«ایرانی‌هایی هم كه گرین‌كارت دارند، نمی‌توانند به آمریكا سفر كنند»‌؛ این خبر روز گذشته موجی از نگرانی را بین آنهایی كه گرین‌كارت دارند و هر از گاهی به ینگه دنیا سفر می‌كنند، به وجود آورد، مخصوصاً بین ورزشی‌ها. كم نیستند چهره‌های ورزشی ایران كه گرین‌كارت آمریكا را گرفته‌اند و سالی یك بار به آن كشور سفر می‌كنند. ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریكا در یكی از اولین اقدامات خود جلوی ورود شهروندان 7 كشور از جمله ایران را به این كشور گرفت و معلوم نیست این قانون تا كی پابرجا باشد. حالا برای چهره‌های ورزشی هم این نگرانی به وجود آمده كه آیا گرین‌كارت آنها باطل می‌شود؟

«گرين‌كارت» داريم، آدم كه نكشتيم!

به گزارش روزنامه خبرورزشی روز گذشته یكی از مدیران فوتبال ایران با خنده در این باره گفت: «ما كه گرینكارت نداریم ولی شما یك پیگیری كنید. از وقتی ترامپ این موضوع رو اعلام كرد، چند نفر هستند كه از صبح پیگیرند وضعیت گرینكارتشان چه میشود. ما كه گفتیم بیخبریم...» به گفته یكی از فوتبالیستهای ایرانی تا همین چند سال پیش هزینه گرفتن گرینكارت نزدیك به 40 میلیون تومان بود و خیلیها آن را گرفتند. البته در این بین استثناهایی مثل محمد خاكپور و اصغر شرفی بودند كه كلاً آنجا زندگی میكردند. ولی سؤال كلیدی كه همیشه وجود داشت این بود كه چرا چهرههای معروف ورزش ایران دنبال گرینكارت میروند؟ یكی از فوتبالیستها در این باره میگوید: «چه بگویم... خب بیشتر به خاطر دوران بازنشستگی است. جای خوبی برای زندگی است. بعضیها هم فكر میكنند گرینكارت داشتن كلاس دارد. باورتان نمیشود من چند مورد دیدهام كه به خاطر چشم و همچشمی گرینكارت گرفتهاند.» ولی در بین چهرههای معروف ایران چه كسانی گرینكارت دارند؟ فقط از آوردن اسم بعضی از آنها به خاطر مسائل شكایتی معذوریم!

علاقه به لسآنجلس

یكی از مربیان معروف ایران؛ او هنوز هم در لیگ مربیگری میكند. این مربی معروف چند بار مجبور شد شایعه سفر همیشگیاش به آمریكا را تكذیب كند ولی هیچگاه داشتن گرینكارت را تكذیب نكرد. این مربی گهگاهی به ینگه دنیا میرود و ترجیح میدهد كسی در جریان سفرش نباشد. البته این چهره معروف به طور كامل كوچ به آمریكا را تكذیب كرده و گفته شاید در آینده و بعد از بازنشستگی كامل این اتفاق رخ دهد. این مربی فوتبال به شهر لسآنجلس علاقه زیادی دارد!

آدم كه نكشتهام

یكی از دروازهبانهای ایرانی كه هنوز در لیگ برتر بازی میكند، همین 3، 4 سال قبل گرینكارت خود را گرفت. وقتی خبرنگاران در بازگشت او از آمریكا گفتند ماجرا صحت داشته، واكنش نشان داد و گفت: «آدم كه نكشتهام!» او هم به دوستان نزدیكش گفته كه احتمالاً در دوران بازنشستگی از فوتبال همراه با خانوادهاش راهی آمریكا میشوند.

اینو ولش كن!

یكی از مربیان قدیمی لیگ برتر كه این روزها هم سرمربیگری میكند جزو اولین مربیانی است كه گرینكارت گرفت و هیچگاه در این باره صحبت نكرد. هر بار كه خبرنگاری تلاش كرد در یك مصاحبه خودمانی در این باره از او بپرسد جواب داد: «اینو ولش كن....»

واسه اقوامم بوده!

یكی از مهاجمان مطرح لیگ برتر جزو كسانی است كه سالی یك بار عكسهای خود را در آمریكا منتشر میكند و ابایی از این مسئله ندارد. او حتی یك بار سفر با تیم باشگاهیاش به جزیره كیش را لغو كرد تا به آمریكا برود و گرینكارتش باطل نشود! البته این بازیكن ادعا كرده یكی از دلایل اصلی گرفتن گرینكارت، اقوام زیادی بوده كه در آمریكا دارد.

مگه فقط من گرینكارت دارم؟

یكی از مربیان مطرح لیگ برتر گرینكارت آمریكا دارد و هر سال همراه با خانوادهاش به این كشور سفرمی كند. او هر بار 15 روز به این كشور میرود و گهگاهی هم سری به كانادا میزند. یك بار به دلیل كنتاك این مربی با یكی از پیشكسوتهای فوتبال ایران، آن پیشكسوت در مصاحبهای گفت: «این آقا خودش گرینكارت دارد... اعتبار گرینكارتش به زودی تمام میشود و دوباره باید به آمریكا برود.» آن مربی معروف كه از این مصاحبه شوكه شده بود، در محفلی دوستانه اینطور جواب آن پیشكسوت را داد: «مگه فقط من گرینكارت دارم؟ دوستان فقط میخواهند من را بزنند. ایرادی ندارد. ما هم خدایی داریم.»

در كشور خودمان به ما كار نمیدهند

احمدرضا عابدزاده یكی از چهرههای معروف و محبوب فوتبال ایران كه گرینكارت دارد و اكثر روزهای سال را در آمریكا میگذراند، ابایی از حرف زدن در این باره نداشته. هر بار كه خبرنگاران از او در این باره پرسیدهاند گفته است: «در كشور خودمان به ما كار نمیدهند و مجبوریم برای كار به این كشور سفر كنیم.»

گرینكارت برای بازنشستگی

یكی از بازیكنان سابق استقلال پیش از اینكه فوتبالش تمام شود، برای گرفتن گرینكارت اقدام كرد و بعد از چند سفر به كشورهای اطراف سرانجام توانست مجوز خود را بگیرد. او نزدیك به 40 میلیون برای گرفتن گرینكارت هزینه كرد و حالا هم سالی یك بار به همراه همسرش به این كشور سفر میكند تا مبادا گرینكارتش باطل شود. البته او بارها به نزدیكانش گفته برای دوران بعد از بازنشستگی گرینكارت گرفته است.

فك و فامیلدار در آمریكا

یكی دیگر از مربیان فوتبال هم گرینكارت دارد. او اقوام زیادی از جمله خواهرش را در آمریكا دارد و به همین خاطر سالی یك بار با تعطیلی تیمش عازم این كشور میشود. او هم ابایی از اینكه بگوید گرینكارت دارد، ندارد و هر بار كه به آمریكا میرود عكس پروفایلش را عوض میكند!

گرینكارت مربی معروف تأیید شد

شایعات زیادی درباره گرینكارت داشتن یكی از مربیان معروف این روزهای لیگ برتر مطرح بوده. این مربی خیلی بی سر و صدا به آمریكا سفر میكند و معمولاً كسی نمیفهمد. به تازگی خبر رسیده كه او چند سال قبل گرینكارتش را گرفته و برای تعطیلات راهی این كشور میشود.

اولین بازیكنی كه گرینكارت گرفت

اولین فوتبالیست ایران كه توانست گرینكارت بگیرد، یكی از بازیكنان جام جهانی 98 فرانسه بود. در بحبوحه روزهای تاریخی بازی ایران و آمریكا، این بازیكن به فكر گرفتن گرینكارت سفر به آمریكا بود و مدتی بعد از جام جهانی موفق شد این مجوز را بگیرد. البته این بازیكن سابق و مربی فعلی همیشه میگوید از كانال فوتبال گرینكارت نگرفته و به عنوان یك شهروند عادی برای گرفتن آن اقدام كرده است. او حتی یك بار در مصاحبهای گفت: «به خاطر تحصیل همسرم در آمریكا، گرینكارت گرفتم.»

پای كشتیگیرها هم باز شد

دو چهره معروف كشتی ایران هم گرینكارت آمریكا دارند. آنها برای سفر به ینگه دنیا هیچگاه مثل دیگر چهرههای كشتی برای گرفتن ویزا اقدام نمیكنند. یكی از این چهرهها دیگر كشتی نمیگیرد و چند سالی است مربیگری میكند ولی آن یكی چرا.

والیبالیستی كه گرینكارت دارد

یكی از والیبالیستهای معروف ایران هم گرینكارت دارد ولی تا به حال در این باره حرفی نزده است. او سابقه بازی در كشورهای خارجی را هم دارد و چند سال پیش موفق شد گرینكارت خود را بگیرد. اخیراً در سفر به آمریكا این چهره معروف برای گرفتن ویزا اقدام نكرد و آنجا بود كه بعضی از بازیكنان تیم هم فهمیدند گرینكارت دارد. بعضی از رؤسای فدراسیونها هم گرینكارت دارند. به عنوان مثال محمد مشحون رئیس فدراسیون بسكتبال یك بار در مصاحبهای گفت گرینكارت دارد.

مكث

گرینكارت عامل انتقاد مایلیكهن!

البته ماجرای گرینكارت داشتن چهرههای مطرح ورزش ایران گاهی سوژهای شد برای حمله به آنها. محمد مایلیكهن از جمله كسانی است كه چند بار گرینكارت بعضی مربیان را پیش كشید و به آنها حمله كرد. او در مصاحبههای خود غالباً به یك نكته اشاره میكرد و میگفت: «دوستان زیر پرچم آمریكا قسم خوردهاند... اگر ما با آمریكا مشكل داریم به چه علت ورزشكارانمان برای رفتن به ینگه دنیا سر و دست میشكنند؟»

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین خبر

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __