۰ نفر
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰

سال‌هاست که فوتبال ما با پرداخت بدهی‌های کلان به خارجی‌ها چه رده باشگاهی و چه ملی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

مسئول خسارت میلیون دلاری ویلموتس کیست؟! به گزارش خبرورزشی، پرداخت خسارت به مربیان خارجی شاغل در فوتبال ایران، به واسطه تحریم‌های ظالمانه نسبت به کشورمان هزینه‌های بیشتری هم بر گردن ورزش کشورمان انداخته است. اما نکته قابل تامل این است که پرداخت این مبالغ کلان حتی اگر در ازای عملکرد قابل تحسین آن‌ها هم قابل پرداخت شده باشد باز هم غیرقابل توجیه است چه برسد به اینکه برخی از این مربیان و بازیکنان، عملکرد ضعیف و یا حداکثر متوسطی در فوتبال ایران داشتند. از قرارداد نجومی اخیر کارلوس کیروش سرمربی سابق تیم ملی تا وینفرد شفر استقلال و البته جونیور پرسپولیسی که بگذریم، داستان امروز، تکرار همین قرارداد‌های کلان برای مارک ویلموتس و دستیارانش در کادر فنی تیم ملی کشورمان است. مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال ایران خبر از فسخ قرارداد با ویلموتس می‌دهد و مدعی عدم پرداخت غرامت در ازای اخراج سرمربی بلژیکی است. هر چند که ویلموتس هر توافقی با فدراسیون فوتبال ایران را تکذیب کرده و از پیگیری وکلایش برای دریافت غرامت و به اصطلاح دریافت آخرین قران قراردادش در فضای مجازی اطلاع‌رسانی می‌کند.

حواشی عجیب قرارداد ویلموتس در روز‌های فسخ قرارداد با انتشار مبلغ محرمانه آن مسیری دیگر به خود گرفته و حیرت جامعه فوتبال و البته مسوولان کشورمان را برانگیخته است. عنوان می‌شود که فدراسیون فوتبال با دستمزد ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو برای هر سال، قرارداد ۳ ساله‌ای را با ویلموتس امضا کرده است. ویلموتسی که از نظر کیفیت فنی در استاندارد‌های پایین‌تر از کارلوس کیروش قرار دارد و مسوولان فدراسیون از او با مبلغی حدود یک میلیون یورو کمتر گذشتند. آن هم در حالی که مردم کشورمان در شدیدترین بحران‌های اقتصادی قرار دارند و عقد چنین قراردادی قابل قبول نیست. شاید همین مساله هم موجب شده که فراکسیون ورزش مجلس اقدام به بررسی این پرونده کند، پرونده‌ای که چهارشنبه هفته گذشته با صحبت‌های احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی رنگ جدی به خود گرفت و حالا علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی و نماینده ساری هم از احضارتاج به مجلس به دلیل قرارداد میلیون یورویی ویلموتس خبر می‌دهد.

فوتبال، سرزمین سوخته!

عضو کمیته تحقیق و تفحص باشگاه‌های ورزشی در مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی رقم قرارداد ویلموتس را افشا و از بستن قراردادی گران با این مربی بلژیکی انتقاد کرد. او عنوان کرده بود «تاج هر روز پیش وزیر ورزش می‌رود تا پول بگیرد و دولت هم ۲ میلیون یورو پول ویلموتس را پیش از دیدار با تیم‌ملی عراق تامین کرده است، پولی که در واقع بودجه عمومی کشور است.» (بر اساس اعلام روزنامه شهروند تلاش و پیگیری‌های وزیر ورزش، مساعدت دولت و معاون اول رییس جمهوری، پول ویلموتس و دستیارانش از طریق هلدینگ اقتصادی شستا متعلق به سازمان تامین اجتماعی در کشور ترکیه به حساب این مربی واریز شده است). قاضی‌زاده هاشمی همچنین از پرداخت غرامت احتمالی ۲ تا ۳ میلیون یورویی به ویلموتس هم خبر داد.

به جز مبلغ کلان قرارداد سرمربی تیم ملی و دستیارانش که از سوی این نماینده مجلس مطرح شد، نکته دیگری هم در صحبت‌های نماینده فریمان و سرخس قابل تامل بود. او گفته بود «امیدوارم اردیبهشت سال آینده که مجمع عمومی است خون تازه‌ای وارد فوتبال شود. البته من با توجه به بازی‌های ایران در خرداد ۹۸ نگرانی‌هایی دارم که مبادا ماجرای سرزمین سوخته صورت بگیرد!» سرزمین سوخته! اصطلاح عجیب این نماینده فراکسیون ورزش از اوضاع و احوال این روز‌های فوتبال ما بهانه‌ای شد تا با او تماسی بگیریم و گپی کوتاه در این باره داشته باشیم.

این نماینده مجلس در این باره به پیروزی می‌گوید: سرزمین سوخته را به این دلیل بیان کردم که آقایان در زمان باقی‌مانده تا انتخابات فدراسیون فوتبال فضا را برای بقای خودشون یا به مسیری خواهند برد که خودشان بمانند یا شرایط را به نوعی رقم می‌زنند که تیم ملی در یک شرایط باخت قرار بگیرد. ما ۲ بازی آسان پیش از انتخاب داریم و ۲ بازی سخت هم در خرداد برگزار می‌شود، زمانی که دوران ریاست آقای تاج به پایان می‌رسد.

وی ادامه می‌دهد: آقایان نشان داده‌اند که آنچنان علاقه‌ای بر حفظ این مسند دارند که یا مسیر را برای ماندن خودشان فراهم می‌کنند یا آنچه برجای می‌گذارند همین سرزمین سوخته‌ای است که در فرهنگ بسیاری از کشور‌ها یک معنا (استراتژی از بین بردن تمامی منابع در دسترس) دارد و بعد از خودشان چیزی برجای نمی‌گذارند و فدراسیون فوتبال را با کلی دیون، بدهی، نتایج غلط، حذف، یاس و ناامیدی تحویل می‌دهند. البته در حال حاضر هم حال و روز فوتبال خیلی مساعد نیست. این اتفاق در مورد تیم ملی امید هم وجود دارد و حتی در بازی اخیر دوستانه هم باختیم. چند روز پیش هم در مراسم بهترین‌های آسیا هم هیچ دستاوردی نداشتیم و تنها در حوزه برگزیدگان آقای تاج یک جایزه را اهدا کردند. داستان بیرانوند و امید‌ها و آرزوهایش که پیش از برگزاری مراسم خراب شد هم به کنار.

آقای تاج قرارداد انگلیسی را ارایه کند

در حالی که رییس فدراسیون فوتبال قرارداد ۳ میلیون دلاری ویلموتس را رد و تاکید می‌کند قرارداد این مربی زیر ۲ میلیون دلار است، قاضی زاده هاشمی به منابع موثق برای اطلاع از مبلغ قرارداد ویلموتس و دستیارانش اشاره می‌کند و می‌افزاید: ما می‌دانیم که آقایان قبل از دیدار با تیم ملی عراق ۲ میلیون یورو به این مربی پرداخت کرده‌اند تا زودتر خودش را به تمرینات پیش از این دیدار برساند. در جریان چانه‌زنی‌ها هم بوده‌ایم و این که ویلموتس اول پولش را گرفته و بعد به ایران آمده است. به این نکته هم توجه کنید که در بیانیه ژورنالیستی فدراسیون در پاسخ به صحبت‌های من این مبلغ تکذیب نشده است. ضمن این که تاکید ما بر پرداخت این هزینه‌ها فقط به شخص ویلموتس نبوده و کل کادر فنی تیم ملی را مطرح کرده‌ایم.

این مسوول ادعای فدراسیون مبنی بر پرداخت نشدن غرامت را هم رد می‌کند و می‌گوید: این که مطرح می‌شود غرامتی به ویلموتس نمی‌دهند هم کذب و بی‌پایه است. مگر می‌شود فسخ قرارداد غرامت نداشته باشد و گذشتن از این مساله به این سادگی درست نیست. باید درباره قرارداد این مربی شفاف سازی شود چرا که مبلغ پرداختی به او و دستیارانش از پول دولت و بیت‌المال تامین شده است و به همین دلیل محرمانه‌ای در این زمینه وجود ندارد. مسوولان فدراسیون باید متن انگلیسی و فارسی ترجمه شده همان قرارداد متعلق به مارک ویلموتس و دستیارانش را منتشر کنند تا شفافیت آن رسانه‌ای شود. اگر متن قرارداد منتشر شود بحث پرداخت یا عدم پرداخت غرامت همچنین میزان دستمزد واقعی آن‌ها مشخص خواهد شد.

عضو فراکسیون جوانان ورزش مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: ما بحث تحقیق و تفحص و هزینه باشگاه، همچنین تیم ملی را در دستور کار داریم. بر این اساس آقای تاج باید به مجلس فراخوانده خواهند شد و باید متن انگلیسی قرارداد ویلموتس را به صحن مجلس ارایه کنند.

در این زمینه علی اصغر یوسف‌نژاد، نماینده ساری در مجلس هم از احضار رییس فدراسیون فوتبال به مجلس خبر می‌دهد و می‌گوید: آقای تاج باید به مجلس بیاید و درباره قرارداد چند میلیون یورویی ویلموتس ویلموتس پاسخگو باشد. این هفته در فراکسیون ورزش موضوع قرارداد ویلموتس را مطرح می‌کنیم. چرا که شنیده‌ایم می‌گویند این قرارداد ۳ میلیون یورو بوده است، اما معتقدیم اگر هزار دلار هم به او بدهیم ضرر است.

نگرانیم

فارغ از صحبت‌های مطرح شده درباره قرارداد سرمربی فعلی تیم ملی که شاید جایش را با برانکو ایوانکوویچ هم عوض کند، شرایط تیم ملی کشورمان آنقدر‌ها مساعد نیست که حاشیه‌های پیرامون را هر روز پررنگ‌تر کنیم. ایران تا حذف از جام جهانی قطر ۲۰۲۲ و از دست دادن فرصت صعود مستقیم به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ فاصله چندانی ندارد. تیم ملی با توجه به تساوی بحرین و عراق (صفر – صفر) می‌تواند با ۴ پیروزی جواز حضور در جام جهانی را کسب و به عنوان صدرنشین صعود کند، اما حاشیه‌های این روز‌های فدراسیون فوتبال شانس موفقیت تیم ملی کشورمان را کم کرده است. تاج در گفت‌وگویی با برنامه ورزش و مردم از قطعی شدن اخراج ویلموتس خبر داد و این که مربی جدید تیم ملی را با توجه به شناخت کافی از لیگ و تیم ملی انتخاب می‌کنند. انتخابی که شاید همان برانکوی محبوب پرسپولیسی‌ها با توجه به کارنامه خوب و شناختش از فوتبال ایران باشد. اما بی‌شک رییس فدراسیون فوتبال پیش از هر انتخابی باید به این نکته هم توجه داشته باشد که در نظر گرفتن برنامه‌ای برای تیم ملی ایران در زمستان پیش رو و تعطیلات نیم فصل نخست لیگ برتر مهم‌ترین اصل است. فدراسیون‌نشین‌های کشورمان باید با تشریح برنامه کادر فنی در ماه‌های پیش‌رو برای هواداران نگران تیم ملی روشنگری کنند که چه برنامه‌ای برای موفقیت ایران در ادامه راه صعود به جام جهانی دارند. اخبار محرمانه پیش روی تیم ملی کشورمان چه در ثبت قرارداد با مربی جدید یا استراتژی‌های آینده بی‌شک همین مسیر نامناسب را پیش روی فوتبال کشورمان قرار خواهد داد. به همین دلیل نگرانیم، نگران از این که در خرداد ۹۸ رویای حضور تیم ملی کشورمان در جام جهانی به کابوسی از سرزمین سوخته بدل شود.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __