سعید عزت‌ اللهی بازیكن 20 ساله تیم ملی. كسی كه سال 95 را می‌تواند یك نقطه عطف در زندگی فوتبالی‌‌اش دانست.

عزت الهی: شاید در آینده استقلالی یا پرسپولیسی شوم

 سالی پر از اتفاقهای خوب. از بازیهای مداوم در تیم ملی تا گلزنی در پلیآف لیگ قهرمانان اروپا و بازی در این تورنمنت مهم.
به گزارش خبر ورزشی، در این مصاحبه اما قرار نیست فقط درباره فوتبال حرف بزنیم. سعید در گفتوگو با ویژهنامه نوروزی خبرورزشی درباره عید حرف زد و تلنگری هم به مسائل سیاسی میزند! 
*عید نوروز تو را یاد چه چیزی میاندازد؟
اسم عید كه میآید همیشه یاد هفتسین و لباسهای تازه و دورهمی برای تحویل سال میافتم. خیلی لذت دارد. راستی داشت یادم میرفت. سبزیپلو با ماهی كه دیگر جای خود دارد! 
*خاطرهانگیزترین عید نوروزت كدام بود؟
(كمی فكر میكند) ببینید تمام عیدهایی كه كنار خانواده بودم برایم خاطرهانگیز است. اصلاً خاطرهانگیزتر از اینكه لباس نو میخریدیم؟ حس خیلی خوبی بود. الان بهترین لباسهای دنیا را هم بخرم واقعاً به اندازه لباس شب عیدی كه پدرم برایم میخرید، لذتبخش نیست. دوست داشتم هر روز عید باشد تا لباس نو بخریم. 
*بهترین عیدی كه گرفتهای.... یادت میآید؟
سؤال سخت میپرسیها! ببین تمام عیدیهایی كه گرفتم برایم لذتبخش بوده. همین الان كه 20 ساله هستم هنوز به خانه فامیل بروم و عیدی بگیرم، برایم لذتبخش است. البته عیدیهایی كه از پدرم و پدربزرگم همیشه میگرفتم خیلی شیرینتر بود، مخصوصاً پای سفره هفتسین. 
*در سال جدید غیر از آرزوی سلامتی چه آرزوی دیگری داری؟
با اینكه سؤالت غیر از سلامتی بود اولین آرزویی كه دارم سلامتی مردم ایران است. (خنده) آرزو دارم همه به آرزوهایشان برسند و همدیگر را دوست داشته باشند. انشاءا... در سال جدید بیشتر هوای همدیگر را داشته باشیم. ما در دورهای هستیم كه همه دنیا میخواهند ما ایرانیها را تحت فشار قرار دهند ولی مردم ما همیشه روحیه همبستگی دارند و خیلی جاها دیدیم كه توانستند كارشان را جلو ببرند. امیدوارم در سال جدید همبستگی و همدلی مردم بیشتر شود و انشاءا... با دعای همین مردم و پشتیبانیشان بتوانیم به جام جهانی برویم و یك عیدی خوب به این مردم دوستداشتنیمان بدهیم. 
*تو هنوز عیدی میگیری یا عیدی هم میدهی؟ البته به قیافهات میخورد عیدی بگیری. 
(خنده) من عیدی میگیرم. سنی ندارم كه. 20 سالم است. تا الان به هیچكس عیدی ندادهام. 
*اگر اشتباه نكنیم تو معمولاً عیدها خارج از ایران هستی. پارسال كجا بودی؟ امسال كه باید در اردوی تیم ملی باشی. وقتی در خارج از ایران هستی عید چه كار میكنی؟ مثلاً در اسپانیا بودی سفره هفتسین داشتی یا الان كه در روسیه هستی؟! 
پارسال كه عید در روسیه نبودم. در اردوی تیم ملی بودم چون در فروردین با تركمنستان بازی داشتیم. پارسال برنامهای برای عید نداشتیم ولی سالی كه در اسپانیا بودم، خودم سفره هفتسین تهیه كردم و لحظه سال تحویل پای هفتسین بودم. امسال هم كه درگیر بازیهای تیم ملی خواهیم بود. انشاءا... كه فروردین 96 برایمان خوشیمن باشد و بتوانیم با دو برد شیرین مقابل قطر و چین قدمهای بلندی برای جام جهانی روسیه برداریم. 
* هنوز مادرت با استرس بازیهایت را تماشا میكند؟
(خنده) شدید. یك بار در دربی گیلان مصدوم شدم. مادرم میخواست به ورزشگاه بیاید، بس كه استرس داشت. اگر در زمین مصدوم هم شوم به مادرم نمیگویم چون خیلی ناراحت میشود. هرچه در این دنیا دارم، مدیون خانوادهام هستم. همیشه كمكها و دعایشان بدرقه راه من بوده. موفقیتهایی كه خدا نصیبم كرده را، مدیون خانوادهام هستم. دستشان را میبوسم. امیدوارم در سال جدید كارهایی بكنم كه باعث خوشحالیشان شود. 
*سال 95 برای تو چطور بود؛ خوب یا بد؟ 
برای من كه سال 95 خیلی خوب بود. باثباتترین بازیكن تیم ملی بودم. تجارب خیلی خوبی داشتم. گل اروپایی زدم و در لیگ قهرمانان اروپا هم بازی كردم. امیدوارم سال 96 هم به خاطر عدد 6 كه شماره من است، برایم خوشیمن باشد و بتوانم كارم را خوب جلو ببرم. 
*مهمترین مسئله سیاسی یا اجتماعی سال 95 در كشور كدام مسئله بود؟
من مسائل سیاسی را دنبال نمیكنم ولی به نظرم یكی از تلخترین اتفاقات اجتماعی كشور ما در سال95 آتشسوزی در پلاسكو و مرگ آتشنشانهای غیور كشورمان بود. یكی دیگر از مسائل مهم صحبتهای اخیر رئیسجمهور آمریكا بود كه علیه ایرانیها موضع گرفت. البته ترامپ خیلی زود متوجه شد مردم چقدر هوشیار هستند. مسئولان ما هم اقتدار نشان دادند. در آن ماجرا مشخص شد چقدر مردم ایران به فكر هم هستند. حتی هنرمندان بزرگ ما مراسم اسكار را تحریم كردند. دیدیم كه چه اسكار شیرینی هم نصیب آقای فرهادی و ایران شد. واقعاً جای خوشحالی و غرور دارد. 
*اگر تو رئیسجمهور بودی، اولین دستوری كه در سال 96 میدادی چه بود؟
اولین دستورم این بود كه واقعاً فكری به حال ما بازیكنان جوان كه سرباز هستیم بكنند. الان من معافیت تحصیلی دارم ولی در تیم ملی ایران بازی میكنم. توقع داریم یك گزینه بگذارند تا برای خروج از كشور به مشكل نخوریم. اگر من رئیسجمهور بودم واقعاً این مشكل را حل میكردم. من برای رفتوآمد مشكل دارم و بیشتر از سه بار نمیتوانم از كشور خارج شوم، در حالی كه برای بازیهای ملی باید چند بار از كشور خارج شویم. در اروپا هم كه نماینده فوتبال ایران هستیم. گاهی ما 3، 4 روز تعطیلی داریم و من دوست دارم به دیدار خانوادهام بروم ولی به خاطر مشكلی كه برای خروج از كشور دارم، نمیتوانم. در طول یك ماه بیشتر از یك بار نمیتوانم از كشور خارج شوم و مجبورم دور از خانواده بمانم. اگر رئیسجمهور صدایم را میشنود امیدوارم فكری به حال ما كند. 
*در سال 96 انتخابات ریاست جمهوری را هم در پیش داریم. فكر میكنی چه كسی برنده میشود؟ اصلاً اخبار را در این زمینه پیگیری میكنی؟ 
من اصلاً به مسائل سیاسی علاقهای ندارم. زیاد هم پیگیری نمیكنم. اگر بخواهم وارد این مسائل شوم، از هدف و حرفهام دور میشوم. حرفه من چیز دیگری است. تمركز من روی فوتبال است و سیاست را به كسانی میسپارم كه تحصیلاتش را دارند و بلدند. 
*سعید تو زیاد در بحثهای قرمز و آبی شركت نمیكنی، خودت به هیچیك از این دو تیم علاقه نداری؟ خانوادهات كدام طرفی هستند؛ قرمز یا آبی؟
هر دو تیم تیمهای بزرگی هستند ولی ما در شهر انزلی زندگی میكنیم و همه میدانند این باشگاه بخشی از زندگی همه ماست. نه تنها خودم كه خانوادهام و اكثر فامیلهایمان ملوانی هستند و به این باشگاه تعصب دارند. من خودم تا حالا به این فكر نكردهام كه بخواهم طرفدار كدام تیم باشم ولی شاید یك روز به ایران بیایم و در یكی از این دو تیم بازی كنم. 
* دوست داری در كدام تیم بازی كنی؟
همان موقع به این موضوع فكر میكنم! 
*اگر فقط خودت بودی، دوست داشتی 15 روز عید را كجا باشی؟ چه كار كنی؟
فعلاً كه دست خودم نیست به خاطر همین به آن فكر نمیكنم كه مبادا اعصابم خرد شود. 
*تو بچگی شر و شور بودی؟ هیكلت كه بزرگ است. دعوا هم میكردی؟
نه بابا. من اصلاً شخصیتم اینطوری نیست كه شر باشم و شیطونی كنم. اتفاقاً خیلی خجالتی بودم. از دعوا هم بدم میآید. حالا ممكن است گاهی پیش بیاید و دعوایم شود ولی كلاً اهل دعوا نیستم. 
*بهترین لحظه و بدترین لحظهای كه در سال 96 داشتی چه بود؟
بهترین لحظه گلی بود كه به اندرلخت در پلیآف لیگ قهرمانان اروپا زدم. در استادیوم خانگی خودمان بودم. پدر و مادرم هم در ورزشگاه بودند. بدترین لحظه سال 96 هم روزی بود كه با سوریه بازی داشتیم. به خاطر رفتاری كه مسئولان AFC داشتند كلی عصبی بودم. 
*در روسیه همه از عید نوروز شناخت دارند؟
بله، نه تنها در روسیه كه در همه جای دنیا عید نوروز را به خوبی میدانند. نوروز ما یكی از ماندگارترین عیدهای كل جهان است. 
* به همبازیهایت در روسیه فارسی هم یاد میدهی؟ 
در حد خیلی پیش پا افتاده مثل سلام و چطوری. 
*وقتی در اردوی تیم نماز میخوانی، در این باره از تو سؤال نمیپرسند؟ 
من الان در آنژی هستم، این شهر مسلمانهای زیادی دارد. بالای 6 بازیكن ما مسلمان هستند و نماز میخوانند. اصلاً برایشان نماز خواندن ما چیز عجیبی نیست. آنها مسلمانند و رسومشان را به طور كامل میشناسند. 
*چهارشنبهسوریها دردسر درست میكردی یا در خانه مینشستی؟
چهارشنبهسوریها خوراكم بود. همیشه كلی باكس ترقه و كپسولی و انواع و اقسام مواد محترقه را میخریدم. از دو ماه قبل، پولهایم را جمع میكردم تا بتوانم برای چهارشنبهسوری بساط آتشبازی راه بیندازم. خلاصه میخواهم بگویم در چهارشنبهسوری حرفهای زیادی برای گفتن داشتم. 
*چیز خاصی هست كه از آن زیاد بترسی؟
نه چیز خاصی نیست ولی از ارتفاع میترسم!

برچسب‌ها

نظرسنجی

با توجه به خریدهای جدید عملکرد کدام تیم در نقل و انتقالات بهتر بود؟

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

نظرسنجی

با توجه به خریدهای جدید عملکرد کدام تیم در نقل و انتقالات بهتر بود؟
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین خبر

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __