تنها طلایی کاراته‌وان ژاپن به خبرورزشی گفت: در مسیر المپیک توکیو روند موفقیت‌هایم با مدال طلای کاراته‌وان ژاپن آغاز شد و امیدوارم با مدال المپیک خاتمه پیدا کند.

بهمنیار‌: المپیک توکیو اولین و آخرین المپیک من است! خبرورزشی/ فتح‌الله فتحی؛ سارا بهمنیار تنها کارته‌کای طلایی لیگ جهانی ژاپن، برای سهمیه المپیک توکیو دورخیز کرده. البته او رؤیای مدال المپیک را دارد تا اسمش در لیست اولین‌های المپیک ثبت شود. سارا لحظه‌شماری می‌کند تا یکی از مسافران المپیک باشد. او برای رسیدن به این رؤیای بزرگ هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهد و با جدیت تمریناتش را ادامه می‌دهد تا با حضور قدرتمند درکاراته‌وان‌ها و انتخابی‌ها رنکینگش را ارتقا دهد و سهمیه المپیک را بگیرد. تنها طلایی کاراته‌وان ژاپن در گفتگو با خبرورزشی از کاراته‌وان ژاپن و دورخیزش برای المپیک حرف زد. 

سطح مسابقات چطور بود؟
این رقابت‌ها سطح کیفی خیلی بالایی داشت و یکی از سخت‌ترین مسابقاتی بود که من تابه حال شرکت کرده بودم، اما خوشبختانه برابر همه حریفان قدرتمند به برتری رسیدم و برای اولین بارمدال طلای لیگ جهانی را گرفتم.

مسیر مدال طلا را چگونه طی کردی؟
مسیر سختی داشتم. برای رسیدن به مدال طلا مقابل جلنا پنهار کرواسی، مادوری پوانسن مالزی، آیاکا تادانو ژاپنی، باخرینیسو باباروا ازبکستانی و پینگ کو تسوئی چین‌تایپه قرار گرفتم که با شکست همه آن‌ها فینالیست شدم و در فینال هم با شکست الکساندرا ریچی فرانسوی مدال طلا را صاحب شدم.

از مدال طلایی که گرفتی چه احساسی داری؟
خیلی خوشحالم که اولین حضورم با مدال طلا همراه شد و تلاش می‌کنم در مسابقات باقی‌مانده تا المپیک این حس خوب را حفظ کنم.

سخت‌ترین مسابقه را مقابل کدام حریف داشتی؟
رقبای ژاپنی و ازبکستانی دشوار‌تر از بقیه حریفانم بودند، مقابل تادانو با نتیجه چهار- سه و مقابل باباروا پس از تساوی دو - دو با قانون سنشو بربنده شدم.

چه جایگاهی در رنکینگ جهانی داری؟
تا پیش از کاراته‌وان ژاپن در جایگاه پنجم وزن خود قرار داشتم، اما با این مدال طلا فکر می‌کنم در جایگاه سوم قرار بگیرم. البته برای سهمیه باید نفر اول یا دوم رنکینگ شوم.

از اینکه تنها طلایی و مدال‌آور تیم بانوان در ژاپن لقب گرفتی چه احساسی داری؟
هم خوشحالم و هم ناراحت. خوشحالم برای اینکه در آوردگاه بزرگی مثل لیگ جهانی طلایی شدم و ناراحت از اینکه هم‌تیمی‌هایم بدشانسی آوردند و مدال نگرفتند. مطمئن هستم آن‌ها درکاراته‌وان‌های بعدی با خوش‌رنگ‌ترین مدال جبران مافات کنند.

طلای کاراته‌وان توکیو چه انگیزه‌ای در شما به وجود آورد؟
با این مدال انگیزه‌ام چند برابر شد و حالا می‌توانم به طلا‌های بیشتر امیدوار باشم. در مسابقات کاراته‌وان اتریش نقره گرفتم و خوشحالم که در توکیو رنگ مدالم طلایی شد. هدف کاراته بانوان المپیک است و المپیک اولین و آخرین المپیک برای کاراته است چراکه کاراته در المپیک ۲۰۲۴ نیست و به همین دلیل همه فکر و ذکرمان این است در المپیک توکیو بهترین نتیجه را بگیریم.

چند سالی است که کاراته بانوان پیشرفت کرده است دلیل این پیشرفت را چه می‌دانید؟
بانوان به خودباوری رسیده‌اند که می‌توانند توانایی‌های خودشان را نشان دهند و جزو برترین‌های جهان باشند. مسلماً می‌توان به مدال المپیک امیدوار بود و در میان بانوان کاراته‌کا هم این امیدواری وجود دارد، چون بانوان ایرانی با مدال‌هایی که در طول چند سال اخیر در رقابت‌های جهانی و قاره‌ای به دست آوردند نشان داده‌اند لیاقت و توانایی کسب مدال المپیک را دارند.

می‌توانیم به مدال‌آوری سارا در تاتامی المپیک امیدوار باشیم؟
در مسیر المپیک توکیو روند موفقیت‌هایم با مدال طلای کاراته‌وان ژاپن آغاز شد و امیدوارم با مدال المپیک خاتمه پیدا کند.

برای المپیک چه برنامه‌ای داری؟
هدف اصلی من المپیک توکیوست. به همین دلیل با تمام توان درکاراته وان‌ها شرکت می‌کنم تا با کسب امتیازات ورودی رنکینگ خود را بالا ببرم و بعد از آن به عنوان یکی از نمایندگان ایران به المپیک بروم و اولین مدال المپیک را به نام خودم ثبت کنم.

بهمنیار‌: المپیک توکیو اولین و آخرین المپیک من است!

کاراته المپیک در چند وزن برگزار می‌شود؟
کومیته انفرادی زنان در سه وزن ۵۵-، ۶۱- و ۶۱ + کیلوگرم برگزار می‌شود که با حضور بهترین کاراته‌کا‌های جهان در دو وزن ۵۰- و ۵۵- کیلوگرم کار سختی برای رسیدن به المپیک داریم.

چطور سهمیه المپیک می‌گیری؟
سهمیه المپیک به سه مرحله تقسیم می‌شود، ساده‌ترین شیوه صدرنشینی رنکینگ جهانی و المپیکی‌هاست، دو نفر برتر رنکینگ وزن ۵۰- و ۵۵- کیلوگرم می‌توانند سهمیه المپیک بگیرند، اما اگر کاراته‌کایی جزو ۲ نفر برتر وزنش نباشد می‌تواند از دو روش دیگر، شانسش را آزمایش کند. مسابقات انتخابی المپیک که اردیبهشت ۹۹ به میزبانی پاریس در سه وزن المپیکی برگزار می‌شود و سه نفر برتر هر وزن سهمیه مستقیم می‌گیرند، اما اگر کاراته‌کایی نتواند سهمیه بگیرد، رقابت‌های قاره‌ای آخرین شانس برای حضور در المپیک توکیوست و نفر برتر این رقابت‌ها می‌تواند راهی توکیو شود.

کاراته تا چه اندازه در زندگی شخصی‌ات تأثیرگذار است؟
همه زندگی من کاراته است و این ورزش به من یاد داد که هیچ وقت در زندگی‌ام نباید شکست را قبول کنم و آن را بپذیرم. زندگی فراز و نشیب‌های زیادی دارد که می‌توان با اراده قوی از آن‌ها به سلامت عبور کرد. رؤیای من مثل همه ورزشکاران حضور در المپیک و کسب مدال است.

خیلی‌ها به عملکرد بانوان انتقاد می‌کنند، نظر شما در این‌باره چیست؟
انتقاد به تیم ملی بانوان منصفانه نیست و مخالف انتقاد‌هایی هستم که نسبت به کاراته بانوان می‌شود، چون کاراته‌کا‌ها برای حضور در اردو‌ها از خانه و درس‌شان می‌زنند تا برای مسابقات آماده باشند، اما کسی این سختی‌ها نمی‌بیند.

دربی را تماشا کردی؟
به فوتبال باشگاهی علاقه ندارم و فقط بازی‌های تیم ملی را تماشا می‌کنم.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __