نظرسنجی

بهترین تیم هفته هجدهم لیگ برتر؟
نظرات: ۰
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

سالي كه بر ورزش ايران گذشت، با همه اشك‌ها و لبخندهايش، سالي اميدبخش بود.

 پرداختن به جزئيات رشتههاي ورزشي تكرار مكررات است، فضاي مجازي سرعت تبادل اطلاعات را چنان فزوني بخشيده كه لحظه لحظه رويدادها در ذهن دوستداران ورزش نقش ميبندد اما مروري كوتاه بر بهترين نتايج ورزش كشور در سال 96 و حقكُشيهايي كه برايمان در صحنههاي بينالمللي رقم ميزنند، لزوم تحرك ديپلماسي كشور را به حمايت از ورزش ميطلبد تا چنين آشكار و واضح با بده بستانهاي سياسي، حق قهرمانان ما را پايمال نكنند.

كشتي به عنوان ورزش اول ايران امسال در ردههاي سني اميد،  جوانان و نوجوانان حضور مقتدرانهاي در ميادين جهاني داشت و در آخرين روزهاي سال در صدر قرار گرفتن چندين قهرمان ايراني، برگ زريني بر پايان كار كشتي بود ولي آنچه بايد مورد توجه قرار گيرد، حضور قوي در صحنه مديريتي فدراسيون جهاني است. بسياري از مشكلاتي كه در صحنههاي بينالمللي برايمان به وجود ميآورند، ناشي از همين عدم حضور در سطح «فيلا» است.

هميشه پس از كشتي در جمع مدالآوران، نام وزنهبرداري به چشم ميخورد، ورزشي كه آن هم چوب نداشتن نمايندهاي از كشورمان در فدراسيون وزنهبرداري جهان را ميخورد و كسي نيست از حق مدالآوران ايراني اين رشته در صحنههاي جهاني دفاع كند تا به راحتي نتوانند رنگ مدالهاي قهرمانان ما را تغيير دهند و مقامهاي كسب شده را پس بگيرند.

در فوتبال صعود بدون دردسر به عنوان دومين تيم جهان به مسابقات روسيه، موفقيت باارزشي بود اما حاشيه تيمهاي عربستاني و اينكه ما نبايد ميزباني تيمهاي اين كشور را داشته باشيم، خود معضلي است كه گربيانگير ورزش ماست و آن هم ناشي از ضعف همان ديپلماسي است.

در واليبال، بلندقامتان ايران اولين مدال جهاني خود را به ارمغان آوردند و نوجوانان نيز با تواناييشان حرف اول را در آسيا زدند اما در ليگ داخلي هنوز ناتوان هستيم و اين روزها واليبال به سوي هرز نيروها گام برميدارد. با توجه به شرايط خوب تيم ملي در جهان، فدراسيون بايد چاره اساسي بينديشد و حاشيههاي ليگ واليبال را سر و سامان دهد كه در غير اين صورت چوب آن را تيم ملي خواهد خورد.

در بسكتبال تلاش قابل تقديري انجام گرفته، تغييرات مديريتي فدراسيون پس از افت و خيزها اكنون حال خوشي به بسكتبال داده و پس از موفقيت در غرب آسيا حالا بسكتباليستها خود را به رخ آسيا و جهان ميكشند.

فوتسال عليرغم تمامي مشكلات، سكوي سوم جهان را كسب كرد و ناظمالشريعه هم تا پله سوم مربيان جهان صعود كرد،  كنار اين موفقيت باارزش، قهرمان آسيا هم شد و حالا نوبت فدراسيون است كه توجه بيشتر به اين رشته را در دستور كار خود قرار دهد چراكه زيبنده اين قهرمانان نيست كه از حداقل امكانات اردويي هم برخوردار نباشند.

ورزش بانوان فعاليت در خور توجهي دارد، خانمهاي ورزشكار كشورمان در آسيا و جهان هم سال موفقي را پشتسر گذاشتند و بايد بپذيريم در بسياري از رشتهها حضور بانوان ايراني به خودي خود يك موفقيت است، همين كه آنها با پوشش كامل اسلامي در رشتههاي گوناگون ميتوانند رقابتي تماشايي با حريفان داشته باشند را بايد به فال نيك گرفت البته براي ماندن در اين ميدان و موفقيت در رقابتها بايد با جذب مربيان كارآمد و مطرح جهاني شرايط را براي حضور بانوان در رشتههاي مختلف بينالمللي مهيا كنيم.

در روزهاي پاياني سال 96 سخن از وزنهبرداري بانوان بسيار شنيده شد و نايبرئيس فدراسيون جهاني وزنهبرداري نيز در سفر اخير خود به ايران بر توجه بانوان به اين رشته تأكيد كرد و از آن طرف بانوان كشتيگير نيز عزم خود را جزم كردهاند تا از قافله عقب نمانند.

ورزش معلولين چون هميشه بيريا و بيادعا افتخارات بسياري را براي كشورمان به ارمغان آورده و تنها خواستهشان نگاه يكسان مسئولان به قهرمانان معلول و غيرمعلول است.

بيمناسبت نيست اشارهاي هم به حركت انقلابي و در خور تقدير وزارت ورزش در ساخت و تجهيزات اماكن ورزشي شود. افتتاح و راهاندازي اماكن گوناگون ورزشي در گوشه گوشه كشور قطعاً در توسعه ورزش تأثير شگرفي خواهد داشت و كنار آن، توسعه بخش سختافزاري، آموزشي و تربيت مربيان استعدادياب را هم بايد مورد نظر قرار داد و شرايط ايدهآلي براي پرورش نخبههاي ورزشي كشور به وجود آورد.

در اينجا لازم است يك خستهنباشيد جانانه هم به همكاران سختكوش «خبرورزشي» داشته باشم، عزيزاني كه با همه مشكلات با حفظ سكوي اول نشريات ورزشي همچنان در پي اعتلاي نام آن هستند.

«خبرورزشي» مكتبي براي پرورش ورزشينويسان است و حساسيت و توجه خاصي نسبت به صحت اخبار دارد. از همه همكاران محترم قلباً قدرداني و سپاسگزاري ميكنم و اطمينان دارم با غرور و تعصب آنها در سال نو بيش از پيش «خبرورزشي» را پربارتر از قبل خواهيم ديد.

سالي نيكو با تحولات ارزنده و شگرف براي تكتك شما بهترينها آرزومندم.

 حق يارتان

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین تیم هفته هجدهم لیگ برتر؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی