سرمربی تیم ملی والیبال ایران تغییر زمان بازی‌های لیگ برتر را نوعی ایثار برای رسیدن این تیم به المپیک تعبیر کرد.

به گزارش خبرورزشی، ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران در نشست خبری ظهر امروز خود اظهار داشت: در بهترین روابط با کادر فنی هستیم. همیشه، بهترین شرایط بین من و کادر فنی وجود داشته است. دستیاران صرب هم فردا از بلگراد حرکت می‌کنند و منتظر حل شدن مشکل ویزا هستند.

وی در مورد عدم برگزاری نشست خبری پس از جام جهانی گفت: حتماً مسئولان نیازی به چنین نشستی احساس نمی‌کردند وگرنه من همیشه برای پاسخگویی آماده هستم. روند آماده‌سازی تیم ملی برای المپیک بسیار جدی شده است. ما شش بازیکن در خارج از کشور داریم و باید پس از برگزاری اردوهای مناسب 8 یا 9 بازیکن دیگر به آنها اضافه کنیم. زمانی که داورزنی به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد تصمیم گرفتند، لیگ برتر راه زودتر تعطیل کنند که تصمیم درستی بود و به چنین تعطیلاتی نیاز بود.

کولاکوویچ تصریح کرد: در هرحال چند هفته از لیگ برتر والیبال را پشت سر گذاشته‌ایم و بازیکنان در هر هفته دو مسابقه را پشت سر گذاشتند و همانطور که می‌دانید باشگاه‌ها قبل از شروع اردوهای آماده سازی مناسبی نداشتند. البته در این بین مربیان تیم‌های لیگ برتری مقصر نیستند چون ها زمان زیادی برای آماده سازی ندارند.بازیکنانی که به اردو دعوت شدند ناآماده و خسته بودند و فرصتی برای ریکاوری نداشتند و همچنین اردوی جدید فرصت مناسبی است تا بازیکنان با توپ‌های جدید تمرین کنند.

سرمربی تیم ملی والیبال گفت: لیگ کشورهایی مثل استرالیا و چین هنوز شروع نشده است چون تمرکز این کشورها روی المپیک است. در ایران هم باید المپیک بر همه چیز از جمله لیگ برتر اولویت داشته باشد و باید تمام توان خود را برای رسیدن به المپیک بسیج کنیم. ما برای حضور در المپیک باید خیلی کار کنیم چون فشار روانی زیادی روی ذهن بازیکنان وارد خواهد شد به همین خاطر باید پیش‌بینی همه چیز را کرده باشیم و برای هر مسئله‌ای کاملاً آماده به میدان برویم. تیم ملی نیاز به حمایت فدراسیون و مردم ایران دارد.

کولاکوویچ ادامه داد: بازیکنان پس از مسابقات انتخابی المپیک به باشگاه‌های خود بر می‌گردند تا برای ادامه مسابقات آماده شوند. بازیکنان از لحاظ ذهنی به خاطر تعداد بازی‌های زیاد در بازه زمانی کم خسته هستند و ما در زمانی که در اختیار داریم، تلاش می‌کنیم آنها را از لحاظ ذهنی و تکنیکی آماده کنیم.

وی ادامه داد: راهیابی به المپیک جزو مسائل ملی است و همه باید برای رسیدن به آن ایثار کنیم. شاید تغییر زمان برگزاری لیگ هم یک ایثار بزرگ در راه رسیدن به المپیک باشد. موکول شدن لیگ به سال آینده آسیب بزرگی به حساب نمی‌آید. حتی اگر لیگ اردیبهشت ماه هم تمام شود، فرصتی جدی در اختیار تیم ملی خواهد بود. لیگ ایران و چین کوتاه‌ترین لیگ‌های جهان هستند.

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان تصریح کرد: بیشترین مشکل مربوط به لژیونرهاست، چون آنها مدت زمان بیشتری درگیر لیگ‌های خودشان هستند. قرار بود لیگ برتر تا اواسط دسامبر برگزار شود ولی زمانی که داورزنی به عنوان رئیس فدراسیون والیبال انتخاب شد با من تماس گرفت و گفت که لیگ از ابتدای دسامبر تعطیل خواهد شد. این تصمیم با ایده من هم منطبق بود.

کولاکوویچ در مورد انتقاداتی که از تیم ملی و تصمیمات فدراسیون می‌شود، گفت: ابتدا باید مشخص شود که این انتقادات از جانب چه کسانی مطرح شده است؟ من به طور کامل با مربیان لیگ در تعامل هستم. هر مربی شیوه خاصی برای آماده‌سازی بازیکنانش دارد. بهتر است مربیانی که دست‌اندرکار هستند با من به طور مستقیم تبادل نظر داشته باشند، چون ممکن است برخی انتقادات به خاطر مسائل شخصی مطرح شده و دلسوزی در کار نباشد. مسائل شخصی و دلسوزی برای تیم ملی باید از یکدیگر جدا شوند.

سرمربی تیم ملی والیبال ادامه داد: هیچگاه نمی‌توان قول مدال المپیک داد ولی می‌توان تا حد زیادی زحمت کشید. فتح سکوی المپیک داستانی است که همه دوست دارند آن را بشنوند اما هیچ مربی‌ای در هیچ رشته‌ای نمی‌تواند قول مدال المپیک بدهد. داورزنی هم اهداف بلندی در سر دارد که جزو وظایف اوست. بجز تلاش‌های سازمانی، فاکتورهای زیادی در رسیدن یک تیم به موفقیت دخیل هستند ولی به قول یک ضرب‌المثل، قول دادن به مدال المپیک جنون‌آور است. ما در حال حاضر و در کل شرایط کسب مدال المپیک را نداریم ولی با توجه به مدال‌های رده‌های پایه، در سطح جهان و سازماندهی ساختارها، می‌توان به مدال المپیک در آینده امیدوار بود. موضوع اصلی ما در حال حاضر راهیابی به المپیک است و ما باید با توجه به پتانسیل‌های موجود بزرگترین گام را به سمت هدف خود برداریم.

وی گفت:‌برای رسیدن به هدف بزرگ خود باید همه کشور آماده باشند اما ممکن است کسانی وجود داشته باشند که مصالح شخصی خود را به تیم ملی ارجحیت بدهند و تا زمانی که این مسائل وجود دارد، حریفان ما در داخل کشور هستند نه خارج از آن.

کولاکوویچ ادامه داد:‌ قرارداد من زمانی با تیم ملی به پایان می‌رسد و من ایران را ترک خواهم کرد اما کارکنان و کارشناسان قطعا از انتقادات غیرسازنده اذیت خواهند شد. بعضی مواقع فکر می‌کنم من بیشتر از بعضی از ایرانی‌ها به تیم ملی اهمیت می‌دهم. من به عنوان یک مربی از اینگونه حرف‌ها اذیت نمی‌شوم ولی زمانی که انتقادات مغرضانه باشد و به سرنوشت تیم ملی حمله شود، قطعا ناراحت خواهم شد.

سرمربی تیم ملی والیبال گفت: ما سال گذشته در لیگ ملت‌های والیبال به عنوان پنجم رسیدیم. ما در مرحله مقدماتی بعد از برزیل به عنوان تیم دوم به فینال راه پیدا کردیم. زمانی که تیم ملی به عنوان چهارم لیگ جهانی رسید، سیستم بازی‌ها با الان تفاوت داشت. ما سال گذشته با سخت ترین قرعه موجود مواجه شدیم. همچنین در سال 2017 تنها مدال ایران را کسب کردیم. من هیچگاه نمی‌گویم اشتباه نکرده‌ام ولی به لحاظ فنی بهترین چیزی را که در توان داشتم ارائه کردم. من حمایت تک تک نفرات تیم را احساس می‌کردم و اگر روزی حس کنم نمی‌توانم تمام انرژی خودم را برای تیم ملی مصرف کنم، قطعا قطع همکاری کرده و استعفا می‌دهم.

وی در مورد جوانگرایی در تیم ملی گفت: جوانگرایی به این معنی نیست که بازیکنان اصلی را کنار بگذاریم و فقط از بازیکنان جوان استفاده کنیم. جوانگرایی این است که بازیکنان با تجربه را که در تیم محوریت ندارند با بازیکنان جوان جابجا کنیم و این کار بسیار سختی است. برای مثال ما در مسابقات جهانی 2018 به بازیکنانی مثل نادر کاظمی، مرتضی شریفی، امیرحسین توخته و محمدرضا حضرت‌پور میدان دادیم در تورنمنت گذشته نیز از بازیکنانی مثل امیرحسین اسفندیار، جواد کریمی، پوریا یلی و علی اصغر مجرد استفاده کردیم. آنها در بسیاری از مسابقات جام جهانی به عنوان بازیکن اصلی به میدان رفتند ولی ما هنوز با ترکیبی که صد درصد به نتیجه برسیم، فاصله داریم.

کولاکوویچ در مورد تیم ملی لهستان گفت: اولویت تیم ملی لهستان در لیگ ملت‌های 2019، قهرمانی در این مسابقات نبود. آنها با تیم دوم خود به فینال رفتند و به مدال برنز رسیدند. تیم ملی لهستان اولویت خود را انتخابی المپیک و قهرمانی اروپا قرار داد. ما نمی‌توانیم چنین اولویت‌بندی داشته باشیم و احساس کردم نمی‌توانیم مثل تیم ملی لهستان رفتار کنیم. ما با نتیجه‌ای شگفت‌آور راهی مرحله نهایی لیگ ملت‌ها شدیم. لهستان اما با حضور یک بازیکن کوبایی تقویت شد ولی هنوز نتوانسته در تورنمنتی به عنوان قهرمانی برسد. این تیم در مسابقات قهرمانی اروپا توسط اسلوونی حذف شد ولی کسی از آنها انتقاد نکرد. لهستان در جام جهانی از 20 بازیکن استفاده کرد ولی ما حداکثر 13 بازیکن در اختیار داشتیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ادامه داد: برای اجرا کردن یک نقشه باید امکانات در اختیار داشته باشیم. ما رقابت‌هایی را پشت سر گذاشتیم که همه آنها برای ما الویت داشت و فاصله کمی با یکدیگر داشتند، بنابراین نمی‌توانیم از بازیکنان جدید استفاده کنیم و فرصت ریکاوری در اختیار ما نبود. تیم ملی بعد از شکست مقابل مصر در جام جهانی تلاش کرد تا بازیکنان سالم خود را حفظ کند و من خوشحالم که بازیکنان جوان عملکرد خوبی داشتند و من از این موضوع راضی هستم. من در این مورد با داورزنی هم صحبت کردم و او گفت در این مورد با من موافق است، چون نمی‌توان در همه تورنمنت‌ها موفق بود ولی در ایران همه از ما می‌خواهند که قهرمان و برنده شویم.

وی در ادامه گفت: قرار بود تیم ملی با ترکیب دوم خود در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کند ولی در جلسه‌ای به این نتیجه رسیدیم که مسابقات قهرمانی آسیا بسیار مهم است و با توجه به همگروهی ایران با استرالیا و قطر در مرحله مقدماتی نمی‌توان چنین ریسکی کرد، در ضمن من به هیچ وجه اطلاع نداشتم که مسابقات قهرمانی آسیا برای تیم‌های آسیایی تا این حد اهمیت دارد و در مقطعی مقرر شد که تیم ملی را به دو قسمت تقسیم کنیم که این ایده خنده‌دار بود. در نهایت تصمیم گرفتیم که با ترکیبی ثابت در مسابقات قهرمانی آسیا و جام جهانی شرکت کنیم. همانطور که دیدید بازیکنان در مسابقات تهران کاملا از نظر روانی و جسمی تخلیه شده بودند و بدون ریکاوری راهی جام جهانی شدند.

کوکلاکوویچ در پایان گفت: تقویم مسابقات همه چیز را به ما تحمیل می‌کند از طرفی به خاطر امنیتی شدن جو مجموعه ورزشی آزادی برای ادامه تمرینات به محدویت برخوردیم.

برچسب‌ها

برگزیده‌ها

خبرویژه

پربازدیدترین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __