۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

حادثه تلخ ورزشگاه پورت سعید در مصر باعث شد 10 نفر حکم اعدا بگیرند.

مجازات سنگين برای خاطيان تراژدی «پورت سعيد» در مصر

به گزارش روزنامه خبرورزشی، در سال 2012 و در جريان يك مسابقه فوتبال در كشور مصر درگيري شديدي ميان هواداران دو تيم رخ داد و 74 نفر در اين اتفاق تلخ جان خود را از دست دادند. اين اتفاق تلخ در روزهايي رخ داد كه انقلاب سياسي در اين كشور در جريان بود.

 

حالا دادگاهي در مصر به اعدام 10 نفر از 73 متهم تراژدي ورزشگاه پورت سعيد رأي داده است. اين حكم قطعي است و جايي براي تجديدنظر ندارد و هنوز تاريخ اجراي آن اعلام نشده است.

 

قبل از مصاف دو تيم المصري و الاهلي بود كه نيروهاي امنيتي، اين بازي را ديداري با ريسك بالا اعلام كرده بودند و مأموران پليس در ورزشگاه حضور داشتند. بعد از اتمام مسابقه كه با برد 3 بر يك المصري به پايان رسيد، تعدادي از هواداران افراطي اين تيم شروع به پرتاب سنگ كردند و با چاقو به دنبال بازيكنان الاهلي افتادند و در عين حال با هواداران الاهلي درگير شدند. اين اتفاق تلخ منجر به كشته شدن 74 نفر و مجروح شدن هزاران نفر شد و چند روز بعد هم چندين نفر در خيابانهاي قاهره در اعتراض به اتفاقات دردناك ورزشگاه پورت سعيد كشته شدند.

 

بعد از اين اتفاقات تلخ بود كه چندين مظنون اصلي اين سانحه دستگير شدند و مشخص شد كه اين درگيريها رنگ و بوي سياسي داشته. بازيكنان الاهلي و هواداران اين تيم از طرفداران بهار عربي در مصر بودند و هواداران المصري، از رژيم مبارك حمايت ميكردند و بدين ترتيب نارضايتيشان از بهار عربي كه منجر به كنار رفتن مبارك بعد از 30 سال حضور در رأس قدرت را ابراز كردند و دقِ دليشان را در ورزشگاه پورت سعيد بر سر هواداران الاهلي خالي كردند. اين جنجال ورزشي-سياسي تبعات وحشتناكي داشت كه حالا حكم دادگاه درباره آن صادر شده است.

 

حكم دادگاه براي اين پرونده، تنها به 10 حكم اعدام خلاصه نميشود و برخي از مقامات پليسي- امنيتي نيز محكوم شناخته شدهاند. ژنرال اسلامالدين ساماك، مدير امنيتي استان پورت سعيد و محمد سعيد، رئيس پليس پورت سعيد تنها به 5 سال زندان محكوم شدهاند و اين در حالي است كه در جريان شورش ورزشگاه پورت سعيد، نيروهاي پليس هيچ دخالتي نكرده و تلاشي براي اجتناب از اين تراژدي انجام ندادند. علاوه بر اين حكمها، 10 نفر ديگر به 15 سال حبس، 14 نفر به 10 سال حبس و 15 نفر به 5 سال حبس محكوم شدند.

 

پس از اين اتفاقات تلخ بود كه ليگ مصر براي يك سال به تعليق درآمد و چندين سال بازيهاي ليگ مصر بدون حضور تماشاگران دنبال شد.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی