برادران فنونی‌زاده، بازیکنان پیشین استقلال و پرسپولیس هر دو اعتقاد دارند در دربی اشتباه محمود فکری باعث بازگشت سرخ‌پوشان به بازی شده است.

مهدی و مرتضی فنونی‌زاده: محمود فکری اشتباه کرد +اینستالایو

خبرورزشی/ محمدرضا مدنی؛ مرتضی و مهدی فنونی‌زاده ساعتی پس از دربی به روزنامه خبرورزشی آمدند و در حالی که هر دو از تساوی به دست آمده خوشحال بودند درباره مصاف ۲-۲ بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس حرف زدند. نکته جالب توجه آنجا بود که مرتضی فنونی‌زاده نکات فنی زیادی درباره تیم استقلال و ایرادهایی به ارنج و تعویض‌های محمود فکری داشت حتی بیشتر از مهدی فنونی‌زاده که خودش استقلالی است.

مرتضی: استقلال بازی مالکانه را داد و دفاع کرد
استقلال برخلاف جریان بازی به گل رسید و ارسلان گل زیبایی هم زد و طبیعی است که اگر ما هم جلوی استقلال گل می‌زدیم سه دقیقه نمی‌شود که اتوماتیک‌وار می‌رفتیم عقب. استقلال هم اتوماتیک‌وار رفت عقب و همین‌طور هم شد تا دقیقه ۲۵ یا ۳۵ که بازی تقریباً متعادل شد. ولی انصافاً بازی مالکانه در نیمه اول از دست استقلال خارج شد و فکری بازی را داد به پرسپولیس که بهتر دفاع کند. البته پرسپولیس هم خطر زیادی روی دروازه استقلال ایجاد نکرد.

مرتضی: استقلال دربی‌باز نداشت
اگر مهدی فنونی‌زاده آمد و اولین دربی‌اش را بازی کرد، قبلش دو گل به الدعایه (دروازه‌بان اسبق تیم ملی عربستان) زده بود و تجربه کافی را داشت و آمد جلوی ما در دربی بازی کرد. دربی را باید یک دربی‌باز به میدان برود. اینها همه‌اش به مسائل روحی روانی برمی‌گردد.

مهدی: پنالتی را می‌گرفت بازی برمی‌گشت
اگر توپی که محمد نادری زد و به دست محمدحسین کنعانی‌زادگان خورد را داور پنالتی می‌گرفت، بازی برمی‌گشت ولی داور نگرفت. نمی‌شود در کار داوری دخالت کرد ولی فکر می‌کنم پنالتی بود.

مرتضی: داور پنالتی استقلال را نگرفت
من انصافاً می‌گویم که آن توپ پنالتی بود و داور باید پنالتی می‌گرفت. البته من پرسپولیسی هستم و نباید بگویم ولی حق را باید گفت.

مهدی: بچه دوساله هم می‌توانست حفظ توپ کند ولی استقلال نکرد
داوری یک اشتباه بزرگ داشت. وقتی بازی ۱-۰ بود اگر این اشتباه را نمی‌کرد و بازی ۲-۰ می‌شد، روند مسابقه عوض می‌شد. بعد از آن تیم ما رفت عقب و در لاک دفاعی فرو رفت. البته دفاع ما مقصر نبود بلکه هافبک‌های ما مقصر بودند که رفتند و به دفاع‌ها چسبیدند و مرکز زمین را به پرسپولیس دادند و هافبک‌های پرسپولیس بهتر از هافبک‌های ما بودند و تعداد پاس‌های اشتباه ما رفت بالا. کنترل و حفظ توپ نداشتیم. اصلاً حفظ توپ که کاری ندارد بچه دو ساله هم می‌تواند درون زمین خودی حفظ توپ کند ولی این اتفاق نیفتاد. با یکی دو پاس روی کاغذ همه می‌گفتند استقلال بازی را می‌برد ولی پرسپولیس بهتر بازی کرد.

مرتضی فنونی‌زاده

مرتضی: جای فکری بودم وریا را دفاع راست می‌گذاشتم
من جای فکری بودم هیچ زمانی آن بچه را دفاع راست نمی‌گذاشتم و خود وریا را می‌گذاشتم چون برای هافبک راست گزینه‌های زیادی داشت و می‌توانست فرشید اسماعیلی را در آن جناح جلوی وریا به میدان بفرستد. ولی یکی، دو تا تعویض را می‌توانست انجام بدهد و اصلاً باید دانشگر را از اول به جای مرادمند می‌آورد. مرادمند بازیکن بدی نیست ولی به درد این بازی نمی‌خورد.

مرتضی: نادری باعث شد غلامی اشتباه کند
من معتقدم عارف غلامی باید فیکس در تیم ملی بازی کند. فقط زمانی که مهدی عبدی گل اول را زد توپ افتاد بین نادری و غلامی و اگر نادری اضافه نمی‌شد چه بسا غلامی توپ را می‌گرفت و به رشید مظاهری می‌داد و گل هم نمی‌خوردند.

مهدی: سیستم بازی استقلال ایراد داشت
طبیعتاً پس از گلی که تیم می‌زند باید سه، چهار دقیقه مدارا کند. اینکه چرا دیاباته وارد زمین شد را من نمی‌دانم. شاید در تمرینات خیلی آماده بوده است. شما وقتی در تمرین می‌بینید که بازیکن‌تان آماده است او را به میدان می‌فرستید. الان مردم می‌گویند چرا فکری، فرشید اسماعیلی را زودتر به میدان نبرد ولی شاید او در تمرینات آماده نبوده است. ما که نمی‌دانیم. شاید زمانش آن وقت بوده است. اصلاً کاری به تعویض نداریم. ولی وقتی تیمی بازیکنان چند میلیاردی دارد نباید بین نفرات روی نیمکت و درون زمینش فاصله زیادی باشد نه اینکه یکی ۹۰ باشد دیگری ۴۰ باشد. ما روی سیستم بازی بحث داریم که یک مقدار ایراد داشت.

مهدی: مظلومی باید به فکری کمک می‌کرد
مظلومی سرپرست است و می‌گویند در کار فنی دخالت نمی‌کند اما من معتقدم فکری باید از تجربیات او استفاده می‌کرد. مرتضی هم معتقد است باید فکری از تجربیات مظلومی استفاده می‌کرد.

مرتضی: فکری، رونالدو را هم داشت نباید وارد بازی می‌کرد
من به تیم خودم کار دارم ولی استقلال هم در ارنجش اشتباه کرد و یک مقدار هم غرور داشت. وقتی تیم من جلو است چرا باید دیاباته را بیاورد. فکری دو تا طرز فکر داشت. یکی اینکه با وارد کردن دیاباته کاری کند که سیدجلال و کنعانی‌زادگان زیاد جلو نیایند و در ضربات ایستگاهی کمک نکنند. در حالی که این دو از دقیقه ۲۰ دائم جلو می‌آمدند. این یک تفکرش بود. من جای او بودم دیاباته که هیچ اصلاً کریس رونالدو بود هم نمی‌آوردم. ولی اگر گل دوم را می‌خوردم آن وقت دیاباته را می‌آوردم تا پرسپولیس را به عقب ببرم.

مرتضی: استقلال اتاق فکر نداشت
اینها همه به اتاق فکر مربوط می‌شود که ظاهراً استقلال نداشت. ولی یحیی گل‌محمدی در بازی قبلی روبه‌روی سپاهان سه تا هافبک دفاعی گذاشت و به سپاهان گفت ما فقط یک امتیاز بیشتر نمی‌خواهیم. هواداران در این چند روز پدر ما را درآورده بودند. حتی درباره دربی پیش‌بینی می‌کردم بازی را ۱-۳ می‌بریم که اگر نوراللهی کمی با دقت‌تر ضربه می‌زد چه بسا همین نتیجه هم رقم می‌خورد.

مهدی فنونی‌زاده

مهدی: قایدی همیشه بوی گل می‌دهد
ما یک فورواردی داشتیم به نام کریم باوی که هیچکس به او توپ نمی‌داد چون بازی با پا نداشت. ما باید توپ را به کناره‌ها می‌بردیم و ارسال می‌کردیم ولی او مهاجمی بود که برای هر تیمی نعمت بود چون سرزن قهاری بود ولی بازی با پا نداشت. کاری ندارم این تیپ بازیکنان همیشه بوی گل می‌دهند.

مهدی: خوب نیست دفاع تیم ملی قایدی را تهدید کند
قایدی ضعیف و ریزه میزه است. در تقابل با کنعانی‌زادگان کم می‌آورد. حتی کری هم خوانده بودند که او را مصدومش می‌کنیم و این خوب نیست. بازیکن تیم ملی نباید این حرف را بزند. می‌خواهی بزنی بیا درون بازی بزن ولی این حرف در ‌شأن دفاع وسط تیم ملی نیست. مهدی قایدی در نیمه اول خوب نبود. حالا یا او را بسته بودند یا توپ به او نمی‌رسید. چون هافبک‌های ما آمدند و چسبیدند به دفاع‌ها.

مهدی: این تساوی برای هر دو تیم آبروداری بود!
ولی با وارد کردن داریوش شجاعیان و فرشید اسماعیلی وضعیت فرق کرد و قایدی کمی توپ گرفت. خدا خواست که این بازی مساوی شود چون پرسپولیس ۴ بازی بود که مساوی می‌کرد و این خوب نبود برای این تیم و البته با اینکه دربی هم مساوی شد نوعی آبروداری شد و اینکه پرسپولیس نباخت برایش خوب شد.

مهدی: آقای وزیر! نگاهت به سرخابی‌ها یکسان باشد
من می‌گویم آقای وزیر اگر داری بر دو تیم نظارت می‌کنی به هر دو تیم نظارت یکسان داشته باش.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 12
 • محمد پرسپوليسي IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  36 16
  بيشتر مصاحبه شون شبيه شوخي بود اگه داوراي ايراني قبول نداريد که همه شون گفتن هند نيست کارشناس برنامه مزدک هم گفت هند نبود و بازيکن کيسه بايد اخراج ميشد ..جالبترش اينه که بازم ميگه نگاه وزير به دو تا تيم يکسان باشه وزير که نصف پرسپوليس فراري داد بازم راضي نيستين خخخخخخخخخخخ
  • شجاعی US ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   11 11
   اتفاقا من دیدم اون برنامه رو با برادر فغانی صحبت کرد و گفت باید پنالتی گرفته میشد .عجیبه والا فکر میکنید کسی دیگه ندیده .
  • مملي IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   6 7
   به فرض داداش فغاني گفت پنالتي اون پنجاه نفر هم که گفتن پنالتي نيست به کنار ..ديگه حرف رییس کمیته داوران انگليس که گفت نيست رو ديگه قبول کن شما چرا با فهميدن مبارزه ميکني اينقدر تو دربي رفت و برگشت فصل پيش ي پنالتي الکي براتون گرفتن و يک گل خطا اين دربي اخر هم بازيکنتون بايد اخراج ميشد
 • سیا IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  22 15
  خیلی برای شما و بقیه رسانه ها متاسفم از این مهمانهایی که دعوت میکنید! این دو نفر جز بی تربیتی در فضای مجازی و لمپن بازی و مسخره بازی چه چیزی داشتند که اینقدر بها میدید بهشون؟ تو کشورهای پیشرفته طرف به اتهام یه موردی همه رسانه ها بایکوتش میکنند، اسپانسرها فسخ میکنند و هزار بلا سرش میارن اینجا طرف دائم تو فضای مجازی فحش و الفاظ زشت میزنه تو رسانه های ما دعوا میکنن سر دعوت به رسانه شون چرا که با جوک و در وری روزنامه یا برنامه شون پر بیننده میشه همینه که اونا همیشه در حال پیشرفتن و ما در حال سقوط مسئولان رسانه و روزنامه های محترم اندکی تفکر
  • محمد IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
   0 0
   خواستم فرمایش شما را کامل کنم به نظر می رسه دوتا کارشناس بازی را ندیده بودند واز دنیای فوتبال خارج شدن نویسنده مطلب نظر خودش بنام این بیچاره ها قالب کرد
 • اس اس IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  6 4
  میشه نقش تعویضها در سرنوشت این بازی از سوی فکری و در بازی آلومینیوم-ذوب از سوی خطیبی رو شبیه هم دونست.
 • قرمز IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  20 12
  ادم قحطی که اینها را میاورید من پرسپولیسم ولی مرتضی فنونی زاده را بعنوان یشکسوت قبول ندارم منفور همه طرفدران هم هست فوتبالیست زیر معمولی بود ولی منم منم زیاد میکنه
 • شمسعلی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  12 7
  خوش شانسی محض در دربی داشتیم بعیده در پایان فصل با این تاکتیک استقلال حتی بتونه سهمیه بگیره و باید از همین الان مثل سالیان قبل بازی رو بیرون زمین انجام بدیم و ببریم
  • شمسعلی سرور پیروزی ها IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   23 15
   تا کی باید پنالتی های استقلال در داربی ها گرفته نشه
  • رضا US ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   7 15
   احسنت لنگی جان .خوب گفتی لنگی جان .یعنی حق مطلب رو در مورد پرسپولیس ادا کردیا لنگی عزیز آفرین داری
 • ستارگان سرخ ایران و آسیا IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  20 11
  کل کارشناسان داوری ازجمله رییس کمیته داوران لندن می گه‌اون‌صحنه پنالتی نبود پیشکسوت ما می گه پنالتی بود !!!!!!!!!!!!
  • حقگو IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   9 2
   دوستان عزیز از کوزه همان تراود که در اوست فقط باید تاسف خورد برای ان دسته از پیشکسوتهایی و بازیکنانی و کارشناسانی که هنوز قانون هند را نمیدانند
  • اسی 1 IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   3 2
   امیدوارم چنین صحنه ای برای پرسپولیس اتفاق بیفتد (که حتما هم در طول بازیها می افتد ) تا ببینیم کارشناسان و هواداران پرسپولیس چه نظری دارند البته مطمئن هستم که اگر داور آن صحنه را پنالتی میگرفت حداقل نیمی از همین کارشناسان آن پنالتی را درست میدانستند
  • ستارگان سرخ ایران وآسیا IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   5 2
   اقا من حرفم درمورد پنالتی استقلال تصحییح میکنم بعد اینکه رفتم تحقیق کردم فهمیدم که ریس کمیته داوران حرف دیگه ای گفته .اون صحنه پنالتی بود .من از همه خوانندگان عذرخواهی میکنم
 • ناشناس IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  13 4
  خب وجدانن اقای مهدی وزارت وررزش با توجه به اتفاقات این چند سال اخیر در پرسپولیس بیشترین ضربه رو به این تیم زده با اوردن ادمایی مثل غمخوار ورسول پناه وموفقیت های پرسپولیس فقط وفقط از تلاش کادر فنی وبازیکنان بدست اومده وحالا شما صحبت از حمایت وزارت از تیم پرسپولیس میکنید کجای دنیا یه تیمی که میره فینال قاره ای باین شکل قلع وغم میکنن حالا تخریب عوامل تیم عربستانی روهم بهش اضافه کنید پس انصافا در مورد پرسپولیس نظر اشتباه نده اگر وجدان داری .
 • علی IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  17 5
  شما هردوتاتون کللن ساکت باشین سنگین ترین.اخه کی شماهارو ادم حساب میکنه؟
 • فامیل مهدی قائدی IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  7 20
  این دومین دربی هست که پنالتی های استقلال را نمی گیرند تیم حکومتی پیروزی تا کی باید حق استقلال را بخوره و از آقا مهدی چپ و راست لایی بخوره 666666
  • فامیل مهدی عبدی IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   9 5
   کدام داور و کارشناس داوری آن صحنه برخورد توپ به دست پنالتی دونسته؟؟؟؟ کیسه کش حرف از حق خواری داوری راجع به کیسه نزن حرف از لطف داوری به کیسه و حق خوری علیه پرسپولیس بزن غلامی باید اخراج می شد این یک امتیاز دربی و مساوی مدیون کرمانساهی هستید مهدی عبدی پت ومت کیسه نادری و غلامی گره نزن خخخخخخ
  • فامیل لنگی IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   2 2
   داور باید دوباز به پیرمرد لنگی کارت زرد نشون میداد که نداد اون هم از الطاف کمیته داوران به لنگ بود
 • علی NL ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  11 2
  آقای مرتضی فنونی زاده استقلال بر خلاف کدوم جریان بازی به گل اول رسید؟؟ هنوز دقیقه اول تموم نشده بو که مطهری گل زد شما چطور تشخیص دادی که بعد از سوت شروع بازی جریان بازی به نفع استقلال نبوده؟! تحلیل گران ما رو باش تو رو خدا
 • محمدیان US ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  3 7
  بفرما اینم پیشکسوت پرسپولیس کسی که سالها برای پرسپولیس بازی کرده و جزو متعصب ترین پرسپولیسیا بود علنا داره میگه پنالتی بود.پنالتی محرز و مشخص بود
  • عماد IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   6 2
   این پیشکسوت پرسپولیسی نیست چون خودش قبلا در مصاحبه خودش گفت بود خانواده ما کلا طرفدار کیسه هستند و من و برادر کیسه کش افراطی هستیم حالا چون پروین به من پول داد پرسپولیسی شدم کسی که به جباری سلطان بگه آن کیسه کش افراطی هست در مورد داوری و پنالتی باید کارشناسان داوری نظر بدهند صدرصد کارشناسان داوری آن صحنه پنالتی ندانستند و غلامی باید اخراج می شد باز داوری ها به نفع کیسه مثل همیشه غش کرد
  • مهدی NL ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   1 2
   بله درسته مرتضی چون دروغ نگفته و عین واقعیت رو گفته پیشکسوت لنگ حساب نمیشه چون نه دنبال فرش می گرده نه فحاشی میکنه نه آرنج به صورت حریفان می زنه نه مثل مجتبی محرمی و رهبری فر و شیث و نصرتیه نه چاپلوسی سلطان چاله میدون رو میکنه نه به مرامنامه بازی شارلاتانی لنگ وفاداره.بله راست میگی پیشکسوت لنگ نیست
 • کی روش IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  7 3
  آقای فنونی زاده ببخشید ،اونجایی که میگی استقلال برخلاف جریان بازی توسط ارسلان به گل رسید،مگه ثانیه۶۷نبود؟داور تازه سوت زده بود وبازی قبلش جریان نداشت که شما میگید برخلاف جریان بازی
 • شمسعلی IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  6 3
  مرسی از مرتضی فنونی زاده ک منطقی صحبت کردددد.حاج مهدی رو هم این بچه مچه های این سایت باباهاشون بازیشون رو دیده نمی دونن چ غولی بود وسط زمین
  • عماد IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   3 0
   مرسی تمام کارشناسان داوری تخصص داوری دارند حرف منطق و درست گفتن و درمقابل حرف بی منطق متوهم کیسه کش ها اسیر فشار کیسه کش ها نشدند حقیقت رابیان کردند
  • شمس الله IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
   0 1
   دقیقا همینطوره ،روزگاری که همه ایران از الدوعایه می ترسیدند مهدی (غول وسط تیم ملی) دوبار از راه دور دروازه این درباره بان را {...} اگه ناداوری نبود می رفتیم به جام جهانی
 • Saiednl20 NL ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  4 5
  دیشب تو بازی السعد و الدوحیل دقیقا شکل صحنه خطای هند در دربی اتفاق افتاد که داور بازی هند اعلام کرد فقط این اتفاق بیرون هجده قدم بود ، در نتیجه اینگونه توپ به دست خوردنها رو همه جای دنیا هند میگیرند ، تعجب میکنم از کارشناسان داوری در ایران !!!!!!!!!! اقا مرتضی ممنون از بی غرض بودن شما.
 • مهیار GB ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  0 3
  اونهایی که میگن چرا اینها رو دعوت کردید نه عرق باشگاهی دارن نه ملی. دهه شصتی های پرسپولیس عشق اند. ممنون از خبر ورزشی که پیشکسوتها رو فراموش نمی کنه و با مصاحبه و عکس های این عزیزان خاطرات هوادارهای واقعی رو زنده می کنه.
 • کانتونا IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
  3 5
  چرا آخه انقدر بیسوادانه وبا تعصب کورکورانه صحبت میکنی آقا مرتضی همون اول مصاحبه میگی بر خلاف جریان بازی گل زدند آخه تو دقیقه یک که خیابانی بنام خدا وسلامشو تموم نکرده گل زدند دیگه کدوم جریان بازی یه کم خودتونو آبدیت کنید که یه اشتیاقی باشه که صحبتاتونو بخونیم بابا
 • حقگو IR ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
  2 0
  دهه پنجاه توی محلات و زمین خاکی که بازی میکردیم عمداً سعی بر ان بود که توپ را به دست بازیکن حریف می زدیم اون مال دهه پنجاه بود و زمین خاکی لطفا در یوتوپ سرچ کنید کارشناسی فوتبال اینتر نشنال مسئول VAR تا کاملا توجیح بشن دوستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

نظرسنجی

پیش‌بینی شما از دیدار پرسپولیس - فولاد؟
پیش‌بینی شما از دیدار تراکتور - استقلال؟
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __
Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:63, title:لیگ برتر ایران] - __ [] __

پربازدیدترین