پیشکسوت فوتبال کشورمان به خبرورزشی گفت: مسلماً اگر تیم ملی ایران از سد ژاپن بگذرد قهرمانی در مشتش خواهد بود، چون نه قطر و نه امارات نمی‌توانند مقابل ایران بایستند.

عزیزی: زوج «آزمون- طارمی» ایران را قهرمان می‌کند
خبرورزشی/ بهروز احمدی: ۲۳ سال بعد از نتایج درخشان در جام ملت‌های ۹۶ و صعود به نیمه‌نهایی با زوج رؤیایی خط حمله ایران، یک بار دیگر برگزاری بازی‌ها در امارات برای تیم ملی خوش‌یمن بود تا با اتکا به درخشش زوج جدید خط حمله ملی‌پوشان با رسیدن به جمع چهار تیم برتر جام خود را برای شکستن طلسم ۴۳ ساله آماده کنند. در آستانه جدال حساس ایران با ژاپن فرصتی دست داد تا با خداداد عزیزی یکی از حماسه‌سازان فوتبال ایران و چهره‌های درخشان جام ملت‌های ۹۶ گفت‌وگویی داشته باشیم. غزال تیزپای فوتبال ایران که این روز‌ها به خاطر ورود رسمی به دنیای تبلیغات و دیزاین متفاوت البسه با بستن کراوات بیش از همیشه نامش بر سر زبان‌ها افتاده است با بیان اینکه رویارویی با ژاپن فینال زودرس جام است از برنده این بازی به عنوان قهرمان این دوره از رقابت‌ها یاد کرد و امیدوارانه از بالا بردن جام توسط ستاره‌های ایران صحبت کرد.
* دوباره شهر را شلوغ کردی؟
چه شلوغی؟! البته من شلوغ بازی و شیطنت را خیلی دوست دارم (باخنده)، اما این دفعه خودم خبر ندارم.
* بعد از حاشیه‌های جکی‌چان در کیش این دفعه نوبت دیزاین جدید البسه بود؟
حالا فهمیدم چرا این حرف را می‌زنید. دروغ چرا هیچ وقت در طول زندگی اجتماعی و ورزشی‌ام دوست نداشتم کت و شلوار بپوشم چه برسد که بخواهم کراوات بزنم، اما با توجه به همکاری تبلیغاتی که با یکسری از دوستانم در یک شرکت نفتی داخلی آغاز کردم با دیزاین آن‌ها روبه‌رو شدم و کت و شلوار با کراوات را بر تن کردم.
* چهره‌ای متفاوت از خداداد عزیزی در میان مردمی که دوستش دارند؟
مردم که همواره به من لطف داشتند و من هر چه دارم از آن‌ها دارم، اما اعتقادم این است که لباس و کراوات شاید در ظاهر‌ها تفاوت ایجاد کند، اما در ذات و باطن انسان‌ها تأثیری ندارد. من خیلی سخت کت و شلوار می‌پوشم و هیچ وقت هم کراوات نزدم حتی در مقطعی که در اروپا فوتبال بازی می‌کردم، اما خب اینجا به خاطر تأکید دوستانم این تجربه را پیدا کردم، چون اعتقاد شخصی‌ام این است که کراوات نه شخصیت می‌آورد نه انسان‌ها را بی‌شخصیت می‌کند و تنها باعث تفاوت دیزاین‌ها می‌شود.
* شنیده بودم پیشنهادات زیادی برای تبلیغات دارید؟
بله، در این سال‌ها خیلی پیشنهاد داشتم، اما مقاومت کردم، چون دیدم برخی از آن‌ها با روحیاتم سازگاری ندارد.
* پس چه شد این بار وارد شدی؟
چند دلیل مهم داشت. دلیل اول برمی‌گشت به دلی بودن این همکاری، چون شرکتی که با آن‌ها همکاری می‌کنم با همت و تلاش دوستان نزدیک من راه‌اندازی شده و به خوبی در چند و، چون سختی‌های آن‌ها قرار دارم. دوستانی مثل مهندس نوید رحیمی که یک انسان متشخص و پرتلاش در عرصه اقتصادی ایران است در کنار سایرین از جمله محسن حیدری، مهندس منصوری، جواد ستوده و علی عابدین مجموعه‌ای فوق العاده در صنعت نفت ایران راه‌اندازی کردند که نوید آینده‌ای درخشان می‌دهد. دلیل دوم ورود من به این همکاری هم این بود که برندی ایرانی بتواند زمینه‌ساز اشتغال جوانان متخصص ایرانی شود و از حیث زیست محیطی به سود کشور باشد. از همه مهم‌تر واسطه‌های این همکاری هم سال‌های طولانی با من ارتباط نزدیک داشتند که نتوانستم به پیشنهاد آن‌ها پاسخ منفی بدهم. امیدوارم این همکاری توأم با خیر و برکت باشد.
* از حواشی جکی‌چان تا ورود رسمی به تبلیغات حسابی اسم خداداد عزیزی را سر زبان‌ها انداخت؟
برادر من! اسم خداداد تحت هر شرایطی سر زبان هاست، چون من یکی از همین مردم عادی هستم که هیچ وقت خودم را از آن‌ها جدا ندانستم. ماجرای جکی‌چان را یک بار گفتم و دوباره تأکید می‌کنم که دسیسه آمریکایی‌ها بود تا اسم خداداد را خراب کنند. در خصوص تبلیغات هم که واقعیت ماجرا را تشریح کردم و خواستم در کار دوستانی که شاهد زحمات‌شان بودم گامی در راه موفقیت این مجموعه برداشته باشم.
* کمی به قدیم برگردیم، به جام ۹۶ که تیم ملی ایران با درخشش شما در عین شایستگی از قهرمانی بازماند. حسرت آن اتفاقات را نمی‌خورید؟
دروغ چرا همیشه حسرت و افسوس می‌خورم. این حس را نه تنها من بلکه تمام اعضای آن تیم می‌خورند، چون ما شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی بودیم، اما یکسری اتفاقات و اغماض‌ها اجازه نداد تا جام با ما به ایران بیاید. از نگرفتن پنالتی روی حمید استیلی در نیمه‌نهایی تا... مانع قهرمانی ایران شد و در این راه دیگر کاری از دست بازیکنان برنمی‌آمد و باید با آن کنار می‌آمدیم. وقتی مرحله به مرحله با جان کندن رسیدیم نیمه‌نهایی و تنها یک گام با فینال و جام فاصله داشتیم همه چیز از دست‌مان رفت. مشخصاً این حسرت هیچ وقت تمام نخواهد شد حداقل برای نسل آن سال تیم ملی که این‌گونه بود. در آن جام همه چیز توسط ایران درو شد جز جام قهرمانی؛ بهترین تیم، بهترین بازیکن، بهترین گلزن، تیم اخلاق و... همه عناوین برای تیم ملی ایران بود، اما قهرمانی را از ما گرفتند.
* هنوز هم تعریف و تمجید‌ها از آن تیم تمام نمی‌شود؟
چون خوب بازی می‌کردیم و خوب هم می‌بردیم. ۶ بر ۲ مقابل کره جنوبی با تمام ستاره‌هایش نتیجه‌ای نیست که فراموش شدنی باشد یا حتی عبور از سد دو قدرت عرب آن روز‌های خلیج فارس در مرحله گروهی. به نظرم تیم ۹۶ به این خاطر فراموش نمی‌شود که زمینه حماسه بزرگ استرالیا در راه جام جهانی را فراهم کرد، چون اسکلت اصلی در امارات ساخته شد و برای جام جهانی ۹۸ انتظارات را برآورده کرد.
* هنوز ابهامات زیادی در خصوص گل آفساید شما در نیمه‌نهایی به عربستان وجود دارد؟
خودم می‌گویم آفساید بود، اما آن روز‌ها کمتر داوری این صحنه‌ها را پرچم می‌زد. قبل از اینکه کریم به توپ ضربه بزند من حرکت کردم و انصافاً آفساید بود، اما گفتم آن روز‌ها این صحنه‌ها را هیچ کمکی پرچم نمی‌زد و شک ندارم اگر تیم مقابل ما عربستان نبود، گل من مردود نمی‌شد.
* زوج رؤیایی «دایی– خداداد» از این جام نامش بر سر زبان‌ها افتاد؟
خوب با هم چفت شدیم. علی خوب گل می‌زد من هم خوب گل می‌ساختم. البته ما تنها عامل اصلی موفقیت‌های تیم ملی نبودیم، چون همه بچه‌ها از احمدرضا عابدزاده و نیما نکیسا بگیرید تا مدافعان، هافبک‌ها و... فوق العاده بازی کردند.
* قبول دارید هرگاه ایران صاحب زوج مناسبی در خط حمله بود در محافل بین‌المللی موفق ظاهر شد؟
بله قبول دارم، چون ماهیت فوتبال ایرانی یک بازی تهاجمی است و هر وقت به این فوتبال زوج گلزن تزریق شود نتایج رؤیایی می‌شود.
* به اذعان خیلی‌ها تیمی که الان در جام ملت‌ها می‌تازد توانسته تداعی‌کننده خاطرات خوش آن روز‌ها دوباره در امارات باشد؟
نباید زیاد در این خصوص حماسی و تعصبی نگاه کنیم، چون اصلاً قابل قیاس نیست. از شرایط تدارکاتی و پشتیبانی گرفته تا قرعه‌ای که در این دو دوره نصیب ایران شد، همگی این مقایسه را مردود می‌کند، چون اعتقاد شخصی من است گروه ما در ۹۶ بسیار قدرتمندتر از قرعه تیم ملی در این دوره بود. در حضور عراق، عربستان و تایلند ما صدرنشین صعود کردیم و خوردیم به کره جنوبی. این رقیب سنتی را بردیم دوباره خوردیم به عربستان که شخصاً اعتقاد دارم تنها قدرت عرب آسیاست که می‌تواند مقابل ایران قد علم کند. ضمن اینکه داوری‌ها هم اصلاً در آن دوره به سود ما نبود، اما این دوره ما کار سختی تا نیمه‌نهایی نداشتیم. اصلاً قصدم کوبیدن یا جبهه گرفتن در مقابل موفقیت تیم ملی نیست، اما انصافاً نه یمن نه ویتنام نه حتی عراق در مرحله گروهی نتوانستد رقیب چغری نشان بدهند ضمن اینکه عمان و چین هم در یک‌هشتم و یک‌چهارم توان چندانی نشان ندادند.
عزیزی: زوج «آزمون- طارمی» ایران را قهرمان می‌کند
* اما این نگاه هم نمی‌تواند چندان مورد قبول باشد. همین ویتنام تا یک‌چهارم پیش آمد و عراق هم با بدشانسی به قطر باخت؟
من اعتقادم این است هیچ کدام از آن‌ها تیم شایسته‌ای نبودند که بخواهند ایران را محک بزنند. قبل از جام هم گفتم اگر ما صدرنشین گروه‌مان باشیم با یک بازی سخت می‌توانیم جام را بالای سر ببریم که همین بازی با ژاپن منظورم بود. به نظرم  امشب در مصاف با ژاپن ما جدی‌ترین محک خود در جام ملت‌ها را پیش‌رو خواهیم داشت.
* ژاپن را چطور می‌بینی؟
مرموزترین تیم جام هستند. من بازی آن‌ها با عربستان را دیدم و با وجود اینکه توپ و میدان را به سعودی‌ها داده بودند، اما هیچ موقعیتی به این تیم برای گلزنی ندادند. ژاپن قدرت اول فوتبال آسیاست و در این واقعیت نباید شک کرد، چون آن‌ها به عنوان باهوش‌ترین انسان‌ها توانستند بر اساس برنامه‌ای مدون خود را به قطب اصلی فوتبال در قاره آسیا تبدیل کنند. آن‌ها هیچ شباهتی به تیمی که در جام جهانی بودند، ندارند، اما در همین حال هم نباید از کنار نام آن‌ها به سادگی گذشت گر چه خودم اعتقاد دارم ژاپن جوان و بی‌ستاره اولویت اولش قهرمانی و کسب جام نیست و مثل تمام ادوار گذشته با نگاه به جام جهانی ۲۰۲۲ تیمی جوان شده را روانه امارات کرده است.
* این اعتقاد شما با صحبت‌هایی که رئیس فدراسیون ژاپن داشت کاملاً در تضاد است؟
چطور؟!
* رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن مدعی شده قهرمانی برای آن‌ها در اولویت قرار دارد؟
شما فکر می‌کنید اگر قهرمانی برای آن‌ها در اولویت بود تیمی که راهی دور دوم جام جهانی شده بود را این‌گونه جوان شده به جام ملت‌ها می‌فرستادند. شاید در نگاه اول دید آن‌ها این باشد که اگر با جوان‌ها هم می‌شود قهرمان شد پس چه بهتر، اما قطعاً نگاه بلندمدت این کشور به جام جهانی ۲۰۲۲ است تا به مراحل دوم و سوم صعود کنند نه اینکه در مرحله گروهی حذف شوند. الان به فهرست ژاپن نگاه کنید می‌بینید با معجونی از باتجربه‌ها و جوان‌های آینده‌دار وارد مسابقات شدند و جوان‌های این تیم بیشترشان ۱۰ بازی ملی هم ندارند. این کار را آن‌ها سالیان سال است انجام می‌دهند و بعد از یک یا دو جام جهانی ترکیب تیم‌شان را در جام ملت‌ها دگرگون می‌کنند، چون نگاه‌شان بر خلاف ایران به جام قهرمانی نیست.
* ایران توان عبور از سد این تیم جوان شده را دارد؟
امیدوارم این اتفاق رخ بدهد. ایران– ژاپن فینال زودرس جام است و هر تیمی برنده این دوئل شود بدون شک جمعه شب جام قهرمانی آسیا را بالای سر خواهد برد، چون دو تیم عرب باقی مانده در رقابت‌ها توان متوقف کردن آن‌ها به خصوص ایران را در فینال ندارند.
* یعنی امارات و قطر در فینال قطعاً بازنده خواهند بود؟
شک ندارم. مسلماً اگر تیم ملی ایران از سد ژاپن بگذرد قهرمانی در مشتش خواهد بود، چون نه قطر و نه امارات نمی‌توانند مقابل ایران بایستند. هنوز هم می‌گویم تنها تیم عربی که می‌تواند برای ایران دردسرساز شود عربستان سعودی است که توسط همین ژاپنی‌های مرموز از جام کنار رفت.
* حالا که چهره چهار تیم نیمه‌نهایی مشخص شده فکر می‌کنی این تیم‌ها شایستگی رسیدن به این مرحله را داشتند؟
ایران که قطعاً بهترین تیم جام است و با شایستگی رسیده به نیمه‌نهایی. ژاپن به صورت مرموزی صعود و ثابت کرد قدرت اول فوتبال قاره است، اما قطر و امارات به خصوص میزبان شایستگی چندانی نداشتند، چون واقعاً عربستان از آن‌ها بهتر بود ضمن اینکه خودم انتظار داشتم شاهد نبرد کره جنوبی– استرالیا به جای قطر– امارات باشم. باید اعتراف کنم زاکرونی با حیله‌های خود توانست امارات را به نیمه‌نهایی برساند، اما اینجا دیگر او قدرتی برای رسیدن به فینال ندارد مگر اینکه امتیاز میزبانی و داوری به داد او و طرفداران این کشور برسد.
* زوج طارمی– آزمون می‌تواند جانشین خوبی برای زوج دایی– خداداد باشد؟
قیاس خوبی نیست. هر کدام از این زوج‌ها توانایی‌های خاص خودشان را داشتند ضمن اینکه بر خلاف دوره ما الان ایران تنها با این زوج در خط حمله ظاهر نمی‌شود، چون سبک بازی آن‌ها متفاوت از دوره ما است. با این وجود سردار یک چهارچوب‌شناس و گلزن قهار است. طارمی هم با قدرت بدنی و تکنیک بالایی که دارد به خوبی از عهده وظایف خود برآمده و امیدوارم که این زوج بتوانند ایران را به قهرمانی آسیا برسانند.
* بهترین بازیکن ایران در جام ملت‌ها از دید شما چه کسی است؟
با تمام احترامی که برای سردار آزمون و مهدی طارمی در خط حمله، امید ابراهیمی زحمتکش در میانه میدان، وحید امیری متعصب، پورعلی‌گنجی در خط دفاع و بیرانوند درون دروازه و همین‌طور سایر بازیکنان قائل هستم من اشکان دژاگه را بهترین بازیکن ایران دیدم. یک رهبر بزرگ که به خوبی از عهده وظایفش برآمده و نشان داد جای خالی اش در جام جهانی چقدر محسوس بود. اشکان در سرعت دادن به بازی، از سرعت انداختن بازی، رهبری بازیکنان در لحظات کلیدی و... بی‌نظیر عمل کرده است.
* در پایان، بازی امروز را چطور پیش‌بینی می‌کنی؟
من هر وقت پیش‌بینی کردم برعکس شده به همین خاطر دوست ندارم این بازی را پیش‌بینی کنم، اما حدسم این است که عبور از خط دفاع ژاپن به هیچ عنوان آسان نخواهد بود، چون این تیم فوق العاده مرموز بازی می‌کند. با این وجود امیدوارم با عبور از سد ژاپن خودمان را برای جشن قهرمانی آماده کنیم.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __