۰ نفر
پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶

امیر ال بن یعقوب؛ حالا اهالی فوتبال ایران به‌ویژه طرفداران استقلال بیش از هر نام دیگری از این نام نفرت دارند!

مقر AFC در مالزی است، نباید انتظار زیادی داشته باشیم

به گزارش خبر ورزشی، داور مالزیایی که با قضاوت پراشتباه و بحثبرانگیز خود عملا ٣ امتیاز شیرین در لیگ قهرمانان آسیا که میتوانست در خانه العین نصیب استقلال شود را از نماینده ایران گرفت. دو پنالتی صددرصد اشتباه که با تصمیمی مشکوک عملا العین را از یک باخت خانگی نجات داد، باعث شد ایرانیها با هجوم به صفحات اینستاگرام و توییتر کنفدراسیون فوتبال آسیا به شدیدترین شکل ممکن به عملکرد داور مورد نظر اعتراض کنند. باشگاه استقلال هم همانطور که پیشبینی میشد رسما با ارسال نامهای به AFC از قضاوت امیر ال بن یعقوب شکایت کرد. منتهی حالا سوال اصلی این است که در سالهای اخیر بارها و بارها در مسابقات مهم داوران حق تیمهای ایرانی را خوردهاند و بعد اعلام شده از آنها شکایت شده است، اما چرا این شکایتها به جایی نمیرسد و این اشتباهات و داستانها تکرار میشود؟ با سید رضا غیاثی، سخنگوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال و از پیشکسوتان داوری فوتبال ایران در این رابطه گفتوگویی انجام دادیم کهدر زیر میخوانید:

* باشگاه استقلال روز گذشته بهصورت رسمی همانطور که پیشبینی میشد از داور مالزیایی شکایت کرد. منتهی سوال اصلی این است که چرا این شکایتها به جایی نمیرسد؟

همانطور که همه دیدیم، اشتباهات داوری در بازی استقلال - العین به قدری بچگانه و ناراحتکننده بود که یک آدم معمولی که اطلاعی از قوانین فوتبال ندارد هم متوجه این اشتباهات میشد. این داور با ذهنی پریشان بازی را قضاوت کرد و اصلا در حد و اندازههای قضاوت این مسابقه نبود. او اصلا در اندازه قضاوتکردن در لیگ قهرمانان آسیا هم نیست و در جاگیری خود در طول مسابقه هم بارها و بارها اشتباه داشت، ولی با توجه به اینکه مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی است، مورد حمایت قرار میگیرد و به او داوری میدهند.

 *نکته قابل تأمل اینجاست که هیچ کارشناسی نبود که از عملکرد این داور ابراز رضایت کند

او واقعا داور کوچکی بود و هیچ کسی نمیتواند از قضاوت اشتباهش دفاع کند و قطعا کنفدراسیون فوتبال آسیا با او طبق قوانین برخورد میکند و از قضاوت چند مسابقه او را محروم خواهد کرد. البته اشتباهات قبلی و اعتراضهای مکرر فدراسیون فوتبال به انتخاب داوران عرب برای بازی تیمهای ایرانی با باشگاههای عربی جواب داده بود و الان مدتی است که برای این مسابقات داور عرب انتخاب نمیکنند، ولی خب انتخاب بن یعقوب هم واقعا بد بود.

*معمولا  در اتفاقات اینچنینی  اشتباهات داوران از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا چگونه بررسی میشود؟

AFC دو ناظر دارد و بلافاصله بعد از مسابقات مختلف فیلم عملکرد داوران در بازی آنالیز و اشتباهات آنها توسط ناظر به آنها گوشزد میشود. سپس ناظر نمره و گزارش خود را به تیم داوری به دپارتمان داوری AFC ارسال میکند و اگر یک داور اشتباهات فاحشی داشته باشد، او را از قضاوت چند مسابقه محروم میکنند و حتی بارها و بارها شاهد این مسأله بودهایم که یک داور را به دلیل اشتباهاتی که داشته از لیست داوری بینالمللی کشورها حذف کردهاند. این اتفاق در سالهای اخیر برای داوران ایرانی هم رخ داده است و کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامهای اعلام کرده بود که مثلا فلان داور باید از لیست الیت حذف شود و ما هم این دستور را اجرایی کرده بودیم. همانطور که داور مالزیایی اشتباه فجیع داشت، داوران ایرانی هم بعضا در مسابقات آسیایی چنین اشتباهاتی داشتهاند.

*پس نباید زیاد امید داشت که این شکایتها به جایی برسد

نتیجه بازیها که تغییر نمیکند. نهایتا دپارتمان داوری AFC طبق شرایطی که گفتم با داور برخورد میکند. اشتباهات داوری همیشه وجود خواهد داشت و هیچ تضمینی وجود ندارد که دیگر شاهد اشتباه نباشیم. برخی شاید اعتقاد داشته باشند او عامدانه علیه استقلال سوت زد، اما گر چنین چیزی ثابت شود شک نکنید برخورد سختی با او میکنند. با اینحال، معتقدم ویدیوچک میتواند بسیاری از این مسائل را حل کند که البته فیفا هنوز درباره مکانیزم اجرایی آن به جمعبندی نهایی نرسیده است.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین خبر

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __