به‌زودی شاهد نام‌نویسی نامزد‌ها برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال خواهیم بود و این بار قرار است از ثبت‌نام بازنشسته‌ها جلوگیری شود.

خبرورزشی/ امیرعباس واسعی؛ از آنجایی که هر نامزد باید تأییدیه ۱۰ عضو مجمع عمومی فدراسیون فوتبال را داشته باشد و مجمع عمومی بیش از ۷۰ عضو دارد تنها ۷ نفر قادر به حضور در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال خواهند بود. برخلاف صحبت‌های مطرح شده حیدر بهاروند جزو نامزد‌ها نخواهد بود چراکه او بازنشسته است و هم‌اکنون هم در سازمان لیگ حق امضا ندارد.
دقیقاً درست متوجه شدید. نقش اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در انتخاب نامزد‌های اصلح برای ریاست فدراسیون فوتبال از همه پررنگ‌تر است. حتی از وزیر ورزش و جوانان. به این خاطر که نامزد ریاست فدراسیون فوتبال جدا از احراز شرایط عمومی و تخصصی باید ۱۰ عضو مجمع عمومی را با خود همراه کند و از آن‌ها امضا بگیرد.
اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال حتی می‌توانند در صورت عدم رضایت از عملکرد ریاست فدراسیون فوتبال نشست فوق العاده برگزار و رئیس فدراسیون فوتبال را استیضاح کنند، هرچند تاکنون از این حق طبیعی خود استفاده نکرده‌اند.
بدون شک همه اهالی فوتبال، به‌خصوص تماشاگران از مجمع عمومی انتظار دارند نامزد‌هایی را برای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال تأیید کنند که برای حضور در این جایگاه، شایسته و در کنار شایستگی توانمند باشند.
جایگاه ریاست فدراسیون فوتبال در فوتبال حرفه‌ای آنقدر با‌اهمیت و پررنگ است که به رئیس فدراسیون فوتبال می‌گویند پرزیدنت. در حالی که از این لفظ فقط برای خطاب کردن رئیس‌جمهور استفاده می‌شود.
شاید خیلی از اعضای مجمع عمومی اکنون متوجه جایگاه ویژه‌ای که در تصمیم‌گیری برای فوتبال دارند، نیستند، اما واقعیت این است که سرنوشت فوتبال این مرز و بوم به دست آنهاست. آن‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند یک فرد شایسته رئیس فدراسیون فوتبال شود یا فردی که برای احراز این سمت شایسته نیست و تنها با لابی وارد انتخابات می‌شود.
در این مرز و بوم فوتبال را همه دوست دارند. از پیر و جوان تا زن و مرد. آن‌ها با اتفاقات مثبت فوتبال شاد می‌شوند و با کوچک‌ترین اتفاق تلخ مغموم می‌شوند و اعضای مجمع عمومی باید به این باور برسند که چه وظیفه سنگینی بر دوش دارند.
فوتبال را رئیس اداره می‌کند و اگر او خوب باشد به‌طور حتم آدم‌های خوب و توانمند رؤسای کمیته‌ها خواهند شد و وقتی آدم‌های توانمندی برای رؤسای کمیته‌ها انتخاب شوند فوتبال راه درست خود را پیش خواهد گرفت.
دهه‌های متمادی است که تیم امید به المپیک صعود نمی‌کند. آخرین قهرمانی فوتبال ایران در باشگاه‌های آسیا زمانی اتفاق افتاد که پاسی وجود داشت و مربی آن نیز فیروز کریمی بود. کمپ تیم‌های ملی تنها یک زمین مناسب برای تمرین ۱۸ تیم ملی دارد. آیا این‌ها به دلیل این نیست که رؤسا و مدیرانی که برای فوتبال ایران انتخاب می‌شوند آدم‌های توانمندی نیستند. شاید خیلی از کسانی که در سال‌های اخیر فوتبال را اداره کرده‌اند آدم‌های خوبی بوده‌اند و آدم‌های سالم، اما این دو خصیصه برای اداره فوتبال کافی نیست و کسی که رئیس می‌شود در سایه این دو خصیصه خوب باید توانمند باشد.
فوتبال رئیسی می‌خواهد که فوتبال را بزرگ کند نه اینکه با فوتبال بزرگ شود. فوتبال رئیسی می‌خواهد که به فوتبال اعتبار بدهد نه اینکه از فوتبال اعتبار بگیرد. فوتبال رئیسی می‌خواهد که باسواد باشد نه اینکه در جلسات بین‌المللی به‌دنبال ترجمه صحبت‌های حاضران از سوی مترجم باشد. فوتبال رئیسی می‌خواهد که به‌دنبال بله گفتن به این و آن نباشد و آدم‌های فوتبال را متقاعد کند که به قانون بله بگویند.
کارشناسان پاسخ می‌دهند
گزینه اصلح برای ریاست فدراسیون فوتبال کیست؟
بهمن صالح‌نیا: بهاروند اصلح‌ترین گزینه است
کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: من سال‌هاست که حیدر بهاروند را می‌شناسم و می‌دانم که از تحصیلات و دانش فوتبالی خوبی برخوردار است. بهاروند از آن دسته افرادی است که تمام وقت در فدراسیون فعالیت می‌کند و از لحاظ تجربی و اخلاقی هم شرایط ایده‌آلی دارد. فدراسیون فوتبال به وجود چنین افرادی نیاز دارد و من به عنوان کسی که سال‌هاست در این فوتبال بوده‌ام امیدوارم در انتخابات فدراسیون فوتبال بهاروند به عنوان جانشین تاج معرفی شود.
امیر عابدینی: فرد مذکور باید تحصیلکرده و فوتبالی باشد
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: تمام مشکلاتی که فوتبال ما پیدا کرده به این دلیل است که افراد فوتبالی در رأس کار حضور ندارند. کجا هستند بزرگانی، چون دادکان‌ها، مصطفوی‌ها و... چرا از تجربه این عزیزان استفاده نمی‌شود که گوشت و پوست‌شان از جنس فوتبال است. اگر قرار باشد انتخابات هر چه زودتر برگزار شود باید فردی تحصیلکرده از جامعه فوتبال را برای ریاست فدراسیون انتخاب کرد که درد این ورزش را بفهمد و تصمیمات کاملاً فوتبالی بگیرد.
حشمت مهاجرانی: روابط قوی ورزشی- سیاسی و اجتماعی داشته باشد
سرمربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: اصلح‌ترین فرد برای ریاست فدراسیون فوتبال کسی است که علاوه بر اینکه نزد جامعه فوتبال وجاهت کافی داشته باشد و فوتبال را به خوبی بشناسد از روابط قوی سیاسی و اجتماعی هم برخوردار باشد. ما در فوتبال بزرگان زیادی داریم که صلاحیت ریاست فدراسیون فوتبال را دارند و باید شرایط را برای حضور آن‌ها در انتخابات فراهم کرد. اگر غیر از این باشد قطعاً فوتبال ما لطمه خواهد خورد. استفاده از نیرو‌های متخصص در فدراسیون هم از نکات مهمی است که رئیس آینده فدراسیون باید آن را لحاظ کند.
جلال بشرزاد: باید یکی مثل صفایی‌فراهانی باشد
ملی‌پوش پشین و مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا در این خصوص گفت: فوتبال یک نهاد مدنی است و باید مستقل باشد و فقط فوتبالی‌ها در آن تصمیم بگیرند که چه کسی رئیس فدراسیون شود، نه افراد سیاسی پشت‌پرده رئیس انتخاب کنند. حالا اگر فوتبالی‌ها تصمیم بگیرند یک آدم سیاسی مثل صفایی‌فراهانی بشود رئیس فدراسیون باید قبول کرد. صفایی خیلی به فوتبال ما خدمت کرد و به آن اعتبار بخشید و از افراد خوشنامی، چون دادکان، خبیری و... استفاده کرد تا فوتبال را سر و سامان دهد.
ناصر نوآموز: فوتبالی نباشد کاری از پیش نمی‌برد
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: در فدراسیون فوتبال باید افراد فوتبالی حضور داشته باشند و رئیس آن هم باید فردی باشد که در فوتبال استخوان خرد کرده باشد و از لحاظ تحصیلی و علمی هم مدارج بالایی را به دست آورده باشد. ما در بین بزرگان این فوتبال افراد زیادی داریم که چنین شرایطی دارند و حضور افراد غیر فوتبالی در فدراسیون فقط باعث پسرفت و ناکامی فوتبال ما در عرصه‌های مختلف خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

آخرین عناوین

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

ویدیو

Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __
Topic[id:62, title:اخبار-قدیمی] - __ [] __

پربازدیدترین