نظرسنجی

بهترین مربی دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر؟
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

یوسف تیموری ۶ دی ۱۳۵۷ در غرب تهران متولد شد. فرزند دوم خانواده است و دو خواهر و یک برادر دارد. موسیقی را دوست دارد و خودش هم گیتار می‌نوازد و به طراحی صحنه هم علاقه دارد.

این بازیگر سرشناس و توانمند سینما و تلویزیون که بیشتر او را به عنوان بازیگر فیلم‌های طنز می‌شناسند در اظهار نظری جالب می‌گوید که اگر بازیگر نمی‌شد سراغ دروازه‌بانی می‌رفت.

تیموری: بازیگر نمی‌شدم، می‌رفتم دروازه‌بانی

در ادامه گفت‌وگوی خبرورزشی با یوسف تیموری در پنجم بهمن ۱۳۹۵ سر لوکیشن سریال پنچری را می خوانید. حمید لولایی، مریم سعادت، رضا داودنژاد، زهره فکور، مائده طهماسبی، مریم سعادت، شهین تسلیمی، شهره سلطانی، بهشاد شریفیان، فرزاد حاتمیان، نازگل فرنقی، حمید غلامی و...  بازیگران اصلی سریال بودند.

فاصله کوتاه سالن بوکس تا دانشگاه مسیر زندگی‌ام را تغییر داد!

یوسف تیموری چهره آشنا و دوستداشتنی سینما و تلویزیون است، چهرهای شیرین که در حافظه مردم به عنوان بازیگر طنز جا خوش کرده و این برمیگردد به سریالهایی که در این سالها او در آنها ایفای نقش کرده است. این بازیگر توانمند دو، سه سالی برای انجام کار اقتصادی ایران نبود و به همین دلیل کمتر در آثار تلویزیونی و سینمایی حضور داشته است، برای گفت‌وگو با یوسف تیموری سالهای نه‌چندان دور بوکس کار می‌کرد سر لوکیشن سریال تلویزیونی پنچری رفتیم.

یوسف در حالی که گریم داشت با همان چهره خندان و شوخ طبع جوابگوی سؤالات خبرورزشی شد. او در این گفت‌وگو از بوکس، غیبت سه ساله‌اش در سینما و تلویزیون، حضورش در سریال پنچری و زیر آسمان شهر ۴ حرف زد، این گفتوگوی جذاب و خواندنی را از دست ندهید.

از خودتان بگویید.

فرزند دوم خانواده تیموری هستم، دو خواهر و یک برادر دارم که خواهرانم به بازیگری علاقه‌ای ندارند اما برادرم چهره‌پرداز بود و کارهای زیادی به یادگار گذاشته و حالا در خارج از کشور زندگی میکند.

دوران کودکی‌تان چطور بود؟

مثل همه کودکان، شیطنت میکردم. آن زمان مثل حالا وسایل سرگرمی نبود و اگر هم بود همهگیر نبود. به همین خاطر همراه بچههای هم سن و سال در کوچه، پسکوچهها با توپ پلاستیکی فوتبال گل کوچک و... بازی میکردیم. خاطرم هست که ۷، ۸ ساله بودم که از طبقه اول خانه‌مان که مادربزرگ و پدربزرگم زندگی میکردند میله‌های حفاظ را میگرفتم و میرفتم داخل بالکن طبقه دوم، با اینکه همه می‌ترسیدند اما من میرفتم و لذت میبردم.

یوسف تیموری

چطور سمت بوکس رفتید؟

ورزش‌های مختلفی مثل شنا، اسکی، سوارکاری، تنیس، بیلیارد و... را دنبال کرده‌ام اما ورزش اصلی‌ام بوکس بود. چون خیلی علاقه داشتم از ۱۴ سالگی زیر نظر مرحوم استاد علی شعیبی تمرین را شروع کردم و پس از آن یک بار هم در مسابقات کشوری مسابقه دادم. از استاد شعیبی خیلی چیزها یاد گرفتم، او علاوه بر بوکس، شاعر هم بود. درصدد هستیم برای تجلیل از یاد و خاطره مرحوم شعیبی همراه شباهنگ، پسرش، کتاب اشعارش را به چاپ برسانیم.

چرا بوکس را رها کردید؟

به خاطر اینکه رفتم سمت تئاتر و بازیگری، دیگر وقتی برای بوکس کردن نداشتم. ضمن اینکه شرایط سنیام کم بود و دفترچه مبارزه ندادند. البته بوکس را به طور کامل رها نکردهام و الان هم علاوه بر بدنسازی کلاسیک، سه روز در هفته با دوست بسیار خوبم فروتن گلآرا در باشگاه پاد بوکس کار میکنم. چون معتقدم بوکس کمک می‌کند در بازیگری هم ریتم بدنی ایده آلی داشته باشم.

در فیلمی که مضمون بوکس داشته باشد تاکنون ایفای نقش کرده‌اید؟

بله، در فیلم باران تابستانی ایفای نقش کردم که به آن خیلی اشاره نشد و به صورت تله‌فیلم وارد بازار شد اما الان دوست دارم در فیلمی که به صورت حرفه‌ای به بوکس پرداخته شود ایفای نقش کنم.

میانه‌تان با فوتبال چطور است؟

زیاد اهل فوتبال نیستم، فقط مدتی در تیم هنرمندان حضور داشتم و دو تا بازی خیرخواهانه هم برای این تیم انجام دادم.

در فاصله بین کارهایی که در آن بازی می‌کنید، بیشتر به چه کاری مشغول می‌شوید؟

با کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی وقتم را میگذرانم و گاهی اوقات هم با دوستانم هستم و بیشتر در کنار خانواده روزها را سپری کرده و پیشنهادهای جدید را بررسی میکنم.

به سفر هم میروید؟

خیلی زیاد، من عاشق سفر هستم و هر وقت فرصتی داشته باشم، به سفر میروم. تقریباً به تمام ایران سفر کرده‌ام اما بیشتر استانهای جنوبی ایران را دوست دارم، آخر هر چه باشد اقوام مادری‌ام آبادانی هستند و به نوعی به این شهر تعلق خاطر دارم.

دوست دارید که فرزند یا فرزندانتان وارد این حرفه شوند؟

اگر دوست داشته باشند، چه اشکالی دارد، فکر میکنم هرکس باید شغل مورد علاقه‌اش را انتخاب کند و پدر و مادر با راهنمایی مشوق فرزندانشان باشند تا آنها راه درست را انتخاب کنند.

بازیگری را از چه زمانی شروع کردید؟

سال ۱۳۷۳ همزمان با بوکس، تئاتر را شروع کردم. فاصله سالن تمرین بوکس تا دانشگاه هنر فقط چند قدم بود. ۱۷، ۱۸سالم بود که یکی از اقوام من را به آقای کیل‌آبادی معرفی کرد و من کار تئاتر را نزد ایشان شروع کردم و همین شد که مسیر زندگی من به فاصله چند قدم تغییرکرد.

اگر به سمت بازیگری نمی‌رفتید انتخاب بعدیتان چه بود؟

مثل بیشتر کودکان فوتبال و در فوتبال دروازه‌بانی را دوست داشتم. یکی از مسائلی که باعث شد به سمت بوکس بروم این بود که می‌گفتند برای دروازه‌بانی اگر بوکس انجام داده باشید خیلی به شما کمک می‌کند و انگیزه دیگرم علاقه بیش از حد به احمدرضا عابدزاده بود که من او را عمو احمد صدا می‌کنم. به خاطر اینکه تنها فوتبالیستی بود که در زمین بازیگردان بود و روحیه حریف را تضعیف میکرد.

در چند سال اخیر، حضورتان در بازیگری کمرنگ بود، دلیل خاصی داشت؟

در سه سال اخیر برای خودم بیزنس راه انداخته بودم چون تا حدودی دوست داشتم از تجارت و کارهای اقتصادی سر دربیاورم اما از آنجا که کاسب نیستم و حساب و کتاب بازار را بلد نبودم موفق نشدم به همین خاطر کار اقتصادی را کنار گذاشتم و به ایران برگشتم تا از این به بعد با انرژی مضاعف به کارم در سینما و تلویزیون ادامه دهم. آمدهام تا تجربه‌های تازهای از بزرگان یاد بگیرم و برای رسیدن به این مهم حتی امکان دارد در تئاتر هم به ایفای نقش بپردازم.

در کنار بازیگری کار هنری دیگری انجام میدهید؟

در دورهای نواختن گیتار را آموختم و همینطور در یک زمان خانهای تهیه کردم که در آن خانه تمام کارهای چوبیاش را از صفر تا صد خودم انجام دادم که شامل طراحی و ساخت بود، از کمد و میز گرفته تا سایر وسایل، همچنین در دورهای هم میخواهم کار سفال انجام دهم چون به نظرم یک هنرمند باید نسبت به سایر هنرها توانا یا حداقل آگاه باشد.

درباره نقش خودتان در سریال پنچری حرف بزنید.

پنچری داستان پسری است که همه مقدمات را چیده تا به دختر مورد علاقهاش برسد اما در این مسیر اتفاقاتی رخ میدهد که او برای رسیدن به خواستهاش همه اطرافیانش را به چالش میکشد و... نقش من در این سریال نسبت به کارهای روتینی که پیش از این داشتهام کمی متفاوتتر است. در این فیلم نقش مدیرعامل یک شرکت را بر عهده دارم که بیشتر با رضا داودنژاد «پسر خالهام» و حمید لولایی «عمویم» بازی دارم.

درباره فیلمنامه بگویید.

تاکنون ۱۵ قسمت فیلمبرداری شده و نزدیک به ۲۵ قسمت دیگر باقی مانده که نزدیک به ۵ ماه ادامه دارد. کارگردانی آن را برزو نیکنژاد و تهیهکنندگی این سریال را مهران مهام بر عهده دارند و برای پخش از شبکه ۳ ساخته میشود اما از زمان پخش آن اطلاعی ندارم.

کدام بازیگران در آن ایفای نقش میکنند؟

حمید لولایی، مریم سعادت، رضا داودنژاد، زهره فکور، مائده طهماسبی، مریم سعادت، شهین تسلیمی، شهره سلطانی، بهشاد شریفیان، فرزاد حاتمیان، نازگل فرنقی، حمید غلامی و...  بازیگران اصلی سریال هستند به اضافه اینکه بازیگران دیگری در آینده نزدیک به جمع ما اضافه میشوند.

یوسف تیموری و زهره فکور در سریال پنچری

خانواده‌تان با بازیگری شما موافق بودند یا مخالف؟

خانوادهام برای بازیگری مخالفتی نداشتند. چون من بازیگری را دوست دارم و مطمئناً آنها هم از اینکه من در این رشته فعالیت میکنم خوشحالند، چون بازیگری رشته مورد علاقه من است و خانوادهام هم بهترین مشوقان من بوده و هستند.

بعد از سریال پنچری، سریال زیر آسمان شهر ۴ کلید میخورد؟

من قطعاً در زیر آسمان شهر ۴ بازی میکنم. با حضور آقای رضا عطاران در کنار گروه، بسیار به این مجموعه امیدوارم. یکی دیگر از ویژگیهایی که این سری از سریال را برای من جذابتر کرده حضور مهران مهام در مقام تهیهکننده این سریال است.

بیشتر دوست دارید در سینما بازی کنید یا تلویزیون؟

مقوله تلویزیون با سینما بسیار متفاوت است. در تلویزیون شما با عامه مردم روبهرو هستید و باید با دلتان در این عرصه فعالیت کنید اما مبحث سینما بسیار تخصصیتر و جدیتر است. دوست دارم سینما و تلویزیون را توأمان با هم داشته باشم اما نمیخواهم یک‌بعدی به قضیه نگاه کنم و فقط در یکی از این دو مدیوم کار کنم. در اصل چیزی که دغدغه اصلی من را میسازد بازی در نقشهای جدید و بکر است.

خودتان نقشهای طنز را بیشتر دوست دارید؟

 شخصاً بازی در آثار کمدی را ترجیح میدهم اما از تجربه آثار جدی هم استقبال میکنم. البته ترجیح میدهم در کنار کارهای طنز، هر چند وقت یک بار فیلمهای جدی هم بازی کنم زیرا هدف اولیه من از ورود به بازیگری، کار در همه حوزهها بوده اما علاقهام به کمدی خیلی بیشتر از سایر ژانرهاست.

تجربه کارگردانی هم دارید؟

بله و تاکنون سه فیلم را کارگردانی کردهام البته به دنبال کارگردانی نیستم، بلکه برای کسب تجربه، کارگردانی کردم تا ببینم یک کارگردان در طول فیلم از بازیگر چه چیزی میخواهد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین مربی دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی