نظرسنجی

پیش‌بینی شما از رأی AFC؟
نظرات: ۰
زمان مطالعه: ۱ دقیقه

سرمربی تیم فوتبال سایپا نسبت به اشتباهات داور دیدار تیمش برابر نفت مسجدسلیمان واکنش نشان داد و گفت که همواره مقابل ظلم و بی عدالتی می‌ایستد.

به گزارش  خبرورزشی، علی دایی درباره اشتباهات داور دیدار تیمش در برابر نفت مسجدسلیمان اظهار کرد: در طول دوران بازی فوتبالم و همین طور مربیگری که انجام دادم، هیچوقت ندیده بودم داور چنین اشتباهات واضح و بزرگی انجام دهد. متأسفانه مانده‌ام چرا کمیته داوران کاری انجام نمی‌دهد. حتماً یک غرضی در کار است. چرا باید این‌گونه باشد که ما دو بار در برابر نفت مسجد سلیمان به میدان برویم و هر دو بار یک داور و یک ناظر داوری در آن بازی حضور داشته باشند؟ در بازی رفت ما برابر نفت مسجد سلیمان داور به اشتباه آقای سارفو بازیکن خارجی ما را اخراج کرد و در بازی برگشت ما هم همین داور دوباره داور شد و اشتباهات خود را مجدداً تکرار کرد. موضوع خنده دار هم اینجاست که در بازی رفت یک ناظر داوری کار را زیر نظر داشت و در بازی برگشت ما هم باز هم همان ناظر داوری نظارت کار را بر عهده داشت.
وی افزود: مگر می‌شود یک داور دو بار برای یک تیم برابر یک تیم دیگر قضاوت کند. دو بار هم در برابر تیم مسجد سلیمان بازی کردیم. همین داور به اشتباه کار کرد. وقتی برای دو بازی یک داور و یک ناظر داوری انتخاب می‌شود مطمئناً جوابی برای آن باید داشته باشند. قبل از اینکه بازی برگزار شود، ما به کمیته داوران اعتراض کردیم و گفتیم چرا داور مازندرانی که دوست مدیرعامل باشگاه نساجی قائمشهر است باید قضاوت دیدار ما برابر نفت مسجدسلیمان را بر عهده داشته باشد. این در حالی است که ما هفته بعد باید برابر نساجی مازندران به میدان برویم. پس حتماً موضوعی در کار است. ما همه صحبت‌هایمان را مکتوب اعلام کردیم. داور در بازی قبلی آنقدر اشتباه کرد و سارفو را به اشتباه اخراج کرد و دوباره در این بازی هم دچار اشتباهات زیادی شد و بازیکن خارجی ما را به راحتی اخراج می‌کند. البته در کنار این اخراج‌ها داور کارت‌های زرد بی موردی هم به بازیکنان سه اخطاره ما داد که آن‌ها را از بازی بعد محروم کند. شما بروید و ببینید معین عباسیان چه حرکتی انجام داد که داور به او کارت زرد نشان داد؟ روی رضا اسدی خطای اشتباهی صورت می‌گیرد و بازیکن ما به خاطر آن صحنه اعتراض می‌کند و داور به رضا اسدی کارت زرد می‌دهد تا او را برای بازی بعد محروم کند. امید خالدی را هم که در این بازی اخراج کردند آن هم به خاطر اینکه روی یک صحنه به تصمیم یک داور اعتراض کرد و داور او را به راحتی با کارت زرد جریمه کرد و، اما در صحنه دوم کارت زرد دوم درست بود و داور خالدی را اخراج می‌کند. این در حالی است که کارت زرد اولی که او گرفت اصلاً درست نبود.
دایی با تاکید بر اینکه ساموئل سارفو کاری نکرده بود که اخراج شود گفت: من خودم دیدم بازیکن حریف سارفو را زد و بعد خودش را به زمین انداخت و داور بازیکن مرا با کارت قرمز مستقیم از زمین اخراج کرد. بعد از این صحنه برایم جالب است که در برنامه شب‌های فوتبالی می‌آیند و یک کارشناس داوری می‌آورند که وجدان و همه چیز را زیر پا می‌گذارد و صحبت‌های درستی را مطرح نمی‌کند. اگر ببینید داور ساموئل سارفو را با کارت قرمز مستقیم از زمین اخراج می‌کند، اما آن کارشناس می‌آید و می‌گوید که آقای سارفو به درستی کارت زرد دوم را گرفته و اخراج شده است. او اصلاً کارت زرد نگرفته بود که بخواهد کارت زرد دوم را بگیرد. داور مستقیماً او را اخراج کرد. شما که اصلاً این مسئله را نمی‌دانید چطور به راحتی یک صحنه را کارشناسی می‌کنید. شما اول بروید و گزارش داور را ببینید و بخوانید و بعد بیایید و نظر بدهید. آقای کارشناس چگونه تو می‌توانی با تمام بی وجدانی بگویی سارفو به درستی کارت زرد دوم را گرفت و اخراج شد در حالی که اصلاً او کارت زردی نگرفته بود و داور به او مستقیماً کارت قرمز داده بود.
سرمربی تیم فوتبال سایپا در بخش دیگری از صحبت‌هایش به صحنه اخراج خود از کنار زمین اشاره کرد و گفت: من به خاطر اشتباهات داور یک لحظه به داخل زمین رفتم که همان موقع ناظر بازی به من گفت آقای دایی لطفاً وارد زمین نشوید، اما داور آمد و مرا اخراج کرد، اما سوال من این است. داوری که مرا اخراج می‌کند، بازیکنانم را اخراج می‌کند. حالا برای بازی بعد ما مقابل نساجی مازندران من باید کدام نفرات را به زمین مسابقه بفرستم؟ چهار بازیکنم در تیم ملی امید هستند. یکی از بازیکنان هم که مصدوم شده، در این بازی هم که دو بازیکن ما اخراج شدند و سه اخطاره شدند. حال من باید برای بازی با نساجی کدام نفرات را به زمین بفرستم؟ من فکر می‌کنم کمیته داوران به عمد این کار‌ها را انجام می‌دهد. چطور ممکن است یک ناظر داوری در دو بازی یک نفر باشد. شما که ما را به راحتی و با اشتباهات داوری از جام حذفی کنار گذاشتید و در دیدار برابر داماش پنالتی ما را نگرفتید. چرا می‌خواهید ما را قلع و قمع کنید؟ از کودکی به من یاد داده‌اند مقابل بی عدالتی و ظالم بایستم! متأسفانه می‌آیند و از عملکرد داورشان دفاع می‌کنند و نمی‌بینند که او چه اشتباهاتی انجام داده است. من به آقای رفعتی هم گفتم که یک بار وجدانتان را قاضی کنید و ببینید داور چگونه عمل کرده است.
او در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنند اشتباهات داوری از روی قصد و غرض انجام می‌شود یا خیر؟ گفت: متأسفانه مسائل داوری دیگر از اشتباه گذشته است. مسئولان کمیته داوران باید جواب این سوال من را بدهند. چرا تیم من در دو بازی که برابر نفت مسجدسلیمان برگزار می‌کند باید یک داور خاص و یک ناظر داوری در آن بازی حضور داشته باشند. فقط می‌خواهم جواب این سوال را بدهم. آقای داور دو بار برای ما قضاوت کرده که هر دو بار در دیدار برابر نفت مسجدسلیمان بوده است. جالب است در هر دو بازی هم نظارت بر داوری را هم یک نفر بر عهده داشته است. پس ما باید حرف‌مان را به کی بگوییم؟ حال شما که ما را از جام حذفی به هر دلیلی که من از آن خبر ندارم ما را کنار گذاشتید و بازی به آن مهمی را به تیم داوری دادید که اشتباهات زیادی انجام داد و زحمات یک سال ما را بر باد دادید، اما الان چرا باید چنین داوری بازی تیم من و نفت مسجدسلیمان را قضاوت کند؟ آقایان کمیته داوران و کسانی که داوران را انتخاب می‌کنید. چرا در دو بازی رفت و برگشت یک داور و یک ناظر داوری باید قضاوت بازی ما برابر نفت مسجدسلیمان را بر عهده داشته باشد. ما چه گناهی کرده‌ایم؟ چه کار باید انجام دهیم؟ داوران در دیدار تیم ما برابر تراکتورسازی تبریز اشتباه کردند و زمانی که معین عباسیان ضربه ایستگاهی می‌زند و توپ به دست حریف برخورد می‌کند هند نمی‌گیرند و در دقایق آخر هم بازیکن حریف توپ را با دست می‌زند و باز هم داور خطا اعلام نمی‌کند. من واقعاً نمی‌دانم این صحنه‌ها را چرا تلویزیون نشان نمی‌دهد، اما من که مربی هستم خوب همه مسائل را می‌فهمم.
دایی اضافه کرد: اشتباهات داوری بیش از حد شده است. واقعاً برایم سوال است چرا باید اینقدر داوران اشتباه کنند. پس من باز هم سوالم را از کمیته داوران تکرار می‌کنم. چرا یک داور مازندرانی قبل از بازی ما برابر نساجی مازندران باید برایمان قضاوت کند و این همه اشتباه انجام بدهد. این مسائل شبهه ایجاد می‌کند و شک برانگیز است. بهتر است به دنبال پاسخ برای آن باشند. مطمئناً این آقا می‌خواسته کار ما را برای بازی بعد سخت کند. من را که اخراج کردند که بازی بعد روی نیمکت نباشم و از طرف دیگر چهار کارت زرد و دو کارت قرمز به بازیکنانم دادند که آن‌ها را هم در اختیار نداشته باشم.
دایی در ادامه به اظهارات کارشناس داوری برنامه شب‌های فوتبالی اشاره کرد و گفت: آقایان در این برنامه می‌گویند ما به خاطر عصبانیت در دیدار برابر ژاپن به این تیم باختیم. بازیکنان ما توپ را رها کردند و به اعتراض کردن پرداختند، داور که سوت نزده بود. همه چیز را به گردن عصبانی شدن بازیکنان می‌اندازیم. درحالی‌که بازیکنان ما باید به دنبال توپ می‌رفتند اصلاً به عصبانیت ربطی نداشت. بازیکن ما در آن صحنه بچگی کرد و مرتکب اشتباه شد. اصلاً به داور ارتباطی نداشت. مگر در آن صحنه مربی تیم ما عصبانی شده بود. اصلاً سوال من این است مطرح کردن این صحبت‌ها در یک برنامه تلویزیونی چه ارتباطی به اشتباه داوران در لیگ ایران دارد. شما که اصلاً از خیلی از این مسائل اطلاعی ندارید چرا این اطلاعات دروغ را به خورد بیننده می‌دهید. در فوتبال نباید اطلاعات غلط به مردم بدهید. در صحنه‌ای که داور سارفو را از بازی اخراج کرد من به طور کامل صحنه را دیدم. بازیکن حریف سارفو را زد و خودش را به زمین انداخت و بعد هم بازیکن آن‌ها به سمت داور کنار می‌رود و اعتراض می‌کند، اما من می‌خواهم بگویم آقایان عادل، آقایان کمیته داوران، با وجود اینکه به بازیکنان من در زمین ظلم شد، اما ۹ نفره حق‌شان را در زمین گرفتند پس دیگر دنبال چه هستید؟ چرا می‌خواهید تیم مرا قلع و قمع کنید؟ چرا به تیمی که می‌خواهد آینده فوتبال این مملکت را بسازد ظلم می‌کنید. ظلم هم حدی دارد.
دایی همچنین درباره استعفای فریدون اصفهانیان از کمیته داوران هم گفت: آقای اصفهانیان استعفا هم نمی‌داد باز هم همین مشکلات داوری بود. الان هم وجود دارد. زمانی که آقای اصفهانیان بود سر ما را مقابل تیم داماش بریدند و حالا هم داورشان اینگونه اشتباهات را انجام می‌دهد.
او در پاسخ به این سوال که در آینده فدراسیون فوتبال چه کاری باید انجام دهد تا اشتباهات داوری کمتر شود گفت: من که نظر خاصی ندارم، چون اصلاً به حرف ما گوش نمی‌دهند، اما من می‌خواهم یک بار کمیته انضباطی تشکیل بشود، مربی، بازیکن و داور را بخواهند تا توضیحات‌شان را بشنوند. یک بار هم که شده این کار را انجام دهید تا ببینید داور چگونه در زمین اشتباه کرده است. من از فدراسیون می‌خواهم در این جلسه کمیته انضباطی سه کارشناس داوری که در فدراسیون فوتبال کار نمی‌کنند بیاورند و صحنه‌ها را بدون قصد و غرض بررسی کنند. حتی من می‌خواهم بگویم این جلسه کمیته انضباطی را به صورت زنده برای همه پخش کنند تا درس عبرتی برای بقیه شود. واقعاً برایم جای سوال است چرا چند داور با سوت‌های مغرضانه‌ای که می‌زنند عملکرد خیلی از داوران را زیر سوال می‌برند. کمیته انضباطی باید در این زمینه تشکیل جلسه بدهد و با حضور داور، بازیکن و مربی خیلی از مسائل را در آن بررسی کند. این مسئله می‌تواند به داوری ما کمک کند.
وی افزود: من سوالم از کمیته داوران این است که آیا تا به حال شده رزومه و عملکرد داورتان را بررسی کنید و ببینید چگونه در زمین کار کرده است. آخر مگر می‌شود یک کارشناس داوری به یک برنامه تلویزیونی بیاورند تا اطلاعات غلط به خورد مردم بدهند. چرا آن کارشناس نباید برود و گزارش داور را بخواند و بعد بیاید و صحبت کند. ما دو بازی عقب افتاده دیگر داریم که باید هر دو بازی را ببریم، اما چگونه می‌توانیم این دو بازی را انجام بدهیم. با این قلع و قمعی که انجام می‌دهند آیا می‌توانیم پیروز شویم. اگر قرار است لیگ درست و حسابی داشته باشیم و اگر قرار است در لیگ هر تیمی که زحمت می‌کشد به حقش برسد باید داوران عملکرد درستی داشته باشند تا من که تیمم هواداری ندارد و مقابل استقلال و پرسپولیس و خیلی از تیم‌های دیگر به میدان می‌رود بتواند از حقش دفاع کند. تیم من باید قهرمانی را تعیین کند.
دایی تاکید کرد: تیم‌هایی، چون سایپا را قلع و قمع نکنید. برایم جالب است داور بازی ما با نفت مسجد سلیمان من را اخراج می‌کند و برخی می‌گویند داور به خاطر توهین من به او مرا اخراج کرده است. من اصلاً توهین نکرده‌ام. اگر چنین حرفی زده باشم باید در گزارش داوری وجود داشته باشد. من به داور فقط گفتم درست قضاوت کن! کارشناس داوری می‌آید و می‌گوید حتماً علی دایی به داور حرفی زده که او را اخراج کرده است. از تمام کسانی که در آنجا بودند بپرسید آیا من حرفی زدم یا توهینی به داور کردم. از خودتان این حرف‌ها را نزنید و شایعه درست نکنید. در زندگی‌تان برای یک بار هم که شده با وجدان حرف بزنید.

وب‌گردی و دیدنی‌های ورزش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرسنجی

پیش‌بینی شما از رأی AFC؟

پربازدید امروز

آخرین خبرها

منهای ورزش

بازرگانی