دفتر حسن روحانی در برگزاری دیدار ایران و ترکیه نقش بسزایی داشته است.

ایران – ایتالیا پیش از جام جهانی ۲۰۱۸

به گزارش خبر ورزشی، درحالیکه نزدیک به ٥ماه به آغاز رقابتهای جامجهانی باقی مانده، تکلیف چند بازی تدارکاتی تیمملی ایران مشخص شده است. با این حال، هنوز هم کیروش و مسئولان فدراسیون در تلاشند تا برای ماههای آینده بازیهای تدارکاتی مناسبی را برای تیمملی هماهنگ کنند که وزارت ورزش و حتی مقامات بالاتر دولتی هم در این ماجرا دست به کار شدهاند. یکی از بازیهای تدارکاتی هماهنگشده برای تیمملی با کشور همسایه یعنی ترکیه است که دفتر رئیسجمهوری بهطور مستقیم اقداماتی برای قطعیشدن این دیدار انجام داده است.
نقش رئیسجمهوری در بازی ترکیه
چندی پیش بود که برخی رسانههای ترکیهای از برگزاری دیدار دوستانه میان تیمهای ملی ایران و ترکیه قبل از جامجهانی ٢٠١٨ خبر دادند. خبرگزاری آناتولی به نقل از فدراسیون فوتبال ترکیه از موافقت این فدراسیون با مسابقه دوستانه با تیمملی ایران، قبل از آغاز بازیهای جامجهانی ٢٠١٨ روسیه خبر داده بود. این بازی قرار است در ماه می که مصادف با اردیبهشت و خردادماه سال ٩٧ است، برگزار شود. روز گذشته اخباری منتشر شد که نشان میدهد بعد از مکاتبات مقامات فدراسیون فوتبال ایران با همتایان ترکیهای، یکی از معاونان دفتر رئیسجمهوری که پیش از این سالها سابقه تصدی نمایندگی سیاسی کشورمان در ترکیه را برعهده داشته، نقش اساسی در موافقت طرف ترک با این بازی داشته است. گفته میشود وی که به همین مناسبت ارتباط خوبی با مقامات ترکیهای دارد، در تماس با وزیر ورزش و مقامات ارشد دولت ترکیه موضوع مکاتبه فدراسیون فوتبال را پیگیری و موافقت نهایی در این زمینه را اخذ کرده است. بدینترتیب، بهنظر میرسد خیال کیروش و فدراسیون از بابت برگزاری یک دیدار تدارکاتی مناسب قبل از برگزاری جامجهانی راحت باشد.
تقابل با الجزایر در نوروز
یکی دیگر از بازیهای تدارکاتی تیمملی که قطعی شده، مقابل الجزایر است. اخیرا مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور آفریقایی دیدار با شاگردان کیروش را در فروردین ماه تأیید کردهاند. البته الجزایر برخلاف دوره قبلی که شگفتیساز جامجهانی شده بود، در این دوره نتوانست به جامجهانی راه پیدا کند. با اینکه هنوز از سوی فدراسیون فوتبال ایران زمان و مکان دقیق این بازی اعلام نشده، مهدی تاج اخیرا در واکنش به شایعه لغو این مسابقه اعلام کرده ممکن است زمان بازی تغییر کند، اما خبری از لغو آن نیست. با اینحال، طبق گزارش رسانههای خارجی قرار است به احتمال فراوان دیدار دوستانه ایران و الجزایر ٧ فروردینماه در کشور اتریش برگزار شود.
لیبی، قبل از سال جدید
با اینکه روزهای فیفا با ایام عید و نخستین روزهای سال ٩٧ همزمان میشود، طبق هماهنگیهای به وجود آمده، قرار است چند روز قبل از شروع سال جدید، شاگردان کیروش یک بازی تدارکاتی انجام دهند. دیدار ایران و لیبی احتمالا ٢٧ اسفندماه در تهران و البته پشت درهای بسته برگزار خواهد شد. رویارویی با یک تیم آفریقایی دیگر نشان میدهد که کیروش تمرکز زیادی روی بازی نخست تیمملی مقابل مراکش کرده است. طبق توافق کادر فنی دو تیم، این مسابقه پشت درهای بسته و بهدور از چشم رسانهها برگزار خواهد شد.
با برزیل و ایتالیا بازی میکنیم؟
در ماههای اخیر شایعات زیادی پیرامون برگزاری بازیهای تدارکاتی تیمملی در راه آمادهسازی برای جامجهانی وجود داشته است. چندی پیش بود که سفیر برزیل در ایران در ملاقات با مهدی تاج وعده داد به دلیل ارتباط خوبش با مدیران فدراسیون فوتبال این کشور، میتواند امکان یک بازی تدارکاتی را بین دو تیم فراهم کند. مسئولان فدراسیون فوتبال ایران هم به این وعده دل بستند تا شاید امکان برگزاری بازی دوستانه با برزیل قبل از جامجهانی وجود داشته باشد. از سوی دیگر، از ایتالیا بهعنوان یکی از پرافتخارترین تیمهای جهان بهعنوان حریف احتمالی تیمملی ایران نام برده میشود. عدم راهیابی لاجوردیپوشان به جامجهانی ممکن است دلیلی شود تا ایران در این شرایط با ایتالیا یک بازی تدارکاتی انجام دهد. البته از کشورهای دیگر همچون لهستان و اتریش هم بهعنوان حریفان احتمالی شاگردان کیروش نام برده میشود.
برنامه تیمملی تا جام جهانی
کارلوس کیروش بعد از قرعهکشی جامجهانی تمامی برنامههای خود را در جلساتی که با مسئولان فدراسیون فوتبال داشت، تنظیم کرد. با اینکه سرمربی پرتغالی قید برپایی اردو در نیمفصل لیگ برتر را زد، طبق برنامه جدید هر هفته یکی، دو روزی ملیپوشان داخلی را در اختیار دارد تا ریکاوری آنها در کمپ تیمملی صورت بگیرد. با اینحال، نخستین برنامه تیمملی برای برپایی اردوی متمرکز در اسفندماه خواهد بود؛ زمانی که ٤ تیم آسیایی در لیگ قهرمانان بازی خواهند کرد. سپس اواخر اسفندماه که روزهای فیفا محسوب میشود، با اضافه شدن لژیونرها اردوی تیمملی شکل رسمی به خود میگیرد. هنوز تکلیف بازی تدارکاتی تیمملی در اوایل فروردین مشخص نیست، اما بهنظر میرسد ملیپوشان در نوروز به یک کشور اروپایی سفر کنند. برنامه بعدی هم بعد از پایان لیگ در اردیبهشتماه خواهد بود که تا شروع جامجهانی ادامه دارد. طبق اعلام فدراسیون، بازی خداحافظی تیمملی احتمالا ١٢ خردادماه خواهد بود که هنوز مشخص نیست مقابل چه تیمی است.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
بلیط هواپیما