساب ماليات كسر شده دستمزد مسي چيزي نزديك به 50 ميليون يورو «خالص» در سال مي‌شود. حالا اما با احتساب قرارداد 4 ساله به ارزش سالانه 71 ميليون يورو، پولي كه مسي در اين 4 سال به عنوان دستمزد مي‌گيرد 284 ميليون يورو خواهد بود. مسي براي تمديد قراردادش رقم 63/5 ميليون يورو هم به عنوان «شيريني» گرفته است. يعني اين رقم را گرفته تا حاضر شود قراردادش را تمديد كند. به غير از اين مورد، او بند 70 ميليون يورويي «وفاداري» هم در قراردادش دارد‌؛ معني‌‌اش مي‌شود اينكه اگر مسي به قرارداد 4 ساله‌‌اش پايبند بماند و زودتر از 4 سال از بارسا نرود، آن وقت 70 ميليون يورو هم دریافت خواهد كرد. حالا در بالا عنوان شد پول دستمزدش در 4 سال 284 ميليون يورو مي‌شود كه جمع اين رقم با 70 ميليون وفاداري و 63/5 ميليون شيريني قرارداد، به بيش از 400 ميليون يورو مي‌رسد (417/4 ميليون يورو دقيق).

پاداش‌هاي نجومي

اينكه گفته مي‌شود مسي در سال چيزي نزديك به 100 ميليون يورو عايدي خواهد داشت البته سخن درستي هم است چون مطالبي كه در بالا عنوان شد بدون «آپشن» بود! لئو بندهاي قرارداد جذابي دارد كه پاداش‌هاي قابل توجهي از بارسا دريافت مي‌كند. به عنوان مثال اگر او با بارسا فاتح ليگ قهرمانان اروپا شود 12 ميليون يورو (12057513 به طور دقيق) پاداش خواهد گرفت. از اين گذشته اگر در 60 درصد مسابقات فصل بارسلونا هم به ميدان برود پاداش 1/9 ميليون يورويي خواهد گرفت. فارغ از بقيه پاداش‌هايي که به اين بازيكن تعلق مي‌گيرد اگر فقط به همين پاداش‌ها نگاه شود، لئو به صورت تضميني در هر سال رقمي معادل 100 ميليون يورو از بارسا به عنوان دستمزد دريافت خواهد كرد. نكته قابل توجه اينكه اين موارد فقط بخشي از پاداش يا آپشن‌هاي قرارداد مسي است و قهرماني در لاليگا، جام‌حذفي، عنوان آقاي گلي و ساير موارد هم با پاداش برايش همراه خواهد بود. به طور خلاصه و فقط در اين فصل، اگر بارسا فاتح ليگ قهرمانان اروپا، لاليگا و جام‌حذفي شود و مسي جام جهاني‌ باشگاه‌ها هم براي اين تيم به ارمغان بياورد آن وقت دريافتي اين بازيكن فقط از همين فصل بيش از 122 ميليون يورو مي‌شود‌؛ به طور دقيق 122515205 يورو!

وقتي مسي دو قرارداد دارد

موضوع ديگر كه پرونده باورنكردني دستمزدهاي مسي دارد اين است كه اين بازيكن دو قرارداد با بارسا بسته‌؛ يكي مربوط به قرارداد كاري با باشگاه است كه روز 30 ژوئن 2017 همه كارهايش شده و ديگري قراردادي مربوط به حق تصوير اين بازيكن و قراردادهاي شخصي است كه در ماه نوامبر تنظيم شده است. در قرارداد اوليه، رقم فسخ قرارداد مسي همچنان 300 ميليون يورو عنوان شده كه البته آن قرارداد به تأييد نهايي لئو نرسيد چون او مي‌خواست دستمزدش به صورت چشمگيري افزايش پيدا كند. در نهايت در قرارداد ثانويه كه به امضاي مسي رسيد، باشگاه بارسلونا هم از فرصت استفاده كرد و رقم حق فسخ قرارداد اين بازيكن را تا 700 ميليون يورو افزايش داد. بارسايي‌ها كه فكرش را هم نمي‌كردند پاري‌سن‌ژرمن 222 ميليون يورو براي نيمار بدهد، ترسيدند و رقم 300 ميليون يورو براي حق فسخ قرارداد مسي را بسيار كم توصيف كردند‌؛ در نتيجه رقم اين حق فسخ 700 ميليون يورو شد.

روزي كه رئال‌مادريد با مسي مذاكره كرد

البته با اتفاقاتي كه رخ داده طبيعي است بارسايي هم چشم‌شان بترسد‌؛ هم مجبور شوند با خواسته‌هاي مسي راه بيايند و هم اينكه رقم حق فسخش را بالاتر ببرند. «اتفاق رخ داده» اشاره به ماجراي سال 2013 دارد‌؛ همان سالي كه رئال‌مادريد حاضر شد همه چيزش را بدهد ليونل مسي را به خدمت بگيرد! اين هم يكي ديگر از بندهايي است كه به تازگي توسط فوتبال ليكز فاش شده. سال 2013 رئال‌مادريد به سراغ وكيل ليونل مسي مي‌رود و به او مي‌گويد حاضر است مسي را تبديل به گران‌قيمت‌ترين بازيكن تاريخ كند. پس از اين مذاكره، وكيل مسي نامه‌اي به پدر مسي مي‌نويسد و در آن توضيح مي‌دهد رئالي‌ها حاضرند رقم 250 ميليون يورو مبلغ حق فسخ قرارداد مسي را بدهند و او را از بارسا به خدمت بگيرند. پيشنهاد رئالي‌ها بسيار بالا بود چون عنوان شده بود مي‌خواهند قراردادي 8 ساله با لئو ببندند و هر سال 23/5 ميليون يورو دستمزد به اين بازيكن بدهند. اين رقم به غير از 20 ميليون يورو اضافه‌اي بود كه سالانه از طريق پاداش و اسپانسر باشگاه به حساب اين بازيكن واريز مي‌شد. هرچند دست آخر مسي و پدرش تصميم مي‌گيرند در بارسا بمانند و بتوانند از اين طريق به خواسته‌هاي مالي‌شان در باشگاه برسند.

ديگر نكته‌اي كه فوتبال ليكز آن را منتشر كرده اين است كه باشگاه بارسلونا به مسي قول داده مشكلات مالياتي و جرائمي كه براي او در نظر گرفته شده را خواهد پرداخت‌؛ اين باشگاه سالانه با پرداخت رقمي به مؤسسه خيريه مسي سعي كرده جبران خسارتي كه به مسي و پدرش وارد شده را كند.

286140

به يورو! اين رقمي است كه با احتساب قرارداد جديد، مسي به صورت روزانه از باشگاه بارسلونا دريافت مي‌كند. ضرب كردن اين عدد به تومان هم به عهده خودتان!

11922

مسي براي بارسا ساعتي 11 هزار و 922 يورو آب مي‌خورد.

120

اگر مسي همه پاداش‌هايش از بارسا در طول يك فصل را بگيرد دستمزدش تا 120 ميليون يورو افزايش پيدا مي‌كند. جالب اينكه اين رقم برابر با بودجه يك فصل باشگاه المپيك مارسي در فرانسه است.

52

بعد از مسي، نيمار بيشترين دستمزد را در عرصه باشگاهي مي‌گيرد. رقم قرارداد كلي او با پاري‌سن‌ژرمن سالي 52 ميليون يورو است كه با احتساب ماليات 38 ميليون يورو خالص از اين باشگاه دريافت مي‌كند.

642

تعداد گل‌هاي زده مسي با پيراهن بارسا. او اين شانس را دارد تا در ديدار امشب تيمش با سوسيه‌داد به تعداد گل‌هاي زده‌‌اش بيفزايد.
به اشتراک بگذارید:
- - - -
-
-
نظر شما با موفقیت ثبت شد.
-
-
-
-
-

خبرورزشی
کلیه حقوق برای روزنامه خبرورزشی محفوظ می‌باشد.
Copyright © 2017