شناخت ترکیب ثابت امتیازات زیادی را از استقلال گرفت. امتیازاتی که شاید در نهایت مانع قهرمانی تیم در این فصل از بازی‌ها شود.

به گزارش خبرورزشی، استقلال بعد از مدت‌ها ترکیب ثابت خود را پیدا کرده است. شاید این جابه‌جایی‌ها اجتناب‌ناپذیر بود. به این خاطر که خیلی از بازیکنان اصلی تیم در پایان فصل از جمع آبی‌پوشان جدا شدند که تعدادشان کم هم نبود؛ سرور جپاروف، تیام، امید ابراهیمی، سیدمجید حسینی، امید نورافکن و...
با این حال استقلالی‌ها به ادامه درخشش تیم در لیگ برتر و حضور موفق در مراحل ابتدایی لیگ قهرمانان آسیا قانع هستند، اما به نظر می‌رسد در این برهه از زمان و سر بزنگاه باز هم شفر باید تغییراتی در ترکیب تیمش به وجود بیاورد.
این بار البته تغییرات از سوی شفر باب میل سرمربی نیست. او همان‌طور که اشاره شد ترکیب تیمش را شناخته ولی مجبور است برای حفظ موقعیت ملی‌پوشان خود دست به تغییر بزند. در این یکی، دو هفته اگر ملی‌پوشان بازی نکنند از اردوی تیم ملی خط خواهند خورد و فرصت بازی در جام ملت‌ها را از دست می‌دهند.
پس اولین تغییر در دروازه شکل خواهد گرفت و مهدی رحمتی که در هفته‌های اخیر درون دروازه استقلال خوب کار کرده باید جای خود را به سیدحسین حسینی بدهد. بازی پیش روی استقلال با سپیدرود است و در رشت این دروازه‌بان جوان وارد زمین می‌شود تا شانس بازی در جام ملت‌ها را پیدا کند. البته سیدحسین حسینی در آخرین اردوی تیم ملی یکی از بازیکنان دعوت‌شده به اردوی تیم ملی بود، اما بعد از پایان اردو دیگر برای استقلال بازی نکرد و چه بسا در هفته‌های منتهی به جام ملت‌ها بازی نکند و این احتمال وجود دارد جای خود را به رشید مظاهری بدهد که در این هفته‌ها همیشه پای ثابت دروازه ذوب‌آهن بوده است. رشید به خاطر مشکلات شخصی در اردوی قبلی تیم ملی حضور نداشت.
تغییرات به همین جا ختم نمی‌شود. وریا غفوری باید در دفاع راست بازی کند. در حالی که این روز‌ها فرشاد محمدی‌مهر در دفاع راست استقلال جا افتاده و وریا یک گام جلوتر بازی می‌کرد. وریا به بهانه بازی نکردن در دفاع راست شانس همراهی تیم ملی در جام جهانی را از دست داد و اگر در استقلال قرار باشد در پست دفاع راست بازی نکند هیچ بعید نیست در جام ملت‌ها هم بازی نکند. البته نمی‌شود به کی‌روش خرده‌ای گرفت به این خاطر که او در هافبک راست بازیکنان ارزشمندی، چون علیرضا جهانبخش را دارد که در فاز تهاجمی قوی‌تر از وریاست. وریا در پست دفاع راست خیلی خوب است و هم در دفاع خوب کار می‌کند و هم در حمله، اما اگر قرار باشد در پست هافبک راست با علیرضا جهانبخش مقایسه شود هر مربی دیگری هم باشد اولویت را به وریا نمی‌دهد.
پژمان منتظری هم باید به ترکیب تیم برگردد تا به کی‌روش نشان دهد از بند آسیب‌دیدگی رهایی پیدا کرده است. در غیر این صورت در لیست مسافران جام ملت‌ها قرار نمی‌گیرد. این در حالی است که استقلال از زوج روزبه و دانشگر به نتایج خوبی رسیده است. در جلوی خط دفاعی هم فرشید باقری و علی کریمی زوج خوبی تشکیل داده‌اند و این چهار بازیکن کاملاً با هم هماهنگ شده‌اند.
شفر باید برای استقلال ارنج کند یا تیم ملی؟ هم نتیجه گیری استقلال مهم است و هم حفظ جایگاه ملی‌پوشان استقلال. شاید باید به شفر حق داد چراکه اگر موقعیت ملی‌پوشانش را در نظر نگیرد آن‌ها شانس بازی در جام ملت‌ها را از دست می‌دهند و در ادامه مسیر از نظر روحی و روانی افت خواهند کرد. هر چند کی‌روش بازیکن بدون تیم را هم به تیم ملی دعوت کرده است. مثل رامین رضاییان که در اردوی گذشته تیم ملی تیم نداشت.
کارشناسان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
جای شفر بودید به خاطر تیم ملی به ترکیب استقلال دست می‌زدید؟
* وینفرد شفر، سرمربی آلمانی استقلال، این روز‌ها توانسته ترکیب ایده‌آل خود را برای رسیدن به موفقیت پیدا کند و با یکسری بازیکنان جوان برد‌های خوبی کسب کرده است. با این وجود نیمکت‌نشینی منتظری و حسینی و تغییر پست بازی غفوری شرایط را کمی پیچیده کرده است. اینکه آیا شفر باید به خاطر حضور این ۳ در تیم ملی، دست به ترکیب استقلال بزند و آن‌ها را بالاجبار بازی دهد؟ سؤالی است که آن را با تنی چند از کارشناسان و صاحب‌نظران مطرح کردیم، این پاسخ‌ها را بخوانید.
بهتاش فریبا: لازم باشد شفر از آن‌ها استفاده می‌کند
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال، در این خصوص گفت: استقلال این روز‌ها چه در فاز حمله و چه در فاز دفاعی خوب کار می‌کند و ترکیب شفر هم جواب داده و تیم رفته رفته هماهنگ‌تر می‌شود و بازیکنان به خودباوری لازم می‌رسند. انصافاً بازیکنان جوان تیم خوب و باانگیزه هستند و سرمربی تیم هم به ترکیب ایده‌آل خود رسیده است و نباید او را تحت فشار گذاشت و باید اجازه داد بر اساس اصول خود کار کند و ما هم کمک می‌کنیم تا استقلال موفق شود. قطعاً اگر لازم باشد شفر از سایر بازیکنان اسم و رسم‌دار هم استفاده خواهد کرد.
نصرالله عبداللهی: این ترکیب جواب داده است
مشاور مدیرعامل استقلال، در این خصوص گفت: استقلال ترکیب ایده‌آل خود را پیدا کرده و همه بازیکنان وظایف محوله را به خوبی انجام می‌دهند و کم‌کم شرایط دارد بهتر می‌شود، لذا وقتی شفر ابزار‌های لازم خود را خوب می‌شناسد باید اجازه داد بر اساس تاکتیک‌های مورد نظر تیمش را ارنج کند و بازیکنان فعلی هم با هم جفت و جور شده‌اند و نباید از شفر خواست به خاطر اسم‌ها دست به ترکیب زده و شرایط تیم را عوض کند. در حال حاضر این ترکیب جواب داده و نباید به شفر خرده گرفت.
عبدالعلی چنگیز: شفر تیم را فدای بازیکن نمی‌کند
مهاجم استقلال در دهه ۶۰ به ما گفت: وقتی شفر توانست یک هارمونی ایده‌آل در ترکیب استقلال ایجاد کند و با یکسری بازیکن جوان و تاکتیک‌های خاص موفق شود و امتیازات خوبی را جمع کند چرا باید به خاطر یک بازیکن منافع تیم را در نظر نگرفت؟ برخی ملی‌پوشان استقلال زحمات زیادی برای تیم کشیده‌اند، ولی شفر هرگز به خاطر آن‌ها استقلال را دچار مشکل نخواهد کرد و قطعاً این تیم روی روند برد افتاده و تغییر دادن شرایط کنونی کار اشتباهی خواهد بود.
عباس سرخاب: اسم‌ها که تعیین‌کننده نیستند
مهاجم اسبق استقلال در این خصوص گفت: واقعیت این است که هیچ وقت اسم‌ها، لقب‌ها و سابقه‌ها در زمین فوتبال تعیین کننده نبوده و نیستند. نتیجه را در زمین، بازیکن آماده رقم می‌زند نه اسم‌ها و شفر هم اسم‌ها را کنار گذاشت و موفق هم شد. قطعاً نباید به ترکیب تیم شفر دست زد، چون اگر او توانسته به شرایط مثبتی که نیاز داشته برسد، دلیلی ندارد به خاطر خواسته برخی بازیکنان اسم‌دار بخواهد از اصول خود پایین بیاید و تیم را به حاشیه بکشد.
ستار همدانی: شفر هرگز این کار را نمی‌کند
هافبک اسبق استقلال در این خصوص گفت: روند حرکتی استقلال کند، ولی موفقیت‌آمیز بوده است. شفر هفته‌ها برای هماهنگ کردن بازیکنان و رسیدن به یک ترکیب ثابت ایده‌آل صبر کرد و حالا هم دارد نتیجه‌اش را می‌گیرد لذا وقتی مشکلات در حال از بین رفتن است نباید سرمربی را تحت فشار قرار داد تا راه خود را عوض کند. قطعاً شفر، چون ترکیب ایده‌آل خود را شناخته هرگز نمی‌آید به خاطر خواسته برخی بازیکنان ملی‌پوش، شرایط تیم را نادیده بگیرد و در مسیر موفقیت استقلال مشکل ایجاد کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین