نظرات: ۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

چهارشنبه هفته گذشته تيم فوتبال بشيكتاش تركيه در دور برگشت مرحله يك‌هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا ميزبان بايرن‌مونيخ بود.

تب ليگ قهرمانان در استانبول

به گزارش خبرورزشی، ديداري كه باتوجه به شكست 5 بر صفر بازي رفت، عملاً تشريفاتي به حساب ميآمد. برتري 3 بر يك بايرن در بازي برگشت باعث شد تيم تركيهاي در مجموع ٨ بر يك به حريف قدرتمند آلماني خود ببازد و با ليگ قهرمانان وداع كند.

سردي تركها به فوتبال

باتوجه به حضور تيمهاي فنرباغچه، گالاتاسراي و بشيكتاش در استانبول انتظار ميرفت موج فوتبال در اين كلانشهر بيش از حد تصور باشد. با اين حال پس از صحبت با مردم از فرودگاه آتاتورك تا ميدان تقسيم ميشد، دريافت آنطور هم كه استنباط ميشود مردم علاقهاي به فوتبال ندارند. داستان وقتي جالبتر ميشد كه عدهاي از حضور بايرنيها در استانبول و بازي با بشيكتاش باخبر بودند.

دنيزلي، سائلام و تراكتور وجه مشترك ايران و تركيه

اگر ميخواهيد بدانيد فوتبال ايران تا چه اندازه براي تركها آشناست بايد به اين سه اسم اكتفا كنيد. در حالي كه در اكثر كشورهاي خارجي فوتبال ايران را با اسطورهاي همچون علي دايي آقاي گل فوتبال جهان ميشناسند، در تركيه داستان فرق ميكند. براي تركها، فوتبال ايران در مصطفي دنيزلي سرمربي اسبق پرسپوليس، ارتورول سائلام سرمربي فعلي تراكتور و همچنين خود باشگاه تبريزي خلاصه ميشود. نكته حائز اهميت اين است كه تركها بعضاً نتايج تيم فوتبال تراكتور را دنبال ميكنند و حتي درباره بازي معروف نفت تهران و تراكتور كه منجر به قهرماني سپاهان شد، حرف ميزنند.

تكرار شكست سنگين سائلام

بشيكتاش درحالي در مجموع با نتيجه 8 بر يك به بايرنمونيخ قدرتمند باخت كه قبلاً سابقه چنين شكستهاي سنگيني را داشت. سال 2007 تيم تركيهاي در ليگ قهرمانان اروپا با نتيجه 7 بر صفر از ليورپول شكست خورد تا طعم تلخ باخت پرگل را 11 سال پيش بچشد. جالب اينجاست سرمربي آن زمان بشيكتاش كسي نبود جز ارتورول سائلام مربي فعلي تراكتورسازي تبريز.

حمايت در اوج نااميدي

شايد اگر يكي از تيمهاي ايراني جاي بشيكتاش بود، تماشاگران زيادي را براي حمايت در بازي برگشت نميديد. طرفداران بشيكتاش اما ظرفيت 42 هزار نفري ورزشگاه وودافون پارك را پر كردند تا نشان دهند حمايت از تيمشان به نتيجه مربوط نميشود. تشويقهاي بيامان تركها به سبك خودشان قبل و همچنين در پايان بازي حاكي از حرفهاي بودن آنها داشت. تيمي كه مجموعاً 8 گل دريافت كرد ولي از سوي تماشاگرانش تشويق شد.

وودافون پارك مدرن

ورزشگاه وودافون پارك اگرچه داراي قدمت زيادي است اما مسئولان بشيكتاش با كمك اسپانسر باشگاه كمپاني وودافون توانستند اين باشگاه را بازسازي كنند. ورزشگاهي كه در منطقه بشيكتاش واقع است، به ميدان تقسيم كه مشهورترين منطقه استانبول است نزديك ميباشد، به مترو دسترسي دارد و نزديك به درياچه است. وودافون پارك سال 2004 بازسازي شد و معماري آن توسط فرانسويها به شكلي مدرن درآمد.

جايگاه خبرنگاران لاكچري

اگر از تمام امكانات مجهز ورزشگاه وودافون پارك بگذريم، نكتهاي كه بيش از هرچيز جلب توجه ميكرد جايگاه خبرنگاران آن بود. جايگاه خبرنگاران ورزشگاه وودافون پارك در بهترين چشمانداز درنظر گرفته شده بود و مسئولان ورزشگاه جايگاهي 500 نفره را براي آنها درنظر گرفته بودند. جايگاهي كه جلوي هر خبرنگار به يك تلويزيون شخصي مجهز شده بود تا بتوانند بازي را با تأخير 10 ثانيهاي از تلويزيون نگاه كنند. اتفاقي كه خبررساني اصحاب رسانه را دقيقتر ميكند.

موزه باشگاه

قبل از اينكه وارد ورزشگاه وودافون پارك شويد چندين انتخاب دارد. اول اينكه ميتوانيد به فروشگاه مخصوص باشگاه برويد و البسه مورد نياز خود را خريداري كنيد. دوم اينكه موزه باشگاه براي ديدن در دسترس است. موزهاي كه باشگاه بابت آن از بازديدكنندگان ورودي ميگيرد و علاوه بر درآمدزايي، هواداران را با تاريخچه آن آشنا ميكند.

درآمدزايي از اروپا

بشيكتاش را بايد از هر نظر يك باشگاه حرفهاي و تمام اروپايي دانست. تيمي كه امكاناتي در حد باشگاههاي بزرگ دنيا دارد و امسال توانست از صعود به مرحله يكهشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا حسابي درآمدزايي كند. جدا از پولي كه آنها به عنوان هر برد در مرحله گروهي و صدرنشيني دريافت كردند، از طريق فروش حق پخش بازيهاي خود و همچنين تبليغات توانستند سودي ميليوني به جيب بزنند. در واقع حذف مقابل بايرنمونيخ براي بشيكتاش آخر دنيا نبود چراكه آنها تا همين مرحله هم كه حضور داشتند، توانستند به اهداف مادي خود برسند.

ريزه و ترابوزان خلوت

در خاك تركيه دو شهر ريزه و ترابوزان واقع شده كه نزديك به منطقه سارپي (مرز گرجستان و تركيه) هستند. دو شهري كه تيمهاي ريزاسپور و ترابوزاناسپور را در سوپرليگ تركيه دارد. شايد در حالت عادي اينطور تصور شود كه همه تيمهاي تركيهاي از تماشاگران زياد و پرشمار برخوردار باشند. تصوري كه از اساس غلط است. اگر تيمهاي فنرباغچه، گالاتاسراي، بشيكتاش و بورسااسپور را جز پرطرفدارترينها بناميم، اوضاع ساير تيمها به كل فرق دارد. با ورود به دو شهر ريزه و ترابوزان به خوبي ميشد خلوتي اين مناطق را به چشم ديد. جايي كه برخلاف استانبول جمعيت زيادي ندارد و تيمهايش در تيررس اخبار رسانههاي تركيه نيستند. شايد الان بتوان درك كرد چرا مهدي طارمي و رامين رضاييان خيلي زود باشگاه ريزاسپور را ترك كردند و هواي بازگشت به پرسپوليس به سرشان زد!

 

 

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی