آرش میراسماعیلی به خبرورزشی گفت: متأسفانه در ورزش ما نتیجه حرف اول را می‌زند و ویترین هر رشته‌ای تیم ملی است. در چنین وضعیتی پشتوانه‌سازی جرأت و شهامت می‌خواهد.

میراسماعیلی‌: می‌خواهم وارد سیاست شوم
خبرورزشی/ فتح‌الله فتحی؛ آرش میراسماعیلی با خداحافظی از دنیای قهرمانی، وارد عرصه مربیگری و مدیریت تیم‌های ملی شد و پس از آن مدتی هم در پست نایب‌رئیسی فعالیت کرد، اما سال گذشته کاندیدای ریاست فدراسیون جودو شد و در نهایت با رأی اعضای مجمع به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد. رئیس جوان فدراسیون جودو برای آینده این رشته رزمی برنامه‌های زیادی دارد به همین خاطر با خانه‌تکانی در بدنه فدراسیون خیزبلندی یرای رسیدن به این موفقیت‌ها برداشته است. او درگفت‌وگویی متفاوت از دنیای قهرمانی تا مدیریت جودو حرف می‌زند.
* چطور وارد جودو شدید؟
در ۱۰ سالگی وارد رشته کشتی فرنگی شدم، اما از طریق پسرعمه‌ام با جودو آشنا شدم و برای مدتی دو ورزش را درکنارهم دنبال کردم، اما کم‌کم علاقه‌ام به جودو بیشتر شد به همین خاطر کشتی را رها کردم و جودو را تا قهرمانی آسیا و جهان ادامه دادم.
* از کجا شروع کردید؟ ‏
باشگاه ‏‏۲۹ بهمن خرم‌آباد زیر نظر استاد یوسف مهری‌پور. سال ۷۳ که به ‏تهران آمدم و در شهرری زیر نظر استاد قمی ادامه دادم و بعد هم در تیم ملی زیر ‏نظر استاد حاج یوسف زاده و امینی سرمربی وقت تیم ملی به تمریناتم ادامه دادم.
* کدام مدال برای‌تان خاطره‌انگیز شد؟
اولین مدال طلای جهان را سال ۲۰۰۱ گرفتم که یکی از بهترین خاطره‌های ورزشی‌ام است، البته سال ۲۰۰۳ بار دیگر آن را تکرار کردم، ضمن اینکه اولین پنجمی المپیک را در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی گرفتم.
* از زندگی شخصی تان رضایت دارید؟
بله، همسرم در طول زندگی با من سختی‌های زیادی را تحمل کرده است و خیلی از موفقیت‌هایم را مدیون ایشان هستم. زندگی با یک قهرمان سخت است و ما بیشتر روز‌ها از هم دور بودیم حتی زمانی که پسرم به دنیا آمد فقط دو ساعت در کنارش بودم، اکنون هم که از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده‌ام باز هم شرایط مثل قبل است و حتی استرس‌هایم بالاتر رفته، حجم کار در فدراسیون فشار زیادی را وارد کرده است و همسرم نیز با تمام این شرایطم می‌سازد و از او تشکر می‌کنم.
* به کدام ورزش‌های توپی علاقه دارید؟
طرفدار فوتبال هستم و گاهی اوقات فوتبال بازی می‌کنم.
* طرفدار کدام تیم هستید؟
از کودکی استقلالی بودم. البته با یک سری از بازیکنان استقلال و ‏پرسپولیس رفیق هستم.
* در بین تیم‌های خارجی به کدام بیشتر علاقه داری؟
آث میلان، بارسلونا، رئال‌مادرید و ‏سعی می‌کنم بازی‌های این تیم‌ها را ببینم.
* به کدام بازیکنان خارجی علاقه داری؟
رونالدو، زیدان و کریستیانو رونالدو ‏
* اهل موسیقی هستید و چه سبک موسیقی گوش می‌دهید؟
‏موسیقی سنتی را خیلی دوست دارم، عاشق موسیقی لری هستم و بیشتر خواننده‌هایش را هم دوست دارم.
*اهل مطالعه هستید؟
بله، خیلی به مطالعه علاقه دارم، البته این روز‌ها بیشتر مطالعاتم به صورت اینترنتی است و همه سایت‌های سیاسی، علمی و ورزشی را دنبال می‌کنم
* به سیاست علاقه دارید؟
خیلی زیاد، با افراد سیاسی زیادی در ارتباط هستم، از نظر من سیاست مانند صفحه شطرنج است، اما با این وجود و تمام سختی‌هایش علاقه زیادی دارم تا وارد آن شوم و فکر می‌کنم از پس آن هم بربیایم.
* بزرگترین خاطره زندگی شخصی شما؟ ‏
تولد پسرم ابوالفضل شیرین‌ترین خاطره زندگی‌ام به شمار می‌رود و در بخش ورزشی تمام ‏برد و باخت‌ها برایم خاطره هستند. ‏
* در ابتدای ورودتان به فدراسیون دست به تغییرات زیادی زدید، این خانه تکانی دلیل خاصی داشت؟
وقتی مدیریت تغییر می‌کند طبیعی است که تغییراتی در بدنه فدراسیون صورت بگیرد. به رغم اینکه تمایلی به تغییرات کادر فنی نداشتم، اما متأسفانه روزی که به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شدم کادر فنی استعفا کردند. با شروع به کار از آن‌ها دعوت به همکاری کردیم، اما آن‌ها قبول نکردند با فدراسیون همکاری کنند به همین دلیل تصمیم گرفتم از نیرو‌های جدید به جای آن‌هایی که تمایل ندارند با فدراسیون کار کنند، استفاده کنیم.
* تاکنون چند سهمیه المپیک قطعی شده است؟
در حال حاضرسعید ملایی، محمد محمدی بریمانلو دو سهمیه قطعی را به دست آورده‌اند و جواد محجوب هم یکی از جودوکارانی است که روی سهمیه اش حساب باز کرده‌ایم. امید ما به المپیک با کسب سه سهمیه است، اما تلاش می‌کنیم این سهمیه را تا چهار تا افزایش دهیم.
* چطور شد شورای فنی تشکیل دادید؟
وقتی که جودوکاران نتوانستند نتایج لازم را در قهرمانی آسیا کسب کنند. ما شورای فنی را منصوب کردیم، چون معتقد بودم برای تیم ملی باید خردجمعی تصمیم‌گیری کند به همین خاطر شورای فنی را انتخاب کردیم تا با مشورت آن‌ها برنامه‌های کلان فدراسیون را اجرایی کنیم.
* برای کسب کرسی‌های بین‌المللی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
در شرایطی هستیم که کسب کرسی‌های بین‌المللی برای ما سخت است، اما آقای صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک همزمان با مسابقات قهرمانی آسیا جلسه خوبی با العنزی رئیس اتحادیه آسیا انجام داد که دستاورد خوبی برای ما داشت و ما همچنان امیدواریم و تلاش می‌کنیم در کسب کرسی توفیقات لازم را داشته باشیم.
* برخلاف بعضی از فدراسیون‌های رزمی شما روابط خوبی با رسانه‌ها دارید؟
رسانه‌ها یار اصلی ما هستند و می‌توانند ما را کمک کنند. در فوتبال رسانه‌ها یار دوازدهم هستند، اما در جودو ما آن‌ها را یار اصلی خودمان می‌دانیم. کمک آن‌ها می‌تواند در توسعه ورزش به ما کمک کند.
* چه برنامه‌ای برای تاریخ‌سازی در المپیک توکیو دارید؟
یک کمیته فنی از بهترین کارشناسان و مربیان مجرب جودو انتخاب کردیم تا برعملکرد تیم ملی نظارت داشته باشد و برنامه‌های مدون برای حضوری پرقدرت در المپیک داشته باشیم تا بتوانیم اولین مدال تاریخ جودو در المپیک را کسب کنیم.
* درباره طرح جودو برای همه توضیح می‌دهید؟
جامعه جودوی کشور ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد و برای ایران نسبت به قدمت، مدال‌آوری و حضور در المپیک مناسب نیست. به دنبال این هستیم که تا پایان سال طبق قولی که به وزارت ورزش دادیم جمعیت جودو را به ۲۰۰ هزار نفر برسانیم. برای اجرایی کردن این طرح قرار است ۵ هزار مربی جودو تا پایان سال در شهرستان‌ها و استان‌ها آموزش جودو ببینند که هزینه این طرح با وزارت ورزش خواهد بود.
* طرح راه‌اندازی جودوی دانش‌آموزی چیست؟
لیگ دانش‌آموزی یکی از حلقه‌های مفقوده جودو است. حدود ۶۰۰ تیم از سراسر کشور در این لیگ حضور دارند. به استان‌ها سهمیه داده شده تا این مسابقات را در قالب لیگ دانش‌آموزی راه‌اندازی کنیم.
*چشم انداز جودوی ایران را چگونه می‌بینید؟
متأسفانه در ورزش ما نتیجه حرف اول را می‌زند و ویترین هر رشته‌ای تیم ملی است. در چنین وضعیتی پشتوانه‌سازی جرأت و شهامت می‌خواهد و بسیار امیدوارم درصورت سرمایه‌گذاری لازم جودوی ایران به روز‌های اوج خود برگردد و به رؤیای بزرگ خود یعنی کسب مدال المپیک دست یابد.
* حرف پایانی؟
دوست دارم اعلام کنم که آرش میراسماعیلی هر آنچه بوده و هست را مدیون لطف خداوند و دعای خیر مردم است. دست تمام کسانی را که برایم زحمت‌کشیده‌اند، می‌بوسم و از خانواده‌ام و مردم استانم که همیشه پشت و پناهم بودند صمیمانه تشکر می‌کنم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین