برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه با یک رسانه کروات گفت: ایران فرقی با کشورهای دیگر اروپایی ندارد. خودتان باید اینجا بیایید و زیبایی‌های ایران را ببینید و پیش‌فرض‌ها را کنار بگذارید.

به گزارش خبرورزشی  و به نقل از وکرنیجی، برانکو ایوانکویچ سرمربی پرسپولیس توانسته است در این تیم عملکرد درخشانی داشته باشد و هواداران این تیم نیز او را هدیه‌ای از جانب خداوند برای تیم خود می‌دانند. او اکنون در مصاحبه‌ای درباره مسائل مختلف پیرامون حضور خود در ایران صحبت کرد.

دو سال پیش که با شما صحبت کردیم گفتید نمی دانم آینده چگونه خواهد بود. اکنون ۴ سال است که در ایران فعالیت می‌کنید. در این‌باره چه صحبتی دارید؟

اول از همه من یک مربی فوتبال هستم. قطعاً جایی کار می‌کنم که من را بخواهند و شرایط خوبی برای من فراهم کنند و بتوانم پول دربیاورم. اکنون این شرایط برای من در ایران است. الان جایی کار می‌کنم که مردم آن عاشق فوتبال هستند و برای صبحانه، ناهار و شام فوتبال را مصرف می‌کنند. کار کردن در چنین شرایطی برای من افتخار است. برای مثال ما وقتی در یک بازی لیگ شکست خوردیم هم، هواداران زیادی از ما استقبال کردند. فصل قبل میانگین تماشاگر بازی‌های ما ۵۵ هزار نفر برای هر بازی بود. در ورزشگاه آزادی گاهی ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر هم در ورزشگاه هستند و ما را تشویق می‌کنند. بازیکنانی دارم که تمام تلاش خودشان را می‌کنند و خیلی مشتاق به دنبال یادگیری هستند. مردم ایران بی‌اندازه بامحبت هستند.

درباره شرایط زندگی در ایران برای ما صحبت کنید؟

شرایط زندگی در ایران بسیار خوب است. ما این‌جا برای مثال آپارتمان‌های خیلی خوبی داریم. غذا خیلی خوب است. حتی غذاهای سنتی به نظر من شباهت زیادی با کشور خودمان کرواسی دارد. بیشتر غذاهای ایرانی حول محور کباب است. در کل باید بگویم باید خیلی مراقب باشیم که اینجا اضافه وزن پیدا نکنیم و چاق نشویم. مردم ایران بسیار مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی هستند طوری که در هر قدمی که شما برمی‌دارید می‌خواهند به شما کمک کنند. آنها خیلی به شهروندان خارجی احترام می‌گذارند. به هر حال در هر کشوری قوانین خاص خودش وجود دارد ولی باید بگویم اینجا زندگی کاملاً نرمال و طبیعی است.

آیا تاکنون ناراحتی خاصی برای زندگی در ایران داشته‌اید؟

خیر. ما تمام تلاشمان را می‌کنیم به قوانین هر کشوری که در آن هستیم احترام بگذاریم. اینجا آمدیم که فرهنگ، سنت و تاریخ آن را بدانیم. این برای سازگاری خیلی مهم است. اگر شما بتوانید ذهنیت، تاریخچه و عادات ایرانی‌ها را بدانید خب قطعاً به سودتان می‌شود و راحت‌تر سازگار می‌شوید. خوشبختانه در کل باید بگویم من به قراردادم کاملاً پایبند هستم و به آن احترام می‌گذارم.

در این چهار سالی که در ایران هستید آیا زبان فارسی یاد گرفته‌اید؟

سوال سختی پرسیدید. در تمرینات من تقریباً می‌توانم بدون مترجم کارم را پیش ببرم. بازیکن‌ها واکنش من را می‌دانند. خیلی از کلمات فارسی را متوجه می‌شوم. ولی متأسفانه این را باید بگویم که زبان فارسی من باید بهتر از این‌ها می‌شد و متأسفانه تلاش زیادی در این سال‌ها نکردم. باید بتوانم زبان فارسی را بیشتر یاد بگیرم.

آیا دلتان برای زندگی شبانه تنگ نشده است؟

خیلی درباره ایران اشتباه فکر می‌کنند. آنها فکر می‌کنند ایرانی‌ها در محدودیت زندگی می‌کنند. فرهنگ ایرانی ۷ هزار سال قدمت دارد. اینجا هم وقتی شب‌ها بیکار می‌شویم به رستوران می‌رویم که معمولاً پر از افراد است. موزیک‌های متنوعی می‌توانید گوش کنید از سنتی گرفته تا کلاسیک، جاز و راک. همه زندگی راحت و خوبی دارند. ایران فرقی با کشورهای دیگر اروپایی ندارد. خودتان باید اینجا بیایید و زیبایی‌های ایران را ببینید و پیش‌فرض‌ها را کنار بگذارید.

تیم شما اخیراً یک بازیکن خارجی به نام بودیمیر جذب کرد. درباره او چه صحبتی دارید؟

متأسفانه بودیمیر خیلی دیر به ما ملحق شد و سپس مشکلاتی به خاطر مصدومیت داشت ولی با وجود این، او مهره ارزشمندی برای ما محسوب می‌شود. قرارداد او یک‌سال و نیم اعتبار دارد. ما انتظار داریم که او بتواند وظیفه گلزنی تیم را به دوش بکشد و برای ما گلزنی کند.

چرا هواداران این‌قدر شما را دوست دارند و از شما عکس و امضا می‌گیرند؟

من صادقانه کار می‌کنم و همه این را درک می‌کنند. برای خودم هدف تعیین می‌کنم. چهار سال پیش وقتی به پرسپولیس آمدم این تیم شرایط خوبی در جدول رده‌بندی نداشت. پرسپولیس باشگاهی است که ۴۰ میلیون هوادار دارد و باید همیشه جاه‌طلبی‌های زیادی داشته باشد. هر سال ما باید تا جایی که می‌توانیم برای کسب جام تلاش کنیم. ما پرسپولیس هستیم و باید این رویه را دنبال کنیم. خوشبختانه در این چهار سال توانستیم به قهرمانی در لیگ و سوپرکاپ برسیم و در لیگ قهرمانان هم به فینال رسیدیم. تنها تیمی در آسیا هستیم که در دو سال گذشته به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان رسیدیم. هدف‌مان هم همیشه کسب پیروزی و ارائه فوتبال هجومی بوده است. پرسپولیس تیمی با قدمت و مهم محسوب می‌شود. من سرمربی این تیم هستم و احساسم را به بازیکنان انتقال می‌دهم. بازیکنانی که نمی‌توانند با این فشار در باشگاه بزرگ پرسپولیس کار کنند باید بروند. پرسپولیس همیشه باید برای کسب موفقیت و قهرمانی بجنگد. به همین خاطر مردم ایران به من علاقه دارند.

فیفا تیم شما را برای مدتی محروم کرد ولی توانستید نتایج خوبی به دست بیاورید. این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنید؟

فیفا ما را به خاطر بازیکنی محروم کرد که با دو باشگاه قرارداد امضا کرده بود. یک باشگاه ترکیه‌ای و باشگاه ما. به همین خاطر محروم شدیم. ولی اکنون هفت بازیکن جدید به تیم ما اضافه شده است. ما با وجود محرومیت توانستیم قهرمان لیگ و سوپرجام شویم و به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسیم. متأسفانه بازیکنانم در فینال خسته بودند. ما پنج روز قبل از فینال بازی سنگینی برگزار کردیم و سپس به ژاپن رفتیم. آن‌ها بازیکنان خوبی از برزیل داشتند. این در حالی بود که ما بازیکنان خارجی در حد آن‌ها نداشتیم. فقط یک عراقی خوب در تیم ما بود. دوست ندارم درباره این مسائل صحبت کنم ولی باید بگویم داور در فینال به ما ضرر زد. گلی که دریافت کردیم درست نبود و یک بازیکن ما به اشتباه اخراج شد. در دیدار برگشت یکصد هزار تماشاگر در حضور اینفانتینو بودند. یک نظم و سازماندهی خوبی در ورزشگاه بود و برای اولین بار زنان نیز به ورزشگاه آمدند. تماشاگران ما با وجود شکست مدت‌ها در ورزشگاه ماندند و ما را تشویق کردند و به تیمشان با وجود این ناراحتی افتخار کردند. ما باعث پیشرفت فوتبال ایران شدیم.

حضور زنان در ورزشگاه چطور بود؟

فوق‌العاده بود. دخترم میا هم در ورزشگاه بود. جو فوق‌العاده‌ای در ورزشگاه حاکم بود و به خوبی نشان می‌داد که ایرانی‌ها چه علاقه‌ای به فوتبال دارند. حتی تماشاگران زن ایرانی هم تماشاگرانی هستند که به مانند مردها علاقه زیادی به فوتبال دارند. خیلی از زن‌ها در خیابان از من درباره فوتبال سوال می‌کنند و من از دانش بالای آن‌ها شگفت‌زده می‌شوم.

آخرین بار شما گفتید که زلاتکو دالیچ باید در جام جهانی نتایج خوبی بگیرد که این‌طور هم شد. درباره این موضوع صحبت کنید.

زلاتکو دوست، همشهری و از نزدیکان من است. من او را به خوبی می‌شناسم. خوشحالم که کرواسی با حضور او به فینال جام جهانی رسید و متأسفم که در دیدار نهایی شکست خورد. نتیجه‌ای که کرواسی کسب کرد یک معجزه بود و من به تمام بازیکنان کرواسی که موفق شدند عملکرد خوبی داشته باشند، افتخار می‌کنم. خیلی ایرانی‌ها اینجا نفراتی چون مودریچ، راکیتیچ و خیلی‌های دیگر را می‌شناسند و این برای من یک افتخار محسوب می‌شود. درباره آینده دالیچ نمی دانم. می دانم که او پیشنهادهای مالی خوبی داشته است که رد کردن آنها آسان نیست. به هر حال او الان دومین مربی موفق در جام جهانی روسیه است. فکر می‌کنم دالیچ با کرواسی به ادامه نتایج خوب خود ادامه دهد. او به هر حال پیشنهادهایی از چین و کشورهای عربی دارد که چند سال دیگر هم می‌تواند برود.

میرسلاو بلاژویچ عنوان کرد در جام جهانی روسیه به دالیچ مشورت داد. آیا او با شما نیز تماسی داشت؟

بله ما قبل و بعد از بازی‌ها با هم در ارتباط بودیم. البته این خوب نیست که بگویم من به او مشورت دادم به هر حالدالیچ و بازیکنان توانسته‌اند این نتایج را به دست بیاورند. در فوتبال این خیلی خوب است که مربیان با هم مشورت کنند. ما خیلی با هم در ارتباط هستیم. بعضی وقت‌ها من سوال می‌کنم و بعضی وقت‌ها او سوال می‌کند. این رمز موفقیت است که شما به انتقادها و حرف‌ها گوش کنید. در فوتبال هر نظری مهم و ارزشمند است.

چه زمانی برای مربیگری به کرواسی می آیید و مثلاً هدایت دینامو یا تیم ملی فوتبال کرواسی را بر عهده می‌گیرید؟

در حال حاضر با پرسپولیس قرارداد دارم و شرایط خوبی در ایران دارم. شاید برای همیشه برای مربیگری در ایران بمانم و بازنشسته شوم. الان ۶۵ ساله هستم و کسی نمی‌داند در فوتبال چه پیش می‌آید.

برچسب‌ها

نظرسنجی

آیا پرسپولیس با جذب سعید صادقی برنده نقل و انتقالات شد؟

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

نظرسنجی

آیا پرسپولیس با جذب سعید صادقی برنده نقل و انتقالات شد؟
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین خبر

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __