کریم انصاری‌فرد‌؛ نه شبیه آن بازیکنی که یک فصل تلخ را در اوساسونا داشت، بلکه شبیه یک جنگجو. اگر به فیزیک بدنی‌‌اش توجه کنید، دیگر آن کریم توپُر را نمی‌بینید.

گزارش ویژه| رازهای موفقیت انصاری‌فرد در فوتبال اروپا

به گزارش خبرورزشی، روزی اگر به پای او خیره میشدید، عضله در آن «قاچاق» بود اما امروز فیزیک بدنیاش تغییر زیادی کرده است. او در فوتبال اروپا برد و باخت را تجربه میکند ولی شاید برای بازیکنان جوان سؤال باشد چطور انصاریفرد توانست خود را در فوتبال اروپا احیا کند؟ چرا او ماند و مبارزه کرد تا بتواند برنده باشد؟ سؤالاتی که کریم انصاریفرد به دور از فضای مصاحبه، تلاش کرده بود در طول یک سال و نیم گذشته آنها را به ما پاسخ دهد.

رقم باورنکردنی انتقال به پانیونیوس

وقتی کریم در اوساسونا ناموفق بود، با پیشنهادهای میلیاردی از ایران روبهرو شد. او میتوانست به لیگ برتر برگردد و پول هنگفتی بگیرد ولی با رقمی باورنکردنی که البته برای بازیکنان ایرانی خندهدار است، به یونان رفت تا پیشرفت کند. این اولین قدم بزرگ او بود.

فرار از غذاهای خوشمزه!

انصاریفرد برای اینکه بتواند بدنش را آماده کند و استارتهای انفجاری بزند، به این نتیجه رسید که باید در کنار تمرینات درست، تغذیهاش را هم تغییر دهد. غذاهای ایران چرب هستند و برنج عضو جداناپذیر سفرههای ایرانی به حساب میآید. انصاریفرد در اولین اقدام تصمیم گرفت برنج را از بین غذاهایش حذف کند. او یک بار در اینباره به خبرورزشی گفت: «خب برنج را از اولین روزی که به اوساسونا رفتم، حذف کردم. تأثیرش را هم خیلی زود متوجه شدم. احساس کردم وزنم پایینتر میآید و در تمرینات سبکتر هستم. یکی از بزرگترین مشکلات بازیکنان ایران غذاست. متأسفانه غذاهای ما خیلی چرب و خوشمزه است ولی در اروپا این مسئله وجود ندارد. ما در یونان فقط غذای کبابی میخوریم و چیزی به اسم برنج نداریم. این تغذیه روی آمادگی بدنی و سروزن بودنمان تأثیر میگذارد.»

شام سبک

کریم در برنامه غذایی خود یک چیز دیگر را هم رعایت میکند؛ اینکه شام را بسیار سبک میخورد. وقتی یک بار در اینباره حرف میزد، گفت: «من شام را در حد سالاد یا سوپ میخورم. خیلی سبک به رختخواب میروم. صبحها اما صبحانهام سنگین است، در حد ناهار. وعده صبحانه مهم است.»

کار با مربی بدنسازی تیم ملی یونان

کریم از آن دسته فوتبالیستهایی است که همه چیز را قربانی پول نمیکند. مثلاً در ایران فوتبالیستهایی هستند که سالی یک میلیارد پول میگیرند ولی یک ریالش را خرج پیشرفت فوتبالشان نمیکنند. انصاریفرد اما اینطور نبود. او در همان روزهای اول حضور در یونان، از طریق کاپیتان پانیونیوس با مربی بدنساز تیم ملی یونان آشنا شد. کریم به صورت مداوم با او در ارتباط بود: «همه چیزم زیر نظر او بود. تغذیه، تمرین و...  هیچ کاری بدون اجازه او انجام نمیدادم. با توجه به قراردادی که بسته بودم، هزینه کار با این مربی برایم سنگین بود ولی گفتم اشکالی ندارد. بعداً میشود پول را به دست آورد.» کار با این مربی برای کریم معجزه کرد. 6 ماه بعد وقتی انصاریفرد به اردوی تیم ملی رسید، بازیکنان با تعجب از او میپرسیدند در یونان برایش چه اتفاقی افتاده است؟ بدن عضلانی کریم همه را متعجب کرده بود.

تعریفهای کریمی و نکونام

وقتی او یک بار درباره تفاوت فوتبال اروپا و ایران با ما بحث میکرد، با هیجان میگفت: «بازی در اروپا با ایران فرق دارد. اگر در ایران روزی دو ساعت در خدمت تیم هستیم، اینجا باید روزمان را در باشگاه بگذرانیم. پول میگیریم که در خدمت باشگاه باشیم. راستش من قبل از اینکه به اروپا بیایم، چیزهایی در اینباره شنیده بودم. همیشه وقتی جواد نکونام و علی کریمی را میدیدم، از آنها میپرسیدم فوتبال در اروپا چه شکلی است؟ میگفتند مثل ایران نیست. چیزهایی برایم تعریف میکردند که وقتی به اروپا آمدم متوجهشان شدم. در اروپا همه چیز فرق میکند؛ از طرز تفکر بگیرید تا تغذیه و تمرین و هر چیزی که مربوط به فوتبال میشود.»

ترجیح میدهم در رختکن بخوابم

چیزی که از روز اول کریم انصاریفرد در فوتبال اروپا فهمید، این بود: «تلاش و تلاش.» خیلی از فوتبالیستها شرایط فوتبالی کریم را تجربه میکنند ولی بعضیها میبازند. او وقتی به یونان رفت که یک فصل تلخ را در اوساسونا سپری کرده بود. انصاریفرد مدام میگفت: «به من زمان ندادند که بخواهم خودم را نشان بدهم.» او به یونان رفت تا جبران کند. یک هفته بعد از حضور در پانیونیوس به خبرورزشی گفت: «از روز اول تلاشم را دوبرابر کردم. هر روز انگیزهام در تمرینات بیشتر از قبل شده. به جرأت میتوانم بگویم گاهی اوقات فشار تمرینات ما از بازیهای لیگ برتر ایران هم بیشتر است. گاهی اینقدر سنگین تمرین میکنیم که من نمیتوانم برگردم خانه و ترجیح میدهم در رختکن تیم بخوابم!»

توصیه به جوانها

کریم همه این چیزها را در اردوهای تیم ملی هم بارها گفته است. او نماد تلاش و پشتکار است و به همین دلیل همیشه در اردوی تیم ملی با جوانها صحبت میکند. انصاریفرد همیشه به ستارههایی که در لیگ برتر بازی میکنند، میگوید بهتر است به فوتبال اروپا بروند و در سالهای اول هم قید پول را بزنند. خود او این کار را کرد و در دو سال اول حضورش در اروپا، درآمدش بسیار ناچیز بود. تازه پس از انتقال به المپیاکوس دستمزد او به ناگهان افزایش چشمگیری داشت؛ کاری که البته خیلی فوتبالیستهای ایرانی نمیکنند.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __