مارچلو لیپی که به عنوان پدر فوتبال مدرن ایتالیا شناخته می‌شود، در دنیای مربیگری یک اسطوره است و حالا تقابل او با اندیشه های کارلوس کی روش دیدنی خواهد بود.

خبرورزشی/آرمین زمانی؛ تیم ملی کشورمان در مرحله یک‌چهارم نهایی جام، فردا مقابل چین قرار خواهد گرفت. هدایت این تیم را مارچلو لیپی، مربی نام‌آشنای ایتالیایی بر‌عهده دارد و تقابل اندیشه‌های این مربی کهنه‌کار با کارلوس کی‌روش قطعاً صحنه‌های جالبی را رقم خواهد زد. لیپی در دوران حضورش در چین توانسته نقش مهمی در ارتقای فوتبال این کشور داشته باشد و این تیم را تبدیل به رقیبی قابل کند. در آستانه دیدار تیم ملی کشورمان با چین، نگاهی انداخته‌ایم به سرگذشت، مارچلو لیپی، سرمربی نامدار چینی‌ها:
مارچلو لیپی که به عنوان پدر فوتبال مدرن ایتالیا شناخته می‌شود، در دنیای مربیگری یک اسطوره است. این مربی در دوران بازی یک مدافع بود و علاوه بر تیم ملی ایتالیا، سالیانی طولانی پیراهن سامپدوریا را بر تن کرد. لیپی در پایان دوران بازی روی به مربیگری آورد و تبدیل به یک مربی موفق شد.
تاکتیک‌دانی فوق العاده
لیپی از نظر تاکتیکی یک مربی دقیق است. توانایی او برای برنامه‌ریزی برای بازی مقابل هر حریفی، حکایت از درک بالای تاکتیکی اش دارد. این مربی در چهار فینال لیگ قهرمانان در کنار یوونتوس از چهار سیستم مختلف استفاده کرد. تیم‌های این مربی معمولاً در خط دفاع قدرتمند هستند و گل زدن به تیم‌های لیپی کار آسانی نیست. این مربی در برقراری ارتباط با بازیکنانش هم فوق العاده است و می‌داند چطور بهترین بازی را از شاگردانش بگیرد.
بهترین دوران مربیگری
درخشش این مربی با ناپولی آغاز شد، اما در اولین دوره مربیگری برای یوونتوس و دوره ۵ ساله هدایت بانوی پیر بود که باعث شد لیپی بهترین دورانش را سپری کند. او در این دوران سه قهرمانی لیگ، یک کوپاایتالیا، دو سوپرکاپ ایتالیا، یک سوپرکاپ اروپا و قهرمانی لیگ قهرمانان سال ۱۹۹۶ را به دست آورد. لیپی تیم تورینی را سه سال پیاپی به فینال لیگ قهرمانان رساند، اما تنها یک بار قهرمان شد.
شاگردان بزرگ لیپی
تعداد زیادی از بزرگترین بازیکنان عصر جدید فوتبال ایتالیا از شاگردان لیپی بوده‌اند. بوفون، کاناوارو، پیرلو، دل‌پیرو، دشان، زیدان، ویالی و... همگی زیر نظر لیپی بازی کرده‌اند.
میراث
این مربی به خاطر ۵ قهرمانی که برای یوونتوسی‌ها به دست آورده، یکی از اسطوره‌های این باشگاه است. او سه بار دیگر یوونتوس را به فینال لیگ قهرمانان برد، اما نتوانست آن‌ها را قهرمان کند. او برای تمام ایتالیایی‌ها یک قهرمان محسوب می‌شود چراکه همین مربی بود که ایتالیا را در سال ۲۰۰۶ به چهارمین قهرمانی در جام جهانی رساند.
در میان بزرگان
لیپی یکی از تنها دو مربی‌ای است که هم قهرمان لیگ قهرمانان و هم قهرمان جام جهانی شده است. ضمن اینکه او تنها مربی دنیای فوتبال است که علاوه بر دو قهرمانی بالا، قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را نیز در کارنامه دارد. این قهرمانی‌ها او را در میان برترین مربیان تاریخ فوتبال قرار داده است.
گوانگ‌ژو اورگرانده و بازنشستگی
لیپی بعد از کسب افتخارات فراوان در اروپا سر از شرق آسیا در آورد و با قراردادی دو سال و نیمه به ارزش ۳۰ میلیون یورو به تیم گوانگ‌ژو اورگرانده پیوست. او در اولین فصل حضورش در این باشگاه، جام حذفی و لیگ چین را فتح کرد و در فصل دوم هم قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شد و باز هم در چین به قهرمانی رسید. سال بعد لیپی گوانگ‌ژو را در جام باشگاه‌های جهان چهارم کرد و قراردادش با این باشگاه را تمدید کرد. لیپی در سال ۲۰۱۴ و بعد از چهارمین قهرمانی متوالی با گوانگ‌ژو اعلام بازنشستگی کرد.
تیم ملی چین
سال ۲۰۱۶ لیپی یک بار دیگر به گوانگ‌ژو بازگشت تا بعد از پایان فصل ۲۰۱۶ جای لوئیز فیلیپه اسکولاری را بگیرد، اما این قرارداد خیلی زود لغو شد و اندکی بعد از آن لیپی، مربی تیم ملی فوتبال چین شد و تا به اینجا عملکرد خوبی در جام ملت‌ها داشته است. این مربی اعلام کرده با پایان جام ملت‌ها به همکاری با فوتبال چین پایان می‌دهد و قراردادش را تمدید نخواهد کرد چراکه از کار در خارج از ایتالیا خسته شده است. آیا ایران، آخرین بازی لیپی در سمت سرمربی تیم ملی چین خواهد بود؟

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __