۰ نفر
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰

تا قبل از طلوع ستاره مامه بابا تیام در استقلال، گادوین منشا نیجریه‌ای بهترین مهاجم خارجی شاغل در لیگ برتر بود. هر چند شیمبا همچنان با گل‌هایی که هر از گاه می‌زند، گلیم خود را از آب بیرون می‌کشد و در فصل نقل و انتقالات دوباره قرارداد نان و آب‌دار می‌بندد و چند مهاجم خارجی انگشت‌شمار دیگر هم به لطف پورسانت‌های خوبی که می‌دهند یا روابط خوبی که مدیران برنامه‌شان برقرار کرده‌اند، بدون نیاز به عملکرد فنی چشمگیر در دایره فوتبال ما دوام می‌آورند اما از لحاظ فنی هیچ‌کدام‌شان گادوین منشا نمی‌شوند و قابل قیاس با او نیستند.

الماس سیاه استقلال روی دست الماس سیاه پرسپولیس

به گزارش خبر ورزشی، منشا با پشتوانه گلزنی در پیکان به پرسپولیس پیوست و در این تیم هم اگرچه ابتدا زیر سایه مهدی طارمی و سپس تحتالشعاع علی علیپور قرار گرفت اما در آسیا با گلهای حساسی که زد، محبوب هواداران پرسپولیس شد، به حدی که تقریباً با هر خبر منفی درباره نارضایتی او از شرایط پرسپولیس یا احتمال جداییاش از این تیم، صدای اعتراض هواداران مجموعه سرخ به گوش میرسید.
منشا در لیگ برتر به اندازه آسیا گلزن نشان نمیداد و این شائبه را ایجاد میکرد که در آسیا به خاطر این که میخواهد به چشم مدیران متمول تیمهای عربی بیاید یا راهی برای بازی در جیلیگ (ژاپن) و کیلیگ (کره جنوبی) بیابد، تمام انرژیاش را میگذارد و در لیگ برتر «دلی دلی» میکند. حتی یک بار برانکو هم به زبان آمد و در کنفرانس خبری بعد از بازی خانگی پرسپولیس، در پاسخ به پرسشی پیرامون منشا، گفت: «از گادوین توقع داریم حداقل به اندازه پیکان برای ما هم گل بزند.»
با این همه، منشا مورد پسند هواداران پرسپولیس بود و کارشناسان هم او را استانداردترین مهاجم خارجی شاغل در لیگ ایران میدانستند تا این که سر و کله مامه بابا تیام پیدا شد. یک ماشین گلزنی تمامعیار از سنگال... یک مهاجم زهردار که در سری A بازی کرده و ویژگیهایش به معیارهای یک گلزن استاندارد نزدیک است. حالا مامه تیام خود را در جایگاهی بالاتر از منشا تثبیت کرده است. هر چند او هم اولین بار مقابل الهلال، ویروس ضعیف شده مهدی طارمی نشان داد و با وجود برتریاش در نبردهای «یک مقابل یک» ضربه آخر را بد میزد و در حمل توپ و دادن پاس آخر، کمی شلخته و دستپاچه جلوه میکرد ولی بازی به بازی بهتر شد و استقلال را بابت خط حملهاش که پیش از این باعث نگرانی شفر میشد، به آرامش رساند. عملکرد مامه بابا تیام انتقادهایی که نسبت به قیمت این مهاجم خارجی میشد را به صفر رساند و کارشناسان و رسانهها خیلی راحت با قیمت بالای او کنار آمدند.
حالا تیام یک قدم جلوتر از منشا، نمونه خرید و مهاجم خوب خارجی است و استانداردهای خرید مهاجم در فوتبال ایران را بالا برده است. حالا تمام تیمهایی که پیش از این فریب میخوردند و پرندهفروش را جای مهاجم میخریدند و بازیکنان بیکیفیت را تنها به صرف گذرنامه خارجی و رنگ چشم و مو و پوستشان به خدمت میگرفتند، وقتی میخواهند سفارش بدهند، میگویند یکی مثل تیام...
احتمالاً عملکرد تیام، منشا را هم به تکاپوی بیشتر وامیدارد تا برای به دست آوردن دل هواداران پرسپولیس تلاش کند. همین که بعد از درخشش مامه تیام در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، علیرضا بیرانوند و دو، سه بازیکن پرسپولیس گفتهاند اگر استقلال تیام دارد، ما هم منشا را داریم، نشان میدهد گادوین از سوی هواداران مجموعه سرخ تحت فشار قرار گرفته و آنها توقع دارند الماس سیاهشان در قیاس با الماس سیاه استقلال کم نیاورد.
البته که تیام و منشا یک تفاوت عمده در استقلال و پرسپولیس دارند. در فاز تهاجمی استقلال تمام توپها به تیام میرسد و تمام راهها به او ختم میشود اما در پرسپولیس، علی علیپور هم هست که با همکاری همبازیانش آقای گل شده و نقش محوری در فاز تهاجمی تیم برعهده اوست.
منشا به عنوان مهاجم باکس، آن آزادی عمل مامه تیام را ندارد که هر وقت در فضای غیرمفید قرار گرفت، آزادانه به عرض میزند و به هافبکهای طراح استقلال این اجازه را میدهد که بعد از پیدا کردن اولین روزنه در دفاع حریف، توپ را به او برسانند.
همین تفاوت باعث شده به تیام در استقلال دو برابر منشا در پرسپولیس توپ برسد ولی آیا تمام دلایل برتری عملکرد مامه تیام نسبت به منشا همین است؟ برتری قدی تیام، گامهای بلند او و از همه مهمتر آبدیده شدنش در سری A را فراموش نکنید. الماس سیاه استقلال که از منشا تکنیکیتر است، از نوجوانی در ایتالیا بوده وگرنه سطح فوتبال نیجریه به مراتب از سنگال بالاتر است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین