۰ نفر
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲

تأثیر «پاقدم» زلاتکو، برادر برانکو را هنوز نیامده دیدیم! شاید هم اثر آهی باشد که سرتن چوک و پانادیچ کشیدند! به هر حال هر چه باشد و هر چه نباشد از شوخی گذشته پرسپولیس دوباره سر بزنگاه جام ‌حذفی بد بازی کرد بلکه بدتر بازی کرد و باخت و این واقعیت ریشه در جای دیگری دارد و مربوط به جنبل و جادو یا خرافات و اعتقادات نمی‌شود!

1-در روزی که علیپور پای خود را بسته میدید، در روزی که منشا باز هم در کار گل نزدن همچنان عنصری درجه اول بود، در مسابقهای که پرسپولیس وحید امیری را نداشت، شاگردان آقای برانکو یک برد شیرین را با یک باخت تلخ عوض کردند! باختن در ضربات پنالتی! قفل کردن آقای گل مسابقهها! در تکمیل این همه، گل خوردن با یک ضربه سر! گل خوردن در حالی که هم سیدجلال حسینی در صحنه گل بود و هم شجاع خلیلزاده!

برای پرسپولیس بدتر از این نمیشد! هم منشا گل نزد و هم علیپور! هم محسن مسلمان که پاس گل کم داد، کاری از پیش نبرد و هم بشار رسن پراشتباه ظاهر شد! برای پرسپولیس پنالتی زدن هم دشوار مینمود! برای پرسپولیس چرخه ناکامی در کمال شدت و حدت به حرکت درآمد! برانکو هم بد جایی هنگ کرد! پر از اشتباه!

 

پرسپولیس تیمی بود پر از بازیکنان خوب که تهی شده بود از بازی معمول و قادر نبود به ارائه یک نمایش معمولی! نفت آبادان اجازه بازی کردن را به پرسپولیس نمیداد! برانکو مغلوب کمالوند!

دریادلی! دلبزرگی!

2- بغض صنعت نفت ترکید و غعض جناب فرازخان هم! پرسپولیس را در تهران بردن، جربزهای میخواست که نفتیهای شهر آبادان از آن برخوردار بودند!

اشارات «فراز» به مشکلات موجود در تیم آبادانیها «دل» شجاع و دل «بزرگی» میخواست که شخص کمالوند از بیشترین حدش برخوردار بود!

نفت برد و فراز عقده دل را باز کرد! نفت پیروز شد و کمالوند فرصت را از دست نداد! آبادانیها در حال شادی بودند که غافلگیری واقعی، غافلگیرشان کرد! حرفهای آقای سرمربی که نشان داد میتوان ایرانی بود و میتوان فوتبال فکورانه و فوتبال تاکتیکپذیرانهای هم بازی کرد، همه چیز را گفت! حرفهای سادهای که با لاپوشانی مشکلات فاصلهها داشت! حرفهای تفکربرانگیزی که دلها را سوزاند! حرفهایی در باب نخواستن! حرفهایی درباره استقبال از شکست و باختن! حرفهایی از وارونهگری! حرفهایی از جنس نخواستن که ختم پیدا کرد به دایره نتوانستن!

 

هنر کمالوند و هنر تیم نفت آبادان این بود که مرعوب نشدند، تسلیم نشدند و از یک باخت که همه انتظارش را میکشیدند بردی ساختند که سزاوارش بودند! فراز نشان داد او هم در صف مردان توانا قرار دارد!

خلاقیت تیم فراز

3- حرفهای فراز کمالوند بوی تسلیم و بوی «وادادگی» نمیداد! فراز پرچم مبارزه را بالا برد! فراز از رفتن و ضرورتهای نبودن خود سخن گفت ولی در اصل او از چگونگی ماندن و از چند و چونهای پیروز شدن حرف زد!

از بسط تفکری که میخواهد و از کوشش برای این خواستن دست برنمیدارد! فراز از نبودنش یاد کرد تا بودنش را فرموله کند؟ مقابله زیرپوستی با عوامل شکستآفرین داخلی چرا باید «اولویت اول» تیم نفت باشد؟ آبادانیها برای چه باید مدام درگیر یک دعوای خانگی باشند؟

فراز زیاد در این باره چیزی نگفت ولی «عاقل را اشارتی»! و اینک نوبت میرسد به عقلای قوم و به آنها که درباره فوتبال همه جای ایران مسئولیت درجه اول و درجه چندمی دارند!

کسانی که ارزش و جایگاه فوتبال آبادان را میشناسند! فوتبالی که رنگ خاص خود را دارد! فوتبالی که بوی مخصوص به خود را دارد! فوتبالی که عطر ناب خویش را در فضا میپراکند! عطر فوتبال تکنیکی و «خودساخته آبادانی را» عطر بازی خلاقانه و بدیههسازانه که خلاقیتش و بدیههسازیاش هم بدیع است و نو است و تازه است!

 

از باخت پرسپولیس چیزی نگوییم! باید پرداخت به «برد» نفت آبادان! باید زیر ذرهبین قرار داد عملکرد نفتیهای آبادان را. تیمی که «بازی به بازی» آبادانیتر میشود! پیروزی بزرگ نفت در همین است! آبادانی شدن!

واکنش مردم و ترسهای بهجا

4- واکنش تماشاگران پرسپولیس هم دیدن داشت! باختن و کف زدن! حذف شدن و کف زدن! قدر تلاش بینتیجه تیم را بهجا آوردن! از کوشش بیثمر مردان تیم خود تقدیر کردن! به رغم یک بازی ابتر از محبت فروگذاری ننمودن! نتیجهگرا نبودن!

واکنش مردم خاص بود و شایان تشکر! مردمی که غافلگیرکنندهاند و حیرانمان مینمایند!

بترسیم از لیگ آسیا! بترسیم از ترسهای برانکو که حالا زلاتکو را هم در کنار خود دارد!

بترسیم از نوبتی بازی دادن به مسلمان و بشار رسن! بترسیم از ندیدن اشکالات خط هافبک تیم پرسپولیس!

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __