نظرسنجی

بهترین مربی دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر؟
۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال گفت: سوپرکاپ حق استقلال بوده، ولی اگر بگوییم سرنوشت سوپرکاپ به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحث بازیکن جدید گره خورده، نه ادبیات خوبی محسوب می‌شود و نه تفکر خوبی.

به گزارش خبرورزشی، امیررضا واعظ آشتیانی در خصوص روند این روز‌های فوتبال ایران و مشکلاتی که در جذب بازیکنان طی سال‌های اخیر اتفاق افتاده صحبت‌های زیر را انجام داد.
*مدیران عامل نقش تدارکات را دارند
وی در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به مشکلات فوتبال ایران طی سال‌های اخیر گفت: بار‌ها و بار‌ها اشاره کردم که فوتبال حرفه‌ای نیست و معنی و مفهوم فوتبال غیرحرفه‌ای را می‌توانیم در همین روند جذب بازیکنان ببینیم. اگر اشتباه نکنم، ۶-۵ سال پیش در همین باشگاه استقلال بازیکنی جذب شد که از لیگ کره به تهران آمده بود. او اصلا ۶ ماه بازی نکرده بود و سرمربی وقت تیم گفت این بازیکن چاق است و چرا او را جذب کردید. من فکر می‌کنم تنها در این دوره نیست که این اشتباهات را انجام می‌دهند و در دوره‌های گذشته هم چنین اتفاقاتی افتاده است. در فوتبالی که جایگاه مدیر یک باشگاه و هیأت مدیره تعریف نشده نباید بیشتر از این انتظار داشته باشیم. در فوتبالی که سرمربی می‌گوید این نفرات را می‌خواهم و مدیرعامل بلافاصله او را خریداری می‌کند، جایگاه‌ها مشخص نیست و در واقع مدیرعامل نقش مسئول تدارکات را بازی می‌کند.
*در فوتبال حرفه‌ای یک نفر برای جذب بازیکن تصمیم نمی‌گیرد
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال افزود: اگر فوتبال حرفه‌ای را نگاه کنید، نگاه‌ها این گونه نیست. در فوتبال حرفه‌ای کمیته‌هایی مختلف در مورد جذب بازیکنان تصمیم می‌گیرند و مثلا کمیته بازاریابی، کمیته فنی و کمیته نقل و انتقالات روی جذب یک بازیکن صحبت می‌کنند و نظر می‌دهند و آن‌ها تعیین می‌کنند حضور یک فوتبالیست می‌تواند چه سودآوری‌هایی داشته باشد. متاسفانه در حال حاضر این نگاه در فوتبال ما وجود ندارد و همه چیز سلیقه‌ای انجام می‌شود.
*آیا در دوره‌های قبل با کسانی که در جذب بازیکن اشتباه کردند برخورد شد؟
قائم مقام سابق سازمان تربیت بدنی در ادامه تأکید کرد: ما در بحث بین‌الملل ضعف‌های زیادی داریم و حتی قوانین فدراسیون خودمان را هم مطالعه نمی‌کنیم. من خودم در خیلی از محیط‌های صنعتی کار کرده‌ام و بعضا شاهد هستم که خیلی از مدیران صنعتی قانون تجارت را هم رعایت نکرده‌اند. وقتی مدیری مطالعه نداشته باشد و قوانین فدراسیون فوتبال را نداند طبیعتا در جذب بازیکن دچار اشکال می‌شود و همه این‌ها نکات منفی محسوب می‌شود. بر فضای فوتبال فعلی ما «حرفه‌ای بودن» حاکم نیست و تا زمانی که این موضوع رعایت نشود، این چرخه معیوب ادامه خواهد داشت و شرایط بدتر و بدتر می‌شود. بالاخص در مورد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس این موضوع باید رعایت شود، چون هر دو باشگاه وابسته به دولت هستند تا زمانی که شاهد باشیم انتخاب مدیران این دو باشگاه در اختیار وزارت ورزش است، طبیعتا برخورد جدی در مورد این مسائل صورت نمی‌گیرد. اینکه یک عضو هیأت مدیره بگوید ما اتفاقات باشگاه را بررسی می‌کنیم، اصلا حرف درستی نیست، چون او باید بداند تضمین‌هایی داده که باید با این مسائل برخورد کند. متأسفانه به خاطر اشتباه در دوره‌های قبل هیچ کس مورد بازخواست قرار نگرفته و تاوان این اشتباهات را بیت‌المال می‌دهد. در نهایت هم کار به جایی می‌رسد که وقتی حساب و کتاب می‌کنند، استقلال ۸۰ میلیاردی بدهی و پرسپولیس ۱۰۰ میلیاردی بدهی دارد. من از شما سوال می‌کنم؛ آیا کسی در این زمینه مؤاخذه شد؟ مطمئن باشید سوالی هم اگر از کسی پرسیده شده، فرمالیته بوده است.
*کسی که در جذب بازیکن اشتباه کرده باید پول بازیکن را از جیبش بدهد
آشتیانی با تأکید بر این موضوع که اگر مدیری دچار سهل‌انگاری و اشتباه شد باید تاوانش را خودش بدهد، گفت: قانون تجارت می‌گوید اگر مدیری به دلیل سهل‌انگاری به سازمانش ضرر و زیان وارد کند باید تمام هزینه را از جیب خودش بپردازد. چرا اعضای هیأت مدیره نباید در قبال اشتباهات در نقل و انتقالات واکنش نشان بدهند؟ من از شما سوال می‌کنم دفعات پیش نهاد‌های زیارتی چه برخوردی داشتند؟ محاکم قضایی چه کردند؟ امیدوارم مشکل بازیکن جدید استقلال حل شود، ولی موضوع باید بررسی شود که چرا چنین اتفاقی افتاده است؟ اعضای هیأت مدیره استقلال مسئول هستند و من شنیده‌ام از روزی که رسانه‌ها به این موضوع پرداخته‌اند، مسئولان باشگاه استقلال به دنبال این موضوع افتاده‌اند که موضوع را حل کنند. این را هم بگویم اگر عضو هیأت مدیره‌ای می‌گوید مسائل را بررسی می‌کنیم یک نوع فرار روبه جلو است. قبل از اینکه اقدامی صورت بگیرد، باید هیأت مدیره مجوز جذب بازیکن را صادر کند، آن هم با سازوکار‌های قانونی. آیا هیأت مدیره استقلال نمی‌دانست که قرار است یک بازیکن جذب شود و آیا حالا آن‌ها خودشان مسئول نیستند که پاسخ بدهند؟
*انتخاب افراد داخل باشگاه‌ها از طرف وزارت زیبنده نیست
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال درپاسخ به این سوال که آیا وزارت ورزش نمی‌تواند روی انتخاب افراد در باشگاه‌ها نظارت داشته باشد، گفت: اول بگویم من که تا به حال ندیده‌ام مجمعی برای دو باشگاه برگزار شود. فرض کنیم که برگزار شده است و در آنجا وزارت ورزش باید اهداف خودش را دیکته کند که به طور مثال هدف ما در سه سال آینده چیست. هیأت مدیره بعد از آن باید تصمیماتی بگیرد که هدف وزارت ورزش محقق شود. اینکه آیا وزارت می‌تواند در نیرو‌های داخلی یک باشگاه دخالت کند، زیاد زیبنده نیست، ولی این گونه هم نیست که مثلا از وزارت ورزش بگویند فلانی در فلان پست باشد.
*اگر خطیر قوانین را می‌دانسته عذر او قابل پذیرش نیست
وی در خصوص اینکه باشگاه استقلال در جذب پاتوسی دچار مشکل شده و خیلی‌ها معاون این باشگاه را در روند جذب این بازیکن مقصر می‌دانند، گفت: با رزومه‌ای که از توفیقی و خطیر شنیده‌ام به نظرم معاون جدید استقلال باید اطلاعاتش خیلی جامع‌تر باشد، ولی هر چند خروجی‌اش یکی شده است. اتفاقا معتقد هستم عذر خطیر را در این مورد نباید پذیرفت و حتی به دلیل عدم آشنایی با قوانین باید مدیران را هم مؤاخذه کرد. وقتی می‌گویند خطیر اطلاعات حقوقی دارد، طبیعتا او ابتدا قوانین فدراسیون فوتبال را بلد باشد و سپس قوانین فیفا را بداند و طبق آن‌ها به سراغ جذب بازیکن برود. مثلا یک تاجر اگر می‌خواهد در کشوری تجارت کند، باید قوانین تجاری آن‌ها را بداند، چون اگر روزی به مشکل بخورد دیگر نمی‌تواند دفاع کند. خطیر هم باید مقررات فدراسیون فوتبال ایران و آفریقا را می‌دانست و بعد آن‌ها را با فیفا قیاس می‌کرد. اگر او این‌ها را می‌دانسته و سراغ جذب بازیکن آفریقایی رفته واقعا عذری وجود ندارد.
*مطرح کردن ربط سرنوشت سوپرجام و پاتوسی مجازی است
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در خصوص اینکه شایعاتی در صفحات مجازی به راه افتاده که فدراسیون و سازمان لیگ این پرونده را به پرونده سوپرجام ربط داده‌اند، گفت: این کار اصلا شکل قشنگی ندارد و خوب نیست. به نظر من خوب نیست که هر کاری را به کار دیگری گره بزنیم. مثلا اگر امروز استقلال نتیجه‌ای نگیرد و بگویند وزیر ورزش پرسپولیسی است، اصلا این صحبت منطقی نیست. حتما یک جای کار اشکال دارد و نباید ضعف خودمان را به موضوع دیگری ربط بدهیم. سوپرکاپ حق استقلال بوده و اینکه رای آن چگونه صادر می‌شود یک بحث مجزا است، این صحبت‌ها هم که مطرح شده یک بحث مجازی است، ولی اگر بگوییم سرنوشت سوپرکاپ به بحث بازیکن جدید گره خورده نه ادبیات خوبی محسوب می‌شود و نه تفکر خوبی. به نظر من با وجود اینکه در ایران هر اتفاقی ممکن است رخ دهد، ولی من بعید می‌دانم فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ دست به چنین کاری بزنند، چون این صحبت‌ها اصلا حقیقی نیست.
*مدیری که فکر کند فضای مجازی برایش سکوی پرتاب می‌شود خودباخته است
واعظ آشتیانی در خصوص ادامه فعالیت مدیران باشگاه در فضای مجازی و تبلیغاتی که آن‌ها در این صفحات می‌کنند، گفت: ما نه تنها در فوتبال بلکه حتی در فضای مجازی هم بلد نیستیم چگونه کار کنیم. همه این کار‌ها نشأت گرفته از روش‌های غیرحرفه‌ای و پوپولیستی است. هر وقت مدیری فکر کند فضای مجازی برایش سکوی پرتاب است، یا بخواهد در صفحات مجازی خودش را نشان دهد، مطمئن باشید آن مدیر خودباخته است و وارد بحث‌های پوپولیستی شده است.
 * مدیران موفق به سازمانشان اعتبار می‌دهند نه اینکه از آن اعتبار بگیرند
وی ادامه داد:کسی که سازوکار‌های مختلف را بلد باشد، نیاز به این کار‌ها ندارد. ما در رشته‌های دیگر هم این مسائل را می‌بینیم. مدیر باید کاری کند که عملکرد او در سازمانش نشانه‌های رشد را شکوفا کند. اگر هر مدیری شخصیت‌اش را از مجموعه‌اش را بگیرد مطمئن باشید آن شخص کوچک است. مدیری موفق است که با سازمان و باشگاهش اعتبار بدهد نه اینکه از آن‌ها اعتبار بگیرد. فضای مجازی چه در بحث آبی و چه در بحث قرمز، نامش مجازی است و به خصوص در این فوتبال حرفه‌ای پتانسیل افراد را هم زیر سوال می‌برد. به نظرم افراد باید در تصمیم‌هایشان دقت کنند تا حداقل به سازمانی که در آن کار می‌کنند خدشه وارد نشود.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

بهترین مربی دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی