نظرسنجی

بهترین تیم هفته دوازدهم؟
نظرات: ۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

قرعه‌کشی انتخابی یورو 2020 در حالی صورت پذیرفت که مربیان تیم‌های بزرگ از قرعه تیم‌شان ناراضی نبودند.

به گزارش خبرورزشی، روز یکشنبه در شهر دوبلین پایتخت جمهوری‌ایرلند قرعه‌کشی انتخابی یورو 2020 انجام شد. تیم‌ها در گروه‌ها به شکلی تقسیم شدند که نمی‌توان گروهی را دشوار یا به اصطلاح گروه مرگ نامید. همه مربی‌ها از قرعه‌ای که به تیم‌شان افتاده راضی هستند، چراکه می‌دانند 24 تیم جواز حضور در یورو 2020 را کسب خواهند کرد. آلمان در سید دو قرار گرفته بود و بسیاری از تیم‌ها بابت رویارویی با مانشافتِ افت‌کرده هم نگران بودند. با این حال آلمان با هلند هم‌گروه شد و خودِ یواخیم لو این هم‌گروهی تکراری را خوب ارزیابی کرد. در هر گروه حداقل دو تیم هستند که جدال صدرنشینی خواهند داشت.

گروه A : انگلیس، جمهوری‌چک، بلغارستان، مونته‌نگرو، کوزوو

همانطور که ساوت‌گیت گفت انگلیس نباید برای صعود نکردن بهانه‌ای داشته باشد. سه‌شیر که این روزها بین تیم‌های قدرتمند قاره‌سبز قرار می‌گیرد به احتمال فراوان جمهوری‌چک را به‌عنوان نزدیک‌ترین رقیبش خواهد دید. چک سال‌هاست تیم خوب سابق نیست و شیرین‌ترین خاطره‌اش در انگلیس و در یورو 1996 رقم خورد، جایی که نایب‌قهرمان جام ملت‌های اروپا شد. از آنجایی که بازی‌های نهایی یورو 2020 هم در انگلیس برگزار می‌شود، این کشور همیشه برای آن‌ها خوش‌یمن خواهد بود. اگرچه سال‌هاست در جام‌جهانی حاضر نبوده‌اند ولی در یورو همیشه یک پای مسابقات بوده‌اند. شاید اگر شرایط خوبی نداشته باشند صعودشان توسط بلغارستان به خطر بیفتد.

گروه B : پرتغال، اوکراین، صربستان، لیتوانی، لوکزامبورگ

بیش از گذشته به پرتغال توجه می‌شود، چراکه آن‌ها لقب قهرمان اروپا را یدک می‌کشند. سلسائوی اروپا دو رقیب بزرگ در این گروه خواهد داشت که با قدرت‌های نزدیک به هم احتمالاً جذاب‌ترین رقابت را در این گروه شاهد خواهیم بود. اوکراین با شوچنکو داعیه صعود به مرحله نهایی را دارد و صربستان هم با مهره‌های مطرح و جوان سالیان اخیرش دوباره تبدیل به یکی از تیم‌های خوب اروپا شده است. در یورو 2016 اوکراین با وجود صعود به مرحله نهایی بدترین تیم مسابقات بود و صربستان هم از وقتی از مونته‌نگرو جدا شده نتوانسته به مرحله پایانی صعود کند.

گروه C : هلند، آلمان، ایرلندشمالی، استونی، بلاروس

جذاب‌ترین رقابت برای صدرنشینی را در این گروه خواهیم دید. آلمان که در سید دو قرار داشت در گروهی قرار گرفت که هلند صدرنشین آن است. نبرد سنتی آلمان و هلند را در فاصله کوتاه دو مرتبه دیگر خواهیم دید. مانشافت و لاله‌های نارنجی دو مسابقه جذاب در لیگ ملت‌های اروپا برگزار کردند. هلندی‌ها باید پیش از حضور در انتخابی یورو 2020 در مرحله نهایی لیگ ملت‌های اروپا هم بازی کنند. بعید به نظر می‌رسد سه تیم دیگر این گروه دل به صعود مستقیم بسته باشند. شاید ایرلندشمالی مدعی رسیدن به پلی‌آف باشد.

گروه D : سوئیس، دانمارک، جمهوری‌ایرلند، گرجستان، جبل‌طارق

این گروه را هم می‌توان یک گروه پیچیده دانست. سوئیس البته خودش را به‌عنوان یک تیم قدرتمند در اروپا مطرح کرده و به مرحله نهایی لیگ ملت‌ها هم رسید، اما دانمارک چندان فاصله‌ای با آن‌ها ندارد. جمهوری‌ایرلند هم دوباره با مک‌کارتی می‌تواند مدعی جدی صعود باشد. مثلث قدرت گروه حتماً دیدارهای جذابی برگزار خواهند کرد تا بتوانند یکی از دو سهمیه صعود مستقیم به یورو 2020 را بگیرند. هرگاه اسمِ جام ملت‌های اروپا و دانمارک کنار هم قرار می‌گیرد یاد قهرمانی شگفت‌انگیزشان در یورو 1992 می‌افتیم.

گروه E : کرواسی، ولز، اسلواکی، مجارستان، آذربایجان

کرواسی حالا عنوان نایب‌قهرمان جهان را یدک می‌کشد و طبیعتاً شانس اول صعود گروه است. ولز که در یورو 2016 شگفتی‌ساز بود بعد از ناکامی در راهیابی به جام‌جهانی 2018 می‌خواهد دوباره در اروپا نتایج خوبی بگیرد. البته اسلواکی و مجارستان تیم‌های دست‌و‌پا بسته این گروه نیستند، چراکه هردو در یورو 2016 حضور داشتند. یعنی از 5 تیم این گروه 4 تیم در دوره قبلی جام ملت‌ها حضور داشتند و حالا فقط دو تیم می‌توانند دوباره به این رقابت‌ها برسند. اگرچه شاید در پلی‌آف این تعداد بیشتر شود.

گروه F : اسپانیا، سوئد، نروژ، رومانی، جزایرفارو، مالت

اسپانیایی‌ها از گروهی که دارند راضی هستند. سوئد حریف قدرتمندی برای‌شان خواهد بود و تیمی غیرقابل پیش‌بینی است، اما نروژ و رومانی در سال‌های اخیر افت کرده‌اند و نتایج خوبی نگرفته‌اند. البته رومانی در یورو 2016 حضور داشت ولی آنجا توفیقی پیدا نکرد. اسپانیا بعد از شروع خوب در لیگ ملت‌ها به یک‌باره افت کرد و مشخص شد انریکه هنوز کار زیادی باید با این تیم انجام دهد تا دوباره تیم خوبی شود که 2 دوره متوالی قهرمان یورو شد. در یورو 2008 در انتخابی یک بازی برابر سوئد را باخت و یکی را بردند، در مرحله نهایی هم دوباره به مصاف سوئد رفتند و پیروز شدند.

گروه G : لهستان، اتریش، رژیم‌صهیونیستی، اسلوونی، مقدونیه، لتونی

لهستانی‌ها اگر خودشان قرعه‌کشی می‌کردند چنین گروهی آسانی را برای خودشان انتخاب نمی‌کردند! عقاب‌ها که بعد از صعود راحت به جام‌جهانی 2018 دیگر نتایج خوبی نگرفته‌اند خوش‌شانس بودند که رقبایی ندارند که صعودشان را به خطر بیندازند. اتریش هم که در رسیدن به جام‌جهانی ناکام بود در گروهی قرار گرفته که تقریباً می‌توان گفت فقط شگفتی آن‌ها را از رسیدن به دور نهایی ناکام می‌گذارد. اینکه کدام تیم صدرنشین این گروه خواهد شد به روند آماده‌سازی‌شان در یک سال آینده بستگی خواهد داشت.

گروه H : فرانسه، ایسلند، ترکیه، آلبانی، مولداوی، آندورا

قهرمان جام‌جهانی 2018 یک رقیب تکراری در اروپا خواهد داشت. در یورو 2016 در یکی از دیدارهای خاطره‌انگیز 5 بر 2 ایسلند را شکست دادند و حالا باید دو مرتبه دیگر به مصاف این تیم بروند. اخیراً هم در دیداری دوستانه این دو تیم به تساوی رسیدند. ایسلند یک رقیب تکراری دیگر هم خواهد داشت. در انتخابی جام‌جهانی برابر ترکیه رفت و برگشت پیروز شدند و حالا بازهم با این تیم مصاف خواهند داد. در شرایط فعلی شانس دوم شدن ایسلند از ترکیه بیشتر خواهد بود، اما این بستگی به ترکیه‌ای‌ها هم دارد.

گروه I : بلژیک، روسیه، اسکاتلند، قبرس، قزاقستان، سن‌مارینو

بلژیک پرستاره برابر میزبان جام‌جهانی 2018. شیاطین‌سرخ اروپا هیچ‌گاه در تاریخ برابر تزارها شکست نخورده‌اند و بازهم شانس بیشتری نسبت به این رقیب برای صدرنشینی خواهند داشت. روسیه البته از زمان حضور چریشف پیشرفت چشمگیری داشته و در جام‌جهانی هم نتایج خوبی گرفت. بلژیک هم می‌خواهند ناکامی عجیب در لیگ ملت‌های اروپا را در دیدارهای آتی جبران کند. اسکاتلند هم می‌تواند رقیب بزرگی برای روسیه باشد، چراکه اسکاتلندی‌ها هم تلاش کرده‌اند در رده ملی دوباره به موفقیت‌های خاصی برسند، مثل دهه 1970 میلادی.

گروه J : ایتالیا، بوسنی‌وهرزگووین، فنلاند، یونان، ارمنستان، لیختن‌اشتاین

قرعه‌کشی که انجام شد، روبرتو مانچینی بی‌نهایت راضی بود. هم برای اینکه تیمش با آلمان هم‌گروه نشده و هم اینکه بوسنی‌و‌هرزگووین آن‌قدر حریف قدرتمندی برای به چالش کشیدن صدرنشینی آتزوری نخواهد بود. البته در این بین یونان را فراموش نکنید، تیمی که تا پلی‌آف انتخابی جام‌جهانی رسید و دوباره به‌تدریج شرایط بهتری پیدا می‌کند. یونانی‌ها در یورو هم تیم قابل احترامی هستند چراکه یک دوره قهرمان رقابت‌ها شدند. فراموش نکنید برخلاف یونان، بوسنی اصلاً تابه‌حال نتوانسته در مرحله نهایی جام ملت‌های اروپا حاضر شود.

نکاتی درباره انتخابی یورو 2020

  • هلند، سوئیس، پرتغال و انگلیس به‌دلیل راهیابی به مرحله نهایی لیگ ملت‌های اروپا در گروه‌های پنج‌تیمی قرار گرفته‌اند تا پس از پایان این مسابقات در انتخابی یورو 2020 دیدارهای‌شان را شروع کنند.
  • 2 تیم از گروه‌های ده‌گانه به‌صورت مستقیم راهی یورو 2020 می‌شوند و 4 تیم باقی‌مانده در رقابت‌های پلی‌آف مشخص خواهند شد.
  • اولویت حضور در پلی‌آف با صدرنشینان لیگ ملت‌های اروپا است، یعنی این تیم‌ها در صورتی که به‌صورت مستقیم صعود نکنند نسبت به تیم‌های سوم گروه‌های ده‌گانه اولویت دارند.
  • هلند، سوئیس، پرتغال، انگلیس، اوکراین، سوئد، بوسنی‌وهرزگووین، دانمارک، اسکاتلند، فنلاند، نروژ، صربستان، گرجستان، بلاروس، کوزوو و مقدونیه، صدرنشینانی هستند که حضورشان در پلی‌آف نسبت به تیم‌های دیگر اولویت دارد.
  • بازی‌های مرحله انتخابی یورو 2020 از ماه مارس سال 2019 تا ماه نوامبر برگزار می‌شوند و مرحله پلی‌آف هم در ماه مارس سال 2019 برگزار می‌شود.
  • مونیخ، رم، باکو، سن‌پترزبورگ، بخارست، آمستردام، دوبلین، بیلبائو، بوداپست، گلاسکو و کوپنهاگن میزبان‌های مراحل گروهی و حذفی یورو 2020 خواهند بود و مراحل نیمه‌نهایی و فینال در ومبلیِ لندن برگزار خواهد شد.

تحلیل گروه‌های انتخابی یورو 2020

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین تیم هفته دوازدهم؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی