نظرسنجی

بهترین تیم هفته دوازدهم؟
نظرات: ۰
شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

تیم ملى را به دلایل مختلف باید ستود و از زوایاى مختلف مورد بحث و تحسین قرار داد! به ویژه به خاطر نرم کردن زمین سفت! آسان کردن بازى سخت!

خبرورزشی/اردشیر لارودی؛ عملکرد ملى‌پوشان در بازى پنجم، بهترین بود! فوتبال ایرانى، خودش را به نحوى بارز، در معرفى قضاوت و «نقد» قرار داد! در روزى که «خوب» زیاد داشتیم و باید از «خوبان» متعددى یاد کنیم که پیروزى‌آفرین شدند، اذعان و اقرار داریم که ستاره تیم ایران، کنار زمین بود! ستاره جام ملت‌هاى تاکنون و تا امروز، کارلوس کى‌روش است که مى‌داند چگونه از مردانش بازى بگیرد تا بازى به بازى، بهتر بازى کنند! و مى‌داند چگونه ١٢ گل بزند و گل نخورد! و مى‌داند چگونه دو مدافع میانى‌اش را تبدیل کند به پاسورهایى که پاس گل مى‌دهند! کى‌روش براى اینکه تیم ایران را برتر از چین نشان دهد، باید اول بر مردى که مربى و معلم و استاد او بود، غلبه مى‌کرد! کى‌روش باید مى‌توانست مارچلو لیپى را وادار به نشستن و سپر انداختن و تسلیم شدن مى‌کرد! که چنین هم کرد!
لیپى به خوبى خلع سلاح شد! لیپى با تیمى دیگر از ایرانیان روبه‌رو شد که تدابیرش- تدابیر تاکتیکى لیپى برابر ایران- کارگر نبود! در نقطه مقابل وقتى «تیم ملى» جنگ‌هاى نفر به نفر و نبردهاى کناره زمین را برد، نوبت رسید به ساده‌ترین و در عین حال، به پیچیده‌ترین راهکار صد در صد مفید! پاس‌هاى بلند به پشت دفاع‌هاى مرکزى چین! برنده کردن سردار و بقیه در مسابقه‌هاى سرعت!
پلان B جلوتر از پلان A
*حاشا ندارد و تماشا دارد!
پلان B آقاى کى‌روش که این بار اول به نمایش درآمد و قبل از پلان A- برنامه همیشگى تیم ملى- به بازى گرفته شد، سرعت بیش از حد، در ارسال پاس‌هاى بلند و فرار دادن طارمى بود و سردار، به ویژه سردار که هرچه لازم بود انجام داد! طارمى هم باید مرتب «دوروبر» سردار مى‌چرخید تا پاس‌هاى هدفى براى گل زدن را بگیرد!
کى روش، زمینه فرار دادن- بلکه فرار کردن و همزمان، فشار آوردن و پرس کردن مدافعان مرکزى چین، توسط مهاجم اصلى تیم ملى را- خوب فراهم کرده بود؟ با حداکثر سرعت، در حداقل زمان و بیشترین دقت! مسابقه «دوى «تن به تن را، از مدافعان چین کورس‌ها را بردن! کى‌روش، سوراخ دعا را خوب یافته بود! کى‌روش، اصرار با دلیلى داشت که خیلى زود، توپ‌ها را به مدافعان چین بدهند! در فاصله ٥، ۶ مترى پشت سر آنها، در فضاى بدشان! در لحظه و زمان کورى دفاع!
شاهکار کى‌روش، توجیه کامل مردانش بود و شاهکار سردار آزمون، فرار سروقت و توپ‌ربایى، بلکه توپ‌دزدى در کمال قلدرى، از مدافعان قلدر آقاى لیپى که حضرتش خوب زود فهمید که در این بازى، کاسب نیست و چیزى دستش را نمى‌گیرد!
تدابیر تاکتیکى کارلوس کى‌روش، مفید و سرشار از خاصیت بود! همه عملکرد سردار، تمام جنگ‌هایش و همه پاس‌هایش هم بى‌عیب و نقص! سردار خوب بود! خوب‌ها، زیاد بودند ولى خوب‌ترین، کى‌روش بود!
آنجا که لیپى هم حیران شد
* حاشا ندارد و تماشا دارد!
اولین غافلگیرى و نخستین نمایش از «جاخوردگى» وقتى سراغ‌مان را گرفت که کنعانى‌زاده را دیدیم که جاى مدافعان تیم ملى را گرفته است و چقدر هم خوب و چقدر هم کم‌عیب، او پاس گل هم داد! بستن قلب دفاع تیم ملى به اتفاق پورعلى‌گنجى و با استفاده از بازى تمام‌عیار امید ابراهیمى، مأموریت اول دفاعى بود که پاس بلند مى‌داد، اما زیر توپ نمى‌زد! و امید ابراهیمى، حالا بهتر از هر شماره ششى مى‌داند که چرا جلوتر از دو مدافع مرکزى قرار مى‌گیرد! امید، کامل‌تر از همه شماره شش‌هاى جام ملت‌ها بازى مى‌کند! اگرچه خود امید، شماره ٩ را مى‌پوشد که ظاهراً باید جور دیگرى بازى کند، اما او در نقش هافبک دفاعى، عمیقاً فرورفته است! بهتر از هرکس و همه کسان دیگر!
دومین غافلگیرى کى‌روش که لیپى را هم مثل بقیه متعجب و حیرت‌زده کرد، استفاده از احسان حاج‌صفى به جاى وحید امیرى بود! دغدغه‌ها به پایان رسیدند! حاج‌صفى به قدرى خوب پاس داد و توپ گرفت و جناح چپ را بست به میلاد محمدى یارى رساند که حالا باید براى بازى ششم و پیکار با ژاپن، فکرى کرد که بکر باشد! حاج‌صفى، از فاصله ٤٠، ۵۰ مترى، پاس داد و شوت هم زد! اشکان را مرد تعادل ساز و مامور بالانس تیم دیدیم!
بیرانوند، بزرگ همیشگى بود! رامین رضاییان و کنعانى‌زاده و میلاد محمدى کنار مرتضى، دیوار دفاعى را به اتفاق امید ابراهیمى، بتونى کردند! از حاج‌صفى گفتیم و از طارمى هم بگوییم که گل‌هاى آسان را نمى‌زند ولى کار سردار این است که کار گل زدن را چه براى خودش و چه طارمى، آسان مى‌کند! و حالا ژاپن، فقط ژاپن!
نکته اى با دولت امید
فوتبال، عامل امید و نشاط
* و حالا وقت آن است که یک بار دیگر، از دولت امید بپرسیم:
... در چند ماه اخیر و در هفته هاى گذشته که منجر شده است به این روزها، آیا از فوتبال، عاملى مهمتر و اهرمى پرزورتر براى برپایى جشن شادى هاى خودبخودى، داشتیم و داریم؟
... آقایان دولت امید! فوتبال، این است که مى بینید و مى پذیرید که مردم را متحد، متفق، غرق غرور و سرمست از نشاط و شادى کرده است، بدون هزینه کردن دینارى اضافه، بدون خرج کردن یک ریال بیشتر! شما اگر مى خواستید ایران را اینهمه سرزنده و اینهمه مطرح در عرضه جهانى به نمایش بگذارید، چقدر باید دلار و یورو مى دادید؟
دولت محترم... دولت محترم و دولت محترم! حق فوتبال را ادا کنید، دست فوتبالمان را بگیرید تا هر خانه اى یک کانون شادى باشد و یک قط امید و مرکزى باشد براى مقومت پایان ناپذیر در برابر فشارهاى اجتماعى و اقتصادى!
آقایان دولت، با فوتبال مهربان باشید! حقوق فوتبال را بجا آورید تا به معدنى بى پایان ازانرژى لایزال مردمى دست یابید!

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین تیم هفته دوازدهم؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی