نظرسنجی

به نظر شما کدام تیم در مرحله گروهی عملکرد بهتری داشته است؟
نظرات: ۰
مریم طلایی‌: حالا نوبت اروپاگردی شده خبرورزشی/ فتح‌الله فتحی؛ مریم طلایی موتورسوار مستند‌سازی که کوله‌بارش را برداشت و با موتور سنگینش ۱۲۰ روزه دور آفریقا را گشت. موتورسوار ٣۹ ساله شیرازی خیلی‌زود تصمیمش را عملی کرد و در سفر چهارماهه کشور‌های دور دریاچه ویکتوریا را دور زد و با شهروندان این کشور‌ها همکلام شد. طلایی با حضور در تولید فیلم‌های مهم هفت‌گنج، دلاوران، سال‌های ابری، ممنوعه و... سال ۱۳۸۱ دوره پرتلاشی در سینما و تلویزیون داشت. او البته همان اول موتورسوار نبود و کارش را با رکابزنی، بسکتبال و سوارکاری شروع کرد، اما موتورسیکلت آنقدر برایش جذابیت داشت که حتی حاضر شد با آن برای مستندسازی آفریقای شرقی را دور بزد. دختر جسور با موتورش سه بار از روی خط استوا رد شده است و در آینده نزدیک می‌خواهد اروپاگردی کند. مریم طلایی در گپ‌وگفت اختصاصی با خبرورزشی از چگونگی ورودش به بازیگری، موتورسواری، مستندسازی، برنامه‌های آینده و... حرف زد.
 
مریم طلایی کجاست؟
شهروند کانادا هستم، اما در سه سال اخیر در ایران هستم و فرصت پیدا کردم تا هم به موتورسواری بپردازم و هم مستند‌سازی کنم.
 
علاقه به موتورسیکلت از چه زمانی به سراغت آمد؟
سال ۲۰۰۹ موتور ریس را شروع کردم. سال ۲۰۱۰ گواهینامه موتورسواری به‌همراه دیگر مدارک بین‌المللی در این رشته را گرفتم و بلافاصله تمرینات حرفه‌ای را شروع کردم.
 
اگر خاطره‌ای دارید، خوشحال می‌شویم بشنویم.
هشتمین سال مهاجرتم به کانادا بود. خاطرات کودکی را مرور می‌کردم، روز‌هایی را به یاد می‌آوردم که در کوچه و پس کوچه‌های شیراز دوچرخه‌سواری می‌کردم. من عاشق ماشین و موتور بودم. یادم نمی‌رود، دوچرخه‌ای داشتم که آن را شبیه موتور کرده بودم. خاطرات آن روز‌ها مرا ترغیب کرد، برای خودم موتور بخرم.
 
با این همه ورزش دخترانه چرا موتورسواری؟
موتورسواری را به این دلیل انتخاب کردم که در خانواده‌ای بزرگ شدم که همواره همه اعضای خانواده به نوعی با ماشین و موتور در ارتباط بودند و من هم از همان نوجوانی به موتورسواری علاقه داشتم. به همین دلیل وقتی کانادا بودم دوست داشتم موتورسواری را شروع کنم و خیلی جدی آن را شروع کردم و تا اینجا ادامه دادم.
 
گواهینامه موتورسواری دارید؟
در کانادا دوره‌های متعدد موتورسواری و مربیگری را گذراندم و مدرک بین‌المللی رانندگی با موتور را گرفتم که وقت سفر با موتور به آفریقا خیلی به کارم آمد. همین‌طور گذراندن آن دوره‌های حرفه‌ای مربیگری روز‌های بازگشت به ایران خیلی به کارم آمد تا بتوانم از آن توانایی‌ها برای آموزش زنان ایرانی استفاده کنم.
 
اما خیلی‌ها به‌دنبال گرفتن گواهینامه بین‌المللی هستند؟
اینکه خیلی‌ها می‌روند پول می‌دهند و گواهینامه خارجی می‌گیرند، زیاد اهمیت ندارد. ممکن است که با پرداخت پول مدرکی در اختیار داشته باشند، اما برای تردد در مرز‌ها به مشکل می‌خورند. در نتیجه گواهینامه داشتن کار ساده‌ای نیست و امیدوارم به‌زودی قانونی در ایران تصویب شود و زنان بتوانند گواهینامه موتورسواری بگیرند.
 
فقط ریس‌سوار هستی یا به موتور‌های دیگر هم علاقه داری؟
رشته اصلی من ریس است، ولی موتور‌های دیگری هم دارم، مدتی تریال سوار می‌شدم، اما در مسافرت‌های طولانی از موتور اسجیت استفاده می‌کنم.
مریم طلایی‌: حالا نوبت اروپاگردی شده
قبل از اینکه به سمت موتورسواری بروید چه ورزش‌هایی را تجربه کرده‌اید؟
بسکتبال و سوارکاری را از نوجوانی به‌صورت حرفه‌ای تجربه کردم و حتی تا قهرمانی استانی و کشوری هم دست پیدا کردم. اما به‌خاطر علاقه‌ای که به موتورسواری داشتم آن‌ها را رها و فقط موتورسواری را ادامه دادم.
 
در هفته چند جلسه تمرین می‌کنید؟
پیست آزادی در هفته یک روز به بانوان اختصاص دارد. البته در فصل سرما به‌خاطر بارندگی و برف آن یک جلسه هم لغو می‌شود.
 
کنترل موتور سنگین برایت سخت نیست؟
شاید اوایل کمی سخت بود، اما از وقتی که تجربه بیشتری به دست آوردم، در کنترل آن خیلی تسلط دارم.
 
در تردد‌های شهری از موتور استفاده می‌کنید؟
تردد داخل شهری زیاد داشته‌ام، اما در ایران به‌خاطر محدودیت برای زنان مراعات می‌کنم ولی بعضی مواقع به‌خاطر ترافیک سنگین خیابان‌های تهران مجبورم با موتور تردد کنم، چون راحت‌تر است.
 
به‌جز ورزش به چه کار‌های دیگری مشغول هستید؟
رشته اصلی من عکاسی و سینماست. از ۸ سالگی کار را با تئاتر و سینما شروع کردم و در کانادا هم استودیو عکاسی و فیلمبرداری تبلیغاتی دارم.
 
چطور وارد سینما شدید؟
به‌خاطر سابقه‌ای که پدرم در سینمای ایران داشت، از طریق تئاتر وارد سینما و صدا و سیما شدم. با اینکه ۲۵ سال از سینمای ایران دور بودم جسته و گریخته چند فیلم، سریال و تئاتر انجام دادم و با سینما و صدا و سیما همکاری داشتم. حالا هم چند تا کار در دست تهیه دارم که امیدوارم در یکی، دو سال آینده پخش شود. البته هم‌اکنون به‌خاطر علاقه‌ای که به مستند‌سازی دارم، مشغول مستند‌سازی هستم.
 
چند فیلم یا سریال بازی کردید؟
تا زمانی که در ایران بودم خودم بازی در ۱۰، ۱۲ فیلم و سریال را تجربه کردم و در کنار آن عکاسی خیلی از فیلم‌ها و پشت صحنه فیلم‌ها را انجام دادم و دو تا مستند بین‌المللی ساختم.
 
لیست فیلم‌هایی که در آن نقش داشتید؟
دلاوران، هفت‌گنج، سال‌های ابری، گسل، ممنوعه، روی جاده نمناک، خورشید و ماه، شرط‌بندی، جایی دیگر، شب روی زمین، تئاتر شاپرک خانم و...
 
تجربه سفر به کشور‌های دیگر را داشتید؟
کشور‌های زیادی را رفتم، حتی بدون موتور. یمن، پرو، ایرلند، آمریکا، کانادا، هلند، آلمان، انگلیس، ارمنستان، گرجستان، کنیا، تانزانیا، اوگاندا، رواندا، کنگو و...
مریم طلایی‌: حالا نوبت اروپاگردی شده
درباره سفرتان به آفریقا توضیح می‌دهید؟
برای مستند‌سازی با موتور سفری داشتم به آفریقا و من پروژه فیلمبرداری این مستند را برعهده داشتم.
 
سفرتان چقدر طول کشید؟
سفرم از کنیا شروع شد و در همان کنیا تمام شد. کل کشور‌های دور دریاچه ویکتوریا را با موتور رفتیم. حدود ۸۸۰۰ کیلومتر در طول چهار ماه. حالا بماند که چه جاده‌های عجیب و غریبی دیدیم، تایم سفر به خاطر سختی راه و مسافت طولانی شد و نبود امکانات جاده‌ای، راه را طولانی کرد. ولی در کنار همه سختی‌هایی که این سفر داشت تجربه بسیار خوبی بود و فکر می‌کنم یکی از درس‌های بزرگ عمرم را تجربه کردم.
 
موتورسوار دیگری هم شما را در این سفر همراهی کرد؟
در سفر آفریقا تعدادی موتورسوار هلندی با ما بودند، ولی از روز هفتم دو نفر بودیم و هر کدام با یک موتور و ۹۰ کیلو بار.
 
چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟
هنوز تصمیمی نگرفته‌ام، اما به‌خاطر اینکه همیشه در سفر هستم، ناگهانی تصمیم می‌گیرم که کجا بروم، اما فکر می‌کنم اروپاگردی یکی از برنامه‌هایی است که در آینده نزدیک شروع کنم.
 
تصمیم ندارید مستند خودتان را بسازید؟
به پیشنهاد خیلی از دوستان و علاقه‌مندان به موتورسواری، ساخت مستند خودم را شروع کرده‌ام.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربازدید امروز

آخرین خبرها