رئیس سابق فدراسیون فوتبال گفت: کی‌روش مربی بزرگتری نسبت به ویلموتس بود. از طرفی ما بالاترین دستمزدی که به کادر کی‌روش دادیم دو میلیون دلار بود.

به گزارش خبرورزشی، علی کفاشیان رئیس سابق فدراسیون فوتبال، چون کی‌روش را آورد و، چون قرارداد‌های مالی خوبی با او بست، امروز می‌تواند شفاف و روشن درباره قرارداد عجیب فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس توضیح دهد. کفاشیان رودربایستی را کنار می‌گذارد و رک و شفاف می‌گوید تیم ملی ایران برای ویلموتس اهمیتی نداشت، بلکه دنبال پول بود.

آقای کفاشیان فکر می‌کنید کجای کار فدراسیون فوتبال اشتباه بود که الان به این وضعیت افتاده‌ایم؟ ویلموتس فسخ کرده، غرامت می‌خواهد و خود تاج اعتراف می‌کند مشکلاتی وجود دارد.
خب من نمی‌دانم کجای کار اشتباه بوده؟ بالاخره باید می‌آمد بازی‌های لیگ را نگاه می‌کرد. شما ویلموتس را با کی‌روش مقایسه کنید. کارلوس همیشه یک روش کاری داشت و به نظرم شکل کاری او باید الگوی مربیان داخلی و حتی مربیان خارجی که می‌آیند باشد. کی‌روش تمام بازی‌های ایران را ضبط شده می‌دید و به جرأت می‌گویم از صبح تا شب تمام تمرکزش را روی دیدن این ویدئو‌ها می‌گذاشت. کی‌روش کلاً روی تیم ملی و بازیکنان متمرکز بود. اجازه نمی‌داد مسائل دیگر وارد کار شود. یادم هست بازیکن ملی در تیم باشگاهی‌اش مصدوم می‌شد، کارلوس سریعاً پزشک تیم ملی را به آنجا می‌فرستاد تا وضعیتش را رصد کند. حتی می‌گفت بازیکن باید پیش خودم و تیم پزشکی تیم ملی بیاید. او حواسش به همه چیز بود. دائم بازیکنان و رقیبان را آنالیز می‌کرد و فیلم بازی‌ها را می‌دید. تمرکز او صد در‌صد روی تیم ملی بود. این نبود که ۴۰ درصد تمرکزش روی تیم ملی باشد و درصد بیشتری به مسائل دیگر فکر کند. هر کس هم در تیم ملی مثل خودش نبود، با او برخورد می‌کرد. آقای ویلموتس به نظر من روی تیم ملی ایران تمرکز نکرد. او دنبال پول بود و حیثیت تیم ملی ما برایش اهمیت نداشت. خب این مربی ضعف دارد. در هر صورت به نظر من وقتی ما یک مربی خوب انتخاب کرده بودیم، باید با همان مربی ادامه می‌دادیم، حتی اگر این مربی ایرانی بود.

شما کی‌روش را آوردید و در تیم ملی انصافاً خوب کار کرد. با اینکه کی‌روش بزرگ بود، ولی شما هیچ وقت از او زیاد تعریف نکردید. فکر نمی‌کنید این کار اشتباهی بود که فدراسیون از روز اول از ویلموتس زیاد تعریف کرد و به نوعی از او بت ساخت؟
نمی‌دانم. فکر نمی‌کنم این چیز‌ها زیاد اثر داشته باشد. حالا فدراسیون می‌خواست ویلموتس را بعد از کی‌روش خوب نشان دهد، ولی نباید از یک مربی تعریف کرد. مربی باید خودش را نشان دهد. حالا اگر ما مدام تعریف کنیم و بگوییم او بهترین است، ولی در زمین نتیجه نگیرد، چه فایده دارد؟ مربی باید در زمین نتیجه بگیرد. من بازی با عراق را دیدم. در نیمه دوم این مسابقه چقدر ضعیف بودیم. اصلاً تیم ملی ایران نبودیم. این یعنی مربی تیم ملی نتوانسته با تیم درست کار کند و خودش را با شرایط وفق دهد. ویلموتس نتوانست تیم ملی را دستش بگیرد و درست کار کند.

آقای کفاشیان برایمان شفاف می‌گویید از روز اول دستمزد کی‌روش در تیم ملی چقدر بود؟
روز اول ایشان را با ۱/۵ میلیون دلار به خدمت گرفتیم. برای ۴ سال اول رقم این بود، ولی برای چهار سال دوم ایشان گفت یورو گران‌تر است، به من یورو بدهید. قراردادش را ۱/۴ میلیون یورو کردیم که البته بنده خدا بدشانس بود یک دفعه ارزش یورو پایین آمد! (خنده)

پرداخت‌های شما به کی‌روش دقیق و سر زمان بود؟
نه بابا، هر بار با کلی تأخیر پول او را می‌دادیم. مثلاً پول را حواله می‌کردیم، به مشکل می‌خورد. تحریم‌ها واقعاً مشکل‌ساز شده بود. یادم هست یک بار پول را از تهران به چین حواله کردیم. از آنجا حواله شد به ترکیه و از ترکیه هم حواله شد به امارات. سه ماه طول کشید پول به دست کی‌روش برسد! بنده خدا حرفی هم نداشت. هر بار که می‌گفتیم می‌پذیرفت و قبول می‌کرد. ما واقعاً مشکل انتقال داشتیم. به جرأت می‌گویم معمولاً ۵ تا ۶ ماه دستمزدش را با تأخیر پرداخت می‌کردیم. یک مدت بود که اصلاً پول نداشتیم به او بدهیم.

بحث فسخ را مطرح نکرد؟ به او چه می‌گفتید؟
می‌گفتم کارلوس جان پول نداریم. یک چیز را بگویم. کارلوس بیشتر به فکر تیم و بازیکنان بود تا خودش. مثلاً می‌گفتم پول نیست می‌گفت اشکالی ندارد، برای بازیکنان پول فراهم کنید. در جلسات یک وقت‌هایی عصبی هم می‌شد. به من می‌گفت راستی چرا ۶ ماه است حقوقم را نداده‌ای؟ آنجا بود که من به فاز شوخی و خنده می‌زدم. سریع برایش یک پرتغال پوست می‌کردم یا لیمو شیرین خرد می‌کردم و می‌گفتم از این‌ها بخور ببین چقدر برای سرماخوردگی خوب است (خنده). جدا از شوخی واقعاً او بیشتر به فکر بچه‌های تیم ملی بود تا خودش. می‌گفت پول من را به موقع نمی‌دهید اشکالی ندارد، ولی بازیکنانم باید به موقع مزایا و پاداش‌شان را بگیرند.

یک دوره ۸ ماه به او حقوق ندادید. درست است؟
بله، ۸ ماه دستمزدش را ندادیم. قبل از جام جهانی برزیل بود. دو ماه فیفا ما را چرخاند، ولی کارلوس می‌گفت مثلاً به فیفا نامه داده اید مستند نشان بدهید. ما هم نامه‌ها و مدارک را نشانش می‌دادیم. می‌گفتیم ما پول داریم، فیفا نمی‌دهد. از طرفی به خاطر تحریم‌ها درک می‌کرد. خیلی خودش را ایرانی می‌دانست. حتی قبل از بازی با پرتغال که کشورش بود، می‌گفت من باید هر طور شده این بازی را ببرم. برایش ایران از همه چیز مهمتر بود.

هیچ وقت فسخ قرارداد نکرد؟
سر مسائل مالی که نه. اصلاً بحثی درباره فسخ نداشت، ولی مدام سر اردو‌ها و بازی‌ها گیر می‌داد و بهانه می‌گرفت. یک بار پیش من آمد و گفت چرا اردو و بازی نداریم. گفتم پول نداریم. او گفت پس می‌روم. من هم گفتم اگر می‌خواهی برو. نزدیک بود برود که قبل از پرواز با هم آشتی کردیم و دوباره روز از نو روزی از نو.

شنیدید قرارداد ویلموتس ۳ میلیون دلار است؟
من بعید می‌دانم، چون اصلاً ویلموتس در حدی نبوده که ۳ میلیون دلار بگیرد. شاید منظور کل کادر فنی او هستند.

احتمالاً همین است. کلاً مقایسه دستمزد این دو مربی درست است؟
کی‌روش مربی بزرگتری نسبت به ویلموتس بود. از طرفی ما بالاترین دستمزدی که به کادر کی‌روش دادیم دو میلیون دلار بود. شما کادر کی‌روش را با ویلموتس مقایسه کنید. این مربی بلژیکی چی داشت که فدراسیون به او سه میلیون دلار بدهد؟!

ظاهراً الان هم غرامت سنگینی می‌خواهند. حرف از ۲ میلیون دلار است.
من اطلاعی در این زمینه ندارم و نمی‌دانم در قرارداد چه نوشته‌اند. شاید چیزی بگویم و اشتباه از آب در بیاید.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __