نظرسنجی

بهترین تیم هفته ۲۴؟
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

يكي از آمار جالبی که در فیفپرو منتشر شده اين است كه تقريباً نيمي از فوتباليست‌هايي كه مورد بررسي قرار گرفته‌اند، درآمد ماهانه كمتر از 1000 يورو دارند.

حقوق نيمار معادل دستمزد 10 هزار بازيكن!

فيفپرو، بزرگترين سنديكاي فوتباليستها در دنياست كه حدود 50 هزار عضو دارد. اين اتحاديه با همكاري دانشگاه منچستر، سالانه گزارشي را منتشر ميكند كه نتايج جالب و حتي شگفتانگيزي را به همراه دارد. در گزارش امسال، آماري از 54 كشور از سرتاسر دنيا و 87 ليگ گرفته شده و در عين حال 13هزار نظرسنجي به عمل آمده. البته در بين اينها، 4 ليگ برتر و اصلي دنيا از نظر رنكينگ درآمدزايي (ليگ برتر انگليس، لاليگا، بوندسليگا و ليگ چين) در نظر گرفته نشدهاند.

 

يكي از آمار جالب منتشر شده اين است كه تقريباً نيمي از فوتباليستهايي كه مورد بررسي قرار گرفتهاند، درآمد ماهانه كمتر از 1000 يورو دارند و فوتبال (به جز در ليگهاي حرفهاي اروپا و يا در كشورهايي كه فوتبال ريشه دوانده مثل آرژانتين و برزيل) و چند كشور آسيايي، حرفه ايدهآلي نيست.

 

كشور روماني با انجام 511 نظرسنجي، كشوري است كه بيشترين تحقيقات در آن انجام شده و يكي از ليگهايي است كه درآمدزايي در آنجا براي بازيكنان خيلي سخت است. يك فوتباليست در اينباره ميگويد: «اگر در ليگ اول روماني بازي كني، شانس زيادي براي گرفتن پولهايت داري ولي در ليگهاي پايينتر، نميداني كه چطور حقوقت را خواهند داد.» در ماه آوريل دولت روماني با وضع قوانيني سعي در اصلاح اين وضعيت كرد.

 

نكات آماري اين گزارش:

*21 درصد بازيكنان فوتبال درآمدي ماهانه كمتر از 286 يورو دارند و آفريقا فقيرترين قاره از اين لحاظ است: 73/2 درصد بازيكنان آفريقايي ماهي كمتر از 950 يورو ميگيرند.

*32/3 درصد از فوتباليستهاي اروپايي درآمد پاييني دارند و حقوق 30 ميليون يورويي سالانه نيمار، ميتواند حقوق دستكم 10هزار فوتباليست از اين دسته را تأمين كند.

*41 درصد از فوتباليستها حقوقهايشان را با تأخير ميگيرند. 8 درصد حقوقشان را با بيش از 3 ماه تأخير ميگيرند.

* 55 درصد بازيكنان پردرآمد آفريقايي (با حقوقي بيش از ماهي 7600 يورو)، با تأخير حقوق ميگيرند.

* به طور متوسط عمر قرارداد هر فوتباليست 22/6 ماه است. بازيكنان تيمهاي پايهاي به طور ميانگين 30/1 ماهه قرارداد ميبندند و بازيكنان آزاد 19/5 ماهه

*63 درصد فوتباليستهاي طلبكار، از ترس آنكه نتوانند تيم تازهاي پيدا كنند، در همان باشگاه كه به آنها بدهكار است ميمانند.

*29 درصد بازيكنان برخلاف ميل باطنيشان جابهجا ميشوند؛ به ويژه در صربستان، اين آمار به 82 درصد ميرسد.

*8 درصد بازيكنان قرارداد مكتوبي ندارند. در اروپا اين آمار 3 درصد است و در آفريقا تا 15 درصد ميرسد.

*22 درصد از اين بازيكنان تحت فشار بازي ميكنند و به تنهايي به تمرين ميپردازند تا بلكه بتوانند به تيم ديگري منتقل شوند.

*9/5 درصد از فوتباليستها با خشونت و تهاجم روبهرو ميشوند و اين آمار 5 برابر بيشتر از ساير مشاغل ديگر است.

*55 درصد از افرادي كه مورد تهاجم قرار ميگيرند، قرباني حملات هواداران ميشوند. 38 درصد از اين اتفاقات در روز بازي ميافتد و 17 درصد هم در هر زمان ديگري ممكن است رخ دهد.

*67/8 درصد فوتباليستها در كامرون، نسخه كپي قراردادي كه امضا كردهاند را ندارند. شرايط در سوئد، كاملاً برعكس است و فوتباليستها در اين كشور شرايط ايدهآلي دارند.

*17/2 درصد  از بازيكنان خارجي دستكم در يك مقطع زماني تبعيض را حس كردهاند و اين آمار دوبرابر بازيكنان از همان مليت است.

*71/9 درصد بازيكنان نتوانستهاند تحصيلات دانشگاهيشان را تمام كنند و تنها 12 درصد از بازيكنان توانستهاند مدرك دانشگاهي بگيرند.

*6/6 درصد از فوتباليستها دستكم يك بار در موقعيت تباني در فوتبال قرار گرفتهاند. اكثريت قربانيان اين مسئله سني بالاتر از 33 سال داشتند.

* اين بررسيها در54 كشور دنيا به عمل آمده كه ليگهاي مهمي كه در آن شركت داشتند، عبارتند از ليگ ايتاليا، فرانسه و برزيل.

* از 87 ليگ، 13876 نظرسنجي به عمل آمده كه در برخي كشورها، اين نظرسنجيها در ليگهاي ردههاي مختلف صورت گرفته.

*74 درصد بازيكنان بين 18تا28 سال سن داشتند.

* 50 درصد بازيكنان حاضر در ليگ قبرس خارجي هستند.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین تیم هفته ۲۴؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی