باتجربه‌ترین ملی‌پوش تنیس ایران به خبرورزشی گفت: هر کس جز شایسته رئیس فدراسیون شود عقبگرد می‌کنیم.

انوشا شاهقلی: بازیکن حرفه‌ای نباید مربیگری کند

خبرورزشی/سمیرا اقدسی؛ هر کس از تنیس ایران چیزی می‌داند بی‌شک انوشا شاهقلی را هم می‌شناسد. سابقه بیش از سی سال زندگی با تنیس، حضور ۲۰ ساله در تیم ملی تنیس و شرکت مداوم در رقابت‌های مختلف بین‌المللی از او چهره‌ای شناخته شده و با تجربه در تنیس ساخته است. اگر چه در جدیدترین لیست تیم ملی در میان مهره‌های جوان‌تر نامی از او دیده نمی‌شد، اما بعید است در ترکیب اصلی تیم ملی تنیس حضور نداشته باشد. بر خلاف بسیاری از ملی‌پوشان فعلاً قصد مربیگری ندارد و راغب است تا فدراسیون تنیس با همین مدیریت فعلی اداره شود.
* تنیس را از چه سنی و زیر نظر چه کسی آغاز کردید و چه زمانی به تیم ملی راه پیدا کردید؟
من تنیس را از سن ۶ سالگی زیر نظر پدرم آغاز کردم و از سن ۱۷ سالگی پیراهن تیم ملی را بر تن کردم و از آن زمان تاکنون به جز ۵، ۶ دوره در تمامی رقابت‌های دیویس کاپ حضور داشتم. در آن دوره هدایت تیم ملی بر عهده مرحوم درفشی‌جوان بود.
* در جدیدترین لیست تیم ملی نام شما دیده نمی‌شد، اما با تیم تمرین می‌کنی؛ جریان چیست؟
در حال حاضر اردوی آماده‌سازی تیم ملی تنیس ایران جهت حضور در رقابت‌های دیویس کاپ در تهران و با حضور جوان‌ترین بازیکنان در حال برگزاری است و من به شخصه از حضور این نفرات جوان و باانگیزه که باعث شده شاهد تیمی پرانرژی باشیم خوشحالم. بر خلاف آنچه برخی می‌گویند از اینکه جزو نفرات دعوت شده نبودم دلخور نیستم و در کنار این تیم لذت می‌برم. علاقه‌مندم که تجربیاتم را در اختیار آن‌ها بگذارم و البته به نظرم سرمربی هنوز در‌های تیم ملی را به روی کسی نبسته است و اگر کسی دارای آمادگی خوبی باشد به احتمال زیاد به ترکیب تیم اضافه خواهد شد. پیش‌بینی می‌کنم برای دیویس کاپ چند نفر دیگر هم به تیم اضافه شوند.
* یکی از مشکلات بزرگ تیم ملی، مربیگری برخی ملی‌پوشان است. شما با این موضوع موافقید یا مخالف؟
من تجربه این کار را ندارم. به نظر من کسی که تنیس را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند نباید همزمان به عنوان مربی فعالیت کند. این دو مقوله کاملاً از هم جدا هستند، اما به هر حال برخی از این بازیکنان به دلیل مسائل مالی مجبور به این کار می‌شوند. من خودم اعتقاد ندارم و فکر می‌کنم تمرکز بازیکن با این کار به هم بریزد. من هم به مربیگری علاقه دارم ولی فعلاً بازی می‌کنم و تمرکزم روی تمریناتم است، اما اگر روزی ببینم تنیسوری آینده خوبی دارد با او کار خواهم کرد.
* اگر چه خیلی به این موضوع پرداخته شده است، اما لازم است از شما هم بپرسیم آیا تنیس ورزش قشر مرفه است؟
به نظر من بحث ورزش مرفهین بودن تنیس دیگر کلیشه‌ای شده است و من به شخصه این موضوع را دنبال نمی‌کنم. کار من ورزش کردن است و تنها می‌خواهم از فعالیت در تنیس لذت ببرم، اما اینکه تاالان چقدر برای این رشته هزینه کرده و چقدر درآمد داشته‌ام باید بگویم هزینه‌هایم به مراتب بیشتر بوده است.
* چه اهدافی در تنیس داشتید و آیا به آن رسیدید؟
در تمام دوران فعالیتم در تنیس بزرگترین هدفم لذت بردن از تنیس بود و دوست داشتم این رشته را هر روز بهتر از گذشته پیگیری کنم و هیچ زمان به دنبال چیزی جز پوشیدن پیراهن تیم ملی نبودم و با اینکه شانس زیادی برای حضور در مسابقات پرشمار را نداشتم ولی چندین بار صعود به گروه ۲ آسیا و اقیانوسیه را در کارنامه دارم که برای من بسیار ارزشمند است. حضور در بین ۱۰۰ تنیسور برتر رده جوانان نیز بخشی از اتفاقات خوب تنیس برای من بود.
* تنیس ایران جایگاهی در بازی‌های آسیایی ندارد، راهکار شما در این بخش چیست؟
به نظر من تنیس ایران تا چند سال آینده تکان خواهد خورد، حضور بازیکنان جوان و با انگیزه خواسته‌های ما را محقق خواهد کرد. ما در بخش مربیگری هم در تیم ملی با مشکلی روبه‌رو نیستیم. سابقه خوبی داریم و در گذشته حتی در ورلدکاپ هم بازی می‌کردیم و به نظر من تنها موضوعی که باید حل شود مشکل مالی است.
* به نظر شما برای ثبات در گروه دو آسیا و اقیانوسیه چه باید کرد؟
همه بقا در گروه ۲ آسیا و اقیانوسیه را دوست دارند و امیدوارم به زودی این اتفاق خوب رقم بخورد هر چند در حال حاضر در گروه ۳ نیز تیم‌های بسیار قوی و خوبی حضور دارند. متأسفانه سال گذشته ما با قرعه بدی روبه‌رو شدیم و در ۲ بازی میزبان نبودیم. این اتفاق برای هر تیمی رخ نمی‌دهد و زمانی که در دیویس کاپ میزبان نباشیم شرایط بسیار سخت خواهد بود و ما با بدشانسی به گروه ۳ سقوط کردیم.
* شرایط انتخابات ریاست فدراسیون تنیس هنوز نامشخص است، نظر شما در خصوص بهترین گزینه چیست؟
امیدوارم انتخابات فدراسیون به زودی برگزار شود. به نظر من حضور مجدد مجید شایسته در ریاست فدراسیون بهترین انتخاب است. نمی‌دانم نظر وزارت ورزش و جوانان چیست، اما من به عنوان یک ملی‌پوش با تجربه راغبم فردی رئیس شود که با سیستم تنیس آشنا باشد. شایسته ۸ سال ریاست فدراسیون را بر عهده داشته و در این مدت در بحث تیم‌های پایه بسیار خوب کار کرده است. در خصوص اعزام و یا برپایی اردو‌ها با هیچ مخالفتی از سوی وی مواجه نبودیم. در حال حاضر وی از اطلاعات خوبی در تنیس برخوردار است و به شناخت خوبی از این رشته و ورزشکارانش رسیده است. معتقدم اگر کس دیگری بر صندلی ریاست بنشیند ما در تنیس عقبگرد خواهیم داشت.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
بلیط هواپیما