باشگاه اتلتیکومادرید تصمیم گرفته به جنگ با کریکت برود و اولین آکادمی فوتبال حرفه‌ای در کشور پاکستان را راه‌اندازی کند.

اتلتیکومادرید در پاکستان چه می‌خواهد؟
به گزارش خبرورزشی، در پاکستان زمین‌های ورزشی بیشتر دایره‌ای شکل هستند؛ ورزشکارانش هم بیشتر یک توپ کوچک و یک چوب برای ضربه زدن به همین توپ‌ها در دست دارند تا کریکت بازی کنند. حالا اتلتیکومادرید در چنین فضایی تصمیم گرفته به جنگ با کریکت برود و اولین آکادمی فوتبال حرفه‌ای در این کشور را راه‌اندازی کند. اتلتیکو در واقع کارش را شروع کرده و حالا با توپ‌هایی که سایزش به مراتب بزرگتر از توپ‌های کریکت است فعالیت ورزشی جدیدی را در این کشور راه‌اندازی کرده است.
این باشگاه که ۱۰ بار قهرمان اسپانیا شده تبدیل به اولین تیم اروپایی شده که تصمیم گرفته در پاکستان، یکی از کشور‌های پرجمعیت آسیایی مدرسه و آکادمی فوتبال راه‌اندازی کند. این باشگاه در گلبرگ، یکی از محله‌های تقریباً ثروتمند لاهور، شهری با ۱۲ میلیون نفر جمعیت، زمینی مستطیل شکل درست کرده و به آموزش جوانان پاکستانی در امر فوتبال مشغول است. تعداد زیادی از کودکان، نوجوانان و جوانان پاکستانی این روز‌ها زیر نظر مربیان اسپانیایی که سراسر لباس مشکی‌رنگ به تن دارند آموزش می‌بینند؛ آن هم در شرایطی که پدر و مادرهایشان در اطراف زمین مستقر شده‌اند و از بچه‌هایشان مشغول فیلمبرداری هستند. البته جای جای این زمین آکادمی، به ویژه در کنار خط طولی زمین تمرین نشانه‌هایی از باشگاه اتلتیکومادرید نصب شده که لوگوی این باشگاه روی آن‌ها دیده می‌شود. «ما نیامده‌ایم اینجا تا برای اتلتیکومادرید استعدادیابی کنیم، چون خودمان خیلی خوب می‌دانیم چقدر این کار سخت است». این بخشی از صحبت‌های خاویر ویسئا، یکی از مربیان شاغل در آکادمی به خبرگزاری فرانسه است. او هدف باشگاه اتلتیکومادرید از تاسیس این آکادمی فوتبال در پاکستان را این‌طور توضیح می‌دهد: «هدف ما این است فوتبال را در این کشور بسط و گسترش دهیم. خودمان می‌دانیم کریکت اینجا ورزش اصلی است».
سطح کلی بازیکنان پاکستانی برای فوتبال بسیار ضعیف است. فوتبال در این کشور که از سال ۲۰۱۸ توسط عمران‌خان، یکی از قهرمانان سابق کریکت اداره می‌شود چندان جایی ندارد. در اکثر شهر‌ها و روستا‌های این کشور که پوشش مردم از بچه‌هایش گرفته تا بزرگسالان با لباس‌های جذابش متمایز است، توپ فوتبال خیلی کم گیر می‌آید.
این رشته ورزشی در پاکستان البته چالش‌های زیادی هم داشته و در دهه اخیر بار‌ها از سوی فیفا تهدید به تعلیق هم شده است. آن‌ها دوباره تا به الان تعلیق شده‌اند که اولینش مربوط به سال ۱۹۹۵ است؛ هرچند با سیاست‌های فوتبالی که در پاکستان اتخاذ می‌شود هیچ بعید نیست برای سومین بار هم خط تعلیق روی سر فوتبال این کشور بنشیند. هرچند که البته این موضوع بعید است برای مردم دغدغه چندانی باشد. کشوری که در رده‌بندی فیفا رتبه نازل و ۱۹۹ را دارد و هرگز هم در تاریخش طعم حضور در هیچ دوره از رقابت‌های جام جهانی را نچشیده است.
اتلتیکومادرید در پاکستان چه می‌خواهد؟
چشم به آینده
موضوعاتی که مطرح شد البته برای باشگاه اتلتیکو چندان اهمیتی ندارد و مسئولان این آکادمی نمی‌خواهند امیدشان را از دست بدهند. خاویر ویسئا می‌گوید: «در پاکستان فوتبال طرفداران زیادی دارد. آن‌ها رقابت‌های لیگ برتر انگلیس و لالیگای اسپانیا را دنبال می‌کنند و بازی‌های ویدئویی که مرتبط با فوتبال است در بین این مردم طرفدار دارد». این مربی اسپانیایی می‌گوید فوتبال به عنوان یک ورزش سهم بسزایی در سلامتی این جامعه می‌تواند داشته باشد که نسل جوان و آینده‌داری هم دارند. فیضه شاهد، کودک ۱۰ ساله‌ای که دختر یکی از مأموران امنیتی است رؤیایش این است که تبدیل به یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال شود. او می‌گوید از زمانی که بازی‌های مسی و رونالدو را از تلویزیون دیده می‌خواسته فوتبالیست شود. او می‌گوید: «قبل از اینکه این آکادمی اینجا تأسیس شود من همیشه در حیاط پشتی خانه مادربزرگم فوتبال بازی می‌کردم». محمد، پدر این نوجوان ۱۰ ساله هم از دخترش در کشوری که غالباً مردسالار است حمایت می‌کند و می‌گوید: «پسر و دختر یک حقوق مشترک دارند». حسام سهیل ۱۲ ساله هم از اینکه حالا می‌تواند در یک زمین فوتبال واقعی بازی کند خوشحال است. «دیگر نیازی نیست در خیابان که پر از درخت و ماشین است بازی کنم».
اتلتیکومادرید به این ترتیب توانسته به زمین دست‌نخورده‌ای از فوتبال در کشوری دست بزند که ۲۰۱۷ میلیون نفر جمعیت دارد؛ در کشوری که به نظر می‌رسد در این زمینه آینده‌دار باشد و رفته‌رفته راه برای ورود بیشتر فوتبال به آن مهیا هم شده است. همین میانه‌های ماه ژانویه بود که لوئیس فیگو، ستاره سابق فوتبال پرتغال به همراه کاکا، دیگر ستاره فوتبالی که توپ طلا برده‌اند برای ارتقای فوتبال در پاکستان همکاری‌شان را شروع کرده‌اند. اتلتیکو که پیش از این در مصر، رومانی و مکزیک آکادمی فوتبال داشته در بیانیه‌ای روی سایتش نوشته است: «باشگاه برنامه و جاه‌طلبی‌های زیادی برای توسعه فوتبال دارد و در این بین تأسیس مدارس فوتبال استراتژی خاصی برای ماست». در ماه نوامبر گذشته هم این باشگاه خبر از راه‌اندازی یک آکادمی فوتبال در هند، همسایه بسیار پرجمعیت پاکستان داده بود، ضمن اینکه این باشگاه با عقد قرارداد با یکی از اسپانسر‌های چینی قرار گذاشته آکادمی فوتبالی را هم در چین که جمعیتی میلیاردی دارد راه‌اندازی کند.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __